Eurovision 2016

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ποιά προσευχή νομίζω έκανε έμμεση αναφορά στο σκοπιανό που ηταν στα φορτε του το 1995.

Έχει ενδιαφέρον το άρθρο αυτό για το δικό μας μοιρολόι που στείλαμε το 1976 για την τουρκική εισβολή στην Κύπρο που είχε γίνει δύο χρόνια πριν.
http://www.lifo.gr/articles/mikropragmata/100662
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από αυτή τη eurovision θα θυμάμαι την κυριούλα go2dbeach :haha: σε στυλ, πήγαινα για παραλία και καθ'οδόν σταμάτησα να δώσω τη βαθμολογία της αυστραλίας :xalara:Με εντυπωσίασε τόσο που έψαξα για αυτήν..Lee Lin Chin, μεγάλη μορφή!

και πέρσι η ίδια ήταν σε παραλιοστύλ- πιάστηκα στα δίχτυα:xalara:Τη λατρεύω!
Η Αυστραλία έπρεπε να κερδίσει και να παρουσιάσει την επόμενη η Lee Lin Chin!!

Δεν έχει κοκοφοίνικες?

Πες του η τρίτη αιώρα από δεξιά είναι δικιά μου...τι δε σηκώνεται λέει?

Οκ, έρχομαι να του το πω εγώ..
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Δεν καταλαβαινω γιατι χρειάζονται οι επιτροπές. Θα ηταν πολυ καλυτερα αν ψήφιζε μόνο ο κόσμος. Για παράδειγμα στην Πολωνία οι επιτροπές έδωσαν μόνο εφτά βαθμούς,ενώ απο τους ψήφους του κοινού πήρε παρά πολυ καλη θέση. Σε κρατούσε σε αγωνία βέβαια αυτο το σύστημα ψηφοφορίας αλλα ή θα πρεπει να κανουν αλλαγές στο πως ψηφίζουν οι επιτροπές ή να τις ξεφορτωθούν τελείως. Εγω χάρηκα που η Σουηδία πηγε ψηλά παντως! Περίμενα καλύτερη θεση για Αρμενία και Ουγγαρία και πραγματικά δεν καταλαβα γιατι ενθουσιάστηκαν τόσο με το τραγουδι της Αυστραλίας όλοι.
Οι επιτροπές μπήκαν ακριβώς για τον λόγο που ο Πολωνός βγήκε 4ος στο κοινό. Για να μην συνασπίζονται οι απανταχού μετανάστες μίας χώρας στην Ευρώπη και να ψηφίζουν μανιωδώς το τραγούδι της μαμάς-πατρίδας, ακόμα και αν είναι η μεγαλύτερη μπαναλαρία που υπάρχει. Όπως καλή ώρα της Πολωνίας.

Και στην επισήμανση "Μα και οι επιτροπές το ίδιο κάνουν" η απάντηση είναι δείτε τα αποτελέσματα των επιτροπών και θα διαπιστώσετε ότι οι ψήφοι συμπάθειας, γειτονίας, συμφέροντος, υπάρχουν μεν, πολύ πιο περιορισμένα δε.
Χαρακτηριστό παράδειγμα ότι το Κυπριακό κοινό έδωσε 12 βαθμούς στο ελληνικό ανοσιούργημα, απλά γιατί ήταν το τραγούδι της Ελλάδας, ενώ η Κυπριακή επιτροπή είχε την αξιοπρέπεια να του δώσει τουλάχιστον ένα 8.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Το ποιά προσευχή νομίζω έκανε έμμεση αναφορά στο σκοπιανό που ηταν στα φορτε του το 1995.

Έχει ενδιαφέρον το άρθρο αυτό για το δικό μας μοιρολόι που στείλαμε το 1976 για την τουρκική εισβολή στην Κύπρο που είχε γίνει δύο χρόνια πριν.
http://www.lifo.gr/articles/mikropragmata/100662
Η Ελλάδα είχε ανέκαθεν ένα άγχος να περνάει σώνει και καλά ένα "μήνυμα" στο τραγούδι της, λες και μεγάλο σεβντά τον είχαν οι Ευρωπαίοι να ακούσουν τα ελληνικά εθνικά απωθυμένα.
Όποτε καταλάβαμε ότι πρόκειται για ένα τηλεοπτικό σόου ποπ μουσικής και όχι διαγωνισμός εθνικής ταυτότητας, και προσαρμόστηκαμε σε αυτές τις προδιαγραφές, τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.103
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom