Ινδία Iνδία-Αρμιτσαρ???

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Giannoula μου,δεν ξερω αν θα το εκτιμησουν,αλλα ελπιζω τουλαχιστον να το κολλησουν το μικροβιο!!!:haha:
Disneyland εχω παει 2 φορες,αλλα μονοι μας(ο mr εχει τρελλα...,εγω οχι). Τωρα για χαρη της μικρης. Ειναι 3. Οτι πληροφοριες εχεις για την ηλικια της εκει τι μπορει να κανει ευπροσδεκτες. Αλλα αυτες τις σημειωσεις μην τις ξεχνας!!!! Τις περιμενω!!!:clap:
Renata, περιμενω πληροφοριες!!! Αντε βρε θηριο! Ελα μαζι μου! Κι ασε τους αλλους προορισμος...εβαλες ενα ...νησια στο τελος και νομιζεις που ειναι Ινδια...Τι φοβασαι? μην δεν περασεςι καλα μαζι μου? νιοπαντρη ειμαι!!!:bleh::bleh::bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω την δική μου κόρη (είναι μεγάλη όμως) την πήγα φέτος στην Κρακοβία και μετά με πούλμαν εκδρομή στο Αουσβιτσ. Οχι δεν την άφησα εκεί, απλά εκδρομή ιστορικής αναδρομής. Οσο για Ινδία πήγαινε και μην ακούς τίποτα. Αυγουστο είχα πάει αρχές μάλιστα και η θερμοκρασία ήταν σαν της Ελλάδας και στο Ρατζαστάν και στο Κασμίρ. Δηλαδή απλά ζέστη. Το Αμριτσαρ είναι φανταστικό για 2-3 ημέρες. Οχι παραπάνω. Επίσης υπάρχει τρένο βραδυνό από Δελχί για Λάχωρη.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Βρε θηριο στο Αουσβιτς το παιδι??? τι τραβανε κι αυτες οι κορες!!:haha:
Στο Κασμιρ που πηγες,θελω πληροφοριες!!:clap:
Για Λαχωρη κατι βομβιτσες τωρα πρσφατα που μπηκαν ειδα...:roll::roll:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τελικα αυτη η Ινδια κατι μας κανει...μολις ξυπνησα απο ενα τελειο ονειρο οτι ειχα παει παλι...

Πριν 2 μηνες που πηγαινε η σχολη μου κασμιρ, τελικα δε τους αναλαμβανε πρακτορειο λογω επικυνδινοτητας και αναγκαστηκαν να αλλαξουν κατευθυνση τελευταια στιγμη προς καλκουτα μερια...


Οταν κανονιζαμε για Ινδια το χαμε ψαξει για κασμιρ αλλα τελικα προτιμησαμε νεπαλ με 3 προς 2 ψηφους...

χωρις να εχω παει θα πηγαινα οπωσδηποτε προς τα δω....Ladakh - Wikipedia, the free encyclopedia ..Το προβλημα οτι χωρις οχημα δικο σου, οι ωρες με τα πουλμαν της κακιας ωρας ηταν απιστευτα πολλες και το δικτυο των τρενων δε φτανει προς τα κει, αλλωστε ...γι αυτο το εγκαταλειψαμε...

και ζηλευω που θα ξαναπας προς ινδια!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το Κασμιρ κατά την ταπεινή μου άποψη είναι τελείως ακίνδυνο, αρκεί να κρατηθείς μακρυά από φαντάρους και την παλιά πόλη. Αλλωστε οι ιδιοι οι ντόπιοι θα σας προστατεύσουν και θα σας πουν που να πάτε και που όχι. Η περιοχή της λίμνης που είναι και η πιο τουριστική είναι ακίνδυνη και ονειρεμένη. Μην ξεχνάτε η Βομβάη θεωρείτο ασφαλής αλλά ...... είδατε τι έγινε. Επίσης οι επιθέσεις δεν στοχεύουν ποτέ τουρίστες. Πολύ απλά όποιου του μέλει να πνιγεί.. ποτέ του δεν πεθαίνει!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Σε αυτό το σημείο, λοιπόν, δε μπορώ παρά να 'ανεβάσω' τη μεγαλειώδη απάντηση του κυρίου Butt στη διάρκεια της μνημειώδους αλληλογραφίας μας πέρσι τον Μάρτη, την εποχή που κατέστρωνα ταξιδάρα σε Κασμίρ και Λαντάκ με ορεινό πέρασμα από Σριναγκάρ σε Λέι, προτού δηλαδή με φέρουν στα σύγκαλά μου κάποιοι φίλοι Ινδοί που έφριξαν στην ιδέα ότι θα πήγαινα κατά κεί, και μάλιστα με παιδί.. Πού θα μου πάει, όμως, θα πάω κάποτε! Πιθανότατα όταν θα έχω καλοπαντρέψει το παιδί μου που δε θα έχει πια ανάγκη τη μανούλα, έτσι και γκρεμοτσακιστεί στα ορεινά περάσματα του Κασμίρ....:haha:

(Τώρα, για όσους αναρωτιέστε τι στο καλό είναι το σπίτι του κυρίου Butt, να σας πω ότι είναι ένα λιμνόσπιτο, θρύλος από μόνο του!!! Εκεί έμεινε ο Μάικλ Πάλιν όταν γύριζε τη σειρά για τα Ιμαλάια, εκεί δίδασκε σιτάρ ο Ραβί Σανκάρ τον Τζορτζ Χάρισον, εκεί θα κοιμηθώ κι εγώ όταν ο Μέγας Χάνουμαν απλώσει το πέπλο της ειρήνης πάνω από τη λίμνη Νταλ....Για περισσότερες ίνφο, http://www.tripadvisor.in/Hotel_Revi...d_Kashmir.html)

gREETINGS AGAIN,
mY deARST ROSA,
aGAIN HANK YOU SO MUCH FOR YOUR E MAIL NO MY DEA PLEASE DO NOT WORRY ABOUT THE SITIUVATION HERE i HAVE ALREADY ABOUT EIGHT FORINERS FROM U S A CANADA AND lONDN STAYING ON THE hOUSE bOATS NOW TO DAy I mean yes there were some disturbeances in the iold city area about two months before but now evry thing is ok at preadant so i think you should now worry for that yo know my dear we as muslims believe that when a person has to go from this world no body on the erath will stop it so plkease trust in Almighty god as nd God is great I hope evry thing is o k nothing to worry because I just now received one e mail from Italy A group of ten people wants to come and stay at my place arrond the same dates but because of you coming here about the same dates I may have to tell them to change the dates so please be kind enough to mak up you mind and either send me e mail soon o please call me on my cell phone .
Rosa I my self haVE ABOUT TEN GRAND CHILDREN LIVING HERE IN KASHMIR PLEASE AS LONG AS I AM ALIVE GOD WILLING WE ALL WILL BE SAFW AND SOUND. lET US LEAVE IT ALL UP TO aLMIGHTY GOD.
tO BE FRANK AS OF TODAY THE SITUATION HERE IS 100 PERCENT NORMAL SO PLEASE MAKE UP YOUR MIND AND LET ME KNOW i WILL JUST KEEP PENDING THE OTHER BOOKING FROM iTALY TILL i HEAR FROM YOU.
i CAN EASILY ARRANGE A CAB FOR YOU TO TAKE YOU TO lEH IT WILL COST APPROX RUPEES SIXTEEN THOUSAND AND THERE IS NO SELF DRIVEN CAR FACILTY IN kASHMIR UNFORTUNASTELY I Am sorry for that very sorry.
please my dear let me know soon.
with the gace of god many friends want to visit my place and stay here this summer again god willing.
May God bless you dear rosa and hope to hear from you soon.
With best regards and best wishes.
Yours

...................................................................
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ! Ρόζα τι πληγές μου ανοίγεις!
Είνια είκοσι χρόνια που το ονειρεύομαι αυτό το μέρος, είναι είκοσι χρονών η κόρη μου, και μέχρι να κάνει και το μεταπτυχιακό της και να βρει δουλειά δε με βλέπω για εκείνα τα μέρη!
Ώρες ώρες αυτή η ελληνική οικογένεια....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μα που να πρωτοπαω σε 10 μερες??? Leh-Kashmir-Manali-Dharmasala????:roll::roll::roll: Και πως φιλε mfish??? Κατι εχω ακουσει για μηχανες που νοικιαζεις....ξερει κανεις???
Rosa, απλως θεικο!!!:clap:
 

nina

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
παραλια!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αχ!!!μια εβδομαδα εχω που γυρισα απο ινδια και δεν το πιστευω..
μαναλι ολε!!!!!παλιο μαναλι για την ακριβεια!!μεσα στην φυση..εκει πηγα και αυτο ψηφιζω!οι αποστασεις ομως meli ειναι τεραστιες και πρεπει να εχεις οδηγο εκει στα ορη και στα αγρια βουνα για να πας σε αρκετα μερη..πως το σκεφτεσαι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom