EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευτυχώς που υπάρχετε γιατι με είχε καταμπερδέψει εκείνο το σαιτ της ιζιτζετ.
Θα παω με το αγορι μου Μιλανο και θα κλεισω μεθ επιστροφής και θέλουμε να πάρουμε μια βαλίτσα. Στο σαιτ αν επιλέξεις μια βαλίτσα ισχύει και για πανε και για έλα ετσι; Είναι όμως περίεργο γιατί αν κλείσεις ξεχωριστές πτήσεις για πάνε και για έλα πληρώνεις και στις 2 βαλίτσα, οπότε τα διπλάσια.
Και ωραία θα έχουμε μια βαλίτσα μέχρι 32 κιλα. Αν είναι 32 κιλά δεν θα πληρώσουμε υπέρβαρο έτσι; περιλαμβάνεται στα 22 ευρώ που κλείνεις από το σαιτ.
Επίσης δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει περιορισμός για το μέγεθος της βαλίτσας(όχι της χειραποσκευής)
αυτα κατάλαβα ως τώρα και ήθελα να τα επιβεβαιώσω γιατί δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα στο ιντερνετ γι αυτή την εταιρία.
Ευχαριστω:roll:

Η χρέωση της βαλίτσας ισχύει για πήγαινε- έλα. Ποιός ο λόγος να κλείσεις 2 ξεχωριστές πτήσεις, δεν κατάλαβα. Το επιτρεπόμενο όριο αποσκευών είναι 20 κιλά. Το 32 που γράφεις αναφέρεται στο μέγιστο αποδεκτό βάρος για το οποίο καλείσαι να πληρώσεις επιπλέον. Σε μπέρδεψα?
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Όχι δεν με μπέρδεψες απλά νόμιζα πως αν δυο άτομα είχαν μια μονο βαλίτσα μπορουσαν να παρουν 32 χωρις επιπλεον χρεωση. και στην ιστιοσελιδα αμα βαλεις μια για 2 ατομα αυτο σου λεει

  • 1 Cases
  • 1 x ?22.00
  • 32kg total combined weight.
  • You’re saving ?22.00 by pre-booking compared to paying at the airport
επίσης βρήκα αυτό για την ιζιτζετ
troktiko: Σχετικά με την Easyjet
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι δεν με μπέρδεψες απλά νόμιζα πως αν δυο άτομα είχαν μια μονο βαλίτσα μπορουσαν να παρουν 32 χωρις επιπλεον χρεωση. και στην ιστιοσελιδα αμα βαλεις μια για 2 ατομα αυτο σου λεει

  • 1 Cases
  • 1 x ?22.00
  • 32kg total combined weight.
  • You’re saving ?22.00 by pre-booking compared to paying at the airport
επίσης βρήκα αυτό για την ιζιτζετ
troktiko: Σχετικά με την Easyjet


μμμμμ, έχεις δίκιο για ρίξε μια ματιά εδώ Κανονισμοί του Μεταφορέα | easyJet.com
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Mε τα 22 ευρω που πληρωνεις, πηγαινεις την βαλιτσα σου και την επιστρεφεις κιολας (με ψωνια ελπιζω απο το Μιλανο). Αν βαλεις στα δυο ατομα μια βαλιτσα, εχεις οριο τα 32 Kg βαρος, ανεξαρτητως μεγεθους.
Εχω ταξιδεψει αρκετες φορες με την easyjet και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Ακομα και οταν λογω απεργιας στην Ελλαδα, αναγκαστηκα να μεινω 2 μερες παραπανω στην Ρωμη, μου πληρωσαν τα εξοδα διατροφης, διαμονης και μετακινησης. Ειναι μια low cost εταιρια οποτε απο παροχες και ανεσεις ξερεις τι παιρνεις.
Τωρα οσον αφορα αυτο που διαβασες στο troktiko, συνεβη και στην δικη μου πτηση οταν εφευγα απο Ρωμη. Οι υπαλληλοι της easyjet στο check in, εβαζαν οσους δεν ειχαν να παραδωσουν αποσκευη , να τοποθετησουν τις χειραποσκευες τους στην μεταλλικη θηκη της φωτογραφιας και οσες δεν χωρουσαν εκει, υποχρεωναν τους κατοχους τους να τις παραδοσουν και να πληρωσουν την διαφορα. Η δικη μου χειραποσκευη ηταν πολυ πιο παχια απο το προβλεπομενο μεγεθος αλλα επειδη παραδωσαμε μια αποσκευη ουτε που ασχοληθηκαν, το μονο που κοιταξαν ηταν να εχει ο καθενας μας απο μια τσαντα.
Οταν επεστρεφα απο Μιλανο ειχα και χειραποσκευη και σακουλες και κανενας δεν μου ειπε τιποτα.
Το θεμα ειναι πως αν στην easyjet εχεις μονο χειραποσκευη, ενος λογικου μεγεθους, καλο ειναι να κανεις μια εκτυπωση το boarding pass απο το σπιτι και να περασεις κατευθειαν στον ελεγχο, χωρις να χρειαστει να περασεις απο την "μεζουρα".
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Εντάξει παιδια με κατατοπήσατε πλήρως , ευχαριστώ:)
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Διαβάζοντας όλο το κείμενο δεν μπόρεσα να καταλάβω τελικά άν μπορείς να κάνεις on line check in όταν έχεις να παραδώσεις και αποσκευές .
Στην κράτηση αναφέρεται το εξής :

Πριν το ταξίδι σας

Ο καθένας μπορεί να παραδώσει αποσκευές και να παραλάβει την κάρτα επιβίβασής του ηλεκτρονικά!

Εκτυπώστε την κάρτα επιβίβασής σας εκ των προτέρων και επιταχύνετε την παραμονή σας στο αεροδρόμιο. Εάν έχετε μόνο ένα τεμάχιο χειραποσκευών, περάστε από την ασφάλεια αεροδρομίου και μεταβείτε απευθείας στη θύρα επιβίβασης. Εάν μεταφέρετε αποσκευές, παραδώστε τις σε ένα από τα καθορισμένα γραφεία στην περιοχή παράδοσης αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης του αεροδρομίου.
Το ηλεκτρονικό check-in ανοίγει 60 ημέρες πριν την αναχώρηση της πτήσης.

Έχει ταξιδεύσει κάποιος πρόσφατα κάνοντας on line check in με αποσκευές;
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Βρε παιδια,θελω την βοηθεια σας!1)εχω κλεισει 2 εισητηρια μεσα απο το internet(με πιστωτικη)για εσωτερικο,μου εστειλαν στο mail μου τα e ticket,απο εκει & περα,τι κανω?Τα τυπωνω & μαζι με τις ταυτοτητες τα προσκομιζουμε στο αεροδρομιο?2)Ποσες ωρες πριν την πτηση πρεπει να ειμαι εκει?3)Διαβασα μεσα εδω οτι δηλωνεις τις αποσκευες,εγω δεν εχω δηλωσει τιποτα,θα παρουμε 2 βαλιτσες(μια μεγαλη & μια λιγο πιο μικρη),νομιζω 20 κιλα πρεπει να ειναι η μια?(με ολυμπιακη)& αν ειναι 25 & 15,πειραζει?Σας ζαλισα,αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε!:roll:
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
maragiorgos απλά χρειάζεται να εκτυπώσεις τους κωδικούς των εισητηρίων (για παν ενδεχόμενο, συνήθως δε ζητάνε τίποτα) και με την ταυτοτητούλα σου είσαι άρχοντας(αν πετάς εντός ευρώπης). Καλό είναι να είσαι 1 ώρα πριν την πτήση , έως και 1,5 , οι περισσότερες εταιρίες δέχονται τσεκ ιν μέχρι μισή ώρα πριν την πτήση, αλλά αυτό είναι τελευταία στιγμή. αν πετάς με ολυμπιακή όπως κατάλαβα και όχι με ιζιτζετ η πολιτική είναι πιο χαλαρή. Στις περισσότερες "εμπορικες" αερογραμμές τα κιλα συμψοιφίζονται, δηλαδή δικαιούσαι 20 ο καθένας οποτε συνολικά οι βαλίτσες σας δεν πρέπει να είναι πάνω από 40. Τουλάχιστον στην aegean ετσι είναι.
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Διαβάζοντας όλο το κείμενο δεν μπόρεσα να καταλάβω τελικά άν μπορείς να κάνεις on line check in όταν έχεις να παραδώσεις και αποσκευές .
Στην κράτηση αναφέρεται το εξής :

Πριν το ταξίδι σας

Ο καθένας μπορεί να παραδώσει αποσκευές και να παραλάβει την κάρτα επιβίβασής του ηλεκτρονικά!

Εκτυπώστε την κάρτα επιβίβασής σας εκ των προτέρων και επιταχύνετε την παραμονή σας στο αεροδρόμιο. Εάν έχετε μόνο ένα τεμάχιο χειραποσκευών, περάστε από την ασφάλεια αεροδρομίου και μεταβείτε απευθείας στη θύρα επιβίβασης. Εάν μεταφέρετε αποσκευές, παραδώστε τις σε ένα από τα καθορισμένα γραφεία στην περιοχή παράδοσης αποσκευών και παραλαβή της κάρτας επιβίβασης του αεροδρομίου.
Το ηλεκτρονικό check-in ανοίγει 60 ημέρες πριν την αναχώρηση της πτήσης.

Έχει ταξιδεύσει κάποιος πρόσφατα κάνοντας on line check in με αποσκευές;
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Κι εγώ είχα μπερδευτεί λίγο γιατί είχα μια αποσκευή αλλά απλά έκανα online check in με ένα κωδικό που μου έστειλαν στο e-mail μου, εκτύπωσα το χαρτί αυτό και πήγα αεροδρόμιο στο γκισέ, άφησα τη βαλίτσα και όλα μια χαρά! :p


Έχει ταξιδεύσει κάποιος πρόσφατα κάνοντας on line check in με αποσκευές;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κι εγώ είχα μπερδευτεί λίγο γιατί είχα μια αποσκευή αλλά απλά έκανα online check in με ένα κωδικό που μου έστειλαν στο e-mail μου, εκτύπωσα το χαρτί αυτό και πήγα αεροδρόμιο στο γκισέ, άφησα τη βαλίτσα και όλα μια χαρά! :p
Έχει η easyjet luggage drop off? Ή περίμενες στην ουρά;
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Επειδη πριν μια βδομαδα πετουσα με easy, αν καταλαβα καλα την απορια σου η απαντηση ειναι οτι υπαρχουν διαφορετικες ουρες στο check-in. Η μια για οσους δεν το εχουν κανει ηλεκτρονικα και η αλλη για οσους το εχουν κανει (μονο εφοσον εχουν κανονικη αποσκευη να παραδωσουν, αλλιως πανε κατευθειαν στην πυλη). Η ουρα για οσους εχουν κανει ηλ. check-in ειναι πολυ πιο συντομη εως ανυπαρκτη. Τουλαχιστον αυτο ισχυε στη δικη μου πτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom