Ιταλία Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία.

penelopebek

Member
Μηνύματα
252
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Πραγματικά αυτά τα ταξίδια μένουν μέσα στο μυαλό και την καρδιά των παιδιών μας ασχέτως την ηλικία τους. Επίσης αυτές οι αναμνήσεις μας συντροφεύουν και εμάς και αυτά για όλη μας τη ζωή. Είναι όμορφες στιγμές που περνούμε όλοι μαζί και δυστυχώς δεν είναι και παρά πολλές. Το γράφω αυτό με την εμπειρία της μαμάς 19 χρόνου πλέον γιου που όπως είναι φυσικό τώρα πια ταξιδεύει και μόνος. Έχω όμως παρακαταθήκη πολλών πολλών ταξιδιών μαζί του και χαίρομαι που τα έκανα . Καλά ταξίδια σε όλους λοιπον
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κάνοντας και μία δεύτερη παρένθεση θέλω να πω επίσης δύο πράγματα για το ξενοδοχείο μας. Πρόκειται για ένα ξενοδοχείο που βρίσκεται σε μία μικρή πόλη που λέγεται Colά. Τα δωμάτιά του είναι μικρές θεματικές σουίτες. Το θέμα τους ήταν τα στοιχεία της φύσης. Το δικό μας δωμάτιο είχε θέμα το νερό.
Καλημέρα! Διαβάζοντας την υπέροχη ιστορία σας αποφασίσαμε να πάμε λίμνη Garda τον Ιούνιο (βοήθησε πολύ και η Volotea με τα 9 ευρώ για Βερόνα!!). Θα μπορούσατε να αναφέρετε το όνομα του ξενοδοχείου στο Cola? Ενδιαφέρομαι για διαμονή 6 ημερών στο ίδιο ξενοδοχείο και ημερήσιες εκδρομές στα πέριξ με νοικιασμένο αυτοκίνητο.
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.172
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλημέρα! Διαβάζοντας την υπέροχη ιστορία σας αποφασίσαμε να πάμε λίμνη Garda τον Ιούνιο (βοήθησε πολύ και η Volotea με τα 9 ευρώ για Βερόνα!!). Θα μπορούσατε να αναφέρετε το όνομα του ξενοδοχείου στο Cola? Ενδιαφέρομαι για διαμονή 6 ημερών στο ίδιο ξενοδοχείο και ημερήσιες εκδρομές στα πέριξ με νοικιασμένο αυτοκίνητο.

Καλημέρα,
Το ξενοδοχείο που μείναμε τότε ήταν το B&B 7 Vizi, με διεύθυνση Via Croce 9, 37017 Colà di Lazise, Ιταλία
Πραγματικά ήταν πάρα πολύ βολικό και λόγω θέσης, αλλά και για οικογένεια.
Θυμάμαι ότι όταν ύστερα από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το ξενοδοχείο και πήγα να το κλείσω από το booking, δεν βρήκα δωμάτιο. Τα είχαν κλείσει όλα. Μπήκα όμως στο ίδιο το site του ξενοδοχείου και το έκλεισα τελικά και όπως θα διαβάσατε έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Μακάρι να βρείτε και να πάτε και να περάσετε τέλεια.

Ρίξτε και μια ματιά και στο Parco Termale di Villa Dei Cedri, που ακόμα και αν δεν μείνετε εκεί μπορείτε να πάτε άνετα για μπάνιο στις θερμές πηγές.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Καλησπέρα,
ετοιμαζω ταξιδι αθηνα -μπεργκαμο-αθηνα μαζι με τα παιδια μας 6 και 8 χρονων για 8 νυχτες (Παρασκευη - Σαββατο) με 2 διαφορετικα προγραμματα

Φτανουμε Μπεργκαμο απογευμα Παρασκευης......
Θα θελαμε να νοικιασουμε αυτοκινητο για ολες τις μερες...ξερετε καποιο αξιοπιστο σαιτ???
Σκεφτομαστε τα παρακατω
1ο Προγραμμα
α) 1η νυχτα κομο (Παρασκευη)
β )κομο με διανυκτερευση (Σαββατο)
γ) Κυριακη φευγουμε να δουμε Ιζεο και πηγαινουμε για garda για διανυκτερευση(Κυριακη βραδυ)
δ) gardaland (Δευτερα)
ε) Parco natura viva( Τριτη)
στ)Τεταρτη πρωι...... Απο εδω ξεκιναει ο προβληματισμος μου.......Σκεφτομαι τα εξης:
1.....Φευγουμε για Δολομιτες....ή ....για Βενετια??ή εχει και καπου αλλου να παμε αφου θα εχουμε και τα παιδια μαζι ??......
2ο Προγραμμα
α)Παμε Ιζεο για διανυκτερευση (Παρασκευη)
β) Βλεπουμε Ιζεο και φευγουμε το απογευμα για Βερονα (Σαββατο Διανυκτερευση)
γ) Βλεπουμε την Βερονα κυριακη και το βραδυ παμε garda για διανυκτερευση ( Κυριακη)
δ)gardaland (Δευτερα διανυκτερευση)
ε) Parco natura viva( Τριτη διανυκτερευση)
στ) Απο εδω ξεκιναει ο προβληματισμος μου.......Σκεφτομαι τα εξης:
1.....Φευγουμε για Δολομιτες....ή ....για Βενετια??ή εχει και καπου αλλου να παμε αφου θα εχουμε και τα παιδια μαζι ??......
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
252
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπέρα,
ετοιμαζω ταξιδι αθηνα -μπεργκαμο-αθηνα μαζι με τα παιδια μας 6 και 8 χρονων για 8 νυχτες (Παρασκευη - Σαββατο) με 2 διαφορετικα προγραμματα

Φτανουμε Μπεργκαμο απογευμα Παρασκευης......
Θα θελαμε να νοικιασουμε αυτοκινητο για ολες τις μερες...ξερετε καποιο αξιοπιστο σαιτ???
Σκεφτομαστε τα παρακατω
1ο Προγραμμα
α) 1η νυχτα κομο (Παρασκευη)
β )κομο με διανυκτερευση (Σαββατο)
γ) Κυριακη φευγουμε να δουμε Ιζεο και πηγαινουμε για garda για διανυκτερευση(Κυριακη βραδυ)
δ) gardaland (Δευτερα)
ε) Parco natura viva( Τριτη)
στ)Τεταρτη πρωι...... Απο εδω ξεκιναει ο προβληματισμος μου.......Σκεφτομαι τα εξης:
1.....Φευγουμε για Δολομιτες....ή ....για Βενετια??ή εχει και καπου αλλου να παμε αφου θα εχουμε και τα παιδια μαζι ??......
2ο Προγραμμα
α)Παμε Ιζεο για διανυκτερευση (Παρασκευη)
β) Βλεπουμε Ιζεο και φευγουμε το απογευμα για Βερονα (Σαββατο Διανυκτερευση)
γ) Βλεπουμε την Βερονα κυριακη και το βραδυ παμε garda για διανυκτερευση ( Κυριακη)
δ)gardaland (Δευτερα διανυκτερευση)
ε) Parco natura viva( Τριτη διανυκτερευση)
στ) Απο εδω ξεκιναει ο προβληματισμος μου.......Σκεφτομαι τα εξης:
1.....Φευγουμε για Δολομιτες....ή ....για Βενετια??ή εχει και καπου αλλου να παμε αφου θα εχουμε και τα παιδια μαζι ??......

Καλημερα , και τα δυο προγραμματα ειναι πολυ ωραια. Εγω θα προτιμουσα το δευτερο γιατι στα παιδια θα αρεσει η Βερονα. Οσων αφορα τους Δολομιτες η Βενετια... εμεις ειχαμε παει Βενετια. Απο την Λιμνη Garda καναμε μιαμιση ωρα περιπου με αμαξι. Ακομα μια ωραια προταση ( μας το ειχε προτινει η ξενοδοχος ) ειναι η Μαντοβα. Μια πενταμορφη πολη , περιτριγυρισμενη απο καστρο, το οποιο ειναι επισκεψιμο. Τα παιδια μου τοτε ειχαν περιπου την ηλικια των δικων σου (λιγο μικροτερα) και ειχαν ενθουσιαστει. Πηγαμε μεσα απο τα χωρια και οχι απο την εθνικη και η διαδρομη ηταν τελεια.
Τελος, ταξιψαμε στην Ιταλια το Μαιο και νοικιασαμε αυτοκινητο απο Μπεργκαμο για Φλωρεντια για 4 μερες. Επιλεξαμε την Europcar . Εχει πολυ καλη τιμη, εκλεισα συγκεκριμενο αυτοκινητο, για την κρατηση δεν χρειαζοταν καρτα η πληρωμη. Τελος πολυ σημαντικο η παραλλαβη του αυτοκινητου ηταν πολυ γρηγορη. Γιαπαραδειγμα η Keddy (κατι τετοιο) ειχε μια ουρααααα. Τουλαζιστον 45 λεπτα.
Ελπιζω να περασετε σουπερ ( αν και αυτο ειναι σιγουρο ).
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πηγαμε μεσα απο τα χωρια και οχι απο την εθνικη και η διαδρομη ηταν τελεια.
Δεν κατάλαβα ποια ήταν η αφετηρία σας. Ξεκινήσατε από Γκάρντα ή από Βερόνα; Θέλεις να μας πεις περισσότερα;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
252
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Δεν κατάλαβα ποια ήταν η αφετηρία σας. Ξεκινήσατε από Γκάρντα ή από Βερόνα; Θέλεις να μας πεις περισσότερα;

Ναι συγνώμη δε σου εξήγησα. Όσες φορές πήγα έμεινα στη λίμνη Garda στο Desenzano.Αυτο λόγω δουλειάς. Το συνδιαζα με κάποια έκθεση στη Brecia.Οπως και να χει όμως ήταν βολικό μέρος για ημερήσιες εκδρομές. Μια μέρα γυρίζαμε γύρω τα μέρη της λίμνης με το καραβάκι, η το αυτοκίνητο, άλλη μέρα το πάρκο με τα ζώα, άλλη την Brecia,τη Βερονα,..... Είναι όμορφο μέρος μπροστά στη λίμνη .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κάνοντας και μία δεύτερη παρένθεση θέλω να πω επίσης δύο πράγματα για το ξενοδοχείο μας. Πρόκειται για ένα ξενοδοχείο που βρίσκεται σε μία μικρή πόλη που λέγεται Colά. Τα δωμάτιά του είναι μικρές θεματικές σουίτες. Το θέμα τους ήταν τα στοιχεία της φύσης. Το δικό μας δωμάτιο είχε θέμα το νερό. Ήταν μεγάλο, πεντακάθαρο, με 42άρα τηλεόραση εντοιχισμένη, με πολύ μεγάλο μπάνιο επίσης, το ντους του οποίου έπαιζε με μπλε χρωματισμούς, με φωτεινές επιγραφές στο πάτωμα με τη λέξη aqua να σχηματίζεται μέσα από βότσαλα κ.α. τέτοιες μικρο-πολυτέλειες. Το λόμπυ του ξενοδοχείου είναι η πιτσαρία του ισογείου, στην οποία τρώγαμε το πρωινό μας, αλλά και το γεύμα μας γιατί είχε εξαιρετική Ιταλική κουζίνα, αλλά είχε και έκπτωση για τους θαμώνες του ξενοδοχείου 20%. Η δε οικοδέσποινα είναι μια νεαρή κοπέλα, πολύ δραστήρια και πολύ εξυπηρετική. Όταν φτάσαμε μας είχε έτοιμα τα εισιτήρια της Gardaland στο χέρι και έτσι δεν χρειάστηκε να χάσουμε χρόνο σε καμιά ουρά. Τις επόμενες μέρες επίσης μου έδωσε στο χέρι εισιτήρια του ζωολογικού κήπου με έκπτωση καθώς και εισιτήρια από την αρένα της Βερόνα που πήγαμε…..ας πούμε απρογραμμάτιστα να δούμε όπερα.
Επίσης η θέση του είναι καταπληκτική (αν έχεις αυτοκίνητο πάντα). Είναι πολύ κοντά σε Gardaland & ενυδρείο, πολύ κοντά στο ζωολογικό κήπο και επίσης 30’ μόλις από την πόλη της Βερόνα και αποτελεί συγχρόνως πολύ καλή βάση για το γύρο της λίμνης και κυρίως για το βουνό Mode Baldo. Η τιμή του τρίκλινου ήταν 90€ το βράδυ. Είναι από τα καλύτερα ξενοδοχεία που έχω μείνει αν όχι το καλύτερο.
Κλείνουν οι παρενθέσεις και συνεχίζω…..
Ναι αλλά δεν μας λές πως λέγεται αυτο το ξενοδοχείο!....
Edit: Οκ! το βρήκα....χαχαχα Ε που να ξέρω οτι το γράφεις στο τέλος;;; :p

ΥΓ. Αυτή η ιστορία μου είχε ξεφύγει....μέχρι πριν λίγη ώρα :)

Η παράσταση ήταν καταπληκτική. Τα σκηνικά, τα κοστούμια, η μουσική, η ατμόσφαιρα! Πάντα ήθελα να πάω να παρακολουθήσω όπερα σε ιταλικό έδαφος και τώρα μάλιστα να μου τύχει σε ρωμαϊκή αρένα;
Αχ, εγώ να δείς πόσο θέλω!!!!.....

Αυτός ο δρόμος είναι όνειρο!!!....

Δεν αρκεί τελικά μία μέρα για το γύρο της λίμνης.
Ήμουν σίγουρη....Εγώ υπολογίζω οτι δεν αρκούν ούτε δύο!

Πάντως τώρα που έχω πάει και στις τρεις λίμνες της Β. Ιταλίας νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη για το πια είναι ομορφότερη. Η Maggiore έχει τα τρία καταπληκτικά νησάκια (ίσως οι κήποι του ενός να μπορούν να συγκριθούν με τη βίλλα Balbianello), η Garda είναι πολύ σπορτίβ με άγρια ομορφιά στο βόρειο τμήμα της, η Como είναι ρομαντική και ατμοσφαιρική. Η καθεμιά έχει «κάτι». Ίσως να κερδίζει στις λεπτομέρειες (με διαφορά στήθους που λένε) λίγο η Como για μένα.
Ευχαριστώ κοπελιά!!! Πολύ ωραίο ταξίδι!!!
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.172
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ήταν πράγματι ένα πολύ όμορφο ταξίδι. Ξεσηκώθηκα και εγώ που το θυμήθηκα πάλι. ✈

Αχ! Αυτές οι λίμνες της Β. Ιταλίας είναι πραγματικά υπέροχες. Και γεμίζουν μέρες πολλές και αξίζουν μέρες πολλές!

Παρόλο που εγώ δεν είμαι από αυτές που λένε ότι το τάδε μέρος αν δεν έχεις μέρες για να το δεις τότε να μην το «κάψεις» σε μια μέρα, στην περίπτωση των λιμνών θα κάνω μια εξαίρεση και θα πω το αντίθετο.
Εγώ ... την έπαθα. Πήγα και ... ξαναπήγα και θα .... ξαναπάω!

Σε ένα παλαιότερο ταξίδι είχα "ξεπετάξει" την Como σε μια μονοήμερη. Παρόλο που είδα αρκετά πράγματα όπως τη Varenna, το Bellagio, καναδυό βίλλες και έκανα και βαρκάδα συνειδητοποίησα το πόσο όμορφη είναι και πόσα πολλά όμορφα είχε ακόμα που μου δημιουργήθηκαν «εκκρεμότητες». Έτσι σε αυτό το ταξίδι της Gardaland ήθελα να κλείσω τις εκκρεμότητες του προηγούμενου ταξιδιού, αλλά δημιούργησα άλλες με την Garda, όπως τη Sirmione που δεν είδα ή τη δυτική πλευρά της λίμνης.

@Sassenach77 επειδή κάπου πήρε το μάτι μου ότι σκέφτεσαι ταξιδάκι σε Λομβαρδία, Λιγουρία και Βένετο μαζί εγώ θα έλεγα να το κάνεις αρκεί να μην κάνεις “εκπτώσεις” ημερών στις λίμνες. 🇮🇹
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Υπέροχη η περιγραφή σου!χαίρομαι τόσο για όλες τις λεπτομέρειες που μας έδωσες!Κανονίζουμε λιμνη Garda για 7 ημέρες αρχές Ιουνίου με βόλτες στις γύρω πόλεις της λίμνης και φυσικά ημερήσια στην Βενετία κ στην Βερόνα. Ηθελα να σε ρωτήσω για την Gandarland αν έχει πράγματα να κάνεις με ένα 4χρονο παιδάκι.Θα έχουμε την κόρη μας μαζί και θέλουμε να πάμε μόνο αν μπορει να ανεβει σε βαρκες κ γενικά δραστηριότητες για την ηλικια της,ευχαριστώ πολύ!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.172
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Υπέροχη η περιγραφή σου!χαίρομαι τόσο για όλες τις λεπτομέρειες που μας έδωσες!Κανονίζουμε λιμνη Garda για 7 ημέρες αρχές Ιουνίου με βόλτες στις γύρω πόλεις της λίμνης και φυσικά ημερήσια στην Βενετία κ στην Βερόνα. Ηθελα να σε ρωτήσω για την Gandarland αν έχει πράγματα να κάνεις με ένα 4χρονο παιδάκι.Θα έχουμε την κόρη μας μαζί και θέλουμε να πάμε μόνο αν μπορει να ανεβει σε βαρκες κ γενικά δραστηριότητες για την ηλικια της,ευχαριστώ πολύ!
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που μπορεί να χαρεί ένα 4χρονο. Στο #5 post μπορείς να δεις από την περιγραφή μου μερικά όπως τα Rabits, Ramsis και να το διασταυρώσεις και με το επίσημο site. Το Corsari είναι μια απλή βαρκάδα ενώ το Flying Island είναι πολύ ήπιο. Υπάρχουν επίσης πολλές παραστάσεις που μπορείτε να παρακολουθήσετε όλοι μαζί αλλά και πολλά παιχνίδια τύπου λούνα παρκ όπως π.χ. καρουζέλ. Το κυριότερο όμως είναι η όλη ατμόσφαιρα, η διακόσμηση τύπου παραμυθούπολης που σίγουρα θα αρέσει σε μικρούς και μεγάλους.
Να πάτε και να περάσετε πολύ όμορφα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom