#icantbreathe

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν κατάφερα να παρακολουθήσω την υπόθεση, γράψε μας αν θες λίγα πράγματα για το τι βλέπουμε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν κατάφερα να παρακολουθήσω την υπόθεση, γράψε μας αν θες λίγα πράγματα για το τι βλέπουμε
Η δολοφονια Ρομα στο Περαμα απο 7 αστυνομικους. Βλεπουμε το παρμπριζ και αναμενουμε τη δικη.
Για την ωρα κρατουνται 7 αστυνομικοι ως κατηγορουμενοι για δολοφονια με ενδεχομενο δολο.
Θα παρακολουθησουμε μια ενδιαφερουσα δικη μαλλον στο μελλον.


Για την ωρα ειναι σε εξελιξη η δικη για τη δολοφονια του Ζακ Κωστοπουλου, με δυο αστυνομικους συγκατηγορουμενους συν τα γνωστα ατομα της Γλαδστωνος.
Οποιος ενδιαφερεται, υπαρχει διαδικτυακο Παρατηρητηριο που δημοσιευει ολα τα τεκταινομενα στο δικαστηριο live.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Απο Christos Iliadis Τι έχουμε μάθει τις τελευταίες ημέρες για το περιστατικό στο Πέραμα, αρκετά σε αντίθεση με τις πρώτες πληροφορίες και επίσημες ανακοινώσεις που διαστρέβλωσαν γεγονότα:
- Το θύμα λεγόταν Νίκος Σαμπάνης. Δεν ήταν 20 χρονών, αλλά 18. Είχε δύο παιδιά και έγκυο γυναίκα.
- Δεν "τραυματίστηκε θανάσιμα", αλλά σκοτώθηκε ακαριαία από δύο σφαίρες (βλέπε ιατροδικαστική).
- Δεν ήταν “σεσημασμένος” (άλλωστε δεν θα μπορούσαν να το γνωρίζουν)
- Δεν είναι ακόμη βέβαιο ότι το θύμα οδηγούσε το αυτοκίνητο. Αν αποδειχθεί ότι δεν ήταν καν ο οδηγός, δίνει νέα τροπή.
- Και οι 3 επιβαίνοντες ήταν άοπλοι.
- Οι δύο επιβαίνοντες (ο ένας ίσως οδηγός) ήταν ανήλικοι.
- Οι αστυνομικοί παραβίασαν τις εντολές του κέντρου.
- Το αυτοκίνητο διεμβόλησε κάποιες μηχανές με την όπισθεν και κάποιες μπροστά σε μικρή απόσταση (άρα με περίπου 20km-30/ώρα).
- Κανένας αστυνομικός δεν τραυματίστηκε.
- Ακόμη δεν έχει γίνει κάποια αναφορά για διερεύνηση πιθανού ρατσιστικού κινήτρου, παρά το ότι όλοι οι επιβαίνοντες είχαν "διαφορετική εθνοτική καταγωγή", κάτι πιθανώς γνωστό στους διώκτες. Εντύπωση μου προκαλεί η γενική σιωπή στο θέμα.
- Ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας θεωρεί ότι βρίσκεται σε πόλεμο με τους Ρομά και ότι απειλείται από αυτούς. Λέγεται "αντιτσιγγανισμός". [Προσθέτω: Άρα ανεξάρτητα με ποινική πλευρά της υπόθεσης, υπάρχει ένα έντονο κοινωνικό πρόβλημα που πρέπει να συζητηθεί].
- Οι αστυνομικοί προσέλαβαν τον Κούγια. Η οικογένεια του θύματος ακόμη δεν έχει νομική εκπροσώπιση (πολιτική αγωγή). [Προσθέτω: μαθαίνω ότι έχουμε πολύ καλές εξελίξεις ως προς αυτό!]
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ακουγεται οτι θα εμπλακουν ως κατηγοροι των αστυνομικων οι δικηγοροι που κερδισαν τη δικη της Χρυσης Αυγης.
Επισης πιθανον να ανοιξει crowdfunding, το οποιο οπως και στην περιπτωση του Κωστοπουλου, διατεθηκε για την απιστευτη Forensic Architecture, που τυλιξε σε μια κολλα χαρτι τη Χρυση Αυγη. Εχω δει την αναλυση απο αυτους για το περιστατικο του Κωστοπουλου, της δε ΧΑ προβληθηκε και ως ντοκιμαντερ. Η δουλεια που κανουν ειναι αξιοθαυμαστη.

Forensic Architecture - Wikipedia
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
το οτι δεν ηταν σεσημασμενος δεν λεει τιποτα.
Μπορει καποιος να εχει διαπραξει ενα σωρο αδικηματα απλα να μην ετυχε να συλληφθει ποτε
μπορει φυσικα και οχι

Οι αστυνομικοι παραβιασαν τις εντολες του κεντρου. - ισχυει τελικα? αλλου διαβαζεις αλλα (οτι η εντολη για το τελος καταδιωξης ηταν για αλλη περιπτωση)

τελος παντων. Οσο λαθος και να ηταν αυτο που κανανε οι αστυνομικοι, το αυτοκινητο διεμβολησε καποιες μηχανες
δεν καταλαβαινω. Δηλαδη οι αστυνομικοι δεν επρεπε να αντιδρασουν?

σε αλλες χωρες αν διεμβολισεις μηχανες αστυνομικων τρως σιγουρα καποια καμπανα στο κεφαλι (και πολυ ξυλο). και δεν μιλαω για Β.Κορεα κλπ

και σιγουρα ενα μερος βλεπει τους Ρομα στραβα. Αλλς ωΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ δεν εχουν και αδικο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
το οτι δεν ηταν σεσημασμενος δεν λεει τιποτα.
Μπορει καποιος να εχει διαπραξει ενα σωρο αδικηματα απλα να μην ετυχε να συλληφθει ποτε
μπορει φυσικα και οχι

Οι αστυνομικοι παραβιασαν τις εντολες του κεντρου. - ισχυει τελικα? αλλου διαβαζεις αλλα (οτι η εντολη για το τελος καταδιωξης ηταν για αλλη περιπτωση)

τελος παντων. Οσο λαθος και να ηταν αυτο που κανανε οι αστυνομικοι, το αυτοκινητο διεμβολησε καποιες μηχανες
δεν καταλαβαινω. Δηλαδη οι αστυνομικοι δεν επρεπε να αντιδρασουν?

σε αλλες χωρες αν διεμβολισεις μηχανες αστυνομικων τρως σιγουρα καποια καμπανα στο κεφαλι (και πολυ ξυλο). και δεν μιλαω για Β.Κορεα κλπ

και σιγουρα ενα μερος βλεπει τους Ρομα στραβα. Αλλς ωΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ δεν εχουν και αδικο
Ας περιμενουμε. Οι διωξεις ειναι για ανθρωποκτονια με ενδεχομενο δολο και δεν εχουν αλλαξει.
Σιγουρα θα ειναι μια ενδιαφερουσα δικη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Απο Christos Iliadis Τι έχουμε μάθει τις τελευταίες ημέρες για το περιστατικό στο Πέραμα, αρκετά σε αντίθεση με τις πρώτες πληροφορίες και επίσημες ανακοινώσεις που διαστρέβλωσαν γεγονότα:
- Το θύμα λεγόταν Νίκος Σαμπάνης. Δεν ήταν 20 χρονών, αλλά 18. Είχε δύο παιδιά και έγκυο γυναίκα.
- Δεν "τραυματίστηκε θανάσιμα", αλλά σκοτώθηκε ακαριαία από δύο σφαίρες (βλέπε ιατροδικαστική).
- Δεν ήταν “σεσημασμένος” (άλλωστε δεν θα μπορούσαν να το γνωρίζουν)
- Δεν είναι ακόμη βέβαιο ότι το θύμα οδηγούσε το αυτοκίνητο. Αν αποδειχθεί ότι δεν ήταν καν ο οδηγός, δίνει νέα τροπή.
- Και οι 3 επιβαίνοντες ήταν άοπλοι.
- Οι δύο επιβαίνοντες (ο ένας ίσως οδηγός) ήταν ανήλικοι.
- Οι αστυνομικοί παραβίασαν τις εντολές του κέντρου.
- Το αυτοκίνητο διεμβόλησε κάποιες μηχανές με την όπισθεν και κάποιες μπροστά σε μικρή απόσταση (άρα με περίπου 20km-30/ώρα).
- Κανένας αστυνομικός δεν τραυματίστηκε.
- Ακόμη δεν έχει γίνει κάποια αναφορά για διερεύνηση πιθανού ρατσιστικού κινήτρου, παρά το ότι όλοι οι επιβαίνοντες είχαν "διαφορετική εθνοτική καταγωγή", κάτι πιθανώς γνωστό στους διώκτες. Εντύπωση μου προκαλεί η γενική σιωπή στο θέμα.
- Ένα μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας θεωρεί ότι βρίσκεται σε πόλεμο με τους Ρομά και ότι απειλείται από αυτούς. Λέγεται "αντιτσιγγανισμός". [Προσθέτω: Άρα ανεξάρτητα με ποινική πλευρά της υπόθεσης, υπάρχει ένα έντονο κοινωνικό πρόβλημα που πρέπει να συζητηθεί].
- Οι αστυνομικοί προσέλαβαν τον Κούγια. Η οικογένεια του θύματος ακόμη δεν έχει νομική εκπροσώπιση (πολιτική αγωγή). [Προσθέτω: μαθαίνω ότι έχουμε πολύ καλές εξελίξεις ως προς αυτό!]
ανθρωπος που κλεβει αμαξια, διεμβολιζει μηχανες αντι να σταμτησει σε πιθανο ελεγχο , μια χαρα σεσημασμενος θα ειναι .. για το ρατσιστικο που λες , δεν νομιζω να τους ειπαν απο το κνετρο , την καταγωγη των κακοποιων!! καλό το θέατρο και οι ευθύνες στην αστυνομία , αλλα κάπου πρεπει να υπαρχει και ενα μετρο.

ΥΓ. Δεν καταλαβαινω τον λογο να υπαρχουν τετοια νήματα, σε ταξιδιωτικά φορουμ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
ΥΓ. Δεν καταλαβαινω τον λογο να υπαρχουν τετοια νήματα, σε ταξιδιωτικά φορουμ.
Όλα τα εξειδικευμένα φόρουμ έχουν και νήματα social. Αν δεν υπάρχουν η αν κλείσουν ,το φόρουμ είναι βέβαιο ότι θα κλείσει. Παρακολουθώ αρκετά και έχω την προσωπική μου άποψη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Όλα τα εξειδικευμένα φόρουμ έχουν και νήματα social. Αν δεν υπάρχουν η αν κλείσουν ,το φόρουμ είναι βέβαιο ότι θα κλείσει. Παρακολουθώ αρκετά και έχω την προσωπική μου άποψη.
γενικά και εγω παρακολουθω μονο το συγκεκριμενο φορουμ (απο ολα τα εξειδικευμενα σε καθε κλαδο) .. και η γνωμη μου ειναι : οτι δεν υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα να κλεισει ή να πεσει σε δημοτικοτητα να το πω ετσι , το φορουμ,,, αν δεν συζητουσαμε για τα ακυρα της επικαιροτητας.. αλλωστε μιλαμε για ενα νημα με 100 σχολια , ενω εδω μεσα υπαρχουν απειρα σχολια για ταξιδιωτικες εμπειριες.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Στην περιοχή που ζω εγώ , πιστέψτε με είναι η απόλυτη φύρα ! το ποιος ή τι φταίει δεν μπορώ να το διορθώσω εγώ , ίσως μερικά τέτοια περιστατικά να τους συνετίσουν !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom