Πολωνία Fresh Polish tips

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Την συγκεκριμένη σούπα την έχεις δοκιμάσει; γιατί εγώ που διάβασα πώς παρασκευάζεται με έπιασε μια τάση.... περίεργη :D
Εννοείται οτι την έχω φάει,και ομολογώ ήταν καταπληκτική....από τις καλύτερες.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επιστρέφοντας κι εγώ από την Πολωνία να συμπληρώσω με τη σειρά μου 2-3 πραγματάκια που ίσως φανούν χρήσιμα.
Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η Κρακοβία τη βρήκα πιο μποέμ από τη Βαρσοβία που μου φάνηκε πιο ''πόλη'' με την έννοια του αστικού κέντρου, τα πάντα βέβαια είναι θέμα γούστου και προφανώς και οι δύο πόλεις αξίζουν πραγματικά να τις επισκεφτείτε.
Στην Κρακοβία για όποιον πάει με περιορισμένο budget προτείνω ανεπιφύλακτα τα Navigator apartments, ανήκουν σε ένα μικρό όμιλο δωματίων Ventus Rosa - Nowa jakoΆζ noclegσw - Krakσw - Bielsko-Bia³a ήταν κεντρικότατα, 3 λεπτά με τα πόδια από την κεντρική πλατεία Rynek Glowny και 10 λεπτά από τον κεντρικό σταθμό των τρένων, κάτω ακριβώς από τα δωμάτια περνάνε τραμ για όλη την πόλη και το Kazimierz ενώ απέναντι ακριβώς περνάει το λεωφορείο 304 που πάει Wieliczka στα αλατορυχεία. Είναι πεντακάθαρα, με ιδιωτικό μπάνιο, πολύ ζεστά και ήσυχα με κόστος 30 ευρώ την ημέρα.

Στο Auschwitz I δεν υπήρχε δυνατότητα για είσοδο χωρίς την ενσωμάτωση σε κάποιο γκρουπ από τις 10.00-15.00 εκτός αυτών των ωρών μπορούσες να περιηγηθείς ατομικά. Η ξενάγηση κόστιζε 40zl (10ευρώ) και περιελάμβανε και ξενάγηση στο Auschwitz II- Birkenau, δε μπορώ προτείνω σε κάποιον να το επισκεφτεί ή όχι είναι πολύ προσωπική επιλογή και ιδιαίτερα δυσάρρεστη εμπειρία, δεν παύει όμως να είναι ιστορία και να έρχεσαι αντιμέτωπος με τη χειρότερη πλευρά της ανθρώπινης ύπαρξης.

Όσον αφορά το φαγητό δε θα σταθώ εκτενώς έχουν αναφερθεί πολλάκις μαγαζιά από το ThanasisU2 και άλλους συμφορουμίτες απλά να προσθέσω οτι όντως η σούπα zurek τα σπάει καθώς και όσες άλλες σούπες δοκίμασα. Κατά λάθος δοκίμασα smalec (χοιρινό λαρδί) και έκανα ιδιαίτερη προσπάθεια να το κρατήσω στο στομάχι μου...Ειδική μνεία θα κάνω στο πιο τέλειο ''βρώμικο'' που έχω δοκιμάσει ever, μια καντίνα που ψήνει λουκάνικα απευθείας στη φωτιά, εννοείται μας πήγε από το χέρι ο Θανάσης και δε θα σας αποκαλύψω που θα το βρείτε, θα κερδίσετε αυτήν την πληροφορία με το σπαθί σας μόνο αν πάτε και καταναλώσετε τον απαιτούμενο αριθμό από μπύρες ή και βότκες εγώ προτίμησα τη μπύρα γενικότερα αλλά και οι βότκες ειδικά με κράνμπερι, βύσσινα κτλ δε με χάλασαν...:)
Στο Kazimierz την εβραϊκή συνοικία έχει πολύ ωραία μπαράκια, δύο που με κέρδισαν είναι το Singer με σαφή αναφορά στις γνωστές ραπτομηχανές και το Propaganda English version - Pub Propaganda όπου είναι σα να βρίσκεσαι στην παλιά κομμουνιστική Πολωνία και θα πίνετε τη μπύρα σας κάτω από το άγρυπνο βλέμμα γνωστών συντρόφων... Και τα δύο μπαρ έχουν smoking section πράγμα πλέον σπάνιο για τη χώρα.

Στη Βαρσοβία αφιέρωσα λιγότερο χρόνο από οτι ίσως της αξίζει αλλά είπαμε η Κρακοβία με κέρδισε. Ενδιαφέρον έχει και η συνοικία Praga Polnoc όπου θεωρείται από τις πιο ιστορικές συνοικίες της πόλης και δεν υπέφερε τόσο από βομβαρδισμούς, έχει αρκετά ενδιαφέροντα κτίρια καθώς και δύο εντυπωσιακές εκκλησίες τον καθεδρικό Saints Michael & Florian και την χριστιανική Αγία Μαγδαληνή, η συνοικία είναι σαφώς πιο υποβαθμισμένη από το ιστορικό κέντρο και τα μαγαζιά στη Nowy Swiat αλλά μου φάνηκε οτι ίσως έτσι είναι η καθημερινότητα των περισσότερων κατοίκων.
Απίστευτα γλυκά αλλά και ιδιαίτερα τσιμπημένα για τα δεδομένα της χώρας φάγαμε στο Cukiernia Restauracja S ,7 ευρώ το κομμάτι, αλλά το cake με αμαρέτο, ροδόνερο και φρέσκα βύσσινα και η τούρτα σοκολάτα με ρούμι και φρέσκα rasberries όλα τα λεφτά.
Κι ένα μικρό tip για τους μπυρολάτρες. Στο κέντρο της πόλης υπάρχει μια τσέχικη μπυραρία Restauracja "U Szwejka" όταν πήγαμε περιμέναμε σε μια τεράστια ουρά άνευ λογικής εξήγησης, όταν όμως μπήκαμε και είδαμε οτι κάθε Κυριακή και Δευτέρα η μπύρα ενός λίτρου κοστίζει 7,5zl κάτι λιγότερο από 2 ευρώ και επίσης είναι το μοναδικό μέρος στη χώρα που είδα να είναι για φαγητό και να έχει επίσης χώρο καπνιζόντων κατάλαβα γιατί είχε και τόση ουρά. Το φαγητό αναμενόμενο για μπυραρία, κρέας, κρέας, κρέας, το μόνο αρνητικό φεύγοντας πονούσαν τα μπράτσα μου από τα μπυροβάρη...:D

Γενικά το ταξίδι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη αλλά ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του του ήταν η γνωριμία με τον δικό μας ThanasisU2 μας βοήθησε πάρα πολύ σε πολλά θέματα, έχει απίστευτες γνώσεις για την πόλη και μπορεί να σας πει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, είναι ένα πολύ γλυκό και ευγενικό παιδί αλλά το καλύτερο είναι οτι είναι και ιδανική παρέα για μπυροποσία μέχρις εσχάτων. Θανάση σε ευχαριστώ πολύ και από εδώ και επιφυλάσσομαι....:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και στα δικά μας :)
Νεντέλια, με ποια αεροπορική πήγες;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και στα δικά μας :)
Νεντέλια, με ποια αεροπορική πήγες;
Να πας αλλά καλύτερα άλλη εποχή π.χ άνοιξη, ο συνδιασμός μπύρας-κρύου οδηγεί σε εξαντλητική επίσκεψη ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο WC...:D
Πήγα με LOT απευθείας Βαρσοβία και Κρακοβία με τρένο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να πας αλλά καλύτερα άλλη εποχή π.χ άνοιξη, ο συνδιασμός μπύρας-κρύου οδηγεί σε εξαντλητική επίσκεψη ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο WC...:D
Πήγα με LOT απευθείας Βαρσοβία και Κρακοβία με τρένο.
Axaxa, ξέρω για μπύρα & κρύο, μόλις γύρισα από Βελιγράδι ! Πολύ χρήσιμη η ιστορία σου παρεμπιπτόντως :clap:
Σε ρώτησα γιατί νόμιζα πως η LOT έχει διακόψει τις πτήσεις από Αθήνα. Θα ήθελα να πάω Ανοιξη στην Πολωνία.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Axaxa, ξέρω για μπύρα & κρύο, μόλις γύρισα από Βελιγράδι ! Πολύ χρήσιμη η ιστορία σου παρεμπιπτόντως :clap:
Σε ρώτησα γιατί νόμιζα πως η LOT έχει διακόψει τις πτήσεις από Αθήνα. Θα ήθελα να πάω Ανοιξη στην Πολωνία.
Ευτυχώς που ήμουν σε άλλη χώρα με φτηνή μπύρα αλλιώς θα ζήλευα αφόρητα...
Όσο για τη LOT όντως σταματάει στις 18 Νοέμβρη...Ο Θανάσης λέει οτι θα ξαναρχίσει την άνοιξη. Το είχε αναφέρει κι εδώ: http://www.travelstories.gr/444323-post64.html
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.876
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γεια σου ρε Θανασαρα ξεναγε .. Αντε Φενια ακομα να πας ??
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.372
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ προτίμησα τη μπύρα γενικότερα αλλά και οι βότκες ειδικά με κράνμπερι, βύσσινα κτλ δε με χάλασαν...:)
Με φουντούκι δοκίμασες; Με σοκολάτα; Εγώ τώρα που κρύωσε ο καιρός ρίχνω λίγη στο πρωινό μου (βρασμένη βρώμη σε γάλα με maple syrup-κόλαση)!
το ταξίδι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη αλλά ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του του ήταν η γνωριμία με τον δικό μας ThanasisU2 μας βοήθησε πάρα πολύ σε πολλά θέματα, έχει απίστευτες γνώσεις για την πόλη και μπορεί να σας πει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, είναι ένα πολύ γλυκό και ευγενικό παιδί αλλά το καλύτερο είναι οτι είναι και ιδανική παρέα για μπυροποσία μέχρις εσχάτων. Θανάση σε ευχαριστώ πολύ και από εδώ και επιφυλάσσομαι....:)
Το έχει ο άτιμος! :D
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Με φουντούκι δοκίμασες; Με σοκολάτα; Εγώ τώρα που κρύωσε ο καιρός ρίχνω λίγη στο πρωινό μου (βρασμένη βρώμη σε γάλα με maple syrup-κόλαση)!
Λοιπόν θα το πω κι ας με πάρετε με τις πέτρες, οτι ποτό έχει άρωμα φουντουκιού το σιχαίνομαι, επίσης δεν τρώω σοκολάτα παρά μόνο μαύρη και με κακάο τουλάχιστον 60%, οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο...
Βόκτα ήπια cranberry, raspberry, cherry και zubrowka. Οι τρεις πρώτες κατεβαίναν νεράκι οι άτιμες, η zubrowka οτι πρέπει για το κρύο και οτι πρέπει για να προετοιμάσει το στομάχι για την βαριά Πολωνική κουζίνα.
Έφερα μαζί μου τελικά raspberry αλλά για πρωινό πίνω μόνο καφέ οπότε νομίζω οτι θα είμαι βαρύ περιστατικό αν τη ρίχνω στον καφέ μου...:)
Όσον αφορά τις μπύρες κατά πλειοψηφία έπινα Okocim, Tyskie και Zywiek με την τελευταία νομίζω (η ποσότητα δεν μου επιτρέπει να είμαι αντικειμενική) να είναι ένα κλικ παραπάνω.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Λοιπόν θα το πω κι ας με πάρετε με τις πέτρες, οτι ποτό έχει άρωμα φουντουκιού το σιχαίνομαι, επίσης δεν τρώω σοκολάτα παρά μόνο μαύρη και με κακάο τουλάχιστον 60%, οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο...
Βόκτα ήπια cranberry, raspberry, cherry και zubrowka. Οι τρεις πρώτες κατεβαίναν νεράκι οι άτιμες, η zubrowka οτι πρέπει για το κρύο και οτι πρέπει για να προετοιμάσει το στομάχι για την βαριά Πολωνική κουζίνα.
Έφερα μαζί μου τελικά raspberry αλλά για πρωινό πίνω μόνο καφέ οπότε νομίζω οτι θα είμαι βαρύ περιστατικό αν τη ρίχνω στον καφέ μου...:)
Όσον αφορά τις μπύρες κατά πλειοψηφία έπινα Okocim, Tyskie και Zywiek με την τελευταία νομίζω (η ποσότητα δεν μου επιτρέπει να είμαι αντικειμενική) να είναι ένα κλικ παραπάνω.
Μια χαρα σε βρισκω!!!!Ξερεις και να τρως και να πινεις!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο Auschwitz I δεν υπήρχε δυνατότητα για είσοδο χωρίς την ενσωμάτωση σε κάποιο γκρουπ από τις 10.00-15.00 εκτός αυτών των ωρών μπορούσες να περιηγηθείς ατομικά. Η ξενάγηση κόστιζε 40zl (10ευρώ) και περιελάμβανε και ξενάγηση στο Auschwitz II- Birkenau, δε μπορώ προτείνω σε κάποιον να το επισκεφτεί ή όχι είναι πολύ προσωπική επιλογή και ιδιαίτερα δυσάρρεστη εμπειρία, δεν παύει όμως να είναι ιστορία και να έρχεσαι αντιμέτωπος με τη χειρότερη πλευρά της ανθρώπινης ύπαρξης.
Τελικά άξιζε η ξενάγηση; Eίχα το ίδιο δίλημμα και τελικά επέλεξα να μπω μετά τις τρεις ώστε να δω το χώρο με περισσότερη ησυχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom