ΗΠΑ H αρχή και το τέλος του κοσμου... New York <3

GiannisDel87

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Στον δρόμο πετύχαμε το αγαπημένο μαγαζί του φίλου μου το B&H( 420 9th Ave. at 34th St.) και έτσι το να φάω φανταζε όνειρο πλέον. Το μαγαζί είναι με ηλεκτρονικα είδη. Η αλήθεια είναι ότι είναι the best στο είδος του. Εμείς ψωνίσαμε από κει τα πάντα. 2,5 ώρες ήμασταν εκεί μέσα...
Το κατάστημα για εμένα είναι όπως το Victoria's Secret για την @Joanna29, έρωτας, γι αυτό και φάγαμε τόσες ώρες εκεί!
 

GiannisDel87

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Πολύ πριν πάμε Νέα Υόρκη έλεγα τον φίλο μου να κλείσουμε εισιτήρια άλλα όπως το έβλεπε από τα site δεν ήθελε με τίποτε.Για καλή μου τύχη μετά το τουρ το πρότεινε μόνος του:clap::clap:. Πήγαμε επιτόπου να πάρουμε εισιτήρια. Toυ άρεσε η όλη φάση. Παράσταση είχε στις 19:00. Όπως καταλαβαίνετε στο Top of the rock δεν πήγαμε ποτέ.Είχαμε ξαναπάει έτσι κι αλλιώς. Δεν είχαμε πληρώσει και λόγω του πάσου οπότε δεν το σκεφτήκαμε και πολύ.
Όντως μ' άρεσε πολύ, αν και, γενικά, δε με πολυτρελένουν αυτά! Επίσης, η @Joanna29, παρέλειψε να πει, ότι τα εισητήρια για το Top Of The Rock, τα δώσαμε σε κάτι Ιταλούς τουρίστες και μας κέρασαν το μεσημεριανό μας! Χαχαχα!!!
 
Last edited:

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2015

Η σημερινή μέρα είχε το πιο πρωινό ξύπνημα όλο αυτο τον καιρό. 7:00 τον ξύπνησα ώστε να μαι σίγουρη ότι θα τα προλάβουμε όλα.Είχαμε γέφυρα του Μπρούκλιν και Central Park. Tην προηγούμενη χρονιά με είχε πιάσει γαστρεντερίτιδα την στιγμή που ξεκίνησα να την διασχίζω οπότε δεν έφτασα ούτε στα μισά και έτσι φέτος είπα ότι θα την περπατήσω ο κόσμος να χαλάσει.

Ξεκινήσαμε λοιπόν απο το Brooklyn Heights Promenade το οποίο έμαθα ότι υπάρχει (όπως και πολλα άλλα) απο την @echo2011 Πήγαμε με μετρό κ είχε στάση πολή κοντά. Είχε ήλιο αλλά έκανε πολύ κρύο. Δεν το έχανα με τίποτα όμως. Το θεωρώ από τα ομορφότερα μέρη που υπάρχουν για να χαζέψεις το Μανχάταν. Από εκείνο το σημείο είναι εμπνευσμένοι πολλοί πίνακες. Οπότε με έναν καφέ στο χέρι ξεκινήσαμε.....
14 11 bb.jpg
14 11 bbbb.jpg
14 11 dfdwgw.jpg

Γέφυρα/Πλατφόρμα δεν είδαμε δεν ξέρω μήπως έπρεπε να προχωρήσουμε κ άλλο. Αφού κάναμε την βόλτα μας και βγήκαμε τις φωτογραφίες μας κατευθυνθήκαμε προς την γέφυρα, που παρ'όλο το κρύο ήταν γεμάτη. Καθώς περπατούσαμε συνειδητοποίησα ότι σε όποιο σημείο της πόλης με πας θα σου πω απλά ότι είμαι ερωτευμένη μαζί της.Από όποια οπτική γωνία να την δω, από οποιοδήποτε σημείο.
14 11 fgege.jpg
14 11 ffgegeg.jpg
14 11 fgegeg.jpg
14 11gfegg.jpg
14 11 fgefg.jpg
14 11 rwtrwetr.jpg
14 11 gfegfrweg.jpg
14 11 fgeg.jpg


Τip!!! Στην αρχή της γέφυρας από την μεριά του Μανχαταν έχει κάτι πλανόδιους οι οποίοι έχουν τα πιο φθηνά Μπρελόκ. χχαχαχαχα

Αφού διασχίσαμε την γέφυρα πήραμε μετρό να πάμε Central Park. Θα σταματούσαμε στην βόρεια πλευρά του καθώς την προηγούμενη χρονιά έιχα γυρίσει το μισο. Νομίζω ότι με τα λόγια δεν περιγράφεται το τι συναντάς εκεί μέσα. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε άλλον κόσμο. Ξεχνάς ότι είσαι στην καρδιά μιας μεγαλούπολης. Θα σας βάλω φωτογραφίες και απο τις δυο φορες!!!Μπήκαμε από την 96th st.
14 11 crgrfge.jpg
14 11 cp.jpg


The Reservoir:Αυτήν την λιμνούλα ήθελε να βλέπει η Τζακι Κενεντυ Ονάση γι'αυτο και είχε αγοράσει και ανάλογο διαμέρισμα . Επίσης είναι πολύ γνωστη απο το Sex And the city.
the resevoir.jpg

14 11cdwg.jpg


Συνεχίσαμε για να πάμε στο Belverede Castle.Λατρεία η ενναλαγή χρομάτων μεσα σ'αυτό το πάρκο
D.jpg
E.jpg
F.jpg
G.jpg

Belverede Castle
C.jpg
A.jpg
B.jpg
O.jpg


K.jpg
L.jpg
M.jpg
N.jpg
14 11central.jpg
14 11 central.jpg
14 11 central  park 6.jpg
14 11 central p[ark.jpg
14 11 central park.jpg
14 11 cent.jpg
14 11 central park 1.jpg
14 11 central park 2.jpg
14 11 central park 3.jpg
14 11 central park 5.jpg
14 11 central park 7.jpg

Μετά από αρκετό κρύο(είχε παγωνιά) αρχίσαμε να πεινάμε και έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε ένα γνωστό και αγαπημένο το Bill's hamburger & burger στο Rockfellere Center και μετά ψώνια ψώνια ψώνια...Ενδεικτικά σας γράφω μερικά από τα μαγαζιά που επισκεφτήκαμε:aAbercrombie(720 5th Ave), Hollister(668 5th Ave), Nintendo worls store(Rockefeller Center, 10 Rockefeller Plaza), Toys 'R' Us Times Square, Aeropostale-Times Square, Forever 21-Times Square. Τι ψώνισα δεν περιγράφεται και τώρα που το σκέφτομαι δεν κουβαλιέται κιόλας..χαχαχα Mετά από τόσες ωρες χρειαζόμασταν λίγη ξεκούραση.Καταλήξαμε στο Hard Rock Cafe όπου έφαγα τα αγαπημένα μου Mac n Cheese, ήπιαμε ένα ποτάκι και πήγαμε για ύπνο.Μας είχε μείνει μόνο η επόμενη μέρα και έγω είχα αρχίσει να μελαγχολώ επικίνδυνα.
 

Attachments

  • 189,1 KB Προβολές: 1
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Eτοιμάζομαι και εγώ για Νέα Υόρκη και θα διαβάσω την ιστορία σου με κάθε λεπτομέρεια :D Όταν λες ότι έκανες λάθος που πήγες με γεμάτη βαλίτσα την πρώτη φορά,τι εννοείς; Έχει πολλά ψώνια να κανεις,ε; Η Turkish επιτρέπει δύο βαλίτσες απ'όσο ξέρω, και εγώ με αυτή την εταιρία θα πετάξω,είχες μία; Εγώ σκέφτομαι να πάρω μια βαλίτσα και να βάλω εκεί μέσα άλλο ένα σακίδιο για τις αγορές μου, και να το χρησιμοποιησω σαν δεύτερη βαλίτσα στην επιστροφή. Επίσης, πόσα χρήματα υπολογίζεις ότι χρειάζονται για ένα 10ήμερο εκεί;
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Eτοιμάζομαι και εγώ για Νέα Υόρκη και θα διαβάσω την ιστορία σου με κάθε λεπτομέρεια :D Όταν λες ότι έκανες λάθος που πήγες με γεμάτη βαλίτσα την πρώτη φορά,τι εννοείς; Έχει πολλά ψώνια να κανεις,ε; Η Turkish επιτρέπει δύο βαλίτσες απ'όσο ξέρω, και εγώ με αυτή την εταιρία θα πετάξω,είχες μία; Εγώ σκέφτομαι να πάρω μια βαλίτσα και να βάλω εκεί μέσα άλλο ένα σακίδιο για τις αγορές μου, και να το χρησιμοποιησω σαν δεύτερη βαλίτσα στην επιστροφή. Επίσης, πόσα χρήματα υπολογίζεις ότι χρειάζονται για ένα 10ήμερο εκεί;
Τι καλα που θα πας...είναι ένα όνειρο η Νεα Υορκη. Οταν πήγα εγώ η ισοτιμία ήταν πολύ καλή και ήταν όλα παμφθηνα.Τωρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω. Σε γενικές γράμμες πάντως είναι πιο φθηνά από δω. Δικαιούσαι 2 βαλίτσες μια χειραποσκευή. Εγω πήρα δυο από δω απλά είχα ελάχιστα μέσα. 10 μέρες αλλα να πεις ότι είσαι άνετη κνα πεις ότι θα ψωνίσεις άπειρα πράγματα 3000 ειναι καλά νομίζω. Εγω όλα τα λεφτά μου τα φαγα στα ψώνια. Εκει για να έχω να κινηθω ζητημα να έφαγα 1,500 κ πολλα σου βάζω. Θέλει λεφτά αν υπολογίσεις κ τα αεροπορικά κ την διαμονή Οτι θες στείλε μου και ινμποξ.Σου έυχομαι να περάσεις τέλεια
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
@alice~ Να σημειώσω ότι υπάρχουν πολλές ιστορίες εδω μέσα που μπορείς να πάρεις ιδέα και πολλοί άνθρωποι που μπορούν να σε κατατοπίσουν. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Aχ τι όμορφες βόλτες!! Πόσο μου αρέσει να βλέπω Ν.Υ... Μπράβο Ιωάννα!
Γέφυρα/Πλατφόρμα δεν είδαμε δεν ξέρω μήπως έπρεπε να προχωρήσουμε κ άλλο.
Μάλλον πήγατε από άλλη στάση μετρό γι'αυτό δε χρειάστηκε να τη διασχίσετε.. Καλύτερα όμως πήγατε εσείς, απότι κατάλαβα βγήκατε πολύ κοντά στο Β.Η. promenade, εμείς είχαμε 10 λεπτά περπάτημα..
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Aχ τι όμορφες βόλτες!! Πόσο μου αρέσει να βλέπω Ν.Υ... Μπράβο Ιωάννα!

Μάλλον πήγατε από άλλη στάση μετρό γι'αυτό δε χρειάστηκε να τη διασχίσετε.. Καλύτερα όμως πήγατε εσείς, απότι κατάλαβα βγήκατε πολύ κοντά στο Β.Η. promenade, εμείς είχαμε 10 λεπτά περπάτημα..
Ναι βγήκαμε ακριβώς διπλα στην γέφυρα και περπατήσαμε 5 λεπτά.Περιμένω και την δικια σου με ανυπομονησία!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι βγήκαμε ακριβώς διπλα στην γέφυρα και περπατήσαμε 5 λεπτά.Περιμένω και την δικια σου με ανυπομονησία!!!!
Τώρα που τελείωσα την προηγούμενη που έγραφα θα συμπληρώσω κάποια κεφάλαια στην ιστορία της Ν.Υόρκης. Ήδη ξεδιαλέγω φωτογραφίες.. :)
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2015

Τελευταία μέρα στην αγαπημένη μου πόλη.Ξύπνησα με ένα βάρος που έπρεπε να αποδεχτώ ότι έφτασε η ώρα να φύγω. Αποφασίσαμε αυτήν την τελευταία μέρα να κάνουμε μόνο βόλτες και ψώνια. Ήπιαμε για τελευταία φορά το καφεδάκι μας στο Reggio's Cafe και ξεκινήσαμε με πρώτη στάση στης Victoria's Secret(1328 Broadway,αυτό το κατάστημα να προτιμήσετε έχει τα πάντα)Aφού τελειώσαμε από κεί αποφασίσαμε ότι θέλουμε να πάμε βόλτα στο Roosevelt Island.Πηγαίνεις με τελεφερίκ το οποίο έχει πάρα πολύ συχνά δρομολόγια και πληρώνεις με την Metrocard(δεν θυμάμαι πόσο)Ο σταθμός βρίσκεται στην 2nd Av. με Ε60 st.Το τελεφερίκ κάνει 10 λεπτά. Να πω την αλήθεια δεν είχα καθόλου διάθεση και έτσι πήγαμε κάναμε μια μικρή βόλτα και επιστρέψαμε πίσω. Βρισκόμουν σε ένα είδος άρνησης κάτι το οποίο μετάνιωσα μετά γιατί θα μπορούσα στην ουσία να εκμεταλλευτώ το ότι ήμουν εκεί.
last day.jpg6.jpg
last day.jpg
last day.jpg2.jpg
last day.jpg3.jpg
last day.jpg4.jpg
last day.jpg5.jpg
Ψάχνω να βρω κ άλλες φώτο και δεν βρίσκω και συνειδητοποιώ ότι για να μην βγάλω εγώ ένα σωρό πρέπει να ήμουν πολύ χάλια. Αφού πήραμε τον δρόμο τηε επιστροφής αποφασίσαμε να πάμε στο αγαπημένο μου Bryant Park να κάνουμε πατινάζ. Τ ο είχα απωθημένο όπως και έμεινε απωθημένο μιας και όταν φτάσαμε κάναν διάλειμμα για γυαλίσουν την "πίστα" και εκτός αυτού οι ουρά που είχε δεν θα τελείωνε ούτε σε δυο μέρες. Ετσι ήταν φυσικό και επόμενο να φύγουμε και να καταλήξουμε στην Τimes Square με ένα κομμάτι πίτσα από το αγαπημένο μου Αbitinos.Συνεχίσαμε την βόλτα στα μαγαζιά όπως το Urban Outfitters(ακριβό αλλά τρομερό),Aeropostale,Forever 21 και όλα τα κλασικά.Επισκεφτήκαμε κ το Shake Sacks γιατί μου είχε παραγγείλει η κολλητή μου Hamburger (αν έχει τον Θεό της) και ξεκινήσαμε για το σπίτι.Θα ερχόταν τα ξαδέρφια μου και θα πηγαίναμε Αστόρια σε κλαμπάκι έτσι για την τελευταία νύχτα. Στο σπίτι μαζέψαμε τα πράγματα κλείσαμε τις μισές βαλίτσες και εκεί κατάλαβα πως είχε αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση. Ο ξάδερφος μου ήταν εκεί γύρω στις 22:30.Πέρασα πάρα πολύ όμορφα.Γύρισα σπίτι κλαίγοντας γιατί δεν ήθελα να φύγω και κάπως έτσι αποκοιμήθηκα κιόλας.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Ξεκινήσαμε 7,30 το πρωί γιατί μας είχαν πει ότι σε ώρα αιχμής και λόγω των έργων που γινόταν δεν υπήρχε συγκεκριμένη ώρα που κάνει το ταξί να φτάσει. Η ταρίφα έιναι στανταρ. Εγω να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσο πληρώσαμε. Φτάσαμε λοιπόν,(δεν αργήσαμε πολύ) κάναμε check in, περάσαμε τους ελέγχους και καθίσαμε κάπου για καφεδάκι και πρωινό. Η ώρα πέρασε γρήγορα και μπήκαμε στο αεροπλάνο. Ημουν καλά δεν το χα αντιληφθεί ότι φεύγω.. Καθόμασταν στην μέση δεν είχαμε παράθυρα δεξιά και αριστερά. Οταν το αεροπλάνο απογειώθηκε κ ξεκόλλησε από το έδαφος γύρισα δεξιά το κεφάλι μου κ είδα από το παράθυρο. Είδα το Empire state building πολύ μακρινό και εκεί έβαλα τα κλάμματα. Ετσι πήγε όλο το ταξίδι. Ηρεμούσα ξαναξεκινούσα. Ο φίλος μου ακόμα αναρωτιέται γιατί.Φτάσαμε Θεσσαλονίκη 17 πρωί και σε δυο ώρες ήταν σαν να μην είχα φύγει πότε.Αυτό ηταν λοιπόν.....
:klaps::klaps::klaps:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom