#icantbreathe

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπορεί να θεωρείς οτι το ένα θέμα είναι αντίθετο απο το άλλο (αν καταλαβαίνω σωστά τι προσπαθείς να μου πείς), αλλά είναι άμεσα σχετιζόμενα μεταξύ τους. Η προσπάθεια πάταξης της γυναικείας κακοποίησης έχει αυξήσει τη βία κατά των ανδρών. Και τελικά ποιος είναι ο στόχος να βγάλουμε το μάτι του άλλου όπως μας το έβγαλε;
Είναι ντροπή να λέμε σε μικρά παιδιά οτι δεν πρέπει να κλαίνε γιατί είναι άντρες...είναι ντροπή να ζητάμε απο τον σύντροφο μας να συντηρεί τα γούστα μας και όλο το νοικοκυριό, όταν μαχόμαστε για ισότητα των δύο φύλων, εκτός αν μαχόμαστε για επιλεκτική ισότητα... και πολλά άλλα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Νομίζω ότι το θέμα με το ρατσισμό σε μερικές περιπτώσεις ξεφεύγει και από τις 2 πλευρές.

Όπως πολύ σωστά είπε ο @tripakias, η μόνη λύση ενάντια στο ρατσιμό, είναι να τον αποβάλει ο καθένας μας σαν άνθρωπος.

Όμως στις μέρες μας η πρόταση "είσαι ρατσιστής" έχει γίνει καραμέλα.
Και όταν κάτι γίνει καραμέλα, χάνει το νόημα του.

Π.χ. αν έρθει εμένα κάποιος και μου είπε "Είσαι 104 κιλά 1.91 ύψος άρα είσαι χοντρός" δεν είναι ρατσιστής, ρεαλιστής είναι. Όντως πρέπει να χάσω μερικά κιλά.


Έπεσαν οι γυναίκες του φορουμ να φάνε το μέλος @Sassenach77. Φίλε εμείς μαζί σου είμαστε, αλλά από την παντόφλα δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε ;).


Πέρα από την πλάκα αυτό που γράφει έχει βαθμό αλήθειας. Πολλές φορές φτάνουμε στο άλλο άκρο.
Π.χ. αντί να έρθει ισότητα, στο τέλος η γυναίκα υπερτερεί του άνδρα.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Το post θα πάει τρένο σε αριθμό σελίδων μέχρι να κλειδωθεί λογικά. Ας προλάβουμε να σχολιάσουμε.

Έπεσαν οι γυναίκες του φορουμ να φάνε το μέλος @Sassenach77. Φίλε εμείς μαζί σου είμαστε, αλλά από την παντόφλα δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε ;).

Πέρα από την πλάκα αυτό που γράφει έχει βαθμό αλήθειας. Πολλές φορές φτάνουμε στο άλλο άκρο.
Π.χ. αντί να έρθει ισότητα, στο τέλος η γυναίκα υπερτερεί του άνδρα.
Το αιτημα να βλέπει κάπoιος την κάθε γυναίκα (η τον αντρα) σαν άτομο, χωρίς εμφυλα στερεότυπα και παράλληλα το αντρικο (η γυναικειο) φύλο στη συζητηση ως ομοιογενές brotherood (η sistererhood) που κανει αυτο κι εκεινο και το αλλο, δημιουργει μια συγχυση :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έπεσαν οι γυναίκες του φορουμ να φάνε το μέλος @Sassenach77. Φίλε εμείς μαζί σου είμαστε, αλλά από την παντόφλα δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε ;).
Γυναίκα είμαι. Αλλά μάλλον κάποιοι θα αμφιβάλουν πλέον...και το θέμα δεν είναι καθόλου αστείο γιατί η κακοποίηση και των δύο φύλων καταστρέφει ζωές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τι σχέση έχουν αυτά με την δολοφονία (και την βία γενικότερα) από αστυνομικούς; Εκτός αν γνωρίζεις κάποιο παράδειγμα που αστυνομικός έδειρε μέχρι θανάτου πλούσιο.

Επίσης ο Ζακ δεν ήταν μόνο ομοφυλόφιλος, ήταν και τοξικομανής. Τα ΜΜΕ μάλιστα στην αρχή τον χαρακτήριζαν "'αστεγο τοξικομανή" γιατί ξέρουν ότι ο μέσος νοικοκυραίος θα σκεφτεί εντάξει μωρέ δεν έγινε και τίποτα.

Κάποιες ζωές μετράνε λιγότερο για τον μέσο νοικοκυραίο και αυτό μας τρίβουν στα μούτρα (και καλά κάνουν) με το black lives matter.
Δεν θυμαμαι τον Γρηγοροπουλο και την παρεα του να ηταν φτωχοπαιδα. Ουτε ο Ινδαρες και οι γιοι του να μην ειχαν στον ηλιο μοιρα. Ο φοιτητης με τα πράσινα παπουτσια, η Μαρια Κουλουρη που σκοτωθηκε στη Λευκιμμη της Κερκυρας, ο Remy Fraisse, ακτιβιστης, γιος Γαλλου πολιτικου, που σκοτωθηκε απο χειροβομβιδα της αστυνομιας σε διαμαρτυρια για φραγμα στη Γαλλια, η Καναδη τουριστρια Emily Spanton που βιαστηκε απο τουλαχιστον 2 αστυνομικους σε αστυνομικο τμημα στο Παρισι, δεν ηταν φτωχοι.

Αναλογες περιπτωσεις υπαρχουν σε ολες τις χωρες. Διασημοι και πλουσιοι δυσκολα θα πεσουν θυματα. Οχι επειδη δεν υπαρχουν αστυνομικοι που δεν εχουν ηθικους φραγμους να τους σκοτωσουν ομως. Ο αστυνομικος που σκοτωσε τον Floyd μια χαρα θα σκοτωνε και εναν πλουσιο και διασημο Αφροαμερικανο. Και με περισσοτερο μισος ισως. Απλα απο τη μια οι διασημοι προστατευονται και απο την αλλη ολοι οι ομοιοι του ξερουν πως αν το θυμα ειναι διασημος δεν τους σωζει τιποτα.
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Μπορεί να θεωρείς οτι το ένα θέμα είναι αντίθετο απο το άλλο (αν καταλαβαίνω σωστά τι προσπαθείς να μου πείς), αλλά είναι άμεσα σχετιζόμενα μεταξύ τους. Η προσπάθεια πάταξης της γυναικείας κακοποίησης έχει αυξήσει τη βία κατά των ανδρών. Και τελικά ποιος είναι ο στόχος να βγάλουμε το μάτι του άλλου όπως μας το έβγαλε;
Είναι ντροπή να λέμε σε μικρά παιδιά οτι δεν πρέπει να κλαίνε γιατί είναι άντρες...είναι ντροπή να ζητάμε απο τον σύντροφο μας να συντηρεί τα γούστα μας και όλο το νοικοκυριό, όταν μαχόμαστε για ισότητα των δύο φύλων, εκτός αν μαχόμαστε για επιλεκτική ισότητα... και πολλά άλλα.
Ναι, αλλά όλα αυτά που αναφέρεις στη δεύτερη παραγραφο είναι αποτέλεσμα της πατριαρχίας. Έχετε καταλάβει κάτι πολύ λάθος αν νομίζετε ότι ο φεμινισμός τα επικροτεί ή τα δέχεται. Μία ματιά μόνο στο λεξικό αρκεί για να το καταλάβεις και προφανώς και δεν έχει σημασία αν αυτός που τα υποστηρίζει όλα αυτά είναι γυναίκα ή ανδρας.

Το άσχημο είναι ότι πλέον και η πατριαρχία και ο φεμινισμός είναι λέξεις τζιζ και ακόμη και το να παραδέχεσαι ότι είσαι φεμινιστρια είναι uncool.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν θυμαμαι τον Γρηγοροπουλο και την παρεα του να ηταν φτωχοπαιδα. Ουτε ο Ινδαρες και οι γιοι του να μην ειχαν στον ηλιο μοιρα. Ο φοιτητης με τα πράσινα παπουτσια, η Μαρια Κουλουρη που σκοτωθηκε στη Λευκιμμη της Κερκυρας, ο Remy Fraisse, ακτιβιστης, γιος Γαλλου πολιτικου, που σκοτωθηκε απο χειροβομβιδα της αστυνομιας σε διαμαρτυρια για φραγμα στη Γαλλια, η Καναδη τουριστρια Emily Spanton που βιαστηκε απο τουλαχιστον 2 αστυνομικους σε αστυνομικο τμημα δεν ηταν φτωχοι.

Αναλογες περιπτωσεις υπαρχουν σε ολες τις χωρες. Διασημοι και πλουσιοι δυσκολα θα πεσουν θυματα. Οχι επειδη δεν υπαρχουν αστυνομικοι που δεν εχουν ηθικους φραγμους να τους σκοτωσουν ομως. Ο αστυνομικος που σκοτωσε τον Floyd μια χαρα θα σκοτωνε και εναν πλουσιο και διασημο Αφροαμερικανο. Και με περισσοτερο μισος ισως. Απλα απο τη μια οι διασημοι προστατευονται και απο την αλλη ολοι οι ομοιοι του ξερουν πως αν το θυμα ειναι διασημος δεν τους σωζει τιποτα.



Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα κατα τη γνώμη μου. Οι μόνες ομοιότητες που βρίσκω είναι ότι οι δολοφόνοι προέρχονται απ΄την ίδια πολιτική δεξαμενή, αλλά δεν μπορούμε να συζητήσουμε γι'αυτό αφού απαγορεύονται τα πολιτικα σχόλια στο φόρουμ.

Παρόμοια περίπτωση είναι αυτή του μεταναστή απ'το Μαλί Adama Traoré που δολοφονήθηκε από αστυνομικό στην Γαλλία το 2016. Η αυτοψία έδειξε ασφυξία. Και ω τι έκπληξη τον κατηγόρησαν για τοξικομανή;) Οι τοξολογικές ήταν καθαρές, ο άνθρωπος ήταν μουσουλμάνος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι, αλλά όλα αυτά που αναφέρεις στη δεύτερη παραγραφο είναι αποτέλεσμα της πατριαρχίας.
Ναι. Και αποτελούν κακοποίηση. Και δεν ανέφερα περιπτώσεις εκβιασμών γυναικών που χρησιμοποιούν τα παιδιά για να εκβιάζουν καταστάσεις, γιατί θα βγούν οι φεμινίστριες κουνώντας το δάχτυλο εδώ μέσα να μου πούνε οτι δεν δικαιούμαι να μιλώ γι αυτό, επειδή δεν έχω παιδιά. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά....

Έχετε καταλάβει κάτι πολύ λάθος αν νομίζετε ότι ο φεμινισμός τα επικροτεί ή τα δέχεται. Μία ματιά μόνο στο λεξικό αρκεί για να το καταλάβεις και προφανώς και δεν έχει σημασία αν αυτός που τα υποστηρίζει όλα αυτά είναι γυναίκα ή ανδρας.
Μάλλον εσύ όπως και πολλοί άλλοι δεν καταλαβαίνετε πολλά. Μην είστε τόσο ευκολόπιστοι.

Εγώ θα βάλω μία τελεία εδώ. Ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν και αυτό που θεωρώ οτι μπορώ να πράξω για να συνεισφέρω, θα το πράξω, χωρίς πολλά πανό. Δεν πρόκειται να γράφω σεντόνια σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ για να εξηγώ τα αυτονόητα δικαιώματα όλων των ανθρώπων, γιατί εδω μέσα μπαίνω για να ασχολούμαι με ότι έχει σχέση με ταξίδια και όχι για να κάνω ακτιβισμό! Και μάλιστα απο το σαλόνι μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα κατα τη γνώμη μου. Οι μόνες ομοιότητες που βρίσκω είναι ότι οι δολοφόνοι προέρχονται απ΄την ίδια πολιτική δεξαμενή, αλλά δεν μπορούμε να συζητήσουμε γι'αυτό αφού απαγορεύονται τα πολιτικα σχόλια στο φόρουμ.

Παρόμοια περίπτωση είναι αυτή του μεταναστή απ'το Μαλί Adama Traoré που δολοφονήθηκε από αστυνομικό στην Γαλλία το 2016. Η αυτοψία έδειξε ασφυξία. Και ω τι έκπληξη τον κατηγόρησαν για τοξικομανή;) Οι τοξολογικές ήταν καθαρές, ο άνθρωπος ήταν μουσουλμάνος.
Ηταν φτωχος ο Traore για αυτο δεν τον εβαλα. Αλλωστε απο τη δολοφονια του κι επειτα σχεδον ολες οι διαδηλώσεις κατα της αστυνομικης βιας γινονται στη μνημη του. Οτι γινεται στην Αμερικη για τον Floyd, εγινε στη Γαλλια για τον Traore. Μια αλλη περιπτωση ηταν η προσφατη δολοφονια του Cedric Chouviat τον περασμενο Ιανουαριο.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στο περιστατικο που ηταν η σταγονα που ξεχειλισε απ το ποτηρι για τον ρατσισμο των ΗΠΑ, ο προεδρος εχει αντιδρασει ως εξης :

Απειλησε οτι θα εξαπολυσει "vicious dogs" και "ominous weapons" στους διαδηλωστες εξω απ τον Λευκο Οικο.

Φωναζε στους κυβερνητες στο τηλεφωνο οτι φαινονται "weak" και "fool" ενω κρυβοτανε στο bunker του Λευκου Οικου.

Χρησιμοποιει λεξιλογιο οπως "dominate the battlefield" και "establish domination" , ενισχυοντας τη ρητορικη οτι "ή μαζι μου ή εναντιον μου".

Τουιταρει συνεχως φρασεις οπως "LAW AND ORDER" και "POLICE, BE TOUGHER" ενω στο twitter υπαρχουνε δεκαδες βιντεο με την αστυνομια να ξυλοκοπαει οποιον βρει, και κυριως οποιον τολμα να τη βιντεοσκοπησει.

Απειλησε τους κυβερνητες οτι αν δεν ακολουθησουν τη γραμμη του θα στειλει το στρατο στις πολιτειες τους.

Επειδη παρεξηγηθηκε που τον αποκαλουσανε Bunker Boy στο twitter, εδωσε εντολη να γινει επιθεση στους ειρηνικους διαδηλωτες εξω απ τον Λευκο Οικο για να περπατησει μεχρι μια εκκλησια, να ποζαρει με τη Βιβλο και να κλεισει το ματι στους θρησκοληπτους οπαδους του.

Συνεχιζει, εν μεσω αυτης της συζητησης για ρατσισμο, να αποκαλει τον Ιταλοαμερικανο παρουσιαστη του CNN Chris Cuomo "Fredo" στο twitter, θεωρωντας το προφανως πολυ αστειο.

Σημερα ρωταγε το Πενταγωνο τι οχηματα μπορει να βγαλει στους δρομους, και αν μπορουν να βγαλουν και τανκ.

Δεν ειναι θεμα πολιτικης αντιπαραθεσης τυπου ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ ή δεξιας-αριστερας οπως την εχουμε στο μυαλο μας στην Ευρωπη το θεμα. Το Ρεπουμπλικανικο κομμα υπο τον Τραμπ ειναι ενα ακροδεξιο σχημα που κινειται μεταξυ πολιτικου κομματος και αιρεσης. Οι οπαδοι του ειναι αμορφωτοι θρησκολπηπτοι οι οποιοι μπορει να ζουν στη φτωχια αλλα "abortion is murder, Dems kill babies", ανθρωποι οι οποιοι θα θελανε να ζουνε στο 1950 (το χωραφι μου, το οπλο μου και η εκκλησια μου), αγροτικοι πληθυσμοι οι οποιοι δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα του 2020 και καποιοι παμπλουτοι χρηματοδοτες οι οποιοι ευνοουνται απ τους χαμηλους φορους. Επισης ολες οι fringe οργανωσεις white supremacist. Ολοι αυτοι (εκτος των λεφταδων) εχουν ως κοινο οτι ειναι ρατσιστες, αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο.

Το να συζηταμε ποσοι διαμαρτυρονται ειρηνικα και ποσοι ειναι συμμοριες και καρτελ που βρηκανε ευκαιρια να πραγματοποιησουν κλοπες και λεηλασιες στο χαος δεν ειναι το μειζον θεμα. Το μειζον θεμα ειναι οτι η Αμερικη κυβερναται απο την ακροδεξια, και ενα περιπου 40% ειναι μπετον αρμε ψηφοφοροι της ακομα κι αν ο Τραμπ βγαλει τανκ στους δρομους.
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Ναι. Και αποτελούν κακοποίηση. Και δεν ανέφερα περιπτώσεις εκβιασμών γυναικών που χρησιμοποιούν τα παιδιά για να εκβιάζουν καταστάσεις, γιατί θα βγούν οι φεμινίστριες κουνώντας το δάχτυλο εδώ μέσα να μου πούνε οτι δεν δικαιούμαι να μιλώ γι αυτό, επειδή δεν έχω παιδιά. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά....
Τα δικαστήρια δίνουν τα παιδιά στις γυναίκες γιατί από αρχαιοτάτων χρόνων θεωρείται ότι είναι οι τροφοί και οι φροντιστές. Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό και θεωρώ ότι κάθε δικαστής θα έπρεπε να αποφασίζει κατα περίπτωση και όχι αυτόματα, όπως γίνεται τώρα. Δεν πιστεύω ότι είναι και προνόμιο τα παιδιά να δίνονται συντριπτικά στις γυναίκες. Η πλειοψηφία βέβαια των νομοθετών είναι άντρες, όπως και η πλειοψηφία των βουλευτών. Αν υπήρχε τέτοιο αίτημα από αυτούς που διαμαρτύρονται για την “αδικία”, θα περνούσε αμεσα.


Μάλλον εσύ όπως και πολλοί άλλοι δεν καταλαβαίνετε πολλά. Μην είστε τόσο ευκολόπιστοι.

Εγώ θα βάλω μία τελεία εδώ. Ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν και αυτό που θεωρώ οτι μπορώ να πράξω για να συνεισφέρω, θα το πράξω, χωρίς πολλά πανό. Δεν πρόκειται να γράφω σεντόνια σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ για να εξηγώ τα αυτονόητα δικαιώματα όλων των ανθρώπων, γιατί εδω μέσα μπαίνω για να ασχολούμαι με ότι έχει σχέση με ταξίδια και όχι για να κάνω ακτιβισμό! Και μάλιστα απο το σαλόνι μου.
Ναι γιατί με το να αναφέρεσαι σε εμένα με τον χαρακτηρισμό ευκολόπιστη και ότι δεν καταλαβαίνω πολλά δεν είναι προσβλητικό. Ο φεμινισμός μάχεται για τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων και ακτιβισμό στις μέρες μας κάνεις και από το σαλόνι σου. Εσύ μπορεί να μην σκεφτείς κάτι παραπάνω αλλά κάποιος άλλος, μπορεί να μπει στον κόπο να διαβασει και να μαθει τι εκπροσωπεί ένα ολόκληρο κίνημα. Η πατριαρχία δυστυχώς κάνει κακό και στα δύο φύλα. Λιγότερο στους άνδρες, αλλά και πάλι κακό.

Τεσπα το θέμα ξεκίνησε για τον ρατσισμό στην Αμερική και δεν χρειάζεται να παρεκτραπούμε περαιτέρω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom