H δυναμική του travelstories

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
Ώρα για αλλαγές

Μια απλή σκέψη που έρχεται στο αγελαδινό μου μυαλό είναι να χρησιμοποιήσουμε την εκ των έσω εμπειρίας μας στον τουρισμό προς όφελος των τουριστικών υπηρεσιών που προσφέρει η χώρα μας σε εμάς και τους ξένους, συντάσσοντας μια επιστολή προς το αρμόδιο υπουργείο, αρθογραφώντας στον Τύπο ή ακόμα καταγγέλοντας μέσω του ιστοτόπου μας τα μεμπτά που παρατηρούμε ή φτάνουν στα αυτιά μας. Σε συνδυασμό με τις εμπειρίες που έχουμε αποκομίσει από τα ταξίδια μας μπορούμε να προτείνουμε απλές εναλλακτικές προτάσεις που οι αιρετοί αρμόδιοι αγνοούν ή αποσιωπούν. Δεν απαιτούμε μόνο αλλαγές, γνωρίζουμε και τους τρόπους που μπορούν να επιτευχθούν.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μια απλή σκέψη που έρχεται στο αγελαδινό μου μυαλό είναι να χρησιμοποιήσουμε την εκ των έσω εμπειρίας μας στον τουρισμό προς όφελος των τουριστικών υπηρεσιών που προσφέρει η χώρα μας σε εμάς και τους ξένους, συντάσσοντας μια επιστολή προς το αρμόδιο υπουργείο, αρθογραφώντας στον Τύπο ή ακόμα καταγγέλοντας μέσω του ιστοτόπου μας τα μεμπτά που παρατηρούμε ή φτάνουν στα αυτιά μας. Σε συνδυασμό με τις εμπειρίες που έχουμε αποκομίσει από τα ταξίδια μας μπορούμε να προτείνουμε απλές εναλλακτικές προτάσεις που οι αιρετοί αρμόδιοι αγνοούν ή αποσιωπούν. Δεν απαιτούμε μόνο αλλαγές, γνωρίζουμε και τους τρόπους που μπορούν να επιτευχθούν.
Συμφωνώ και εγω με τα παραπάνω!
Κάτι τέτοιο ειχα και εγώ στο (...γαϊδουρινό:bleh:) μυαλό μου διαβάζοντας για την δυναμική του ιστοτόπου αυτού!
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Θα ήθελα να πω και εγώ κάτι. Είμαι αυτοδυτης και μέλος του ερασιτεχνικού συλλόγου αυτοδυτων Ελλάδος Τυθης. Ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζαμε εμείς οι αυτοδυτες μέχρι το 2005 περίπου ήταν απλά ότι η κατάδυση επιτρεπόταν σε ελάχιστα σημεία στην Ελλάδα. Όταν λεω κατάδυση εννοώ αυτόνομη . δηλαδή με μπουκαλες. Για να καταλάβετε σε ολόκληρη την πελλοπονησο επιτρεπόταν μονο σε 3-4 παραλίες. Όπου αλλού πηγαίναμε για βουτιά είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το λιμενικό. Μέχρι και κατάσχεση εξοπλισμού έκαναν. Αυτά δεν είναι παραμύθια . πραγματικά γινόντουσαν. Εγω επειδή στην χώρα μου θέλω να είμαι ελεύθερος και επειδή η θαλλασα είναι για όλους αναγκαζόμουν να ξυπνάω χαράματα για να πάω για βουτιά σε απαγορευμένο μέρος. Τα απαγορευμένο δεν έχει σχέση με αρχαία η κάτι άλλο. Ήταν απλά απαγορευμενο.με την δημιουργία όμως 3-4 καταδυτικών φόρουμ και του συλλόγου μας καταφέραμε να ενωθούμε και να παλέψουμε με αποτέλεσμα να καταφέρουμε τον στόχο μας. Ελεύθερη θαλλασα για καταδύσεις. Μαζί με αυτό όμως καταφέραμε κάτι άλλο που ήταν πρόβλημα για μας. Το σφάξιμο που τρώγαμε από διάφορα καταδυτικά καταστήματα στην αγορά εξοπλισμού η στην παροχή υπηρεσιών. «δίναμε» κανονικά τους απατεώνες στα φόρουμ με αποτέλεσμα την τεράστια αλλαγή στις τιμές και κυρίως στην ποιότητα των παροχών τους. ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι ότι καταγγέλλουμε αμέσως κάποιον που γέμισε με βρόμικο αέρα την φιάλη μας με αποτέλεσμα να μην ξαναπατησει κανένας εκεί με όλα τα επακόλουθα. Τώρα ίσως αυτά σας φαίνονται δύσκολα αλλά τελικά η δύναμη των φόρουμ και η διάφορες προσπάθειες είχαν ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πιστεύω ότι το ταξιδιωτικό μας φόρουμ travelstοries έχει μεγάλη δύναμη. Έχει εμάς που μπορούμε να κάνουμε κάτι στο να αλλάξουν κάποια πράγματα όσον αφορά τις τιμές και την ποιότητα στην παροχή υπηρεσιών.:D:D
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πολύ καλό παράδειγμα Γιώργο, για τη δυναμική ενός φόρουμ. Έχω απλά μια παρατήρηση για να ακριβολογούμε. Η απαγόρευση της κατάδυσης σαφώς και αφορούσε τα αρχαία. Πολύ απλά οι καταδύσεις απαγορεύονταν σε όλα τα σημεία του βυθού που δεν είχαν ερευνηθεί για αρχαία και χαρτογραφηθεί. Κοινώς στη συντριπτική πλειοψηφία. Το έργο της χαρτογράφησης προχωρούσε με τους ρυθμούς που κινείται όλη η δημόσια γραφειοκρατία της χώρας μας (πλην της εισπρακτικής).
Δεν ξέρω τι άλλαξε, αν προχώρησε η χαρτογράφηση (πολύ αμφιβάλω), αν λόγω Ε.Ε. αναγκαστήκανε να ελευθερώσουνε τους βυθούς ή αν λειτούργησε σαν μοχλός πίεσης το ιντερνετ και τα μέλη των σχετικών φόρουμ, το πιστεύω πάντως ότι σε κάθε περίπτωση αυτό το τελευταίο έπαιξε το ρόλο του.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Πίστεψε με έχω βουτήξει σε πολλά από τα τοτε απαγορευμένα μέρη. Τίποτα δεν είδα. Απλά για να ελευθερωθεί μια περιοχή και να δοθεί για κατάδυση έπρεπε να έχει βουτήξει η ομάδα δυτών της εφορείας εναλίων αρχαιοτήτων και να χαρτογραφηθεί. Αυτό γινόταν με πολύ αργούς ρυθμούς μέχρι που κάποια στιγμή οι δύτες αυτοί τους απαγορεύτηκε να βουτάνε και η δουλειά αυτή δόθηκε σε ιδιωτικό συνεργείο. Αλλά και πάλι τα πράγματα ηταν χάλια. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε καταδυτικό τουρισμό καθόλου στην Ελλάδα και να έχει η κοντινή μας Μάλτα που είχε ποιο πολύ μυαλό. Αγόραζε καράβια που ήταν για πέταμα και δημιουργούσε τεχνητά ναυάγια . αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχει πάρα πολύ καταδυτικό τουρισμό υψηλού επιπέδου . έχω πάει και ξέρω.
Το ότι απαγορευόταν στην Ελλάδα η κατάδυση στα περισσότερα μέρη βόλευε και το λιμενικό . είχαν λιγότερη δουλειά να κάνουν. Αυτή η ιστορία τελείωσε. Τώρα βουτάς όπου θέλεις . φυσικά υπάρχουν μερικά μέρη που δεν μπορείς γιατί πραγματικά έχει αρχαία.
Σίγουρα δεν ήταν η αιτία τα καταδυτικά φόρουμ για να αλλάξει ο νόμος αλλά πίστεψε με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ.
Σίγουρο είναι ότι τα καταδυτικά αυτά φόρουμ άλλαξαν τα ηλίθια μυαλά πολλών επαγγελματιών του χώρου που μας έβλεπαν σαν πορτοφόλια και κοιτούσαν να κάνουν αρπαχτες .
Έχουμε πετύχει να γίνονται εκπτώσεις σε ορισμένες οργανωμένες εκδρομές καταδυτικές ακόμα και σε αγορές εξοπλισμού.
Αυτό όμως που με ευχαριστεί πραγματικά είναι ότι τα καταδυτικά καταστήματα μείωσαν πολύ της τιμές τους αυξάνοντας όμως και την ποιότητα παροχών τους. Όλα αυτά απλά γιατί αν κάτι δεν κάνουν καλά αμέσως θα μαθευτεί και δεν τους αρέσει αυτό .κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και στο travelstories.
Αυτή είναι η άποψη μου
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πως όμως μπορεί να γίνει αυτό αφού έχουμε συμφωνήσει να μην γράφουμε αρνητικά σχόλια για συγκεκριμένες επιχειρήσεις Def?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ναι, αλλά πάμε να ξεφύγουμε από το θέμα μας.
Άσχετα σχόλια θα διαγράφονται από εδώ και πέρα.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Πως πάμε να ξεφύγουμε από το θέμα μας??????????????????????/
Μιλάμε για τη δυναμική του forum και ρωτάω αν οι κανονισμοί μπορεί να αποτελούν τροχοπέδη για αυτή τη δυναμική!!!!!!
Ο Γιώργος έδωσε ένα εύστοχο παράδειγμα, απλά έκανα μια μικρή παρατήρηση σε αυτό για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Η συζήτηση ξαναμπήκε στην τροχιά της και περιμένω απαντήσεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαίρη με μπέρδεψες. Για ποιο πράγμα περιμένεις απαντήσεις; Σχολιασμούς επαγγελματιών του χώρου δεν μπορούμε να κάνουμε, και δε θα μπορούμε μέχρι να υπάρξει κάποιου είδους νομική κάλυψη του site. Αυτό το γνωρίζετε, είναι χιλιογραμμένο και δεν πρόκειται να αλλάξει. Εκτός αν ρωτάς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα :)

Για τα υπόλοιπα τώρα, δεν ξέρω αν έχουν ιδιαίτερο νόημα κινήσεις μαζικών αγορών, καθώς δεν είμαστε site που ασχολείται με βιβλία ή με κάτι που θα μπορούσε να δικαιολογήσει μαζικές αγορές ώστε να πετύχουμε καλύτερες τιμές. Εδώ τί θα μπορούσαμε να ψάξουμε; μαζική αγορά αεροπορικών εισητηρίων;

Αν έχετε συγκεκριμένες ιδέες να τις ακούσουμε, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι εφαρμόσιμο στη δική μας περίπτωση. :)
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Πιστευετε οτι οι αρμοδιοι και δη οι βουλευτες μας,οι εκπροσωποι μας δεν γνωριζουν τα κακως κειμενα η δεν ξερουν πως λειτουργουν οι αλλες χωρες σε πολλα θεματα η δεν εχουν ταξιδεψει (με τα λεφτα μας παρακαλω)σε αλλες χωρες?Να δωσω παραδειγμα?Πολλοι απο αυτους τους αιρετους αρχοντες που ειχαν εμπλακει στην Ολυμπιαδα σιγουρα ειχαν επισκεφτει την Βαρκελωνη και σιγουρα ηξεραν πως μια επιτυχημενη Ολυμπιαδα φερνει τουρισμο και χρημα ολο το χρονο σε μια ολυμπιακη πολη.Παρολο αυτου προτιμησαν να αφησουν στο ελεος τα ολυμπιακα ακινητα και να εχουμε ενα "καρο" σκανδαλα(ονοματα δε λεμε).Δε μιλαω για αλλου ειδους υποδομες(μουσεια, εστιαση,παροχες στους τουριστες,κινητρα στους ιδιοκτητες επιχειρησεων).Δηλαδη σε τι θα χαλαγε την πολιτεια να εβγαζε εκπτωτικα κουπονια(στα προτυπα της BCN TRAVEL CARD)για τους επισκεπτες της Αθηνας(ακομα και για τους ημερησιους εγχωριους επισκεπτες)για φαγητο,θεαματα,μουσεια κλπ.Παρολα αυτα ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν.Και πειτε μου εσεις πως μπορουμε να προωθησουμε κατι τετοιο μεσω του φορουμ?Επειδη πιστευω οτι προτασεις υπαρχουν,μαλλον προθεσεις απο τους αρμοδιους δεν υπαρχουν.Και δεν θετω το θεμα στενα κομματικα.Ειναι θεμα πολιτικης και κουλτουρας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βαγγέλη ωραία τα λες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν όλα αυτά σχέση με μια ταξιδιωτική κοινότητα.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Τελικα και εγω μπερδευτικα μαλλον!Απλα προσπαθω να καταλαβω τι εννοει ο diver και υποθετω το βαθυτερο νοημα της σκεψης του(οσον αφορα την δυναμικη του φορουμ και την δυνατοτητα παρεμβασης στα ταξιδιωτικα θεματα εγχωρια και μη που προκυπτουν).Ζητω ταπεινα συγνωμη.Το gps μου μπλοκαρε!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom