Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

despoina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα,Αυστρια,Ελβετια κ.ά
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού;!
Ενδιαφέρομαι να πάω στο εξωτερικό με erasmus και είμαι ανάμεσα σε Ολλανδία και Φινλανδία!! Βλέπω ότι σου άρεσε πάρα πολύ στη Φινλανδία, ε? Κι εμένα η σχολή μου στο Joensuu στέλνει. Απλά πολλοί μου λένε ότι θα είναι καταθλιπτικά, θα έχει κρύο και διάφορα τέτοια..Τι θα μου έλεγες εσύ?

Υ.Γ. Βασικά δεν είμαι καθόλου συνηθισμένη στο ποτό και η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να μην πίνω, λες να αντιμετωπίσω πρόβλημα?!!?!?? :p
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
εγώ από όσο ξέρω εράσμους μπορεί να κάνει κανείς είτε προπτυχιακά, είτε ώς μεταπτυχιακός, είτε στο διδακτορικό! Παλιότερα νομίζω πως μπορούσες να κάνεις εράσμους μόνο μία φορά-σε κάποια από τις τρεις αυτές περιόδους σπουδών αλλά στο εξωτερικό ακούω για 2 εράσμους οπότε εμείς τι?στο πηγάδι?:haha:
Υπάρχουν και ανεξάρτητεw οργανώσεις φοιτητών όπως η aiesec, i iaeste kai i elsa!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
To erasmus ειναι σίγουρα σε προπτυχιακό,μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο..Οταν είχα πάει εγώ το 2007 στην Ισπανία ήταν 350 ευρω για ολές τις χωρες πλην τις σκανδιναβικές που ήταν πάνω από 420 (δεν θυμάμαι ακριβώς)..τωρα έχει πάει πάνω από 400 ευρώ για όλες τις χώρες...
Ψάχνω να πάω ξανα ως μεταπτυχιακός αλλά βλέπω ότι δεν μπόρω δεύτερη φορά...βέβαια τα δικαιώματα του Da Vinci τα έχει πάρει το erasmus και Da Vinci μπορώ να πάω...

Πάντως το Erasmus είναι απίστευτη εμπειρια!!!Δεν λέει καθόλου να τη χάσεις όσο είσαι φοιτητής...:clap::clap::clap:
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για το Joensuu λόγω erasmus!!! Υπαρχουν φωτογραφίες από την περιοχή?
 

crow

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα από Φινλανδία.Είμαι εδώ και 2 μήνες μέσω erasmus στην Ylivieska.Πανέμορφα τοπία,μοναδική εμπειρία.Σκέφτομαι να ξαναέρθω για την πρακτική μου αλλά όχι στην ίδια πόλη.Χωριό ειναι βασικά όπου η ζωή κυλάει πολύ ήρεμα μέχρι αηδίας,χωρίς άγχος νεύρα κλπ.
Σήμερα ας πούμε Πάσχα για εκείνους και έξω δεν κυκλοφορεί ψυχή.
Μόνο κάτι τελειωμένους είδα που κάθονταν πάνω σε 2 κουτία μπύρες και έπιναν.Κλασσικό το φαινόμενο.Τα πανεπιστήμια τους είναι απίστευτα.Τα ελληνικά δεν πιάνουν μία μπροστά τους.Καταρχήν γουστάρεις να είσαι στο πανεπιστήμιο,γουστάρεις αυτό που κάνεις και θές να μαθαίνεις όλο και περισσότερα.Οι καθηγητές ενδιαφέρονται για τους φοιτητές και το γραφείο τους είναι πάντα ανοιχτό για όλους.Χωρίς τουπε,ειρωνία και το εγω είμαι και κανείς άλλος.Χωρίς κόμματα αναρχικούς και κτίρια γεμάτα αφίσες και σκουπίδια.Με λίγα λόγια πολιτισμός.
Αξίζει πραγματικά να έρθει κανείς εδώ για erasmus.Θα δείτε μια διαφορετική νοοτροπία και ίσως αλλάξετε και τρόπο σκέψης.
 

crow

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ενδιαφέρομαι να πάω στο εξωτερικό με erasmus και είμαι ανάμεσα σε Ολλανδία και Φινλανδία!! Βλέπω ότι σου άρεσε πάρα πολύ στη Φινλανδία, ε? Κι εμένα η σχολή μου στο Joensuu στέλνει. Απλά πολλοί μου λένε ότι θα είναι καταθλιπτικά, θα έχει κρύο και διάφορα τέτοια..Τι θα μου έλεγες εσύ?

Υ.Γ. Βασικά δεν είμαι καθόλου συνηθισμένη στο ποτό και η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να μην πίνω, λες να αντιμετωπίσω πρόβλημα?!!?!?? :p
Δέσποινα είναι υπέροχη η Φινλανδία αρκεί να την γυρίσεις.Αν έρθεις και μένεις συνέχεια σε ένα μέρος θα πρέπει να έχεις καλή παρέα για να τα καταφέρεις.Είναι λίγο καταθλιπτικά αλλά κυρίως το χειμερινό εξάμηνο οπότε άν θές να έρθεις εδώ έλα το εαρινό.
 

anorimos_ae

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά....Έχω να επιλέξω από το Γενσού στη Φινλανδία και την Μπραγκάντσα στην Πορτογαλία. Που να πάω??????????????????????
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Παιδιά....Έχω να επιλέξω από το Γενσού στη Φινλανδία και την Μπραγκάντσα στην Πορτογαλία. Που να πάω??????????????????????
Εράσμους κι εσύ??? Εγώ πάντως θα πήγαινα εκεί που θα επιβάρυνα λιγόετρο τους δικούς μου....
Καλωσόρισες!!!:)
 

anorimos_ae

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εράσμους κι εσύ??? Εγώ πάντως θα πήγαινα εκεί που θα επιβάρυνα λιγότερο τους δικούς μου.... Καλωσόρισες!!!:)
ΝΑΙ!!!! Εράσμους!!!! Βασικά Πορτογαλία είναι πολύ φθηνά. Αλλά και Φινλανδία δεν θα επιβαρύνω τους δικούς μου πολύ γιατί από την υποτροφία θα μου μένουν 300 και κάτι ευρώ αφού αφαιρέσω τα λεφτά της εστίας. Συν το ότι δεν έχω έξοδα για το σπίτι στη Θεσσαλονίκη αφού μένω εστία. Άρα δεν θα χρειαστεί να μου δίνουν παραπάνω λεφτά από αυτά που μου δίνουν εδώ. Δεν είμαι και σπάταλος οπότε θα μπορούσα να τα βολέψω καλά. Όπως καταλαβαίνεις είμαι αποφασισμένος να πάω στη Φινλανδία. Είμαι Παιδαγωγικό και με ενδιαφέρει πολύ να γνωρίσω και το περιβόητο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας που αριστεύει στο PISA. Έτσι όπως βλέπω την απάντησή μου είναι λίγο απελπισμένη είναι η αλήθεια, αλλά ήταν οι πρώτες στιγμές. Ευχαριστώ ωστόσο....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
ΝΑΙ!!!! Εράσμους!!!! Βασικά Πορτογαλία είναι πολύ φθηνά. Αλλά και Φινλανδία δεν θα επιβαρύνω τους δικούς μου πολύ γιατί από την υποτροφία θα μου μένουν 300 και κάτι ευρώ αφού αφαιρέσω τα λεφτά της εστίας. Συν το ότι δεν έχω έξοδα για το σπίτι στη Θεσσαλονίκη αφού μένω εστία. Άρα δεν θα χρειαστεί να μου δίνουν παραπάνω λεφτά από αυτά που μου δίνουν εδώ. Δεν είμαι και σπάταλος οπότε θα μπορούσα να τα βολέψω καλά. Όπως καταλαβαίνεις είμαι αποφασισμένος να πάω στη Φινλανδία. Είμαι Παιδαγωγικό και με ενδιαφέρει πολύ να γνωρίσω και το περιβόητο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας που αριστεύει στο PISA. Έτσι όπως βλέπω την απάντησή μου είναι λίγο απελπισμένη είναι η αλήθεια, αλλά ήταν οι πρώτες στιγμές. Ευχαριστώ ωστόσο....

Είσαι ευσυνείδητο παιδί!!! :D Επομένως αφού 1) θέλεις να γνωρίσεις το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα 2) η Φιλανδία, σε σχέση με την Πορτογαλία, είναι μία χώρα που μελλοντικά θα είναι πιο δύσκολο να την επισκεφθείς, από οικονομικής απόψεως, η απάντηση είναι μονόδτομος: ΦΙΛΑΝΔΙΑ!!!
Άντε με το καλό!!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom