Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

anorimos_ae

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Είσαι ευσυνείδητο παιδί!!! :D Επομένως αφού 1) θέλεις να γνωρίσεις το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα 2) η Φιλανδία, σε σχέση με την Πορτογαλία, είναι μία χώρα που μελλοντικά θα είναι πιο δύσκολο να την επισκεφθείς, από οικονομικής απόψεως, η απάντηση είναι μονόδτομος: ΦΙΛΑΝΔΙΑ!!!
Άντε με το καλό!!!:D
Παιδιά όλα πάνε καλά με την διαδικασία προετοιμασίας μου....(τι είπα πάλι ο άτιμος....)

Πολλή γραφειοκρατεία και πολλή κουραση!!! Αλλά ελπίζω να βγουν σε καλό όταν θα πάω εκει........

ΥΓ: από εκείνους που έχουν πάει Γοενσού με Εράσμους θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει καμία συμβουλή?
 

anorimos_ae

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Άσχετο: Λέμε με έναν φίλο που θα ανεβεί και εκείνος Γοενσού να πάμε με αμάξι μέσω Σερβίας Ουγγαρίας Εστονίας και λοιπών χωρών με αμάξι και να φτάσουμε Φινλανδία....

Εσείς οι πολυταξιδεμένοι τι λέτε? Έχουμε βρει κάποια πράγματα που ίσως μας δυσκολέψουν τη ζωή, αλλά δεν θα αξίζε για τρεις μείνες που θα είμαστε εκει και δεν θα έχει χιόνι να κανουμε βόλτες?
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Δεν μπορεις να φανταστεις τι μου θυμησε η ιστορια σου. Καταγομαι απο τα Χανια και οντας στο 4ο ετος τησ σχολης μου στην Αθηνα ενιωθα πως πλεον δεν αντεχα να μενω σε αυτη τη μεγαλουπολη..βαρεμαρα, ανοια, γενικως ειμαι και φαν των ταξιδιων οποτε δεν εχασα ευκαιρια. Το χειμερινο 6μηνο του 2007 πηγα 6 μηνες erasmus στο Kaunas στην Λιθουανια, και ενω οι πιο πολλοι γελουσαν με την επιλογη μου, εγω περασα τελεια. Γενικως προτιμησα να παω σε μια χωρα που δεν υπηρχε περιπτωση να παω π.χ. για διακοπες. Και γυρισα πισω με εκατονταδες εμπειριες, μπανιο στη βαλτικη, πατιναζ στο παγο, θερμοκρασιες πολυ υπο το μηδεν και αμετρητες λιμνες, ποταμια και μεσαιωνικα καστρα. Και εκτος αυτου τα αεροπορικα εισητηρια ηταν παμφτηνα για να ταξιδεψεις σε αλλες χωρες (στο Ελσινκι πηγα με μολις 20 ευρω!!!), ενω η τοποθεσια της χωρας βολευε για πολλα ταξιδια με τραινο- λεοφωρειο.
Τωρα για οσους σε αποπηραν για τα μεθυσια, οποιος δεν εχει παει erasmus δεν μπορει να κατανοησει το κλιμα ;) Συνεχη παρτυ και αφθονο αλκοολ. Οι Λιθουανοι δεν πηγαιναν πισω, μετα την επιστροφη μου πρεπει να εκανα τουλαχιστον ενα χρονο για να ξαναπιω βοτκα..
Και απλα για να μην αποθαρυνουμε οποιον σκεφτεται να παει Erasmus, εγω περασα 4 μαθηματα και μου τα αναγνωρισαν. Αρκει πριν φυγει καποιος να αντιστοιχησει τα εδω με τα εκει μαθηματα και να υπογραψει ο υπευθυνος Ελληνας καθηγητης οτι διδασκεται το ιδιο θεμα και στα δυο. Επισης η κολλητη μου ειναι τωρα Ιταλια Erasmus και κανει την πρακτικη της εκει, οποτα γινεται και αυτο..
Παντως αυτη η εμπειρια οντως δεν περιγραφεται...πρεπει να την ζησεις!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Άσχετο: Λέμε με έναν φίλο που θα ανεβεί και εκείνος Γοενσού να πάμε με αμάξι μέσω Σερβίας Ουγγαρίας Εστονίας και λοιπών χωρών με αμάξι και να φτάσουμε Φινλανδία....

Εσείς οι πολυταξιδεμένοι τι λέτε? Έχουμε βρει κάποια πράγματα που ίσως μας δυσκολέψουν τη ζωή, αλλά δεν θα αξίζε για τρεις μείνες που θα είμαστε εκει και δεν θα έχει χιόνι να κανουμε βόλτες?
Kαλησπερα,
αν και ειναι λιγο παλια τα post ειπα να απαντησω!Εδω και 1.5 μηνα εχω γυρισει απο erasmus στο ελσινκι και μπορω να πω και εγω οτι περασα καταπληκτικα!!Το θεμα του μεθυσιου με τους Φινλανδους πρεπει να το δει κανεις για να το πιστεψει..τα παλικαρια δεν παιζονται!6 μηνες εκει ειδα τα απιστευτα!γνωρισα τοσο κοσμο!πλεον μπορω να μεινω σε αρκετες 10αδες χωρες τζαμπα :p!Η εμπειρια ειναι απιστευτη,και ημουν και τυχερος καθως ειχα επιλεξει μαθηματα που μου αναγνωριστηκαν!

Οσο για αυτο που ρωτας δεν ξερω αν συμφερει να παρεις το δικο σου αμαξι στη Φινλανδια!Η βενζινη ειναι απιστευτα ακριβη (οταν εφυγα απο ελλαδα ειχε 0.9 εδω 1.50 εκει ουτε θελω να ξερω που εχει φτασει τωρα!)Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες αλλα το καλο ειναι οτι δεν εχει διοδια..Πιστευω οτι αν θες οπωσδηποτε αμαξι να νοικιασεις αλλιως τα τρενα και τα λεωφορεια τους ειναι αψογα,ακριβεστατα και γρηγορα,και σαν φοιτητης εχεις και 50% εκπτωση!
 

liakos74

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά,θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια είναι η καταλληλότερη εποχή απο Σεπτέμβριο μέχρι και 15 Δεκεμβρίου για να επισκεφτώ τη Φινλανδία? Σκέφτομαι για εκδρομή Οούλου,Ελσίνκι και Ροβανιέμι.Εχετε κάποια άλλη πρόταση?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Παιδιά,θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποια είναι η καταλληλότερη εποχή απο Σεπτέμβριο μέχρι και 15 Δεκεμβρίου για να επισκεφτώ τη Φινλανδία? Σκέφτομαι για εκδρομή Οούλου,Ελσίνκι και Ροβανιέμι.Εχετε κάποια άλλη πρόταση?
Λοιπον θα σου ελεγα η να πας τωρα,η να πας 15 Δεκεμβρη!Ενδιαμεσα,Οκτωβρη,Νοεμβρη,Δεκεμβρη η μερα κραταει ενα 4ωρακι το πααααρα πολυ και οσο ανεβαινεις βορεια μειωνεται.Πες μου ποσες μερες θες,αν θα πας μονος σου και θα σου πω ενα ομορφο προγραμματακι να κανεις!

Επισης δες και αυτο εδω : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%E1%ED%E4%DF%E1-%EB%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html , εκανα ακριβως το προγραμμα που ειπες!
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
παιδια επειδη μαλλον απο ιανουαριο(μεχρι μαιο) φευγω erasmus στη φιλανδια,στην kotka συγκεκριμενα,μπορει καποιος να με πει τι ρουχα χρειαζονται για αυτους τους μηνες,κ αν εχει παει σε αυτη την πολη?επισης φθηνα αεροπορικα εισητηρια που να ψαξω?
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Ειρηνικού
πωπω πολλοί για erasmus μαζευτήκαμε :clap:
όμως γιατί κανείς δεν πάει στο χειμερινό εξάμηνο? είναι τόσο σκοτάδι πια?:rolleyes:

υπάρχουν βίντεο-φωτογραφίες από το κέντρο της πόλης?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
παιδια επειδη μαλλον απο ιανουαριο(μεχρι μαιο) φευγω erasmus στη φιλανδια,στην kotka συγκεκριμενα,μπορει καποιος να με πει τι ρουχα χρειαζονται για αυτους τους μηνες,κ αν εχει παει σε αυτη την πολη?επισης φθηνα αεροπορικα εισητηρια που να ψαξω?
vageli τωρα το δα οποτε τωρα απανταω!
Τα ρουχα αρχικα θα πρεπει να ναι αρκετα βαρια!Αλλα μετα απο μια καποια εμπειρια απο περσι τουτο ειναι το συμπερασμα μου:Παρε ισοθερμικα πανω και κατω (αν και πανω δεν πολυ χρειαζεται ,αρκει ενα πουλοβερ.Θα δεις οτι με τον καιρο θα το συνηθησεις το κρυο και δεν θα χρειαζεται βαρια ρουχα..Εγω μετα απο καποια φαση εβγαινα εξω στα μειον τρεχα γυρευε με το μπουφαν μου και ενα κοντομανικο απο μεσα και χωρις γαντια και σκουφι!(Τα οποια στην αρχη ειναι απαραιτητα!)Γενικα παρε ζεστα ρουχα αλλα μην τρελαθεις κιολας,θα συνηθησεις!
Φτηνα αεροπορικα κοιτα Lufthansa για Ελσινκι (μια φορα ειχα παει και ερθει με 119) αλλιως για one way κοιτα την blue1 (για Ελσινκι παντα)!Και η SAS καλη ειναι λιγο πιο ακριβη βεβαια.Απο Ελσινκι λεωφορειακι για Kotka ειναι δυο ωριτσες αν θυμαμαι καλα και νομιζω τρενο τρενο δεν πολυσυμφερει,κανεις μια αλλαγη στην kouvola και κανει και 40 ευρω!Το λεωφορειο πιο φτηνο νομιζω!
Αυτααα!Σε ζηλευω!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
πωπω πολλοί για erasmus μαζευτήκαμε :clap:
όμως γιατί κανείς δεν πάει στο χειμερινό εξάμηνο? είναι τόσο σκοτάδι πια?:rolleyes:

υπάρχουν βίντεο-φωτογραφίες από το κέντρο της πόλης?
πανε πως δεν πανε!Απλα ετυχε ολοι που εχουν γραψει να ειναι εαρινο!Επισης σκοταδι εχει μεχρι το Μαρτη!Βεβαια Νοεμβρη Δεκεμβρη δεν παλευεται με τιποτα αλλα λεμε τωρα!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Ειρηνικού
πανε πως δεν πανε!Απλα ετυχε ολοι που εχουν γραψει να ειναι εαρινο!Επισης σκοταδι εχει μεχρι το Μαρτη!Βεβαια Νοεμβρη Δεκεμβρη δεν παλευεται με τιποτα αλλα λεμε τωρα!
μήπως επειδή έχει πολύ σκοτάδι δεν προτιμούν το χειμερινό εξάμηνο? γιατί γενικά βλέπω να προτιμούν το εαρινό! εγώ πάντως τρελαίνομαι για μια τέτοια εμπειρία σε ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον από αυτό της Ελλάδας.
λοιπόν, έχει πάει κανένας άλλος στο Joensuu ή έχετε ακούσει σχόλια από άλλους?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
μήπως επειδή έχει πολύ σκοτάδι δεν προτιμούν το χειμερινό εξάμηνο? γιατί γενικά βλέπω να προτιμούν το εαρινό! εγώ πάντως τρελαίνομαι για μια τέτοια εμπειρία σε ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον από αυτό της Ελλάδας.
λοιπόν, έχει πάει κανένας άλλος στο Joensuu ή έχετε ακούσει σχόλια από άλλους?
Κοιτα ο μονος λογος που πηγα εαρινο ειναι οτι μετα οταν γυρισω θα γυρισω καλοκαιρι και δεν θα εχω εξεταστικες και τετοιες βλακειες και μαθηματα παλι ελληνικα!
Joensuu εχω παει και μπορω να σου πω οτι ειναι πανεμορφα,ειναι στην περιοχη των 1000 λιμνων(η οποιες το χειμωνα περπατιουνται :p),ειναι κοντα και στο Kuopio το οποιο ειναι ακομα πιο ωραιο.Ειδικα το καλοκαιρι ειναι απιστευτα εχει και καραβακια και σε πηγαινουν βορεια μεσω των λιμνων!Διαβασε και την ιστορια μου που ειχα γραψει για τη Φινλανδια (αν και δν λεω πολλα για το Joensuu ειναι η αληθεια..τπτ βασικα :) )
Σκεφτεσαι να πας erasmus??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom