Ιταλία Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία.

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάρα πολύ κατατοπιστική η περιγραφή...Μπήκα και σε πειρασμό επειδή η μικρή μου κόρη είναι επίσης 8, η μεγάλη 15, αλλά νομίζω θα ξετρελαθούμε όλοι μας, χιχιχιχι...

Φαγητό, καφές, γλυκά και παγωτά στην Ιταλία είναι απλά σε άλλο επίπεδο...

Αυτό με τους Ιταλούς που σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν: Πηγαίνω από Οτοστράτα προς Μιλάνο, λίγο πριν μπω Μιλάνο σταματάω για βενζίνη, χωρίς να ρωτήσω κάτι, αρχίζει και μου λέει ο ιδιοκτήτης, ένας συμπαθής ηλικιωμένος κύριος, πως πριν μπω στο κέντρο, να παρκάρω το αυτοκίνητο κάπου στη βιομηχανική περιοχή, να πάρω τραμ 8 στάσεις και μετά μετρό, επειδή στο κέντρο του Μιλάνο δεν θα έβρισκα να παρκάρω..Αν και δεν μιλάω Ιταλικά, τα κατάλαβα ΟΛΑ...Και είχε δίκιο..Με έσωσε από πολλή ταλαιπωρία, ας είναι καλά ο άνθρωπος.....Λατρεμένη Ιταλία....
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Πάρα πολύ κατατοπιστική η περιγραφή...Μπήκα και σε πειρασμό επειδή η μικρή μου κόρη είναι επίσης 8, η μεγάλη 15, αλλά νομίζω θα ξετρελαθούμε όλοι μας, χιχιχιχι...

Φαγητό, καφές, γλυκά και παγωτά στην Ιταλία είναι απλά σε άλλο επίπεδο...

Αυτό με τους Ιταλούς που σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν: Πηγαίνω από Οτοστράτα προς Μιλάνο, λίγο πριν μπω Μιλάνο σταματάω για βενζίνη, χωρίς να ρωτήσω κάτι, αρχίζει και μου λέει ο ιδιοκτήτης, ένας συμπαθής ηλικιωμένος κύριος, πως πριν μπω στο κέντρο, να παρκάρω το αυτοκίνητο κάπου στη βιομηχανική περιοχή, να πάρω τραμ 8 στάσεις και μετά μετρό, επειδή στο κέντρο του Μιλάνο δεν θα έβρισκα να παρκάρω..Αν και δεν μιλάω Ιταλικά, τα κατάλαβα ΟΛΑ...Και είχε δίκιο..Με έσωσε από πολλή ταλαιπωρία, ας είναι καλά ο άνθρωπος.....Λατρεμένη Ιταλία....

Σας συστήνω να πάτε και είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε αξέχαστα. Εχετε και δικαιολογία (εννοώ τις μικρές σου κόρες). Θα περάσετε όμως όλοι αξέχαστα. Να προτιμήσεις όμως κατά τη γνώμη μου από άνοιξη και μετά για να έχει καλό καιρό. Επίσης αν δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο μπορείς να πας με τρένο μέχρι την Gardaland (έχει σύνδεση με λεωφορείο μέχρι το πάρκο), να μείνεις εκεί κοντά και να επικεντρωθείς μόνο στα πάρκα της περιοχής. Γεμίζεις άνετα τετραήμερο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Συνεχίζω με το 5ο και τελευταίο μέρος της ιστορίας μου...

5η ημέρα (Borghetto για finale & αγωνιώδης επιστροφή)
Σήμερα το πρόγραμμα είχε επιστροφή στο Μπέργκαμο με μία στάση στο δρόμο μας ή στη Sirmione ή σε ένα χωριό που λέγεται Borghetto και είναι πολυφωτογραφημένο γιατί είναι πολύ όμορφο.
Μετά λοιπόν το πρωινό μας πήραμε το δρόμο του γυρισμού. Όμως ήταν Σάββατο πρωί και η κίνηση στο δρόμο ήταν αυξημένη. Σε κάποια φάση λίγο πριν λοξοδρομήσουμε για τη Sirmione τα αυτοκίνητα σχημάτισαν και ουρά. Τι στο καλό; Όλοι στη Sirmione πάνε σήμερα; Φοβηθήκαμε και λέμε που να μπλέξουμε τώρα. Αν πάμε Sirmione και στην έξοδο από εκεί κολλήσουμε στη κίνηση και δεν προλάβουμε το αεροπλάνο; Άσε καλύτερα. Θα ακολουθήσουμε το plan B. Θα πάμε στο Borghetto.
Μετά από μισή ώρα διαδρομή φτάσαμε στο χωριό. Είναι ένα χωριό χτισμένο μέσα στις προσχώσεις ενός ποταμού. Το νερό σε κάποια σπίτια περνούσε μέσα από τα θεμέλιά τους. Γραφικά σπιτάκια, νερόμυλοι, κήποι, γεφύρια και κίνηση, πολύ κίνηση. Ήταν Σάββατο και κάποιοι επέλεξαν το χωριό για να παντρευτούν σε ένα από τα εκκλησάκια του, αλλά το σημαντικότερο happening της ημέρας ήταν η συνάντηση οδηγών touring μηχανών, η οποία είχε προσελκύσει εταιρείες (όπως η Honda), αλλά και πολλούς fun.
Φάγαμε παγωτό κλασικά, ψωνίσαμε και σουβενίρ και περπατήσαμε στα στενά του, χαζέψαμε και τις μηχανές. Ωραίο χωριό είναι, αλλά νομίζω ότι έχει τόσα πολλά παρόμοια η Ιταλία.
Θυμήθηκα το Pontremoli στο περσινό μου ταξίδι στην Ιταλία, ένα τυχαίο χωριό, στο οποίο βρέθηκα κατά λάθος ύστερα από απεργία τρένων. Ήταν επίσης πανέμορφο. Με μεσαιωνικά σπίτια, ποταμάκι να το χωρίζει στη μέση και scenery πλατεία. Με αυτό θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη να λοξοδρομήσουμε για να δούμε ένα ωραίο χωριό στην Ιταλία (όπως κάναμε με το Borghetto). Απλά στην Ιταλία (και για να ακριβολογώ: στη Β. Ιταλία), όπου και να πάμε, τυχαία να μπούμε σε χωριό ή σε πόλη, απλά θα είναι ωραία. Και στο Borghetto ήταν ωραία και στο Pontremoli πέρυσι ήταν ωραία και στη Sirmione (που δεν πήγαμε) θα ήταν ωραία. Αυτά.

IMG_9016.JPG


IMG_9026.JPG


IMG_9027.JPG


IMG_9028.JPG


IMG_9032.JPG


IMG_9036.JPG


IMG_9045.JPG


IMG_9050.JPG


IMG_9055.JPG


IMG_9063.JPG


IMG_9064.JPG


IMG_9065.JPG

Τέλος πια τα αξιοθέατα. Έφτασε η ώρα του γυρισμού. Είχαμε κάποια χιλιόμετρα να κάνουμε μέχρι το αεροδρόμιο. Έπρεπε να φορτώσουμε βενζίνη και να παραδώσουμε το αυτοκίνητο. Ευτυχώς όλα γίνανε στην ώρα τους. Ενώ όλη η εκδρομή πήγαινε συνεχώς πίσω στην ώρα, σήμερα όλα πήγαν καλά. Ευτυχώς δηλαδή γιατί η διάθεσή μας είχε πέσει πολύ, όχι λόγω του ότι τελείωνε το ταξίδι (σιγά …θα πάμε κι άλλα ταξίδια), αλλά γιατί μόλις είχαμε μάθει για το δημοψήφισμα στην Ελλάδα. Ναι ήταν εκείνο το Σάββατο. Η ανακοίνωση για το Δημοψήφισμα είχε γίνει Παρασκευή βράδυ. Εμείς όμως ένεκα της εκδρομής μας γύρω από τη λίμνη, το μάθαμε το Σάββατο το πρωί. Έτσι μας είχε κυριεύσει μια ανασφάλεια. Είχαμε προγραμματίσει να πληρώσουμε το αυτοκίνητο με κάρτα. Θα είχαμε προβλήματα; Το πρωί η ξενοδόχα μας «τσίνησε» με την κάρτα που της έδωσα. Μου ζήτησε μετρητά. Θα γυρίσουμε καλά στην Ελλάδα; Θα μπορέσουμε να σηκώσουμε χρήματα από την τράπεζα μόλις γυρίσουμε; Από ότι μάθαμε εκ των υστέρων από την επόμενη ημέρα Κυριακή όλοι οι Έλληνες που βρίσκονταν στο εξωτερικό είχαν προβλήματα με τις κάρτες τους. Κανείς δεν δεχόταν ελληνικές κάρτες. Εμείς ίσα που προλάβαμε και γυρίσαμε πίσω «αναίμακτα».
Με τέτοια συναισθήματα λοιπόν ταξιδέψαμε. Ήταν όλα τόσο ωραία και μας τα χάλασε αυτό το γεγονός. Σημαντικό πράγμα είναι η Πολιτική ευημερία στην Ελλάδα. Και για την καθημερινότητά μας, και για τα «προς το ζην» μας, και για την ηρεμία μας και για τα όνειρά μας και για τα …ταξίδια μας. Δηλαδή όπως συνηθίζω να λέω με το «ευ ζην» μας.

Και για να επανέλθω σε πιο ανάλαφρο κλίμα….
Τι ταξίδι και αυτό! Τι να πρωτοθυμηθώ. Τη λίμνη Como, τη βίλλα Balbianello, τη λίμνη Garda, το θεματικό πάρκο, το safari zoo, τη ρωμαϊκή αρένα, την εκδρομή στο βουνό, τους καταρράκτες!

Πάντως τώρα που έχω πάει και στις τρεις λίμνες της Β. Ιταλίας νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη για το πια είναι ομορφότερη. Η Maggiore έχει τα τρία καταπληκτικά νησάκια (ίσως οι κήποι του ενός να μπορούν να συγκριθούν με τη βίλλα Balbianello), η Garda είναι πολύ σπορτίβ με άγρια ομορφιά στο βόρειο τμήμα της, η Como είναι ρομαντική και ατμοσφαιρική. Η καθεμιά έχει «κάτι». Ίσως να κερδίζει στις λεπτομέρειες (με διαφορά στήθους που λένε) λίγο η Como για μένα.

Να ‘μαστε καλά και με την κρίση και χωρίς κρίση να μπορούμε να ταξιδεύουμε!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.783
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
πολύ όμορφη η ιστορία σου και ακόμη περισσότερο ομορφότερες οι φωτογραφίες σου. όταν με το καλό βρεθώ εκεί το Πάσχα θα ακολουθήσω κάποιες από τις συμβουλές σου.
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
ευχαριστουμε για την ομορφη ιστορια σου,ηταν διασκεδαστικη και με εκανες να συμπεριλαβω καποια στιγμη στο μελλον ενα παρομοιο ταξιδι με την γυναικα μου και τον γιο μου...:)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
πολύ όμορφη η ιστορία σου και ακόμη περισσότερο ομορφότερες οι φωτογραφίες σου. όταν με το καλό βρεθώ εκεί το Πάσχα θα ακολουθήσω κάποιες από τις συμβουλές σου.
Χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε η ιστορία μου και ακόμη περισσότερο που σου άρεσαν οι φωτογραφίες μου. Οταν με το καλό βρεθείς εκεί το Πάσχα να περάσεις υπέροχα και να γυρίσεις πίσω με μια νέα ιστορία για την περιοχή που θα καλύψει τα ΅κενά¨ μου, μήπως και τα συμπληρώσω στο επόμενο οδικό που σχεδιάζω για το καλοκαίρι. Ειδικά τη Sirmione που δεν πήγα πολύ τη σκέφτομαι...
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σας συστήνω να πάτε και είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε αξέχαστα. Εχετε και δικαιολογία (εννοώ τις μικρές σου κόρες). Θα περάσετε όμως όλοι αξέχαστα. Να προτιμήσεις όμως κατά τη γνώμη μου από άνοιξη και μετά για να έχει καλό καιρό. Επίσης αν δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο μπορείς να πας με τρένο μέχρι την Gardaland (έχει σύνδεση με λεωφορείο μέχρι το πάρκο), να μείνεις εκεί κοντά και να επικεντρωθείς μόνο στα πάρκα της περιοχής. Γεμίζεις άνετα τετραήμερο.
Ευχαριστώ, έχει ήδη μπει στο πρόγραμμα!!!!:xalara:
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Υπέροχη ιστορία, μας έδωσες καταπληκτικές ιδέες! Ευχαριστούμε.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Υπέροχη ιστορία, μας έδωσες καταπληκτικές ιδέες! Ευχαριστούμε.
Το πόσο χαίρομαι που άρεσε σε πολλούς η ιστορία μου δε λέγεται...
Νομίζω ότι έτσι ΅ντοπάρομαι΅ με τα καλά λόγια για να γράψω και πάλι. Ειδικά ιστορίες για ταξίδια με παιδιά που μάλλον είναι λίγα στο forum.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Τέλεια η περιγραφή σου . Ο σούπερ οδηγός. Έχω επισκεφθεί την περιοχή 4 φορές (λόγω δουλειάς και συνδύαζα και διακοπές) με τα παιδια μου, την πρώτη φορά 3 και 8 χρόνων. Το μόνο που δεν κάναμε ήταν η ημέρα
" Άλπεις ". Εμείς μια μέρα αφιερώσαμε στην Βενετία όπου απέχει 1:30 ώρα από την Garda. Και μια άλλη μέρα πήγαμε στη Μαντοβα όπου ήταν πραγματικά υπέροχη. Πήγαμε μέσω της επαρχιακής οδού βλέποντας ετσι διαφορά χωριά και επιστρέψαμε στο Desenzano (εκεί μέναμε) . Και τις 4φορες όλοι περάσαμε υπέροχα , όποτε θα ήθελα να προτρέψω όποιον το σκέφτεται να το πράξει ακολουθωντας τις τέλειες οδηγίες σου.




Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία.

Από καιρό σκεφτόμουν ότι έφτασε η ώρα να πάω την οκτάχρονη κόρη μου σε ένα θεματικό πάρκο στην Ευρώπη. Η αρχική μου σκέψη ήταν η Disneyland κλασικά, στην οποία είχα ξαναπάει πριν από χρόνια με τους γιούς μου. Όσο όμως και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω οικονομικό σενάριο για την Disneyland. Πως στο καλό είχα καταφέρει και είχα πάει το 2007 δεν μπορώ να το καταλάβω.
Έτσι άρχισα να ψάχνω τρόπο να πάμε σε κάποιο άλλο θεματικό πάρκο τέτοιου τύπου. Υποψήφια: η Gardaland της Ιταλίας.
Η Gardaland είναι ένα θεματικό πάρκο στη βόρεια Ιταλία στις νότιες όχθες της λίμνης Garda. Η λίμνη Garda είναι η μεγαλύτερη λίμνη της Ιταλίας, με πεδινές όχθες στα νότια και ορεινές στα βόρεια και λόγω αυτών των χαρακτηριστικών της ευνοούνται πολύ τα σπορ. Ιστιοπλοοία, Hiking, αλεξίπτωτο πλαγιάς (parapente), αιωροπτερισμός είναι μερικά από αυτά. Εκτός αυτών, γύρω από την Gardaland δημιουργήθηκαν και άλλα πάρκα όπως: Ενυδρείο, Ζωολογικός κήπος, Moovieland Park (πάρκο τύπου Disney Studios), Aqua Park, Parco Termale Del Garda (λίμνη με θερμά νερά & spa) κ.α., οπότε θα έλεγα ότι ολόκληρη η λίμνη είναι ένα πάρκο διασκέδασης για μικρούς και μεγάλους.
Το σενάριο του να πάμε σε θεματικό πάρκο στην Ιταλία, μου φαινόταν σαφώς καλύτερο από αυτό της Disney, γιατί η Ιταλία είναι δίπλα μας, είναι πολύ πιο φθηνή και το σημαντικότερο απ’ όλα: μπορείς άνετα να τρως πίτσες, μακαρονάδες παγωτά και γρανίτες χωρίς τύψεις γιατί είμαστε στην Ιταλία! Σχεδόν επιβάλλεται. Είναι και αυτό μέσα στα πλαίσια του τουρισμού. Του γαστρονομικού τουρισμού!

Το κοντινότερο αεροδρόμιο στη Gardaland είναι αυτό της Βερόνα, το οικονομικότερο όμως είναι με πτήση της Ryan air, το Bergamo. Όταν είδα όμως στο χάρτη που βρίσκεται το Μπέργκαμο σε σχέση με τις λίμνες Garda & Como (βρίσκεται στη μέση της μεταξύ τους απόστασης) σκέφτηκα γιατί να μην πάμε και μια ημερήσια στη λίμνη Como; Στη λίμνη Como είχα πάει και την προηγούμενη χρονιά, αλλά είχα «κενά» και είναι τόσο μα τόσο όμορφη…..(Αυτό το ταξίδι το έχω περιγράψει στο «Cinque Terre Λιγουρίας και Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα» και είναι στις Ιστορίες της Ευρώπης).

Έτσι το πρόγραμμα της εκδρομής μας (23 με 27 Ιουνίου του ‘15) είχε ως εξής:
Μία ημέρα ημερήσια στη λίμνη Como
Μία ημέρα αφιερωμένη εξ’ ολοκλήρου στην Gardaland
Μία μέρα σε άλλα πάρκα κοντά στη Gardaland και στη Βερόνα
Μία ημέρα στο γύρο της λίμνης και στις Ιταλικές Άλπεις
Και η τελευταία μέρα ότι χωριό προλάβουμε πριν την πτήση της επιστροφής μας.

1η ημέρα - Η εκδρομή ξεκινάει με τη λίμνη Como
Το πρόγραμμα της σημερινής μέρας έλεγε επίσκεψη σε βίλλες της λίμνης και γενικά εξερεύνηση της δυτικής όχθης.
Έτσι, μόλις φτάσαμε πρωί Τρίτης, κατευθυνθήκαμε αμέσως προς τα γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων. Είχα ρίξει μια ματιά στο internet, είναι και μικρό αεροδρόμιο και πίστευα ότι θα «καθαρίσουμε» με ένα 150άρι για το αυτοκίνητο και μάλιστα γρήγορα. Πόσο έξω έπεσα!
Φτάνοντας εκεί βλέπουμε μια σειρά από γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων εκ των οποίων το ένα από αυτά με ουρά 10 ατόμων και τα άλλα άδεια. Οk! Λέμε. Πάμε στα άλλα. Τιμές εξωφρενικές. Της τάξεως των 80€ την ημέρα. Μα τους λέμε το internet λέει άλλες τιμές! Ναι μου λένε. Το internet. Εδώ έχει άλλες. Ας το κλείνατε από το internet. Αφού «φάγαμε» αρκετή ώρα κάνοντας έρευνα αγοράς προκειμένου να βρούμε το οικονομικότερο, μας πλησιάζει ένας μαυροπουκαμισάς με γραβατούλα και μας ρώτησε αν θέλουμε αμάξι. Αφού του είπαμε ναι αλλά εξαρτάται από την τιμή, τότε μας είπε να πάμε στον γκισέ με την ουρά που έχει και καλές τιμές. Οκ! Τελικά είχε και κράχτη το μαγαζί.
Αφού «φάγαμε» λοιπόν την ουρά, «φάγαμε» και πόση ώρα μέχρι να υπογράψουμε τα συμβόλαια, «φάγαμε» και πόση ώρα να έρθει το suttle bus να μας πάει στο parking να πάρουμε το αυτοκίνητο, είχαμε βγει εκτός χρονικού προϋπολογισμού τουλάχιστον ένα δύωρο. Ε! Δεν το ξανακάνω αυτό. Την επόμενη φορά θα τα κλείνω όλα προκαταβολικά.
Φύγαμε για τη λίμνη Como, αφού περάσαμε πρώτα από το ξενοδοχείο που είχα κλείσει για την πρώτη μας βραδιά, για να αφήσουμε τα πράγματά μας. Το ξενοδοχείο αυτό ήταν πάνω στη διαδρομή μας, σε ένα προάστιο του Bergamo, που λέγεται Treviolo. Ο λόγος που το έκλεισα ήταν ότι ήταν οικονομικό (65€ το τρίκλινο με πρωινό), ήταν πάνω στη διαδρομή μας και δεν θα έμπλεκα καθόλου με την κίνηση της πόλης του Bergamo (την οποία πόλη είχα δει σε άλλο ταξίδι). Βέβαια και εκεί καθυστερήσαμε, γιατί το δρόμο του ξενοδοχείου δεν τον είχε το gps και μέχρι να το βρούμε… «φάγαμε» και εκεί…
Μετά από μία ώρα περίπου ταξίδι σε εθνική οδό, φτάσαμε στην πόλη του Como, την οποία όμως προσπεράσαμε προκειμένου να πάμε σε άλλα αξιόλογα της λίμνης. Στόχος ήταν η περίφημη Βίλλα Balbianello που βρίσκεται κοντά στην πόλη Lenno, στα δυτικά της λίμνης. Η λίμνη Como είναι γεμάτο υπέροχες βίλλες και κήπους. Κάποιες είναι επισκέψιμες με εισιτήριο, κάποιες έχουν γίνει ξενοδοχεία, κάποιες μπορείς να δεις μόνο κατά τη διάρκεια εκθέσεων που διοργανώνονται και κάποιες είναι ιδιωτικές κατοικίες.

View attachment 162789

Κατά τη γνώμη μου η ωραιότερη Βίλλα της λίμνης είναι η Βίλλα Balbianello. Έχει καταπληκτικούς κήπους και είναι χτισμένη σε ένα ακρωτήρι και βρέχεται από τις τρεις πλευρές της από τη λίμνη. Την ομορφιά αυτής της βίλλας την έχουν προσέξει και διάφοροι σκηνοθέτες που έχουν «τραβήξει» σκηνές από αυτή για τις ταινίες τους, όπως στον Πόλεμο των άστρων αλλά και στον James Bond στο “Καζίνο Royal”.
Ενώ στη βίλλα υπολόγιζα να φτάσουμε κατά τη 1:30 τελικά φτάσαμε αρκετά καθυστερημένα (γύρω στις 4:30). Από το φράκτη της (που παρκάραμε) μέχρι την ακρολιμνιά περπατήσαμε περίπου κανένα τέταρτο μέσα στους κήπους της, ώσπου να φτάσουμε στο κυρίως κτίριό της. Τέτοια ομορφιά ….δεν υπάρχει…..
Η βίλλα βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο ενός λόφου. Η χαρακτηριστική της βεράντα-αίθριο, με τις τρεις καμάρες της καλυμμένες από κισσό να είναι σε περίοπτη θέση και ορατή από όλα τα σημεία του κήπου. Γύρω από τη βίλλα υπάρχουν πολλά λουλούδια, κυρίως μανώλιες με μεγάλα πέταλα σε μωβ και άσπρο χρώμα, που δημιουργούσαν μονοπάτια και εναλλάσσονταν με ψηλά δέντρα. Τα μονοπάτια κατέληγαν στη λίμνη σε προβλήτες για σκάφη, με τα οποία ερχόντουσαν επισκέπτες και από άλλα σημεία της λίμνης και όχι πεζοί όπως εμείς. Στην άκρη της λίμνης υπήρχαν μπαλκόνια σε επίπεδα στολισμένα με γλυπτά ανάμεσα στο πράσινο και το γκαζόν. Ο σχεδιασμός των κήπων δεν ξέρω από ποιον έγινε, θα πρέπει όμως να ήταν άνθρωπος υψηλής ευφυίας και προφανώς αισθητικής. Έχω δει πολλές βίλλες και κήπους στην Ιταλία. Αυτή είναι μέσα στο top τρία (και λέω τρεις για να μην αδικήσω κάποια που μου διαφεύγει τώρα).

View attachment 162786

View attachment 162787

View attachment 162788

View attachment 162790

View attachment 162791

View attachment 162792

View attachment 162793

View attachment 162794

View attachment 162795

View attachment 162796

View attachment 162797

View attachment 162798

View attachment 162799

Η πρώτη μας μέρα σχεδόν αφιερώθηκε σε αυτή τη βίλλα και μόνο, όπως αποδείχθηκε γιατί τα άλλα που είχα στο πρόγραμμά μου δεν μου «καθίσανε». Δεν πειράζει όμως και μόνο για τη βίλλα αυτή άξιζε ολόκληρη ημερήσια εκδρομή.

Φεύγουμε παίρνοντας το δρόμο της επιστροφής με κατεύθυνση το Argegno. Είναι ένα χωριό που συναντάμε στο δρόμο μας και που έχει ένα μικρό τελεφερίκ που σε ανεβάζει σε ένα απομονωμένο χωριό, την Pigra. Δυστυχώς όμως δεν προλάβαμε ανοιχτό το τελεφερίκ. Η τελευταία ανάβαση ήταν στις 6:30 και εμείς φτάσαμε ακριβώς 6:30. Από επάνω είχε καταπληκτική θέα. Θα συναντούσαμε βέβαια και άλλο τελεφερίκ τις επόμενες μέρες (μέσα στις Άλπεις είμαστε), αλλά σε άλλη λίμνη, στη Garda. Αυτό της Priga όμως ήταν πιο μικρό και πιο γραφικό.

Συνεχίζουμε προς το χωριό Laglio, έχοντας τη λίμνη αριστερά μας. Λίγο πριν το χωριό σε ένα μικρό στενό αριστερά βρίσκεται η βίλλα Oleandra. Πρόκειται για το σπίτι του ηθοποιού George Clooney. Παρκάραμε και περπατήσαμε μπροστά από το στενό του σπιτιού του το οποίο καταλήγει αμέσως σε μια προβλήτα για ψαρόβαρκες. Μείναμε στην προβλήτα και χαζεύαμε το σπίτι όσο να φάμε το παγωτό μας και φεύγοντας παρατηρήσαμε στη γωνία του σπιτιού με το δρόμο μιαν ανακοίνωση του Δήμου ότι απαγορεύεται να πλησιάζουμε το συγκεκριμένο σπίτι πιο κοντά από τα 500μ. για να μην ενοχληθούν οι ιδιοκτήτες του. Εμείς πάντως είμαστε στα 20μ. Χα…χα…!

Βίλλα Oleandra
View attachment 162800

Συνεχίζουμε το δρόμο μας και παρκάρουμε στο χωριό Cernobbio. Εκεί βρίσκονται δύο Βίλλες. Η μία είναι η Βίλλα Erba, πρώην οικία του σκηνοθέτη Λουκίνο Βισκόντι. Σήμερα ανήκει στο Δήμο και σε αυτήν διοργανώνονται διάφορες εκθέσεις. Είναι γνωστή γιατί αποτελεί το background της γνωστής διαφήμισης της Nespresso με τον George Clooney, αλλά έχει «παίξει» επίσης και στην ταινία Oceans Eleven (πάλι με τον George). Δυστυχώς δεν είναι προσβάσιμη για το κοινό και την είδαμε μόνο απ’ έξω. Η άλλη είναι η περιβόητη Βίλλα D’este, η οποία έχει απίστευτους κήπους και σήμερα είναι ξενοδοχείο πολλών αστέρων. Η σκέψη μου ήταν ότι μπορούσαμε να πάμε να τη δούμε από κοντά πίνοντας έναν καφέ. Θα το άντεχε η τσέπη μας. Αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο, στην κυριολεξία όμως. Καθώς μπαίναμε μέσα στο parking, ο θυρωρός μας απέτρεψε διότι είναι μόνο για Vips, μας είπε. «Φάγαμε πόρτα δηλαδή». Πάει και αυτό, δεν μας «έκατσε». Δεν πειράζει. Το βασικό ήταν η Βίλλα Balbianello.

Villa Erba
View attachment 162801

Μετά πήγαμε στο χωριό και καθίσαμε σε μια παραλιακή πιτσαρία και πήραμε τρεις τεράστιες Ιταλικές πίτσες για να φάμε. Δεν τις καταφέραμε και τις τρεις. Πήραμε τα κομμάτια που περίσσεψαν, για το δρόμο, έκανε και λίγο κούνια η κόρη μας και φύγαμε.

Τελικά το τελεφερίκ δεν το προλάβαμε, στη βίλλα D’este «φάγαμε πόρτα», η βίλλα Erba είναι μόνο για vip, ο George και η Amal δεν ήταν σπίτι και δεν μας περίμεναν, αλλά παρόλα αυτά εμείς είχαμε γευτεί πολύ από αυτήν την κοσμοπολίτικη αύρα που αποπνέει η λίμνη. Δεν πειράζει. Το βασικό απωθημένο ήταν η βίλλα Balbianello και αυτό ικανοποιήθηκε.
Ο γυρισμός μας έγινε μονοκοπανιά για το ξενοδοχείο μας χωρίς άλλη στάση. Το χρονικό μας πρόγραμμα έπεσε αρκετά έξω. Την πόλη Como δεν προλάβαμε να τη δούμε. Λέτε να το έκανα επίτηδες για να βρω δικαιολογία να ξαναπάω στην λίμνη σε άλλο ταξίδι; Μπορεί. Πάντως ήμουν τόσο γεμάτη από εικόνες της λίμνης…….
Από αύριο θα ξεκινούσε το κυρίως ταξίδι μας, που ήταν η Garda και η Gardaland. Ες αύριον τα σπουδαία!
 
Last edited by a moderator:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Νομίζω ότι τα λόγια σου αποτελούν το καλύτερο "ταξιδιωτικό" κοπλιμέντο που μου έχουν κάνει:icon_redface:.

Εγώ με τη σειρά μου θα παροτρύνω να κάνουμε ταξίδια μαζί με τα παιδιά μας και μετά να... γράφουμε για αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom