Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Προσγειώνομαι θεωρητικα 20:55 στο T5 και η 2η πτήση φεύγει από το ίδιο Terminal στις 6:15.
Υπολογίζω ως εξής:
1 ώρα καθυστέρηση,έξοδος από αφίξεις
15' αναμονή λεωφορείου
1-1.5 ώρα διαδρομή
15' αναμονή λεωφορείου
1 ώρα διαδρομή
1.5 ώρα πριν στο αεροδρόμιο

Σύνολο 5h15'

Άρα θα έχω κανά 3ωρο στο κέντρο να κάνω διαδρομή Trafalgar-Covent Garden-Piccadilly-Buckingham-London Eye-Tower Bridge-Trafalgar περπατητό.

1)Θεωρείτε ότι βγαίνει να πάω στο κέντρο ή θα χάσω κανά αεροπλάνο και θα κάνω χαρακίρι για τα χαμένα χιλιαφεύγα δυσεύρετα ευρουλάκια μου;
2)Για τέτοιες νυχτερινές μεταφορές, μην πληρώνοντας ταξί ή Heathrow Express, ξέρετε αν υπάρχει άλλο νυχτερινό μέσο πέρα από το τελευταίο μετρό και το Ν9 για Trafalgar; Είναι βολική και cost effective επιλογή το Ν9;
3)Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό, πιο μαζεμένο ή εστιασμένο κάπου αλλού για αυτή τη διαδρομή-λιώσιμο;
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Προσγειώνομαι θεωρητικα 20:55 στο T5 και η 2η πτήση φεύγει από το ίδιο Terminal στις 6:15.


Άρα θα έχω κανά 3ωρο στο κέντρο να κάνω διαδρομή Trafalgar-Covent Garden-Piccadilly-Buckingham-London Eye-Tower Bridge-Trafalgar περπατητό.
Τι ώρα σκοπευείς να το κάνεις αυτό το 3ωρο? 12 το βράδυ με 3 τα ξημερώματα?
Έχεις βάλει πολλά στο πρόγραμμα (Trafalgar-Covent Garden-Piccadilly-Buckingham-London Eye-Tower Bridge-Trafalgar περπατητό) για βραδινό 3ωρο με κίνδυνο την πτήση.

Για Heathrow δεν μπορω να βοηθήσω γιατί πήγα απο αεροδρ. Stansted και χρησιμοποίησα mini-cab.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
απ' ότι καταλαβαίνω, είσαι άνθρωπος που μπορείς να ανοίξεις και 5 σελίδες στο internet και να ψάξεις 2 πράγματα. άρα το πρώτο που έχω να πω είναι το εξής:
ο αυτοκινητόδρομος που κατεβαίνει από Heathrow Λονδίνο είναι ο M4. Δε μας λες πότε θα κάνεις το ταξίδι αλλά, αν το κάνεις μετά τους Ολυμπιακούς, θα πρέπει να ελέγξεις μήπως τον έχουν κλειστό επειδή του βρήκαν ρωγμές σε μια γέφυρά του (τις σουλούπωσαν προσωρινά για τους αγώνες), όπερ σημαίνει, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην ψάχνεσαι, το κατέβασμα θα το κάνεις με tube και όχι με λεωφορείο. την ώρα που θα φτάσεις θα σου πρότεινα την tower bridge να την κάνεις με tube (circle/ district) και όχι περπατητό. ούτε southbanks ούτε embankments θα το έκανα στις 02:00 τα ξημερώματα. άρα πρώτα tower και μετά κέντρο. το Buckingham το βράδυ, αν θυμάμαι καλά, δε λέει κάτι. άσε που θα πρέπει να περπατήσεις όοολη την Mall βραδιάτικα. Άρα κρατάμε tower bridge, μετά Westminster- Trafalgar Square (όπου φαίνεται και το Buckingham στο βάθος)- Covent Garden- Leicester Square- Chinatown- Picaddilly Circus- Regent str. Επίσης, αναζητήστε τίποτα Mews στις γύρω περιοχές (μικρά γραφικά σοκάκια) με τα λιλιπούτεια Λονδρέζικα σπιτάκια τους. Το νου σου βέβαια: Λονδίνο δεν πρόκειται να δεις. Δε θα καταλάβεις μία από το τι εστί Covent Garden τα ξημερώματα. Ίσα που θα ξενερώσεις κιόλας.
To N9 δεν το ξέρω αλλά υπόκεινται και τούτο στην παραδοχή του Μ4 (αν και 03:00 που θα το παίρνετε δε θα παίζει πρόβλημα)
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Θα είναι 31 Ιουλίου βράδυ, εντός Ολυμπιακών.
Άρα λες να φτάσω Trafalgar, να πάρω μετρό για Tower, να γυρίσω πίσω περπατητο και μετά διαδρομή στο κέντρο περί της Trafalgar;
12 με 3 υπολογίζω να τα κάνω αυτά.

Έχει κανείς ποτέ χρησιμοποιήσει τα νυχτερινά μέσα από Heathrow να μου πει καμία πληροφορία;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν το εχεις αποφασισει για το κεντρο καντο, αλλα εγω θα εψαχνα για ξενοδοχειο η κατι στο αεροδρομιο να ριξω κανα υπνο. Αν ταξιδευεις δυτικα το πρωι και πας αυπνος/η, το jet lag την επομενη μερα (και οχι μονο μια μερα) θα σε διαλυσει, και πιθανον ακομα και να σου χαλασει το ταξιδι.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
Αν το εχεις αποφασισει για το κεντρο καντο, αλλα εγω θα εψαχνα για ξενοδοχειο η κατι στο αεροδρομιο να ριξω κανα υπνο. Αν ταξιδευεις δυτικα το πρωι και πας αυπνος/η, το jet lag την επομενη μερα (και οχι μονο μια μερα) θα σε διαλυσει, και πιθανον ακομα και να σου χαλασει το ταξιδι.
Εκτος του οτι με τον υπνο με φοβαμαι μη χασω κανενα αεροπλανο, θα ειμαι και για καιρο βραζιλια αρα και να χασω μια μερα οκ.
Παντα το ειχα απορια αυτο, πώς ειναι το jet lag και αν ειναι υπερβολη ολο αυτο που λενε. Θα δω λοιπον μιας και κανω πρωτη φορα τοσο μεγαλη πτηση. Φανταζομαι θα νιωθεις σαν αυπνος. Γιατι αν ειναι ετσι εγω απο τα 16 μου βρισκομαι σε ενα συνεχες jet lag με τις κραιπαλες υπνου.

Και για να σοβαρευτω, εχεις να μου προτεινεις τιποτα για βραδινη συγκοινωνια απο αεροδρομιο;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
μα δεν τα είπαμε πιο πάνω? αφού θα είσαι κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών, πάρε tube. Piccadilly line. άσε που στον M4-Α4 υπάρχει Ολυμπιακή Λωρίδα άρα θα απέφευγα την όποια σχέση μαζί του.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sri Lanka
μα δεν τα είπαμε πιο πάνω? αφού θα είσαι κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών, πάρε tube. Piccadilly line. άσε που στον M4-Α4 υπάρχει Ολυμπιακή Λωρίδα άρα θα απέφευγα την όποια σχέση μαζί του.
Ναι αλλά στο γύρνα θα είναι κλειστο γιατί πρέπει να φύγω κατά τις 3.
Μόνο για το πήγαινε λες tube?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ναι αλλά στο γύρνα θα είναι κλειστο γιατί πρέπει να φύγω κατά τις 3.
Μόνο για το πήγαινε λες tube?
To N9 δεν το ξέρω αλλά υπόκεινται και τούτο στην παραδοχή του Μ4 (αν και 03:00 που θα το παίρνετε δε θα παίζει πρόβλημα)
..............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom