Κίνα Free Transit Βίζα Κίνα

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ταξίδι-Όνειρο
Bora bora
Καλημέρα!!
Ξέρει κανείς εάν με την Free transit βίζα της Κίνας μπορείς να μετακινηθείς και εντός της χώρας π.χ να πας από Πεκίνο σε άλλο αεροδρόμιο και να βγεις εκεί, μετά σε κάποιο άλλο και τέλος να φύγεις από την χώρα στις ώρες που έχει η βίζα;

Thanks!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλημέρα!!
Ξέρει κανείς εάν με την Free transit βίζα της Κίνας μπορείς να μετακινηθείς και εντός της χώρας π.χ να πας από Πεκίνο σε άλλο αεροδρόμιο και να βγεις εκεί, μετά σε κάποιο άλλο και τέλος να φύγεις από την χώρα στις ώρες που έχει η βίζα;

Thanks!
Visa-free transit regulations for foreign travelers to China-News

3. 144 hour visa-free transit

Citizens of the 53 countries mentioned in 2.1 bearing a valid travel document and a confirmed flight ticket to a third country or region within 144 hours are entitled to stay in the following cities: Beijing, Shanghai, Tianjin and

the following provinces: Jiangsu, Zhejiang, Liaoning

without a Chinese visa.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα!!
Ξέρει κανείς εάν με την Free transit βίζα της Κίνας μπορείς να μετακινηθείς και εντός της χώρας π.χ να πας από Πεκίνο σε άλλο αεροδρόμιο και να βγεις εκεί, μετά σε κάποιο άλλο και τέλος να φύγεις από την χώρα στις ώρες που έχει η βίζα;

Thanks!
Με το παλιότερο όνομα του συστήματος (144-hour rule) δε μπορούσες να αλλάξεις επαρχία, μόνο να παραμείνεις στην επαρχια στην οποία μπήκες. Από Πεκίνο, ούτε καν Hebei ή Tianjin δε μπορούσες να πας. Δεν ξέρω όμως αν μετά τον Covid-19 έχει αλλάξει κάτι.
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ταξίδι-Όνειρο
Bora bora
Με το παλιότερο όνομα του συστήματος (144-hour rule) δε μπορούσες να αλλάξεις επαρχία, μόνο να παραμείνεις στην επαρχια στην οποία μπήκες. Από Πεκίνο, ούτε καν Hebei ή Tianjin δε μπορούσες να πας. Δεν ξέρω όμως αν μετά τον Covid-19 έχει αλλάξει κάτι.
Βρήκα το ποστ σου. Πολύ βοηθητικό! Ευχαριστώ!
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Προ covid , για την 144 Hour Visa-Free Transit, έπρεπε η χώρα εισόδου στην Κίνα να είναι διαφορετική από τη χώρα εξόδου.

Δηλαδή το εισιτήριο π.χ ATH-PEK-ATH , δε θα γινόταν αποδεκτό για την έκδοση της 144 Hour Visa-Free Transit.

Εξακολουθεί να ισχύει αυτή η απαίτηση;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προ covid , για την 144 Hour Visa-Free Transit, έπρεπε η χώρα εισόδου στην Κίνα να είναι διαφορετική από τη χώρα εξόδου.

Δηλαδή το εισιτήριο π.χ ATH-PEK-ATH , δε θα γινόταν αποδεκτό για την έκδοση της 144 Hour Visa-Free Transit.

Εξακολουθεί να ισχύει αυτή η απαίτηση;
Ναι. Αλλιώς δεν είναι καν transit.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα Ιάπωνες και μη! Σε λίγες μέρες πετάω για Ιαπωνία με Air China, και stopover στο Πεκίνο. Η ερώτηση μου είναι η εξής, χρειάζεται να προβλέψω κάποιου τύπου visa εισόδου στην χώρα (Κίνα) σε περίπτωση που απλά μείνω στο αεροδρόμιο? Στο πήγαινε έχω 3 ώρες στο αεροδρόμιο αλλα στο γύρνα έχω 8 οπότε ίσως προλάβω μια σύντομη βόλτα στην πόλη! Διάβασα σε κάποιο post για αυτό 144 hour visa-free transit, ισχύει για την περίπτωση μου?
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Καλησπέρα Ιάπωνες και μη! Σε λίγες μέρες πετάω για Ιαπωνία με Air China, και stopover στο Πεκίνο. Η ερώτηση μου είναι η εξής, χρειάζεται να προβλέψω κάποιου τύπου visa εισόδου στην χώρα (Κίνα) σε περίπτωση που απλά μείνω στο αεροδρόμιο? Στο πήγαινε έχω 3 ώρες στο αεροδρόμιο αλλα στο γύρνα έχω 8 οπότε ίσως προλάβω μια σύντομη βόλτα στην πόλη! Διάβασα σε κάποιο post για αυτό 144 hour visa-free transit, ισχύει για την περίπτωση μου?
Ισχύει κανονικά. Εφόσον είσαι όντως transit δεν σε ενδιαφέρει τίποτα απολύτως σχετικό με βίζες. Απλώς θα τους δείξεις το εισιτήριο της επόμενης πτήσης και θα είσαι οκ.

Απλά υπολόγιζε ότι θα χρειαστείς κάποια ώρα για να επιστρέψεις μετά στο αεροδρόμιο οπότε μην είσαι εντελώς οριακα. Μπορεί να σου κάνουν μερικές ερωτήσεις όταν θα ξαναμπαίνεις στο αεροδρόμιο. Όχι τίποτα σοβαρό η τρομακτικό απλά υπολόγιζε + ένα μισάωρο στον χρόνο
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλησπέρα Ιάπωνες και μη! Σε λίγες μέρες πετάω για Ιαπωνία με Air China, και stopover στο Πεκίνο. Η ερώτηση μου είναι η εξής, χρειάζεται να προβλέψω κάποιου τύπου visa εισόδου στην χώρα (Κίνα) σε περίπτωση που απλά μείνω στο αεροδρόμιο? Στο πήγαινε έχω 3 ώρες στο αεροδρόμιο αλλα στο γύρνα έχω 8 οπότε ίσως προλάβω μια σύντομη βόλτα στην πόλη! Διάβασα σε κάποιο post για αυτό 144 hour visa-free transit, ισχύει για την περίπτωση μου?
Πριν λίγους μήνες το τρανσιτ στο Πεκίνο για τη συγκεκριμένη πτήση ήταν 9 ώρες και 5 λεπτά, άλλαξαν όμως το δρομολόγιο από Τόκιο και μειώθηκε ο χρόνος κατά μια ώρα. Το τρανσιτ πλέον είναι 8 ώρες και 5 λεπτά, οριακό δηλαδή για να σου επιτρέψουν να βγεις στην πόλη (χρειάζεται από ότι διάβασα 8 ώρες μίνιμουμ). Θα πρέπει να δεις πόσος πραγματικός χρόνος σου μένει και πόση ώρα θα καταναλώσεις στις διαδικασίες εισόδου.
Διαβάζοντας σχετικά στο ίντερνετ είδα ότι είναι περίπου δυο ώρες η διαδικασία έξοδου και μια ώρα περίπου ίσως και παραπάνω η διαδικασία εισόδου, εξαρτάται φυσικά και από τις αφίξεις, αναχωρήσεις. Άρα έχεις καθαρές 5 ώρας να πας στην πόλη μαζί με τις μετακινήσεις.
Το ωράριο είναι επίσης σχετικά άβολο μιας και φτάνει το αεροπλάνο χωρίς καθυστέρηση στις 18:25 με αναχώρηση στις 02:30. Τώρα που θα πας εκεί νυχτώνει στις 18:30 περίπου.
Κατά την άφιξη θα πρέπει να πας με κατεύθυνση στην έξοδο που λέει 144 ώρες βίζα και είναι στο χέρι του τελωνειακού να σου επιτρέψει η όχι την είσοδο στην χώρα.
Υπάρχουν και γραφεία οπού αναλαμβάνουν μικρές εκδρομές από το αεροδρόμιο άλλα ο χρόνος είναι πρόβλημα και μην γνωρίζοντας αν τελικά βγεις και ποσό χρόνο θα έχεις στη διάθεση σου δεν μπορείς να κλείσεις κάτι.
Θα πρέπει να πεις στο τσεκ ιν στο Τόκιο στην αεροπορική ότι επιθυμείς να βγεις στην πόλη χωρίς βίζα, να έχεις τις κάρτες επιβίβασης στο χέρι και προχωράς.
θα με ενδιέφερε να ξέρω αν τελικά τα κατάφερες και πως. Όταν με το κάλο επιστρέψεις γράψε αναλυτικά εδώ για να το γνωρίζουμε κι εμείς. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα! @tatooine @zade Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες! @tatooine είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις και η αλήθεια είναι πως με δεδομένο την απαιτούμενη ώρα εισόδου και εξόδου δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω την βόλτα! Κυρίως ήθελα να μάθω εαν απαιτείται κάποια ενέργεια απο εδώ σε περίπτωση που αποφασίσω να βγω. Όπως και να έχει θα σας ενημερώσω για το τι συνάντησα!

Επίσης διάβασα και αυτό :

24-hour visa-free transit

Foreign citizens travelling to other country or region through mainland China at open ports by plane, ship or train may stay up to 24 hours in China without a visa. An application for a preliminary entry permit at the Chinese border is required for a visa-free transit.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Κυρίως ήθελα να μάθω εαν απαιτείται κάποια ενέργεια απο εδώ σε περίπτωση που αποφασίσω να βγω. Όπως και να έχει θα σας ενημερώσω για το τι συνάντησα!

Επίσης διάβασα και αυτό :

24-hour visa-free transit

Foreign citizens travelling to other country or region through mainland China at open ports by plane, ship or train may stay up to 24 hours in China without a visa. An application for a preliminary entry permit at the Chinese border is required for a visa-free transit.
Δεν απαιτείτε καμία απολύτως ενέργεια για την απόφαση σου να βγεις στην χώρα. Πρέπει μόνο να ενημερώσεις το τσεκ ιν στο Τόκιο και να διαλέξεις στρατηγική θέση στο αεροπλάνο για επίσπευση εξόδου και μείωσης χρόνου. Αλλά και πάλι δεν γνωρίζεις αν σταματήσει σε φυσούνα για να είσαι μπροστά η σε χώρο στο αεροδρόμιο όπου είναι περαιτέρω χάσιμο χρόνου. Το αεροσκάφος από Τόκιο για Πεκίνο είναι Α330.
Σε περίπτωση που αποφασίσεις να μείνεις στην ζώνη τράνζιτ και ταξιδεύεις μπίζνες η είσαι gold με την αιγαίου η air china έχει σαλόνι που μπορείς να περάσεις άνετα.
Διάβασε αναλυτικά για τα συστήματα πληρωμών στην κίνα και για το πως μπορείς να έχεις μετρητά με ανάληψη καρτών. Πληροφορίες υπάρχουν στο ίντερνετ και είναι φρέσκες.
Aπό όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κανάλι fast track στο PEK.
Αν τελικά βγεις θα ήθελα να ξέρω τους χρόνους με την συγκεκριμένη πτήση. Κάλα να περάσεις.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
425
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
στην επιστροφή μου εχω αφιξη Πεκίνο στις 14:30 απο εσωτερική πτήση και μετά έχω αναχώρηση για Αθήνα στις 2:30 το βράδυ, εχω δηλαδή 12 ώρες .
Η ερωτηση μου είναι τι προλαβαίνω να δω απο Πεκίνο;
πόση ώρα απέχει το αεροδρόμιο απο την πόλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom