zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τ' ακούτε βρε ελληνίδες??? ;)
Mπορεί και οι γύρω από τα κορίτσια να μην είναι σαν τους Έλληνες.. ;)

silversurfer μου αρέσει η ιστορία σου όπως μου άρεσε και η προηγούμενη, έχεις ένα πολύ ωραίο τρόπο να μας τα μεταφέρεις!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Οι 4 ώρες της διαδρομής κύλησαν νεράκι κ μεσημέρι ήμασταν στον ΣΣ της Πράγας. Εδώ να σημειώσω πως μετά τα 40+ ? για Βιέννη/Οστράβα, τα 9 ? για Οστράβα/Πράγα μας φάνηκαν αστείο ποσό (στην πραγματικότητα μας έκαναν γενναία έκπτωση επειδή ως 4 άτομα μας έκοψαν εισητήριο για γκρουπ). Έτσι πιστέψαμε πως η τιμή που πληρώσαμε στην πρωτεύουσα της Αυστρίας αποτελούσε μια κακή παρένθεση. Άνετοι τρώμε σε κάποιο απτα πολλά fastfood του σταθμού κ ξεκινάμε να βγάλουμε εισητήρια για τον επόμενο προορισμό.

Αυτό που ακούσαμε απτην υπάλληλο μας ήρθε ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ. Ένα ποσό κοντά στα 90 ? φάνταζε αδιανόητο για ένα ταξίδι με τρένο. Γρήγορα πίσω στο fastfood που είχε wifi να βρούμε άλλο τρόπο να πάμε. Αφου ξεπατικώσαμε όλες τις lowcost εταιρείες κ υπολογίσαμε τα πιο χαζά κ απίθανα σενάρια (κ αφου κάθε τρεις κ λίγο κάποιος πηγαινοερχόταν στα εκδοτήρια να ρωτήσει τιμές κ timetables), πιστέψαμε (οι αγαθοί) πως βρήκαμε την καλύτερη λύση. Θα σπάγαμε το επόμενο ταξίδι πηγαίνοντας σε ενδιάμεσο σταθμό κ απο κει ... εεε θα την βρίσκαμε τη λύση.

Μετά απο όλα αυτά κ αφού χάσαμε κάμποσο χρόνο (με εμένα να τους πρήζω οτι " ... σας τα έλεγε ο silversurfer, έπρεπε να κλείσουμε νωρίτερα τα εισητήρια ..."), επικοινωνήσαμε με τον L, πήραμε το αστικό λεωφορείο που μας υπέδειξε κ σε κανα 20-30 λεπτά φτάναμε σε μια καταπράσινη περιοχή προς τα ορεινά της πόλης. Ο L μας είχε περιγράψει επακριβώς που να στρίψουμε κ που να πάμε ώστε να φτάσουμε στο σπίτι του.

Τι εστί L ? Παλιός συμφοιτητής ο οποίος ζεί κ εργάζεται πλέον μόνιμα στην πρωτεύουσα της Τσεχίας. Όσοι έχετε διαβάσει τις ιστορίες μου ξέρετε, τα κλασικά, είχαμε να ιδωθούμε χρόνια κ ζαμάνια, αγκαλιές, γέλια, βλακείες κλπ κλπ Ένα πράγμα για το οποίο ευχαριστούμε την πρόοδο της τεχνολογίας, είναι οτι πλέον η επικοινωνία με ανθρώπους που βρίσκονται οπουδήποτε είναι εύκολη κ καθημερινή. Με τον L είχαμε συχνότατη επικοινωνία άλλα οπως κ να το κάνεις το να βλέπεις τον φίλο σου μετά απο τόσα χρόνια απο κοντά είναι πολύ σημαντικό, ειδικότερα για μένα που οι περισσότεροι φίλοι μου απτα φοιτητικά μου χρόνια κατοικούν είτε στην νότια ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

Με ιστορίες κ μερικές τσέχικες μπύρες η ώρα πέρασε κ ο silversurfer ήθελε μπάνιο κ ξεκούραση. Απόψε ήταν η βραδιά του Sensation White. Οι άνθρωποι του Sensation διοργανώνουν μερικά απτα μεγαλύτερα parties σε μερικές απτις σημαντικότερες πόλεις του κόσμου. Τα parties αποτελούν ένα οπτικοακουστικό υπερθέαμα με πολλούς DJs, χορεύτριες, events στα πέριξ κλπ τα οποία συνήθως φιλοξενούνται σε μεγάλα κλειστά στάδια ή συνεδριακούς χώρους. Η μουσική είναι ως επι το πλείστον house και electronic music, κάθε party έχει ένα theme - στην Πράγα το 2010 λεγόταν Wicked Wonderland (κάτι σαν την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων) - η χώρα απτην οποία ξεκίνησε όλο αυτό το σκηνικό είναι η Ολλανδία (όπου κάθε Ιούλιο γίνεται κ το μεγαλύτερο event με πάνω απο 35000 κόσμο) κ υπάρχει dresscode το οποίο είναι πολύ απλό ... πρέπει ΟΛΟΙ να είναι ντυμένοι στα ΑΣΠΡΑ

Γύρω στις 9 κ κάτι σηκωθήκαμε απτο κρεβάτι ή τους καναπέδες, βάλαμε τα άσπρα μας κ ξεκινήσαμε για το O2 Arena της Πράγας. Όσο πλησιάζαμε στο κέντρο, τόσο τα λευκά ανθρωπάκια πλήθαιναν τραβώντας τα βλέμματα των ανυποψίαστων περαστικών. Στο μετρό όμως τα βαγόνια που πήγαιναν προς το στάδιο ήταν πλημμυρισμένα στα λευκά κ στην στάση όπου κατεβήκαμε είχε σχηματιστεί μια άσπρη θάλασσα απο κόσμο που είχαν ήδη ξεκινήσει να τραγουδάνε κ να πανηγυρίζουν !!! 'Εξω απτο στάδιο γινόταν χαμός, κόσμος να ψάχνει εισητήρια, άλλοι να πηγαινοέρχονται, άλλοι να τραγουδάνε κ με τα πολλά στις 10+ άνοιξαν οι πόρτες

Η οργάνωση του όλου event ήταν πολύ καλή, στα πάνω διαζώματα του σταδίου υπήρχαν γκαρνταρόμπες, έξω απτην κεντρική σάλα υπήρχαν άφθονα μαγαζιά με φαγητό, χώροι ανάπαυσης (οι οποίοι ήταν μονίμως κατειλημμένοι), events με χορεύτριες, κόσμος κ κοσμάκης. Μέσα γινόταν ο ΧΑΜΟΣ. Κόσμος στις κερκίδες, κόσμος στην κεντρική σάλα, κόσμος ΠΑΝΤΟΥ !!! Το show φαντασμαγορικό, η μουσική αρκετά καλή κ όλοι σε ένα ξέφρενο mood. Εμείς πηγαινοερχόμασταν απο δω κ απο κει, γνωρίζαμε κόσμο κ κοσμάκη, τους οποίους βέβαια μετά απο λίγα λεπτά δεν θα ξαναβλέπαμε ποτέ :) Τα ενεργειακά ποτά πήγαιναν κ ερχόταν κ για να μην σας κουράζω, αν μια εικόνα ισούται με 1000 λέξεις τότε ένα βιντεο προφανως θα ισούται με χιλιάδες προτάσεις


Όταν κάναμε το λάθος να ορίσουμε σημείο συνάντησης κ να χωριστούμε σε δυάδες, ήταν θέμα χρόνου να χαθούμε μέσα σε 17500 κόσμου. Κ είχαμε την τύχη/ατυχία να πέσουμε πάνω σε έλληνα (στις τουαλέτες προσφωνόντας ο ένας τον άλλο με την πιο γνωστή ελληνική ονομασία, μας άκουσε κ τσουπ, εμφανίστηκε). Το party θα κρατούσε ως τις πρωινές ώρες όμως εγώ κάποια στιγμή ένιωθα τον εαυτό μου να μην αντέχει άλλο --- πήρα λοιπόν τον Α. που ήταν μαζί μου κ φύγαμε για το σπίτι, κ μόλις ακούμπησα το μαξιλάρι βυθίστηκα σε βαθύ ύπνο.

Γενικά οι εντυπώσεις μου απτο event ήταν οι καλύτερες, αξίζαν τα λεφτά που ξοδέψαμε στα εισητήρια, αν μου δοθεί η ευκαιρία στο μέλλον θα ξαναπάω (ειδικά τώρα που διεξάγεται κ στο Βελιγράδι το οποίο είναι "δίπλα") κ το μόνο για το οποίο θα φροντίσω είναι να έχω ξανα μεγάλη παρέα άλλα περισσότερες δυνάμεις.

Η επόμενη μέρα είχε ολοήμερο sightseeing στην πόλη κ φεστιβάλ μπύρας ... κ το βράδυ ταξίδι με νυχτερινό τρένο ... :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ω δικος μας εισαι εσυ ..εε !!!!!:clap::clap:
και γω τωρα ενημερωθηκα για Βελιγραδι κ τον αρχοντα Α.V.B.
Πρεπει να ηταν τελεια στο event αυτο.Ζηλευω...ζηλευω!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δικός μας , δικός μας !!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Οι 4 ώρες της διαδρομής κύλησαν νεράκι κ μεσημέρι ήμασταν στον ΣΣ της Πράγας. Εδώ να σημειώσω πως μετά τα 40+ ? για Βιέννη/Οστράβα, τα 9 ? για Οστράβα/Πράγα μας φάνηκαν αστείο ποσό (στην πραγματικότητα μας έκαναν γενναία έκπτωση επειδή ως 4 άτομα μας έκοψαν εισητήριο για γκρουπ).
στους Τσέχικους Σιδηρόδρομους, από τα 2 άτομα θεωρείτε γκρουπ. Αν πάνε πχ 2 άτομα, το πρώτο πληρώνει ολόκληρο εισιτήριο κι ο δεύτερος 25% φθηνότερα, το ίδιο ισχύει κι για 3 άτομα. Από 4 άτομα μέχρι κι 15 πάει 1ο άτομο κανονικά, 2 κι 3 25% κι μετά 50% φθηνότερα ;)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
και γω τωρα ενημερωθηκα για Βελιγραδι κ τον αρχοντα Α.V.B.
Πρεπει να ηταν τελεια στο event αυτο.Ζηλευω...ζηλευω!!!!
A.V.B. έχω παρακολουθήσει 2 φορές απο κοντά κ πραγματικά ο τύπος δν παίζεται -- δν ήθελα να φύγω :clap:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αυτό που ακούσαμε απτην υπάλληλο μας ήρθε ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ. Ένα ποσό κοντά στα 90 ? φάνταζε αδιανόητο για ένα ταξίδι με τρένο. Γρήγορα πίσω στο fastfood που είχε wifi να βρούμε άλλο τρόπο να πάμε. Αφου ξεπατικώσαμε όλες τις lowcost εταιρείες κ υπολογίσαμε τα πιο χαζά κ απίθανα σενάρια (κ αφου κάθε τρεις κ λίγο κάποιος πηγαινοερχόταν στα εκδοτήρια να ρωτήσει τιμές κ timetables), πιστέψαμε (οι αγαθοί) πως βρήκαμε την καλύτερη λύση. Θα σπάγαμε το επόμενο ταξίδι πηγαίνοντας σε ενδιάμεσο σταθμό κ απο κει ... εεε θα την βρίσκαμε τη λύση.

Μετά απο όλα αυτά κ αφού χάσαμε κάμποσο χρόνο (με εμένα να τους πρήζω οτι " ... σας τα έλεγε ο silversurfer, έπρεπε να κλείσουμε νωρίτερα τα εισητήρια ..."), επικοινωνήσαμε με τον L, πήραμε το αστικό λεωφορείο που μας υπέδειξε κ σε κανα 20-30 λεπτά φτάναμε σε μια καταπράσινη περιοχή προς τα ορεινά της πόλης. Ο L μας είχε περιγράψει επακριβώς που να στρίψουμε κ που να πάμε ώστε να φτάσουμε στο σπίτι του.
Ενα εισιτηριακι interrail δεν ειχατε σκεφτει να παρετε απο την αρχη και να καθαριζατε;;;

Το party θα κρατούσε ως τις πρωινές ώρες όμως εγώ κάποια στιγμή ένιωθα τον εαυτό μου να μην αντέχει άλλο --- πήρα λοιπόν τον Α. που ήταν μαζί μου κ φύγαμε για το σπίτι, κ μόλις ακούμπησα το μαξιλάρι βυθίστηκα σε βαθύ ύπνο.
Μα πηγατε σε white sensation party και πηγατε για υπνο;;;;;;;;

(ειδικά τώρα που διεξάγεται κ στο Βελιγράδι το οποίο είναι "δίπλα")
Στο Βελιγραδι γινεται τα τελευταια 2 χρονια αν δεν κανω λαθος . Φετος εχω σκοπο να παω και εγω,δεν εχουν βγει ακομα ημερομηνιες αλλα περυσι ειχε γινει μεσα μαϊου στο βελιγραδι και το εισιτηριο ειναι κοντα στα 70 ευρω .. αντε να μαζευτουμε να παμε ολοι μαζι παρεα :D :D :D η Jat εχει εισιτηρια απο 135 ευρω απο Αθηνα και 100 απο Θεσσαλονικη ..
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Ενα εισιτηριακι interrail δεν ειχατε σκεφτει να παρετε απο την αρχη και να καθαριζατε;;;
Εμ αντε ντε, τα έλεγα εγώ !!!!

Μα πηγατε σε white sensation party και πηγατε για υπνο;;;;;;;;
Δίκιο έχεις άλλα ήμασταν κομμάτια απο συσσωρευμένα ξενύχτια κ ταλαιπωρία -- κ εντάξει μωρέ, δεν φύγαμε κ απτις 1, γύρω στις 4 τη κάναμε , οι άλλοι τελείωσαν στις 6

αντε να μαζευτουμε να παμε ολοι μαζι παρεα η Jat εχει εισιτηρια απο 135 ευρω απο Αθηνα και 100 απο Θεσσαλονικη ..
Βελιγράδι απο Θεσσαλονίκη είναι αμαρτία να πάρω αεροπλάνο :bleh:

Φετος εχω σκοπο να παω και εγω,δεν εχουν βγει ακομα ημερομηνιες αλλα περυσι ειχε γινει μεσα μαϊου στο βελιγραδι και το εισιτηριο ειναι κοντα στα 70 ευρω
Eμείς για Πράγα τα είχαμε κλείσει απο Ιανουάριο γύρω στο 40ρι, κάθε μήνας που περνάει κ πλησιάζουμε το event οι τιμές ανεβαίνουν, πχ ο ελληνάρας που συναντήσαμε είχε δώσει κοντά στα 100 !!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Βελιγράδι απο Θεσσαλονίκη είναι αμαρτία να πάρω αεροπλάνο :bleh:
Καθολου αμαρτια .. το λεωφορειο πανε ελα κανει 80 ευρω με οποιο ταξιδιωτικο γραφειο και να κλεισεις και το εισιτηριο του αεροπλανου κανει 100 .. τι προτιμας 15 ωρες στο λεωφορειο ή 1:30 ωριτσα με το αεροπλανο;;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Προτιμώ να βάλω άλλους 2 στο αμάξι κ να πάμε με την άνεση μας οτι ώρα θέλουμε :cool:
Να γεμίσουμε κ το ρεζερβουάρ στα Σκόπια κ να μας βγεί το ταξίδι κανα 80 ευρώ μαζί με τα διόδια
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν είσαι με παρέα λέει το αυτοκίνητο και για το χαβαλέ
Αν είσαι μόνος βολεύει φυσικά το αεροπλάνο.
Πέρσυ είμασταν 3 άτομα και μας βγήκαν 150 ευρώ οι βενζίνες.
Και 20 το χαρτζιλίκι στο Σκοπιανό αστυνομικό....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom