Ρουμανία Happenings, τένις και μεσαιωνικά κάστρα...στη Ρουμανία!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραίο ταξίδι !!! Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που αναφέρεις ! Μου είναι χρήσιμες για το δικό μου οδικό τον Νοέμβριο :) Οι φωτογραφίες πολύ ωραίες και με ατμόσφαιρα κόμη Δράκουλα :bleh:
Αν υπάρχουν και άλλα tips, παρακαλώ πείτε τα, για να τα συγκεντρώσω και να κάνω το πρόγραμμα μου :)
@giannismits το tip για την λίμνη πολύ καλό !!! Θα την επισκεφτώ πηγαίνοντας στη Τιμισοάρα :) Ευχαριστώ !
Να σαι καλά Ειρήνη !!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολύ ωραία ιστορία! Μου άρεσε και το τέλος με την κόρη του τροχονόμου!!
Σκεφτόμαστε κ εμείς για παρόμοιο ταξιδάκι στην Ρουμανία κατα τον Απρίλιο για 4 ή 5 βράδια. Θα ήθελα αν σου ήταν εύκολο,κάποιες πληροφορίες για την ενοικίαση του αυτοκινήτου. Πόσο σας στοίχισε περίπου,τι χρειάζεται για την ενοικίαση(πχ πιστωτική) κτλπ.
Βέβαια εσείς το πήρατε από το αεροδρόμιο,εμείς μάλλον απο το Βουκουρέστι σκεφτόμαστε γιατί τις 2 μέρες που θα είμαστε εκεί δεν το χρειαζόμαστε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ ωραία ιστορία! Μου άρεσε και το τέλος με την κόρη του τροχονόμου!!
Σκεφτόμαστε κ εμείς για παρόμοιο ταξιδάκι στην Ρουμανία κατα τον Απρίλιο για 4 ή 5 βράδια. Θα ήθελα αν σου ήταν κάποιες πληροφορίες για την ενοικίαση του αυτοκινήτου. Πόσο σας στοίχισε περίπου,τι χρειάζεται για την ενοικίαση(πχ πιστωτική) κτλπ.
Βέβαια εσείς το πήρατε από το αεροδρόμιο,εμείς μάλλον απο το Βουκουρέστι σκεφτόμαστε γιατί τις 2 μέρες που θα είμαστε εκεί δεν το χρειαζόμαστε.
Λίγο που το κοίταξα εγώ, το κόστος είναι πολύ χαμηλό ! Δες εδώ https://www.economybookings.com/car...en&a=1&QueryF=Bucharest+Otopeni+Airport+(OTP)
Καλή ερώτηση όμως και θέλω και εγώ την απάντηση απο σίγουρο "χέρι" :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ναι...αλλά έχω μπερδευτεί με τις ασφάλειες κτλπ. Επίσης κάπου διάβασα οτι ζητάνε κάποια εγγύηση??
Δεν έχω ξανανοικιάσει αμάξι στο εξωτερικό και έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα. Ευτυχώς έχω καιρό μέχρι τότε.
Όπως διάβασα πριν το μήνυμά σου,νόμιζα πως θα πας με το δικό σου αμάξι,road trip από Ελλάδα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι...αλλά έχω μπερδευτεί με τις ασφάλειες κτλπ. Επίσης κάπου διάβασα οτι ζητάνε κάποια εγγύηση??
Δεν έχω ξανανοικιάσει αμάξι στο εξωτερικό και έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα. Ευτυχώς έχω καιρό μέχρι τότε.
Όπως διάβασα πριν το μήνυμά σου,νόμιζα πως θα πας με το δικό σου αμάξι,road trip από Ελλάδα.
Όχι, δεν θα πάω με το δικό μου. Θα νοικιάσω ! Αν ξεκινούσα με το δικό μου θα έκανα μία βδομάδα για να φτάσω Ρουμανία (που λέει ο λόγος) γιατί θα έκανα 100.000 στάσεις, να δώ και αυτό, να δώ και εκείνο, να δώ και το παρακάτω, να δώ και το παραπάνω....άσε:D
Έχω κλείσει ήδη τα αεροπορικά για Βουκουρέστι. Αρχές Οκτώβρη θα ξεκινήσω να κλείνω αυτοκίνητο και τόπους διαμονής. Γι' αυτό κοιτώ τώρα ιστορίες, έτσι ώστε να κατασταλάξω τι μπορώ να δώ και που θέλω να πάω ( η απάντηση βέβαια σε όλα αυτά είναι....ΣΕ ΟΛΑ !....κάτι που δεν γίνεται...). Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα μείνω καθόλου Βουκουρέστι. Θα το αφήσω για την επόμενη φορά, μαζί με ότι άλλο δεν δώ τώρα και να είναι καλοκαίρι :)
Συνήθως για ενοικίαση θέλεις πιστωτική. Αλλά αν πάς επιτόπου, ίσως δεχτούν και χρεωστική ή μετρητά. Μπορώ, όταν με το καλό φτάσω, να κάνω μία ερώτηση, και όταν γυρίσω να σε ενημερώσω !
Έχω νοικιάσει στο εξωτερικό. Την εγγύηση πάντα την ζητούν για να εξασφαλιστούν σε περίπτωση ατυχήματος, παραβάσεως κ.ο.κ.
Αν το νοικιάσεις με απλή ασφάλεια, τότε η εγγύηση είναι μεγαλύτερη απο ότι, αν το νοικιάσεις με πλήρη ασφάλεια.
Θα σου πώ λεπτομέρειες όταν γυρίσω!
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμείς λέμε για 2 βράδια Βουκουρέστι και 2 ή 3 στην επαρχία,όπου σίγουρα το ένα θα είναι στο Μπρασόβ.
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε πιστωτική δεν μπορούμε να νοικιάσουμε? Και για τι ποσό μιλάμε στο περίπου όσο αφορά την εγγύηση? Γιατί αν είναι μεγάλο μας βλέπω να πηγαίνουμε πουθενά αλλού τελικά! χαχα
Περιμένω την Grerena να μας πει και φυσικά και εσένα όταν με το καλό γυρίσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμείς λέμε για 2 βράδια Βουκουρέστι και 2 ή 3 στην επαρχία,όπου σίγουρα το ένα θα είναι στο Μπρασόβ.
Δηλαδή εμείς που δεν έχουμε πιστωτική δεν μπορούμε να νοικιάσουμε? Και για τι ποσό μιλάμε στο περίπου όσο αφορά την εγγύηση? Γιατί αν είναι μεγάλο μας βλέπω να πηγαίνουμε πουθενά αλλού τελικά! χαχα
Περιμένω την Grerena να μας πει και φυσικά και εσένα όταν με το καλό γυρίσεις.
Εγώ θέλω να κινηθώ κέντρο-δυτικά-βόρεια μέχρι Maramureș County. Δεν ξέρω αν θα το καταφέρω. Περιμένω να μπεί Οκτώβρης και να κοιτάξω τον καιρό πρώτα. Επίσης θα πρέπει, οπωσδήποτε, να έχω αλυσίδες !
Στην αρχή έλεγα για 2-3 μέρες Βουκουρέστι και μετά ένα μικρό οδικό....κοιτώντας όμως τι προσφέρει η χώρα και έχοντας τρέλα με την οδήγηση, το Βουκουρέστι μου τελείωσε, για την ώρα, και θέλω να διανύσω οδικώς την Τρανσυλβάνια ως Μαραμούρες !
Διαδυκτιακά δεν ξέρω αν μπορείς να νοικιάσεις χωρίς πιστωτική ! Αν πάς εκεί επιτόπου, μπορεί να το δεχτούν, δεν το γνωρίζω όμως σίγουρα, γι' αυτό σου είπα οτι μπορώ να ρωτήσω εκεί και να σου πώ. Στη Σκωτία που νοίκιασα αυτοκίνητο, το είχα κλείσει με πιστωτική μέσω της rentalcar με απλή ασφάλεια. Όταν πήγα εκεί ζήτησα οδική και πλήρη ασφάλεια, οπότε το κόστος ενοικίασης αυξήθηκε, αλλά ως εγγύηση μου κράτησαν μόνο 240€, τα οποία μου επέστρεψαν μόλις γύρισα το αυτοκίνητο άθικτο ! Η εγγύηση ήταν χαμηλή, γιατί είχα πληρώσει ήδη πλήρη ασφάλεια και οδική...αλλιώς η εγγύηση σίγουρα θα ήταν πάνω απο 400€.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.259
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
@Sassenach77 Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αυτήν την ατμόσφαιρα πράγματι την ένιωσα και χαίρομαι που κάποιος την ΅εισέπραξε΅.
Μόλις πας στη λίμνη, θα θέλουμε άμεση ανταπόκριση, γιατί το επόμενο οδικό μου από Ελλάδα σκέφτομαι να συμπεριλαμβάνει τα "κενά" της Ρουμανίας...
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.259
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Πολύ ωραία ιστορία! Μου άρεσε και το τέλος με την κόρη του τροχονόμου!!
Σκεφτόμαστε κ εμείς για παρόμοιο ταξιδάκι στην Ρουμανία κατα τον Απρίλιο για 4 ή 5 βράδια. Θα ήθελα αν σου ήταν εύκολο,κάποιες πληροφορίες για την ενοικίαση του αυτοκινήτου. Πόσο σας στοίχισε περίπου,τι χρειάζεται για την ενοικίαση(πχ πιστωτική) κτλπ.
Βέβαια εσείς το πήρατε από το αεροδρόμιο,εμείς μάλλον απο το Βουκουρέστι σκεφτόμαστε γιατί τις 2 μέρες που θα είμαστε εκεί δεν το χρειαζόμαστε.
Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη.
Σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου: ναι! θέλει πιστωτική κάρτα. Εγώ το νοίκιασα από το αεροδρόμιο για 4 ημέρες. Είχα κλείσει όμως αυτοκίνητο με e-mail από Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι όταν πήγα υπήρχε αυτοκίνητο διαθέσιμο και ότι δεν έχασα χρόνο σε διαδικαστικά. Η φθηνότερη τιμή που βρήκα ήταν 74€ το τετραήμερο, αλλά επέλεξα τη μικτή ασφάλεια και μου στοίχισε τελικά 104€.
Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο το διήμερο που θα είσαι στο Βουκουρέστι πάλι συμφέρει να το νοικιάσεις εξ¨αρχής γιατί και η διαφορά τιμής είναι μικρή και το parking πάμφθηνο, αλλά και οι τιμές από κατάστημα ενοικίασης στο Βουκουρέστι είναι υψηλότερες απ¨ότι του αεροδρομίου (από μια ματιά που είχα ρίξει τότε στις τιμές).
Δες το και εσύ.
Δυστυχώς η πιστωτική είναι απαραίτητη, γιατί την χρειάζονται για να κρατήσουν επιπλέον χρήματα σε περίπτωση ζημιάς ή κλήσης. Προλαβαίνεις να βγάλεις;
Καλά να περάσεις.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Επειδή εγώ δεν έχω πιστωτική,με χρεωστική γίνετε? Επίσης με πιστωτική μπορώ να κλείσω από δω,μέσω ίντερνετ,αν γίνετε και αν συμφέρει(πιστωτική της μητέρας μου).
Η μικτή ασφάλιση 30ε ήταν δηλαδη? Καλά είναι,περίμενα να είναι πιο πολύ.
Αλήθεια με την εγγύηση τι παίζει?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.259
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Επειδή εγώ δεν έχω πιστωτική,με χρεωστική γίνετε? Επίσης με πιστωτική μπορώ να κλείσω από δω,μέσω ίντερνετ,αν γίνετε και αν συμφέρει(πιστωτική της μητέρας μου).
Η μικτή ασφάλιση 30ε ήταν δηλαδη? Καλά είναι,περίμενα να είναι πιο πολύ.
Αλήθεια με την εγγύηση τι παίζει?
Πιστωτική θέλουν, γιατί η χρεωστική δεν μπορούν να ξέρουν αν θα έχει λεφτά. Η εγγύηση είναι (σε περίπτωση ζημιάς επαναλαμβάνω) περίπου 1000€. Την πιστωτική της μητέρας σου καλό θα είναι να την έχεις μαζί σου εκεί. Σίγουρα μπορείς να κάνεις την κράτηση από εδώ με αυτήν, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν την θέλουν ή όχι εκεί κατά την πληρωμή.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Απ την στιγμη που έχω μικτή ασφάλεια γιατί να μου κρατήσουν λεφτά σε περίπτωση ατυχήματος; Αποσο ξέρω την πιστωτική δεν μπορω να τη χρεισημοποιησω εκει ,πρεπει να είναι κ η μητέρα μου μαζί! Χαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom