Γενικά Freedom Pass και αεροπορικές εταιρείες

Traveler01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί στις προηγούμενες 12 σελίδες του topic δεν βρήκα απάντηση! Θα πάω ένα ταξίδι στην Αγγλία μέσα στο επόμενο 6μηνο, χωρίς να γνωρίζω ακριβώς πότε. Επειδή έχω όλο το FREEDOM PASS ανεκμετάλλευτο, ποιά από τις 2 επιλογές είναι καλύτερη;

Α) Κλείνω τυχαία εισιτήρια π.χ. για Ιανουάριο πληρώνοντας με freedom pass, και όταν μάθω τις ακριβείς ημερομηνίες κάνω αλλαγή ημερομηνιών πληρώνοντας μόνο την διαφορά στους ναύλους.

Β) Κάνω το Freedom Pass Voucher στην Aegean (300 ευρώ) δηλαδή και το χρησιμοποιώ μέχρι τέλος του χρόνου, που σίγουρα θα έχω μάθει ημερομηνίες. Σχετικά με αυτό όμως δεν γνωρίζω αν
1) το voucher λειτουργεί ως εκπτωτικός κωδικός, δηλαδή σε μια πτήση 310 ευρώ μπορώ να βάλω 300 voucher + 10 ευρώ από την τσέπη μου.
2) Στην σελίδα της aegean για το Freedom Pass Voucher βλέπω να λέει " Ο διπλασιασμός της αξίας του voucher του Freedom Pass εφαρμόζεται στην αξία του ναύλου, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται φόροι και πρόσθετες υπηρεσίες " ( λινκ : Όροι & Προϋποθέσεις | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό ). Αυτό σημαίνει ότι δεν καλύπτει πλήρως το κόστος πτήσης και θα βάλω σίγουρα λεφτά από την τσέπη μου;

Ευχαριστώ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.752
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
1) το voucher λειτουργεί ως εκπτωτικός κωδικός, δηλαδή σε μια πτήση 310 ευρώ μπορώ να βάλω 300 voucher + 10 ευρώ από την τσέπη μου.
Προσοχή!!! Δεν μπορείς να το κάνεις έτσι. Πρέπει ο συνολικός ναύλος να είναι Max 300€ αλλιώς δεν γίνεται.
Σε προχτεσινή προσπάθεια μου να βγάλω εισητήρια για Εδιμβούργο, ύψους 360€, δεν μου έδινε την δυνατότητα να το κάνω. Έφτανα στην πληρωμή και δεν την δεχόταν. Επικοινώνησα και με την ίδια την την Aegean αλλά και με τουριστικά πρακτορεία. Αναγκάστηκα στο τέλος να πληρώσω χωριστά τα εισιτήρια πήγαινε και έλα για να καταφέρω να χρησιμοποιήσω το FreedomPass.
 

Traveler01

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Προσοχή!!! Δεν μπορείς να το κάνεις έτσι. Πρέπει ο συνολικός ναύλος να είναι Max 300€ αλλιώς δεν γίνεται.
Σε προχτεσινή προσπάθεια μου να βγάλω εισητήρια για Εδιμβούργο, ύψους 360€, δεν μου έδινε την δυνατότητα να το κάνω. Έφτανα στην πληρωμή και δεν την δεχόταν. Επικοινώνησα και με την ίδια την την Aegean αλλά και με τουριστικά πρακτορεία. Αναγκάστηκα στο τέλος να πληρώσω χωριστά τα εισιτήρια πήγαινε και έλα για να καταφέρω να χρησιμοποιήσω το FreedomPass.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Προσπάθησες όμως να πληρώσεις με Freedom Pass ή με Freedom Pass Voucher;
 

ΒVasia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για freedom pass voucher. Μου στάλθηκε e-mail που δείχνει τον διπλασιασμό που έγινε και όταν χρησιμοποιώ τον κωδικό για να κάνω κράτηση εισιτηρίου κάνει μικρότερη έκπτωση από το ποσό που έχω δώσει για τον διπλασιασμό. Αφαιρεί μόνο την αξία του εισιτηρίου και καλούμαι να πληρώσω τους φόρους (ενώ επαρκεί το ποσό για την συνολική αξία του εισιτηρίου). Κάνω κάτι λάθος ή απλά είναι έτσι και δεν δέχεται την έκπτωση και στους φόρους; Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα να μου επιστραφούν τα λεφτά μου από το voucher;
 

Xrisaxtz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, έχω κάνει αίτηση για freedom pass voucher. Μου στάλθηκε e-mail που δείχνει τον διπλασιασμό που έγινε και όταν χρησιμοποιώ τον κωδικό για να κάνω κράτηση εισιτηρίου κάνει μικρότερη έκπτωση από το ποσό που έχω δώσει για τον διπλασιασμό. Αφαιρεί μόνο την αξία του εισιτηρίου και καλούμαι να πληρώσω τους φόρους (ενώ επαρκεί το ποσό για την συνολική αξία του εισιτηρίου). Κάνω κάτι λάθος ή απλά είναι έτσι και δεν δέχεται την έκπτωση και στους φόρους; Επίσης, γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα να μου επιστραφούν τα λεφτά μου από το voucher;
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να πληρώσω το μισό ποσό από το freedom pass και το υπόλοιπο από την προσωπική μου χρεωστική κάρτα από την esky αν γνωρίζεται !
 

γιδη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σήμερα έκανα δοκιμή και κατάφερα να αγοράσω κανονικά εισιτήρια από την Ryanair, οπότε να το έχετε στον νου σας ότι γίνεται.
Καλησπέρα, γνωρίζεις αν μπορούμε ακόμη να κλείσουμε ταξίδι για εξωτερικό ή ήταν μεχρι 30 Σεπτρεμβρίου;
 

giwrgostr

Member
Μηνύματα
16
Likes
64
Καλησπέρα! Κανονικά μπορείς να κλείσεις αεροπορικά, το pass ισχύει μέχρι τέλος του έτους, αν θυμάμαι καλά. Στις 30 Σεπτρεμβρίου νομίζω απλά έληγε η προσφορά της Aegean που σου διπλασίαζε την αξία του.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Έχω μια απορία για covid test που απάιτητε 48 ώρες πριν το ταξίδι .Ας πούμε ότι έχω ένα εισιτήριο για Λίμα και όταν έρθει η ώρα κάνω το τεστ και βγαίνει θετικό είμαι πλήρης εμβολιασμένος τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση.Επιβιβαζομαι,δεν μου επιτρέπετε η επιβίβαση ,παίρνω τα χρήματα μου πίσω?η τα χάνω?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom