Ινδονησία Gili Islands

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγω θυμαμαι οτι η θαλασσα ηταν μια χαρα και με πολυ θαλασσια ζωη, αλλα ειχε ενα ρευμα που σε πηγαινε κανα χιλιομετρο παρακατω στη παραλια, κατα μηκος. Αν δε το χε αυτο, θα ηταν θαυμασια.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Αρχές Ιουνίου που πέρασα απο εκεί , μπορώ να πώ οτι στην αριστερή πλευρά της παραλίας, (βλέποντας προς την θάλασσα ), μπροστα απο το ξενοδοχείο Mercure, μπορείς με αντίτιμο να εχεις ξαπλώστρες και ομπρέλες . Φαντάζομαι οτι το ιδιο γίνεται και μπροστα απο τα υπόλοιπα ξενοδοχεία.
Η τιμή τους ολίγον φωτιά. 100000 ρουπίες η μία !!!!
Στο τελευταίο αριστερο κομμάτι της παραλίας , υπάρχει χώρος με λίγες σταθερές ομπρέλες , χωρίς ξαπλώστρες , αλλα και χωρίς χρέωση.
 

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα σε όλους. Όπως είχα αναφέρει σε προγενέστερο μήνυμα, στα μέσα Σεπτέμβρη φεύγουμε για Σιγκαπούρη και μετά Μπαλί. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το συνάλλαγμα; Το πρόβλημα είναι ότι έχουν διαφορετικό νόμισμα μεταξύ τους, Δολλάριο Σιγκαπούρης και Ρουπίες Ινδονησίας το δεύτερο. θα πρέπει να τα έχω μετατρέψει απο εδώ ή μήπως στο αεροδρόμιο στη Σιγκαπούρη? Κάπου είχα διαβάσει ότι και euro παιρνάνε, αλλά φαντάζομαι η μετατροπή δεν θα είναι προς όφελός μου. Επίσης πόσα χρήματα θεωρείτε ότι πρέπει να έχω σε συνάλλαγμα για 3 ημέρες στη Σιγκαπούρη, 4 μέρες σε Ubud και 5 σε Gili Islands, με πληρωμένη διαμονή,πρωινό, αεροπορικά?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Να χρησιμοποιήσεις ΑΤΜ και να τραβήξεις με κάρτα όσα χρήματα νομίζεις ότι χρειάζεσαι.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα σε όλους. Όπως είχα αναφέρει σε προγενέστερο μήνυμα, στα μέσα Σεπτέμβρη φεύγουμε για Σιγκαπούρη και μετά Μπαλί. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το συνάλλαγμα; Το πρόβλημα είναι ότι έχουν διαφορετικό νόμισμα μεταξύ τους, Δολλάριο Σιγκαπούρης και Ρουπίες Ινδονησίας το δεύτερο. θα πρέπει να τα έχω μετατρέψει απο εδώ ή μήπως στο αεροδρόμιο στη Σιγκαπούρη? Κάπου είχα διαβάσει ότι και euro παιρνάνε, αλλά φαντάζομαι η μετατροπή δεν θα είναι προς όφελός μου. Επίσης πόσα χρήματα θεωρείτε ότι πρέπει να έχω σε συνάλλαγμα για 3 ημέρες στη Σιγκαπούρη, 4 μέρες σε Ubud και 5 σε Gili Islands, με πληρωμένη διαμονή,πρωινό, αεροπορικά?
Καλησπέρα Παντελή,
κατ΄αρχην να εχετε ενα θαυμάσιο απο κάθε πλευρά ταξίδι !!
Η μετατροπή νομισμάτων στα αεροδρόμια δεν ειναι καλή κίνηση. Θα βρείς πολύ καλύτερες ισοτιμιες στα διάφορα ανταλλακτήρια συναλλάγματος , εκτός. Για τον λόγο αυτό, αντάλλαξε στα αεροδρόμια τοσα, οσαν θα σου χρειαστούν για τις πρώτες ωρες και τα υπόλοιπα εκτός αεροδρομίων.
Τωρα για το ποσα χρήματα θα χρειαστείς , ειναι κατι πολύ υποκειμενικό και οπως καταλαβαίνεις εξαρτάται απο τις απαιτήσεις που εχει ο καθένας μας .
Καλό σας ταξίδι και απολαύστε το Ubud.Ημουν εκει πριν δύο μήνες και αναπολώ εκείνες τις στιγμές
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να χρησιμοποιήσεις ΑΤΜ και να τραβήξεις με κάρτα όσα χρήματα νομίζεις ότι χρειάζεσαι.
Προσοχή στις αναλήψεις από ΑΤΜ στην Ινδονησία (απ' όσο θυμάμαι, το 2010, στα Gilli δεν είχε ΑΤΜ). Υπάρχουν διαφόρων τραπεζών και έχουν διαφορετικά ημερήσια όρια (για το μηχάνημα - όχι για το λογαριασμό σου). Κάποια χρεώνουν και προμήθεια. Δεν θυμάμαι τ0 όνομά της αλλά μια Τράπεζα που είχε κόκκινα ΑΤΜ είχε το μεγαλύτερο όριο και δε χρέωνε προμήθεια. Είχε και στο αεροδρόμιο του Denpasar.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Οι προμήθειες είναι αναπόφευκτες, όπως ο θάνατος κι οι φόροι. Το μέγεθος διαφέρει :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom