Γαλλία H Angeliki στο Παρίσι...

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Καλημέρα σας...

Ποιος θα το έλεγε ότι αυτο το μισο επαγγελματικό και μισό διακοπές ταξίδι στο Παρίσι, τότε τον Οκτώβριο του 2007, θα μου απέφερε μια πιο σταθερή σχέση με την πόλη του Φωτός...

Να'μαι λοιπόν εδω, άφωνη...

Έχει μια εβδομάδα που εγκαταστάθηκα και δεν ξέρω από που να αρχίσω την περιγραφή μου. Είναι απερίγραπτη η χαρά και η γαλήνη που νιώθω, απλά και μόνο όντας εδώ! Περπατώντας, μυρίζοντας, κοιτώντας με τα μάτια μου ορθάνοιχτα τις γκαλερύ, τα καταστήματα με τα κάθε λογής ρούχα, παπούτσια, μπιζού... n'importe quoi... ό,τι θέλεις έχει εδώ!

Μένω σε ένα στούντιο στο 2ο όροφο μιας πολυκατοικίας που βρίσκεται στην cour Damoye πάνω στην πλατεία της Βαστίλης... πολύ καίριο σημείο για εξορμήσεις με τα πόδια στο περίφημο Marais!

...συνεχίζεται
 

jass_gr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
St Maarten
Aγγελικη σε καταλαβαινουμε απολυτα οσοι εχουμε βρεθει στην πολη του Φωτος ποση χαρα κ γαληνη αισθανεσαι που εισαι κατοικος αυτης της πολης....εδικα η Βαστιλλη που μενεις ειναι απο τα πιο ωραια μερη του Παρισιου.(Και τις 2φορες που βρεθηκα στο Παρισι εκει εμεινα.)
Δεν ξερω αν εχεις παει αλλιως σου προτεινω να πας, σε ενα ιταλικο εστιατοριο που βρισκεται στην πλατεια της Βαστιλλης στο στενακι που ειναι ολο φαγαδικα και cafe μαζεμενα στην Rue de la Roquette.
Εισαι πραγματι πολυ τυχερη και θα σου δωσω μια συμβουλη: Μην φυγεις ποτε απο το Παρισι.;)



μια απορια:
Τι ενοικειο πληρωνεις αν επιτρεπεται για το στουντιο?
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Κυριακή 10.02.08

Ξυπνησα αργα το πρωι και νωχελικα πηγα στη λαϊκη που ειναι καθε Κυριακη εδω διπλα... ολης της λογης τα λαχανικα και φρούτα σε τιμές πιο ακριβές βεβαια απο αυτο που εχει συνηθισει κανεις απο την Ελλαδα (ή και την Κυπρο)... αλλα παντα πολυ ωραια αισθηση.

Με ενθουσιασε ο παγκος ενός τύπου που πουλούσε αλάτι με γεύσεις... δεντρολίβανο, βασιλικο, κόκκινο πιπέρι, κόλιανδρο, λεμόνι, ακόμα και τριαντάφυλλο!!

Εγώ περιορίστηκα στα κλασσικά ψωνια και γυρισα σπίτι. Ηλιολουστη μέρα, άξια για βόλτες στην πόλη, λίγο πριν πιάσω δουλειά... αλλά τελικα πηγα σε ένα φιλικό σπίτι για καφέ-βραδινό. Νιώθω σα στο σπίτι μου όπου και αν πάω, c'est bizarre, non? (είναι παράξενο, δεν είναι?)... περάσαμε καλά αφού χτυπήσαμε μια Σαμπάνια με φουά γκρα για ορεκτικό, και σαλάτα και διάφορα τυριά για τη συνέχεια, συνοδεία δυο ερυθρών οίνων της νοτιοδυτικης Γαλλίας, για όσους γνωρίζουν Cahors. Τέλος, γλυκό (σοκολατένιες τρούφες - τέλειες με το κόκκινο κρασι) και φρούτο. Τόσο απλό και τόσο ωραίο το δείπνο. Το μυστικό, εκτός από την καλή παρέα, είναι να τρως λίγο και από διάφορα, καλά συνδυασμένα μεταξύ τους πιάτα (ή πιατάκια)... ξέχασα... στον καφέ πιο πριν φάγαμε και γαλλικές ωραιότατες κρέπες...

Καλή βδομάδα σε όλους!!
Αγγελική

(thx στο παιδί που έκανε ξεχωριστό το τόπικ... Η Αγγελική στο Παρίσι... μου θυμίζει τις ιστορίες της Χάιντι... :))))
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αχ Αγγελικη , μπορει να μη με ενδιαφερει καθολου το Παρισι ωs προορισμοs , αλλα απολαυσα αυτη τη βολτα μαζι σου στη λαικη , ειδα τουs παγκουs με τα φρουτα και γευτηκα τιs πανεμορφεs Γαλλικεs τρουφεs!
Τι ωραια να εχουμε ανταποκριτη στο Παρισι...συνεχισε να μαs ενημερωνειs :D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Ειναι αργα, αλλά είπα να δώσω λιγα νέα από το Παρισινό ηλιόλουστο μέτωπο στην άσπρη κ παγωμένη Αθήνα, πριν αντιστραφούν οι όροι και ζηλεύω... Είναι αλήθεια σπάνιο, εδώ και 15 μέρες δεν έχει ρίξει ούτε σταγόνα βροχής και ο ήλιος μπαινοβγαίνει καθημερινά στις ζωές των Γάλλων και των μη Γάλλων που απολαμβάνουν τις χάρες της Πρωτεύουσας...

Λένε ότι δε θα κρατήσει για πολύ κ θα ανοίξουν σύντομα οι ουρανοί, αλλά εγώ επιμένω να το απεύχομαι, κ πιάνει!

Σ/Κ ξεκούρασης, αφού δουλεύω όλη μέρα... πτώμα είμαι. Αλλά μια βόλτα στο 10ο διαμέρισμα, στα μικρομάγαζα με τα αραβικά και ινδικά προϊόντα είναι ό,τι καλύτερο για να αλλάξω παραστάσεις και να ταξιδέψω με το νου. Στο Παρίσι, αλλάζοντας arrondissement είναι σαν να αλλάζεις πόλη ή χώρα... Γέμισα το καλάθι μου με διάφορα τσάγια από τις μακρινές ινδίες, ψώνισα τα απαραίτητα υλικά για σπιτομαγειρέματα (δε συμφέρει να τρώει κανείς έξω συχνά - είναι ακριβούτσικα) και με μια φίλη οδεύουμε προς Βαστίλη...

Κρέπες! Ναι, αυτό είναι το τρίτο μου πάθος (μετά το κρασί και το τανγκό...)

Μείναμε μέσα, τρώγοντας κρέπες κ βλέποντας Λαζόπουλο στο ιντερνετ...

Την Κυριακή πήγα σε μια ρώσικη εκκλησία στο 16ο διαμέρισμα, μαζί με μια συνάδελφο μου από τη Γεωργία. Άλλος τόπος... ήσυχο μέρος, με αρκετούς Ρώσους (οικογένειες) και με χαρακτηριστικό τις Κυριακές να γεμίζουν τα μπιστρό μετά το τέλος της κυριακάτικης λειτουργίας... Ωραία, ψηλά κτίρια, μεγάλοι δρόμοι κ εγγύτητα με το δάσος της Boulogne... αυτά χαρακτηρίζουν με λίγα λόγια το 16ο arrondissement...

Το βράδυ της Κυριακής, επιστροφή στη βάση μου, στο Marais. Πήγα σε ενα εβραίκο εστιατοριο chez Marianne κ φάγαμε λιτά κ περιεκτκά... συνοδεία ενός χύμα - αλλά καλού - Gamay... για όσους γνωρίζουν την ποικιλία (είναι η ποικιλία από την οποία φτιάχνεται το Beaujolais nouveau).

Αύριο είναι η αβάν πρεμιέρ της ταινίας του Cedric Klapich "Paris" με την αγαπημένη Juliette Binoche... έρχεται κανείς?? ψάχνω παρέα!!...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Juliette Binoche θα δούμε και στην Ελλάδα, αλλά για μια βόλτα και καφεδάκι στις συνοικίες του Παρισιού θα ερχόμουν ΠΟΛΥ άνετα! Καμιά φθηνή πτήση κανείς? :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Ειχα βρει με την easy jet με 200 ευρω πηγαινε - ελα... για το καθολικο πασχα. Καλα δεν ειναι;
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ανζελίκ άσε τα ποδοπλύμματα και πιες κανα καλό κρασί.
Στο Παρίσι είσαι, κλείσε τα μάτια, ρίξε μια πέτρα, όλο και κάποιο grand vin θα πετύχεις ρε διάολε.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Σαλυ(τ)!!!

Αν θες να τα π(ι)ουμε, καλυτερα να ερθεις απ'εδω, μον σερι...

Γκραν βεν, άπειρα, εδω περα... εξ'αλλου ήταν ένας βασικος λόγος που ήρθα α Παγι!!!!

Ο καβίστας της γειτονιάς μου είναι πολύ καλός μέχρι τώρα. Το ερυθρό (Syrah) που αγορασα τελευταια ήταν καταπληκτικο για την τιμή του (Crozes-Hermitage, Domaine Robin, Cuvee Alberic Bouvet, 2005), δηλαδή για 15 ευρώ...

ΙΔΕΑ (για όλους): Μήπως να ανοιγαμε ειδικό σημείο στο φόρουμ για κρασολογίες??? (ήδη προσπάθησα να το κάνω στο φέισμπουκ, αλλά δεν "έπιασε"...)

ΕΡΩΤΗΣΗ (για ΑΕΚΦΑΝ): σε ποια χωρα χτυπά η καρδιά σου, αυτό τον καιρο? :)
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Εξαιρετική σε βρίσκω. Στο Παρίσι έζησα για έναν αξέχαστο χρόνο το '97-'98. Κάθε τόσο ανεβαίνω Παρίσι για ανάσες και μπόλιασμα από την αρτίστικη αύρα του. Τελευταία φορά πήγα πέρσι με αυτοκίνητο από Ρώμη. Βέβαια, το λατρεύω το Παρίσι.

ΥΓ. Λέω ναι στη δημιουργία forum για κρασιά. Μόλις γυρίσει ο Δάκης από τις διακοπές του, το βλέπουμε όλοι μαζί.

ΥΓ2. Πρiν λίγες εβδομάδες έφυγα από Σαουδική Αραβία (μια χώρα την οποία θα θάψω σε κάποιο μελλοντικό thread). Τώρα χαλαρώνω στην Αθήνα, αδειάζοντας το κελλάρι μου. Χα.

ΥΓ3. ¨Εχω τρέλα με τον Picabia.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ένας λάτρης των Ιταλικών λευκών δηλώνει παρών στις οινολογικές αναζητήσεις σας.

Φίλοι μου από την αρχή το φωνάζω εδώ μέσα... Μερικές πόλεις τις αγαπάμε γιατί απλά είναι εξαιρετικές, έτσι λοιπόν το Θείο Παρίσι οφείλουμε να το επισκεφτόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε...

Αγγελική κάνε το κόπο να δειπνήσεις στο Le petit pontoise, δυό βήματα από το St. Germen και πιές ένα καλό Beaujolais στην υγειά των εραστών της πόλης του φωτός...
http://www.bestrestaurantsparis.com/...-pontoise.html
 
Last edited by a moderator:

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Ευχαριστώ για τις προτάσεις... με την πρωτη ευκαιρια θα τις τιμήσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom