Ηνωμένο Βασίλειο Highlands και νησί Skye , Μάιος 2015

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις

Η τελευταία μας στάση πριν το Εδιμβούργο,είναι το Pitlochty.Το Pitlochry είναι μια όμορφη βικτωριανή πόλη,που έγινε ευρέως γνωστή όταν την επισκέφτηκε η βασίλισσα Βικτώρια και έγραψε πως είναι η ομορφότερη μικρή πόλη.Από τότε,είναι δημοφιλής προορισμός και λόγω της θέσης της,που την καθιστούν ιδανική για περιπατητές.

Ακολουθούν φωτογραφίες της μικρής πόλης :




















Με αυτές τις τελευταίες φωτογραφίες,τελειώνει και η αφήγησή μου για το ταξίδι στα υπέροχα highlands....
Αυτή η περιοχή της Σκωτίας,συναρπάζει τον ταξιδιώτη με τις απίστευτες ομορφιές της...'Αγρια βουνά,σκοτεινές λίμνες,πανέμορφα κάστρα,γραφικότατες μικρές πόλεις και χωριά,όλα όσα είχα ακούσει για τα highlands,είναι αληθινά....Θυμάμαι κάποτε μια ξεναγός μας είχε πει πως δυο ταξίδια πρέπει να κάνει κάποιος οπωσδήποτε στη ζωή του.Το ένα από αυτά ήταν στην Σκωτία.Δεν είχε άδικο...Μακάρι να μπορέσω να επιστρέψω σύντομα,για να επισκεφτώ και τις πιο βόρειες περιοχές,που επίσης είναι πολύ όμορφες!
Καλά ταξίδια σε όλους μας!!! :):):)
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο Αλεξάνδρα, μετά την υπέροχη ιστορία από την Ιρλανδία μας έχεις και Σκωτία. Αλλά θέλω να σε ρωτήσω, δεν ήταν παρόμοια η αίσθηση,τα τοπία οι εικόνες με αυτά που είχες δει στην Ιρλανδία? Επίσης δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ακριβή η εκδρομή 200€ το άτομο.Τέτοιες τιμές παίζουν?

Οι φωτογραφίες φωτεινότατες,καθαρότατες...εξαιρετικές;)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Μπράβο Αλεξάνδρα, μετά την υπέροχη ιστορία από την Ιρλανδία μας έχεις και Σκωτία. Αλλά θέλω να σε ρωτήσω, δεν ήταν παρόμοια η αίσθηση,τα τοπία οι εικόνες με αυτά που είχες δει στην Ιρλανδία? Επίσης δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ακριβή η εκδρομή 200€ το άτομο.Τέτοιες τιμές παίζουν?

Οι φωτογραφίες φωτεινότατες,καθαρότατες...εξαιρετικές;)
Καλησπέρα Γιάννη :) Είναι αλήθεια πως τα τοπία μοιάζουν !Αγάπησα την Ιρλανδία από τα τοπία της(και τους ανθρώπους,εννοείται!) ,και γι αυτό αποφάσισα τόσο σύντομα ταξίδι στη Σκωτία, Όμως η Σκωτία είναι πιο άγρια,πιο μοναχική...Κυρίως στο νησί Skye,μετά την βροχή ο ήλιος βγαίνει εκτυφλωτικός,μιλάμε για αλλαγή μερικών λεπτών!Όσοι λατρεύουν τις εικόνες άγριων και μοναχικών τοπίων, η Σκωτία θα τους ανταμείψει...
Τώρα για τις εκδρομές...Ναι ,οι τιμές είναι τσιμπημένες.Όμως δεν θέλαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο,οπότε ήταν μονόδρομος...Δεν το μετάνιωσα,άλλωστε η Σκωτία ήταν όνειρο ζωής... :)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αμ την περίμενα την ιστορία σου πως και πως:xalara::clap:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αλεξανδρα,προσθεσες στην ηδη υπαρχουσα,απο το μεσημερακι,ιστορια σου,καποιο νεο κειμενο και φωτογραφιες;γιατι μου φαινεται οτι μεγαλωσε;:)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Αλεξανδρα,προσθεσες στην ηδη υπαρχουσα,απο το μεσημερακι,ιστορια σου,καποιο νεο κειμενο και φωτογραφιες;γιατι μου φαινεται οτι μεγαλωσε;:)
Συνεχίζω να γράφω,γι αυτό.... :) Επιπλέον έχω βάλει πολλές ακόμη φωτογραφίες,μιας και αυτές μιλάν καλύτερα από τις λέξεις....Δεν φαίνονται;Για παράδειγμα,μόλις ανέβασα ,στο τέλος,φωτογραφίες από το κάστρο eilean donan.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν ξερω αν πρεπει να τις προσθετεις εσυ η να το φτιαξουν οι mod,στο τελος.Μαλλον πρεπει να γραφεις καθε φορα νεο μηνυμα.Το θεμα ειναι,αν οταν προσθετεις κατι,φαινεται σαν "νεο μηνυμα" και αν ενα μελος θα μπορεσει να δει το νεο σου κομματι η την ιστορια απο την αρχη.
Ας μας πουν οι mod....
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Δεν ξερω αν πρεπει να τις προσθετεις εσυ η να το φτιαξουν οι mod,στο τελος.Μαλλον πρεπει να γραφεις καθε φορα νεο μηνυμα.Το θεμα ειναι,αν οταν προσθετεις κατι,φαινεται σαν "νεο μηνυμα" και αν ενα μελος θα μπορεσει να δει το νεο σου κομματι η την ιστορια απο την αρχη.
Ας μας πουν οι mod....
Kάθε φορά νέο μήνυμα;Δεν το γνώριζα αυτό....:( Νόμιζα πως κάνοντας επεξεργασία και αποθήκευση,μπορεί κανείς να δει και τα κομμάτια που προσθέτω...
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
2η μέρα : Μια ολόκληρη ημέρα στο νησί Skye!

Ας δοκιμάσω λοιπόν με νέο μήνυμα (μετά από συμβουλή της φίλης karfitsa)την εξιστόρηση της δεύτερης μέρας μας στο νησί :)
H Κυριακή ξημέρωσε.Μετά το πρωινό μας στο b&b ,έφτασε το λεωφορείο που μας συνέλεξε. Η μέρα μας σήμερα είναι αφιερωμένη στο γύρο του βόρειου τμήματος του νησιού,που είναι και το πιο όμορφο.Θα ξεκινήσουμε με πρώτο το διάσημο old man of storr,ένα μονόλιθο ύψους 49 μέτρων,που δημιουργήθηκε από τη διάβρωση σε ένα βράχο από βασάλτη.Ο μονόλιθος storr βρίσκεται στη χερσόνησο troternish που φιλοξενεί κι άλλες παρόμοιες γεωλογικές ομορφιές.

Old man of storr
SCOTLAND2 2254.JPG


SCOTLAND2 2264.JPG


SCOTLAND2 2265.JPG


SCOTLAND2 2267.JPG


SCOTLAND2 2276.JPG


SCOTLAND2 2278.JPG


SCOTLAND2 2296.JPG


SCOTLAND2 2297.JPG


Συνεχίζουμε με την περιήγησ στην χερσόνησο troternish με τους γεωλογικούς της σχηματισμούς σε μήκος 20 μιλίων.

Μια μικρή στάση για να φωτογραφίσουμε το όμορφο τοπίο
SCOTLAND2 2314.JPG


SCOTLAND2 2315.JPG


SCOTLAND2 2328.JPG


SCOTLAND2 2334.JPG


Φτάνουμε στον διάσημο καταρράκτη kilt rock που χύνεται στη θάλασσα από ύψος 55 μέτρων,κοντά στο stafin.Ονομάστηκε έτσι γιατί μοιάζει με το διάσημο σκωτσέζικο κιλτ.Είναι βράχοι βασάλτη παρόμοιοι με τους giants causeway στην Ιρλανδία.
SCOTLAND2 2343.JPG



SCOTLAND2 2345.JPG


SCOTLAND2 2346.JPG


SCOTLAND2 2348.JPG


Συνεχίζουμε την περιπλάνηση στην χερσόνησο troternish με προορισμό το quiraing,μια ακόμη περιοχή φυσικού κάλους του Skye.Τυπικές εικόνες του νησιού στο δρόμο για το quiraing : μικρές άσπρες αγροικίες,σκούρες λίμνες ,άγρια βουνά...
SCOTLAND2 2357.JPG


SCOTLAND2 2360.JPG


SCOTLAND2 2363.JPG


SCOTLAND2 2365.JPG


SCOTLAND2 2368.JPG


SCOTLAND2 2370.JPG


SCOTLAND2 2375.JPG


Kαι φτάνουμε στο διάσημο qyiraing.Συνεχείς κατολισθήσεις στην περιοχή αποκάλυψαν τη βάση αυτού του ηφαιστειογενούς οροπεδίου και διαμόρφωσαν το καταπληκτικό τοπίο.

Πως να μην θαυμάσεις τέτοια ομορφιά;.....Παντώς από εμένα βγήκε ένα ουάου....μόλις αντίκρυσα το τοπίο....
SCOTLAND2 2397.JPG


SCOTLAND2 2400.JPG


SCOTLAND2 2407.JPG


SCOTLAND2 2409.JPG


Η πορεία μας συνεχίζεται δυτικά,προς το λιμανάκι του Uig.Απέραντο γαλάζιο και πράσινα βουνά σε πλήρη αρμονία...
SCOTLAND2 2424.JPG


SCOTLAND2 2430.JPG


SCOTLAND2 2437.JPG


το μικρό λιμανάκι του Uig
SCOTLAND2 2449.JPG


SCOTLAND2 2450.JPG


Mετά από μια μικρή στάση στο χωριό,οδεύουμε προς την fairie glen.

SCOTLAND2 2459.JPG


Τυπικό croft ,κατοικία των νησιωτών όπως ήταν χρόνια πριν.
SCOTLAND2 2463.JPG
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom