EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Αν ταξιδεύουν 4 άτομα και δηλώσεις δύο αποσκευές το μέγιστο συνολικό βάρος είναι 64 κιλά.
Δοκιμάστε στο site της easy και θα δείτε....
Αυτό νομίζω ότι ισχύει εφόσον έχουν κάνει όλοι μαζί αγορά των εισιτηρείων τους σε μια συναλλαγή και όχι ο καθένας ξεχωριστά.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Παραδοθέντες αποσκευές


Υπάρχουν
4 επιβάτεςΠαίρνοντας μεταξύ τους
2 αποσκευέςΖυγίζοντας συνολικά έως
64 kg
awww.easyjet.com_common_img_icons_person.png
awww.easyjet.com_common_img_icons_bag.png
awww.easyjet.com_common_img_icons_weight.png


Αυτό ακριβώς έγραφε στην δικιά μου αγορά για Αγγλία τα Χριστούγεννα που πήγα και είχαμε 2 βαλίτσες και οι 4 επιβάτες μαζί και απ'ότι θυμάμαι η 1 τουλάχιστον ξεπαιρνούσε αρκετά τα 20 κιλά.
Συμπέρασμα αν πετάς μόνος και έχεις 1 παραδοτέα αποσκευή μέχρι τα 20 κιλά είσαι εντάξει από εκεί και πάνω και μέχρι τα 32 κιλά πληρώνεις διαφορά.
Εφόσον πετάτε 2 άτομα που έχετε κάνει μαζί την αγορά σε μία συναλλαγή και έχετε 1 αποσκευή,το βάρος της αυξάνεται χωρίς επιπλέον χρέωση στα 32 κιλά.
Αυτό τουλάχιστον έγινε σε μένα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
on line check in???? help!

παιδια σ αυτη την διαδικασία παραδιδουμε απο πριν τις αποσκευες?ΛΕει εκει παραδοση αποσκευων και παραλαβη καρτας επιβιβασης... Απο μακρια πως ειναι εφικτο? με ΒΟΥΝΤΟΥ????

Ή το κανουμε τωρα και παραδινουμε αποσκευες - παραλαμβανουμε καρτες πριν το ταξιδι σε ειδικο χωρο στο ΕΛ Βενιζελος την μερα πριν ταξιδεψουμε??
Ξερει κανεις την διαδικασια?

Περισσοτερα καταλαβα στα αγγλικα παρα στα Ελληνικα...

μιλαω για το on line check in
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Παραδοθέντες αποσκευές


Υπάρχουν
4 επιβάτεςΠαίρνοντας μεταξύ τους
2 αποσκευέςΖυγίζοντας συνολικά έως
64 kg
awww.easyjet.com_common_img_icons_person.png
awww.easyjet.com_common_img_icons_bag.png
awww.easyjet.com_common_img_icons_weight.png


Αυτό ακριβώς έγραφε στην δικιά μου αγορά για Αγγλία τα Χριστούγεννα που πήγα και είχαμε 2 βαλίτσες και οι 4 επιβάτες μαζί και απ'ότι θυμάμαι η 1 τουλάχιστον ξεπαιρνούσε αρκετά τα 20 κιλά.
Συμπέρασμα αν πετάς μόνος και έχεις 1 παραδοτέα αποσκευή μέχρι τα 20 κιλά είσαι εντάξει από εκεί και πάνω και μέχρι τα 32 κιλά πληρώνεις διαφορά.
Εφόσον πετάτε 2 άτομα που έχετε κάνει μαζί την αγορά σε μία συναλλαγή και έχετε 1 αποσκευή,το βάρος της αυξάνεται χωρίς επιπλέον χρέωση στα 32 κιλά.
Αυτό τουλάχιστον έγινε σε μένα.
μεχρι τα 40 κιλα δεν πληρωνεις υπερβαρο
απο 40 εως 64 πληρωνεις επι πλεον
 

elinikolas

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ολλανδία
m-stam σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Και εμείς έχουμε κάνει μια συναλλαγή και για τους 4 και από ότι διάβασα χθες στην τυπωμένη σελίδα του εισιτηρίου η κάθε βαλίτσα (από τις 2 που δηλώσαμε) μπορεί να ζυγίζει μέχρι 32 κιλά. Αυτήν την πληροφορία μου έδωσε και ο amsterdam. Τώρα με προβληματίζει το σχόλιο του panpan, μήπως ναι μεν μπορεί να ζυγίζει μέχρι 32 κιλά αλλά χρεώνεσαι υπέρβαρο μετά τα 20. Πάντως αφού το δοκίμασες και πέτυχε, θα εμπιστευτώ την εμπειρία σου, τοποθετώ την βαλίτσα μου στην ζυγαριά και αρχίζω να την γεμίζω μέχρι ο δείκτης να "βαρέσει" 32. Thanx!
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Από το site της easyjet :

Each passenger is allowed:


  • 20kg of hold luggage
  • With a maximum weight of 32kg per bag (due to regulations)
  • Each piece of hold luggage will incur a fee
  • Excess weight will be charged
  • Each passenger is allowed a combined maximum weight of 50kg

Here are some examples:

One passenger, one bag

acontent.screencast.com_media_96419335_3707_4899_b619_e02e2566e91f9a067986f36e536565e55f3e0d84.gif
Two passengers, one bag

acontent.screencast.com_media_5cc7866d_50a5_4132_b78b_3a1af69fbdcb450dce103373187f7e3421dc6df2.gif
Two passengers, two bags


acontent.screencast.com_media_4d9e4941_acbe_41c2_a327_f2b35b829aed6ca0c5bec959813c7b3b457518df.gif
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Για να καταλαβω και εγω...... ειμαστε 2 ατομα και πεταμε με easyjet για παρισι στην ρατηση που εκανα απο το site εβαλα 1 βαλιτσα.... αρα μιασ και ειμαστε 2 ατομα μπορουμε να φτασουμε τα 32 κιλα????? δεν θελω να φτασω στο αεροδρομιο και να αδειαζω την βαλιτσα chek in
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Για να καταλαβω και εγω...... ειμαστε 2 ατομα και πεταμε με easyjet για παρισι στην ρατηση που εκανα απο το site εβαλα 1 βαλιτσα.... αρα μιασ και ειμαστε 2 ατομα μπορουμε να φτασουμε τα 32 κιλα????? δεν θελω να φτασω στο αεροδρομιο και να αδειαζω την βαλιτσα chek in
Ακριβως. Αν δινατε 2 βαλιτσες θα ειχατε οριο τα 40 κιλα..τωρα με 1 βαλιτσα το οριο σας ειναι 32 κιλα.!!καλο ταξιδι..
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Σε ευχαριστω πολυ!!! μου αρεσε η αποντηση σου γιατι απο μονη τησ μονο η βαλιτσα μου ειναι 5 κιλα ειμαστε και 2 ατομα που να χωρεσουν τοσα ρουχα.... για να γλιτοσουμε 24 ευρο βαλαμε 1 βαλιτσα .....μην τα πληρωσουμε στο υπερβαρο
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μα γιατί σας μπερδεύει τόσο πολύ αυτό το θέμα; :roll:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Α) Οποιοσδήποτε ταξιδεύει μπορεί να πάρει μαζί του στην καμπίνα μια χειραποσκευή διαστάσεων (56εκ. μήκος Χ 45εκ. ύψος Χ 25εκ. πλάτος), χωρίς όριο βάρους.

Β) Οποιοσδήποτε ταξιδεύει και έχει πληρώσει μια αποσκευή, μπορεί να παραδώσει χωρίς επιπρόσθετη χρέωση μια βαλίτσα έως 20 κιλά.

Αν θέλει, μπορεί να παραδώσει βαλίτσες μέχρι 50 κιλά, αλλά θα πρέπει αφενός να πληρώσει 12 ευρώ το κιλό για κάθε κιλό πάνω από τα 20 και αφετέρου καμία βαλίτσα δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 32 κιλά, καθώς οι άνθρωποι δεν θα μπορούν να τη σηκώσουν. (μπορεί όμως να παραδώσει 2 βαλίτσες ώστε να μοιραστούν τα κιλά, πάντα επί πληρωμή)


  • Αν ταξιδεύουν δυο άτομα , και έχουν πληρώσει για 2 αποσκευές τότε μπορούν να παραδώσουν 2 βαλίτσες οι οποίες θα ζυγίζουν έως 40 κιλά συνολικά
  • Αν έχουν πληρώσει για μια τότε μπορούν να παραδώσουν μια που θα ζυγίζει έως 32 κιλά.



Αναλυτικά μπορείτε να διαβάσετε στη σελίδα της Easy

Κανονισμοί του Μεταφορέα - easyJet.com

Εκει θα διαβάσετε τα παρακατω

Παραδοτέες Αποσκευές
Κάθε τεμάχιο κανονικής ('παραδοτέας') αποσκευής που παραδίδετε ενδέχεται να επιβαρύνεται με χρέωση. Η ισχύουσα online χρέωση θα απεικονίζεται κατά τη στιγμή της κράτησης αποσκευών (είτε κατά τη διάρκεια είτε μετά την κράτηση της πτήσης σας).
Εναλλακτικά, μπορείτε να επιλέξετε να καταβάλετε υψηλότερη χρέωση στο αεροδρόμιο. Θα σας επισημάνουν την εν λόγω χρέωση στο αεροδρόμιο. Η πληρωμή των χρεώσεών σάς παρέχει επιτρεπόμενο όριο αποσκευών 20kg για όλα τα τεμάχια αποσκευών, το οποίο μπορεί να αυξηθεί μόνο κατόπιν καταβολής του τέλους υπέρβαρου.
Το μέγιστο αποδεκτό βάρος για κάθε μεμονωμένο τεμάχιο παραδοτέας αποσκευής είναι 32 κιλά. Αποσκευή, η οποία υπερβαίνει το βάρος αυτό, δεν θα γίνεται αποδεκτή για μεταφορά.
Όταν οι παραδοτέες αποσκευές υπερβαίνουν τα 20 κιλά σε βάρος (υποκείμενοι στον παραπάνω κανόνα) κάθε επιβάτης θα πληρώνει μια χρέωση υπέρβαρου αποσκευής ανά κιλό έως το μέγιστο των 50 κιλών ανά επιβάτη, όπως ακολουθεί:
Νόμισμα
Υπέρβαρο ανά κιλό


Ευρώ
12,00

Ελπίζω να ξεμπερδευτήκατε τώρα. :)
 

elinikolas

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ολλανδία
Σ'ευχαριστώ m-stam για την απάντηση. Συνεχίζοντας τα παραδείγματα που ανέφερες, 4 άτομα - 2 βαλίτσες - 64 κιλά. Γιούπι!!!
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Ευτυχώς που υπάρχετε γιατι με είχε καταμπερδέψει εκείνο το σαιτ της ιζιτζετ.
Θα παω με το αγορι μου Μιλανο και θα κλεισω μεθ επιστροφής και θέλουμε να πάρουμε μια βαλίτσα. Στο σαιτ αν επιλέξεις μια βαλίτσα ισχύει και για πανε και για έλα ετσι; Είναι όμως περίεργο γιατί αν κλείσεις ξεχωριστές πτήσεις για πάνε και για έλα πληρώνεις και στις 2 βαλίτσα, οπότε τα διπλάσια.
Και ωραία θα έχουμε μια βαλίτσα μέχρι 32 κιλα. Αν είναι 32 κιλά δεν θα πληρώσουμε υπέρβαρο έτσι; περιλαμβάνεται στα 22 ευρώ που κλείνεις από το σαιτ.
Επίσης δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει περιορισμός για το μέγεθος της βαλίτσας(όχι της χειραποσκευής)
αυτα κατάλαβα ως τώρα και ήθελα να τα επιβεβαιώσω γιατί δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στο ιντερνετ γι αυτή την εταιρία.
Ευχαριστω:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom