Hop on hop off σε Ιταλία

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μετά τις πολύ κατατοπιστικές συμβουλές σας σχετικά με το οικογενειακό μου ταξίδι στην Ιταλία με αυτοκίνητο,επανέρχομαι με νέες απορροίες.Θα επισκεφτώ τις εξής πόλεις : Βενετία , Βερόνα , Φλωρεντία , Ρώμη και ήθελα ,αν θα ήταν χρήσιμο ,να χρησιμοποιήσω τα λεωφορία ή το βαπορέτο hop on hop off για να μπορέσω να δω πιο ξεκούραστα τα αξιοθέατα κυρίως λόγω παιδιών.Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό? Αξίζει ? Και αν ναι για ποιες πόλεις είναι πιο χρήσιμο και πώς αγοράζω τα εισιτήρια?(Εννοείται πως θα κατεβαίνουμε στις ενδιάμεσες στάσεις).Ευχαριστώ πολύ .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω,τα χρησιμοποιω,αρκετα,στα ταξιδια μου...
Τωρα,για σενα,στην Βενετια και Βερονα,που ειναι μικρες πολεις,καλυτερα θα τις γυρισεις με τα ποδια.Ρωμη και Φλωρεντια,θα σου ελεγα να τα παρεις για να εχεις μια πιο πληρη εικονα των πολεων....
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω hop on hop off bus στη Ρώμη για 48 ώρες(80 ευρώ οικογενειακώς).Αν λοιπόν κάνω αυτό και δεν πάρω την roma pass μπορώ να κλείσω on line εισιτήρια για Κολοσσαίο,Villa Borghese ,Βατικανό(ξέρω δεν συμπεριλαμβάνεται στη roma pass)?Πόσο κοστίζουν?Από ποιο site?Αποφεύγω τις ουρές?Είναι κάποιο άλλο αξιοθέατο που χρειάζεται προκράτηση?(2 ενήλικες ,2 παιδιά 7 και 10 ετών).Ευχαριστώ!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
σχετικη συζητηση...
http://www.travelstories.gr/community/threads/e-tickets-για-Κολοσαίο-Βατικανό-κτλ.4703/
για βατικανο...
http://biglietteriamusei.vatican.va...on=booking&codiceLivelloVisita=9&step=1.Εμείς
για κολοσσαιο...
http://www.coopculture.it/en/ticket_office.cfm
Αυτα ειναι τα κυριωτερα με εισοδο,αλλα επειδη εχεις να δεις και αλλα,χωρις εισιτηριο...μην"ξεκανεις"τα παιδακια σου...και εξαρταται και ποσες μερες θα κατσεις...
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα είμαι 4 γεμάτες μέρες .Villa Borghese δεν προλαβαίνω?Στο site που μου γράφεις για Κολοσσαίο δεν μπορώ να μπω , να δω τιμές και να κλείσω εισιτήρια.Ευχαριστώ πολύ!Το λεωφορείο για 2 μέρες είναι καλά?Το σκέφτηκα ως πιο ξεκούραστα για τα παιδιά για να βλέπουμε και όπου θέλουμε να κατεβαίνουμε χωρίς να αλλάζουμε πολύ συγκοινωνίες.Το περπάτημα βέβαια εννοείται!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για δοκιμασε εδω.....
http://www.coopculture.it/en/ticket.cfm?office=Colosseum&id=2
Το λεωφορειο,σιγουρα ειναι καλα,γιατι θα δεις πολλα μερη,που διαφορετικα θα επρεπε να πας με τα ποδια και με τα παιδια,δεν ξερω...παντως,παρτο μερες που δεν ειναι να πας Βατικανο,γιατι θα χρειαστεις καποιες ωρες Αγιο Πετρο και μουσεια Βατικανου,οποτε μην το πληρωσεις ανευ λογου....
Η τιμη (80 ευρω)ειναι προσφορα για τις 2 μερες?αν το παρεις μονο 1,ποσο ειναι?
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Για μία μέρα έρχεται στα 60 ευρώ για όλους.

Σε μερικά site για εισιτήρια αναφέρει έκπτωση για εκπαιδευτικούς.Ισχύει ανεξαρτήτου ηλικίας ?Και αν ναι τι έγγραφα πρέπει να έχω?Η κάρτα για δωρεάν εισόδους σε μουσεία που έχουμε είναι στα ελληνικά ?Ξέρετε κάτι?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ε,η διαφορα ειναι μικρη...οποτε 2 μερες ποδια η οτι αλλο και 2 hop on-hop off...
Δεν ξερω,αν μπορει να σου δωσει καποια ιδεα για τα παιδια και αυτο.....
Παιδικό Μουσείο (Via Flaminia 82) ακριβώς βόρεια της Piazza del Popolo.Λειτουργει με ελεγχόμενη είσοδο στις 10:00, 12:00, 15:00 και 17:00 και οι επισκέψεις που διαρκούν 1 ώρα και 45 λεπτά. Είναι κλειστά Δευτέρα και για ένα μεγάλο μέρος του Αυγούστου. Hands-on Science, κυρίως για την προ-εφηβική ηλικία, που στεγάζεται σε ένα πρώην αμαξοστάσιο του τραμ. 3d-Rewind (Via Capo D'Africa 5) ακριβώς πίσω από το Κολοσσαίο και λειτουργεί 9:00 – 19:,00, παρέχοντας μια τρισδιάστατη αναπαράσταση του Κολοσσαίου και του Φόρουμ. Bioparco (ο ζωολογικός κήπος της Ρώμης) στην άκρη του Borghese Gardens. Λειτουργεί από 9:30 έως 17:00 ή 18:00 ανάλογα με το μήνα, αλλά μη νομίζετε ότι είναι ταυτόσημο του Σαν Ντιέγκο. The Time Elevator (Via dei Santi Apostoli 20) στη μια πλευρά του δρόμου ανάμεσα στην Piazza Venezia και τη Φοντάνα ντι Τρέβι. Καθημερινά 10:30 έως 19:30, και παρέχει μια «Πέντε διαστάσεων» αφήγηση για την προέλευση της ζωής και για την Ιστορία της Ρώμης, καθώς και «Το Σπίτι του Τρόμου". Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Ρώμης (67 Piazza di Santi Apostoli) δίπλα στην Piazza Venezia, και περιέχει μερικά καλά εκθέματα. Πλανητάριο στη ΕUR. Είναι ένα εξαιρετικό μουσείο της αστρονομίας και είναι βολικά δίπλα στο Μουσείο του Πολιτισμού της Ρώμης . Βατικανό. Η εμπειρία είναι, σε γενικές γραμμές όχι και τόσο καλή ιδέα για παιδιά, αν και συχνά απολαμβάνουν την Καπέλα Σιξτίνα και εντυπωσιάζονται από την ομορφιά της. Zoomarine. Τα δελφίνια, τα θαλάσσια λιοντάρια, τα εξωτικά πουλιά, 20 χιλιόμετρα νότια της Ρώμης κοντά στη Pomezia, είναι ένας καλός τρόπος για να περάσετε τη μέρα σας.
Το Valmontone Rainbow Magic Land. Ένα θεματικό πάρκο, για μεγάλους και μικρούς, με φανταστικά παιχνίδια για τα παιδιά, και κάστρα. Για τους μεγάλους υπάρχει η αγορά με προσφορές στο πρατήριο εργοστασίων Valmontone Outlet που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Σε μερικά site για εισιτήρια αναφέρει έκπτωση για εκπαιδευτικούς.Ισχύει ανεξαρτήτου ηλικίας ?Και αν ναι τι έγγραφα πρέπει να έχω?Η κάρτα για δωρεάν εισόδους σε μουσεία που έχουμε είναι στα ελληνικά ?Ξέρετε κάτι?
μμ συνάδερφος λοιπόν !θα παρανομήσουμε μαζί !!!(για την επίταξη εννοώ) ;)πάντως επιμένω ..περιττό το τουριστικό Εγώ πήγα παντού με 2 παιδιά ηλικίας τότε 5 και 7 περπατώντας ή με το metro
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μην κανεις το λαθος και παρεις κανενα λεωφορειο happy hippo ή πως αλλιως το λενε, ολα τα αξιοθεατα της ρωμης ειναι σε πεζοδρομημενες περιοχες, δεν τα βλεπεις ουτε απο μακρυα. Κακα τα ψεματα, η Ρωμη θελει εξασκηση στα ποδαρακια. Αν αυτο ειναι αδυνατο για οποιοδηποτε λογο, υπαρχουν και αλλες πολεις στην Ευρωπη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην κανεις το λαθος και παρεις κανενα λεωφορειο happy hippo ή πως αλλιως το λενε, ολα τα αξιοθεατα της ρωμης ειναι σε πεζοδρομημενες περιοχες, δεν τα βλεπεις ουτε απο μακρυα. Κακα τα ψεματα, η Ρωμη θελει εξασκηση στα ποδαρακια. Αν αυτο ειναι αδυνατο για οποιοδηποτε λογο, υπαρχουν και αλλες πολεις στην Ευρωπη.
καλα κοψε κατι...ολα τα αξιοθεατα σε πεζοδρομημενες? σαν ας πουμε το Κολοσσαιο, το Βατικανο, piazza di Spagna, Πανθεον? Δεν ειμαι φυσικα υπερ τετοιων λυσεων τυπου χοπ ον-οφ, αλλα οταν δεν γινεται αλλιως, ηλικωμενοι-ΑΜΕΑ κλπ, παρεχει μια αρκετα καλη εικονα της πολης. Κι οπου δεν παει,τα ταξι φτανουν σε αποσταση λιγων μετρων.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δηλαδή θα καταλάβει κανείς τίποτα αν δει το Βατικανο και το Κολοσσαιο απο το λεοφωρειο; Απο το Πανθεον ποιο περνάει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom