#icantbreathe

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Oσο για τον ρατσισμο στην Ελλαδα, σας παραπεμπω στην ερευνα του Ευρωβαρομετρου που εγινε σε ολες τις χωρες της ΕΕ, με ερωτηματα για το "ποσο ανετα θα νιωθατε αν ο συναδελφος σας ηταν μαυρος" , "ποσο ανετα θα νιωθατε αν το παιδι σας ειχε σχεση με μαυρο/ή", και αντιστοιχα ερωτηματα οπου αντικαθιστας τη λεξη "μαυρος" με τη λεξη γκει, Ρομα, Μουσουλμανος, Εβραιος, Ασιατης κλπ.

Tα αποτελεσματα ειναι ντροπιαστικα.

https://ec.europa.eu/commfrontoffic...urveyDetail/instruments/SPECIAL/surveyKy/2251
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν θυμάμαι να έχει αμφισβητήσει κανείς την βία κατά των γυναικών. Έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια που μερικές φορές ξεπερνάει και τα όρια του επιτρεπτού! Την βία κατά των ανδρών δεν βλέπω όμως να την "εκθειάζει" κανείς.... Η Ελλάδα έχει τα υψηλότερα ποσοστά ανδρικής κακοποίησης στην Ευρώπη! Μάντεψε απο που πηγαζει όλη αυτή η βία, απο την "πατριαρχική εσάνς" που αναφέρεις. Ας ανεβάσουμε κανα πανό και για αυτούς, να κάνουμε και καμια διαδήλωση να έχουμε να λέμε.
Αυτο που λες ειναι το ιδιο με το να εβγαινα και να ελεγα ας θυμηθουμε ομως ποσες φορες και οι αστυνομικοι εχουν πεσει θυματα βιας απο διαδηλωτες. Ετσι ειναι σαν να μην αναγνωριζεις το προβλημα. Αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο, το χειροτερο ειναι που μας εβγαλες (τους Ελληνες αντρες) παντοφλακηδες. Αν θες να ξερεις (προς υπερασπιση μας) μας δερνουν γιατι τις κερατωνουμε! :)
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αμέσως οι γυναίκες να πεταχτούν να μας πουν για τα δήθεν προβλήματα τους.
Να γράψω εγώ ποσες φορές έχω πέσει θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης από γυναίκες, να μη φτάσει η χωρητικότητα του φόρουμ.

Διαμαρτύρομαι; Όχι!
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Θέματα όπως χρησιμοποίηση των παιδιών για λόγους εκδίκησης δεν πρέπει καν να αναφέρονται..είναι άτοπα , απαράδεκτα κ άσχετα με το νημα I can't breath ...σαν μητέρα που έχω μεγαλώσει μόνη μου παιδιά έχω πολλά να πω αλλά δεν είναι του παρόντος .. καταδικάζουμε οποιαδήποτε μορφή ρατσισμού είτε χρώματος ,είτε εθνικότητας ,είτε θρησκείας. ..διαδηλώνουμε ειρηνικά ώστε να έχει νόημα κ αξία όλο αυτό..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ηταν φτωχος ο Traore για αυτο δεν τον εβαλα


Μα γι'αυτο τον ανέφερα. Μόνο για πλούσιους σε ρώτησα. Σε όσες χώρες και να δεις, βρίσκεις ομοιότητες στο προφίλ των θυμάτων.

Αντιγράφω από πολύ ωραίο άρθρο του bbc για την Βραζιλία:

As the black and the poorest are usually the victims, there is very limited public criticism - and the cases are rarely fully investigated

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-51220364

Τουλάχιστον στις ΗΠΑ γίνεται χαμός και το κάνουν παγκόσμιο θέμα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Όσο για την κακοποίηση των ανδρών γέλασα πολύ με το σχολιο του nikos86 που προτιμώ να μην σχολιάσω παραπάνω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ο Floyd δεν ήταν ούτε ο πρώτος και δυστυχώς δε θα είναι ούτε ο τελευταίος "μαύρος" που δολοφονείται στην Αμερική, από αστυνομικούς. Το γεγονός ότι η δολοφονία αυτή προβλήθηκε, έχει να κάνει με τον ξεσηκωμό που προκάλεσε, προσωπικά πιστεύω από τη βιαιότητα με την οποία έγινε και σίγουρα επειδή το ποτήρι με τον Τραμπ μέσα ξεχείλισε. Το αν έχει προβληθεί περισσότερο ή λιγότερο από άλλα περιστατικά δεν έχει σημασία, σημασία για μένα έχει το αλληλέγγυο κύμα που δημιουργήθηκε παγκοσμίως.

Όσον αφορά στην Ελλάδα, μπορεί να μη γίνονται όλα τα περιστατικά γνωστά προφανώς - και είναι και αδύνατο- αλλά υπάρχουν πρωτοβουλίες αλληλεγγύης (για φυλακισμένους, έμφυλη βία, Κουρδιστάν, τούρκους απεργούς πείνας κλπ), τουλάχιστον σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και πολλές φορές και σε μικρότερες πόλεις, όποιος/α ενδιαφέρεται μαθαίνει. Επίσης υπάρχουν και αστυνομικοί το ίδιο πρόθυμοι, ίσως και περισσότερο, να "τακτοποιήσουν" τον αντίστοιχο Floyd.

Για όσες μιλάνε για βία κατά των ανδρών και ακτιβισμό του καναπέ, προσωπικά έχω πολλά παραδείγματα στην καθημερινή μου ζωή που άμεσα ή έμμεσα η γυναίκα και πολλές φορές ούσα εγώ αυτή η γυναίκα, έχει δεχθεί βία. Από τον καθηγητή στο πανεπιστήμιο που είπε σε συμφοιτήτρια ότι δεν περίμενε ποτέ γυναίκα να μπορέσει να γράψει 10 (ναι, τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών απθ) ως τον τυπά που μου επιτέθηκε σεξουαλικά στη γειτονιά μου 20 μέτρα απ το γαλλικό ινστιτούτο και η αντίδραση γνωστών μου να είναι "τι φορούσες". Βία κατά των ανδρών δεν έχω δει ποτέ μου και αν θες δώσε κάποιο παράδειγμα να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Σωματική; Λεκτική; Ψυχολογική; Πώς ορίζεται και πώς εκφράζεται; Όπως είπε και η Φένια ή η underwater πιο πίσω, δε θυμάμαι, προφανώς δεν είναι οι γυναίκες μόνο θύματα και αντιθέτως είναι αυτές που πρώτα θα βάλουν τις άλλες γυναίκες στην πυρά, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υφίσταται βία κατά των γυναικών το 2020.

Να πω και κάτι άλλο, συγγνώμη αλλά πήρα φόρα. Βλέπω πολύ κόσμο να κράζει το χ θέμα και να μάχεται παθιασμένα με το ψ. Τι εννοώ; Αυτούς που ασχολούνται με τον αντιρατσισμό να κράζουν αυτούς που ασχολούνται με το φεμινισμό, τους τελευταίους να κράζουν αυτούς που ασχολούνται με τα δικαιώματα των ζώων και ούτω καθεξής. Μου φαίνεται λίγο στενάχωρο, μιας και όλα αυτά αποτελούν ρίζα του ίδιου προβλήματος ουσιαστικά.

ΥΓ: Σόρρυ, αυτά που γράφω δεν ακολουθούν τη ροή αλλά δεν παρακολουθώ εκτενώς το θέμα, απλά με προβλημάτισαν κάποιες απόψεις.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
τον τυπά που μου επιτέθηκε σεξουαλικά στη γειτονιά μου 20 μέτρα απ το γαλλικό ινστιτούτο και η αντίδραση γνωστών μου να είναι "τι φορούσες". Βία κατά των ανδρών δεν έχω δει ποτέ μου και αν θες δώσε κάποιο παράδειγμα να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Σωματική; Λεκτική; Ψυχολογική;
Γιατι δεν εχω παει εγω σε κλαμπ, εχω φαει πορτα επειδη ημουν αντρας και μετα με ρωτουσαν οι γνωστοι μου τι φορουσες, λες και εφταιγα εγω. Εχουμε φαει και μεις τα χαστουκια μας λογω φυλου μην κοιτας που δεν τα λεμε... :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@Νίκο του 86, αστείο το ποστ σου, δε λέω, αλλά κρίμα είναι οι τρολιές να υπερισχύσουν των σοβαρών ποστς σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα σαν κι αυτό :p .

Μου δίνεις και πάσα για να πω το εξής: το αν οι άντρες επιλέγετε να φέρεστε ευνοϊκά σε μερικές γυναίκες επειδή είναι "όμορφες" ή γενικά σε γυναίκες, επειδή είναι γυναίκες, είναι ένα θέμα που εμπίπτει ξεκάθαρα στον σεξισμό. Το ότι κάποιες γυναίκες το επικροτούν (ή και συνδράμουν σε αυτό), το κάνει ακόμη χειρότερο, αλλά δεν αλλάζει τη φύση του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μα γι'αυτο τον ανέφερα. Μόνο για πλούσιους σε ρώτησα. Σε όσες χώρες και να δεις, βρίσκεις ομοιότητες στο προφίλ των θυμάτων.

Αντιγράφω από πολύ ωραίο άρθρο του bbc για την Βραζιλία:

As the black and the poorest are usually the victims, there is very limited public criticism - and the cases are rarely fully investigated

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-51220364

Τουλάχιστον στις ΗΠΑ γίνεται χαμός και το κάνουν παγκόσμιο θέμα.
Σου εγραψα καποια παραδειγματα μη φτωχων ανθρωπων που επεσαν θυματα αστυνομικης βιας. Και εξηγησα γιατι ειναι σπανιο στιςε δημοκρατιες να ασκηθει βια σε πολυ πλουσιους και celebs.

Θυματα ρατσισμου μπορουν να πεσουν ολοι. Π.χ. Δυσκολο να βρεις εναν μαυρο, πλουσιο ή φτωχο που να μην εχει να σου διηγηθει εστω και μια ιστορια που να του εγινε ρατσιστικη επιθεση.

Αλλα ακομη και να τον βρειτε αυτον τον πλουσιο μαυρο, τι σας ενοχλει αν υποστηριζει τα δικαιωματα των καταπιεσμενων μαυρων; Και γιατι να μην εχει το δικαιωμα να το κανει.
Γιατι να μην μπορει να εκφραστει υπερ και ο λευκος και ο κιτρινος και οποιοσδηποτε πλουσιος; Γιατι ειναι de facto υποκριτης.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβατε. Δυο δεκαετιες στα αντιρατσιστικα κινηματα δεν εχω δει να προβληματιζει κανεναν κατι τετοιο. Ισα ισα που πολλες φορες επιστρατευονται influencers για να περαστουν διάφορα μηνυματα. Κι εχουν βοηθησει και πλουσιοι και διασημοι και γνωστες εταιριες να αρχισει να αποδεχεται η κοινωνια καποια πραγματα. Και εχει κανει μικρα βηματα.

Θελει δουλεια πολυ για να κερδισουμε το τερας και πρεπει να τους εχουμε ολους στο πλευρο μας.

Απο κει και περα ποιος και γιατι. Κι αν ειμαστε ευκολοπιστοι και τι πολιτικα παιχνιδια παιζονται. Και από που θα πρέπει να δίνουμε τον αγωνα και με ποιον πλαι μας, μου ακουγονται, να το πω ευγενικα, αρλουμπες.

Μεσα μας πρεπει να δινουμε τους αγωνες και πλαι στο κινημα κατα του ρατσισμου. Μας χρειαζεται ολους για να τον νικησει.



Ο Floyd δεν ήταν ούτε ο πρώτος και δυστυχώς δε θα είναι ούτε ο τελευταίος "μαύρος" που δολοφονείται στην Αμερική, από αστυνομικούς. Το γεγονός ότι η δολοφονία αυτή προβλήθηκε, έχει να κάνει με τον ξεσηκωμό που προκάλεσε, προσωπικά πιστεύω από τη βιαιότητα με την οποία έγινε και σίγουρα επειδή το ποτήρι με τον Τραμπ μέσα ξεχείλισε. Το αν έχει προβληθεί περισσότερο ή λιγότερο από άλλα περιστατικά δεν έχει σημασία, σημασία για μένα έχει το αλληλέγγυο κύμα που δημιουργήθηκε παγκοσμίως.

Όσον αφορά στην Ελλάδα, μπορεί να μη γίνονται όλα τα περιστατικά γνωστά προφανώς - και είναι και αδύνατο- αλλά υπάρχουν πρωτοβουλίες αλληλεγγύης (για φυλακισμένους, έμφυλη βία, Κουρδιστάν, τούρκους απεργούς πείνας κλπ), τουλάχιστον σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και πολλές φορές και σε μικρότερες πόλεις, όποιος/α ενδιαφέρεται μαθαίνει. Επίσης υπάρχουν και αστυνομικοί το ίδιο πρόθυμοι, ίσως και περισσότερο, να "τακτοποιήσουν" τον αντίστοιχο Floyd.

Για όσες μιλάνε για βία κατά των ανδρών και ακτιβισμό του καναπέ, προσωπικά έχω πολλά παραδείγματα στην καθημερινή μου ζωή που άμεσα ή έμμεσα η γυναίκα και πολλές φορές ούσα εγώ αυτή η γυναίκα, έχει δεχθεί βία. Από τον καθηγητή στο πανεπιστήμιο που είπε σε συμφοιτήτρια ότι δεν περίμενε ποτέ γυναίκα να μπορέσει να γράψει 10 (ναι, τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών απθ) ως τον τυπά που μου επιτέθηκε σεξουαλικά στη γειτονιά μου 20 μέτρα απ το γαλλικό ινστιτούτο και η αντίδραση γνωστών μου να είναι "τι φορούσες". Βία κατά των ανδρών δεν έχω δει ποτέ μου και αν θες δώσε κάποιο παράδειγμα να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. Σωματική; Λεκτική; Ψυχολογική; Πώς ορίζεται και πώς εκφράζεται; Όπως είπε και η Φένια ή η underwater πιο πίσω, δε θυμάμαι, προφανώς δεν είναι οι γυναίκες μόνο θύματα και αντιθέτως είναι αυτές που πρώτα θα βάλουν τις άλλες γυναίκες στην πυρά, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υφίσταται βία κατά των γυναικών το 2020.

Να πω και κάτι άλλο, συγγνώμη αλλά πήρα φόρα. Βλέπω πολύ κόσμο να κράζει το χ θέμα και να μάχεται παθιασμένα με το ψ. Τι εννοώ; Αυτούς που ασχολούνται με τον αντιρατσισμό να κράζουν αυτούς που ασχολούνται με το φεμινισμό, τους τελευταίους να κράζουν αυτούς που ασχολούνται με τα δικαιώματα των ζώων και ούτω καθεξής. Μου φαίνεται λίγο στενάχωρο, μιας και όλα αυτά αποτελούν ρίζα του ίδιου προβλήματος ουσιαστικά.

ΥΓ: Σόρρυ, αυτά που γράφω δεν ακολουθούν τη ροή αλλά δεν παρακολουθώ εκτενώς το θέμα, απλά με προβλημάτισαν κάποιες απόψεις.
Συμφωνω σε ολα αλλα βια κατα των ανδρων υπαρχει. Κατα ομοφυλοφιλων και οχι μονο. Ενδοοικογενειακη ή μη.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μεταξυ των αλλων κατορθωματων του Τραμπ αυτη τη βδομαδα ξεχασα να πω αυτο που εκανε retweet video που ελεγε "A good Democrat is a dead Democrat".

Οι λογοι που η δολοφνια του Φλοιντ πηρε διαστασεις ειναι απλοι. Ειμαστε στην εποχη των social media, των smartphone και που δε μενει τιποτα κρυφο. Πριν λιγο καιρο ειχε σοκαρει ολους η δολοφονια του Ahmed Arbury στην Georgia απο πρωην αστυνομικο, εν ψυχρω. Ο κυβερνητης της Georgia και ο Attorney General της πολιτειας ειχαν προσπαθησει να κουκουλωσουν την υποθεση, η οποια εσκασε επειδη καποιος ειχε βιντεοσκοπησει το σκηνικο στο κινητο του.

Παντα υπηρχε ρατσιστικη βια απ την αστυνομια στις ΗΠΑ, απλα δεν υπηρχαν τα μεσα να αποδειχθει. Πλεον υπαρχουν. Σε καθε διαδηλωση υπαρχουν χιλιαδες κινητα, καθε απροκλητη βιαιοπραγια καταληγει στο twitter. Γι αυτο και ξυλοκοπουνε cameraman και οποιον τους βιντεοσκοπει, εχουν λυσσαξει οι "βρωμικοι" αστυνομικοι που δε μπορουν πλεον να κανουν ανωνυμα και κρυφα αυτα που ειχαν συνηθισει.

Φυσικα δεν ειναι ολη η αστυνομια ετσι στις ΗΠΑ. Το συστημα ομως βοηθαει τους "βρωμικους". Τα police unions ειναι πανισχυρα και εχουν ως αρχη οτι "παντα καλυπτουμε καθε αστυνομικο". Οι αρχηγοι που προσπαθουν να κανουν εκκαθαρισεις δεχονται 10 μηνυσεις απ την 1η βδομαδα για να τους καθυστερησουν. Οι αστυνομικοι που καταγγελουν συναδελφους τους οστρακιζονται απ τα unions και μετα απο λιγο καιρο παιρνουν μεταθεση. Σε περιοχες που δε θελει να παει κανεις (υψηλης εγκληματικοτητας) προσλαμβανουν ατομα τα οποια εχει κοψει η Αστυνομικη Ακαδημια ως ακαταλληλα για αστυνομικους.

Σαν να μην εφτανε αυτο το ηδη τεραστιο προβλημα, η προεδρια Τραμπ ενθαρρυνει εμπρακτως ολους τους ακραιους, βιαιους, νεοναζι, οπαδους της Confederacy αστυνομικους - αλλο μεγαλο θεμα αυτο, υπαρχει μεγαλο ποσοστο ατομων στις ΗΠΑ που κανει idolizing τα slave states της Confederancy...- οτι μπορουν να χρησιμοποιουν βια αλογιστα, γιατι "better be judged by 12 than be carried by 6" (αυτοι το λενε οχι εγω, οτι καλυτερα να σκοτωσουν παρα να ρισκαρουν να σκοτωθουν).

Δεν ειναι επισης καθολου τυχαιο οτι ο Τραμπ το στρατιωτικο σοου του το στηνει στην Washington και σκουζει που δε τον αφηνουν να το κανει και στη Νεα Υορκη. Στην Καλιφορνια δεν θελουν να τον βλεπουν ουτε ζωγραφιστο. Φιλος μου ηταν σε πορειες στο Σαν Φρανσισκο και εκει η αστυνομια εχει ακρως διακριτικη παρουσια, μερικοι συμμετεχουν στις πορειες με πολιτικα ρουχα κιολας. Οπαδοι Τραμπ στην πολη ειναι ειδος προς εξαφανιση (ειχε παρει 9% το 2016 εναντι 85% της Χιλαρι).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom