#icantbreathe

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό δεν το θεωρώ κακό. Ήταν ξεκάθαροι και οι δύο τι θέλουν. Μπορεί να ήθελες κι εσύ. Ούτε να σε φλερτάρει κόσμια κάποιος 'η/και να σου δώσει το τηλέφωνο του ή να σου πει απλά πως του αρέσεις είναι πρόβλημα. Μην είστε τόσο υπερβολικές. Μία πρόταση ή ένα κομπλιμέντο ούτε παρενόχληση είναι, ούτε σε τραυματίζει.

Το πρόβλημα είναι βαθύ κοινωνικό και φταίει όλη η κοινωνία με τα στερεότυπα και αντιλήψεις που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Αλλά ο τυπάς που θα σου πει πως του αρέσεις και θα σου δώσει το τηλέφωνο του αν θες να τον καλέσεις δεν φταίει περισσότερο ούτε από εμένα, ούτε από τους γονείς σου, ούτε από τις φίλες σου.

Ας παλέψουμε όλοι να ξεριζώσουμε το πρόβλημα. Έτσι όπως πάει, κι εσείς θα φοβάστε να κάνετε βήμα έξω μόνες σας και τα αγόρια θα φοβούνται ακόμη και να σας κοιτάξουν. Και μια άνοδος της ακροδεξιάς στο μέλλον ίσως βρει πάτημα να σας "προστατέψει" και να σας επιβάλει κανόνες για το "καλό" σας. Ανάλογους με αυτούς αυταρχικών καθεστώτων σε μουσουλμανικές χώρες.
Τριπακια συγγνώμη, αλλά μιλάμε για couchsurfing. Είναι μια σελίδα φιλοξενίας. Όχι dating app.
Σίγουρα ήταν τίμιο ότι μου το είπαν από πριν και μου έδωσαν το περιθώριο να αποφασίσω αν ήθελα ή όχι.
Η παροχή σεξ δεν εμπίπτει στους στόχους του couchsurfing.
Σε καμία περίπτωση δεν με "τραυμάτισε" το ότι μου πρότειναν κάτι τέτοιο. Αλλά ήταν σίγουρα παραβιαστικο επειδή ήταν εκτός context, σε μια σελίδα που υποτίθεται είναι safe space. Καμία σχέση με κάποιον που θα μου πει ότι του αρέσω ή θα μου δώσει τηλ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άλλο κοιτάω και άλλο παίρνω homework για το σπίτι. Μη μπαίνετε για να γράψετε τη μπαρούφα σας, αφήστε να μιλήσουμε εμείς που υφισταμεθα αυτό το πράγμα από τότε που είμασταν οχτώ χρονω. Άλλο περνάει ένας άνθρωπος μπροστά μου και τον βλέπω κι άλλο μουρμουράω σιχαμερά πράγματα και κοιτάω χυδαία. Κανένα φλερτ δε ξεκίνησε όμορφα έτσι και καμία γυναίκα δεν είπε «αχ ναι πάμε να μου κανεις αυτά που λες και μετά να καταλήξουμε σε σχέση». Αυτό δεν είναι φλερτ είναι παρενόχληση και αφήστε μας να έχουμε οι ιδές άποψη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η @underwater ειπε για Couchsurfing. Εχει πολιτικη κ ορους. Δεν της το προτεινε σε dating app.
Απαγορεύει στους όρους το couchsurfing κάποιον να φιλοξενεί μόνο άτομα που θέλει να συνευρεθεί μαζί τους ερωτικά;
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τριπακια συγγνώμη, αλλά μιλάμε για couchsurfing. Είναι μια σελίδα φιλοξενίας. Όχι dating app.
Σίγουρα ήταν τίμιο ότι μου το είπαν από πριν και μου έδωσαν το περιθώριο να αποφασίσω αν ήθελα ή όχι.
Η παροχή σεξ δεν εμπίπτει στους στόχους του couchsurfing.
Σε καμία περίπτωση δεν με "τραυμάτισε" το ότι μου πρότειναν κάτι τέτοιο. Αλλά ήταν σίγουρα παραβιαστικο επειδή ήταν εκτός context, σε μια σελίδα που υποτίθεται είναι safe space. Καμία σχέση με κάποιον που θα μου πει ότι του αρέσω ή θα μου δώσει τηλ.
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί η πρόταση για συναινετικό σεξ είναι μία μη ασφαλής πράξη.

Άλλο κοιτάω και άλλο παίρνω homework για το σπίτι. Μη μπαίνετε για να γράψετε τη μπαρούφα σας, αφήστε να μιλήσουμε εμείς που υφισταμεθα αυτό το πράγμα από τότε που είμασταν οχτώ χρονω. Άλλο περνάει ένας άνθρωπος μπροστά μου και τον βλέπω κι άλλο μουρμουράω σιχαμερά πράγματα και κοιτάω χυδαία. Κανένα φλερτ δε ξεκίνησε όμορφα έτσι και καμία γυναίκα δεν είπε «αχ ναι πάμε να μου κανεις αυτά που λες και μετά να καταλήξουμε σε σχέση». Αυτό δεν είναι φλερτ είναι παρενόχληση και αφήστε μας να έχουμε οι ιδές άποψη.
Καταλαβαίνω πως ο φόβος είναι διαρκείς και τον γνωρίζω αυτό το φόβο αφού πιτσιρικάς είχα πέσει κι εγώ θύμα έντονης σεξουαλικής παρενόχλησης, σχεδόν βιασμού που μου πήρε χρόνια να το ξεπεράσω. Δικαιολόγησα χαρτάκια και βλέμματα, όχι χυδαιότητες. Ας είστε λίγο πιο περιγραφικές κι ας μη λέτε μου απλά μου "έδωσε ένα χαρτάκι με το τηλέφωνο του" για να καταλαβαίνουμε την κατάσταση. Που την γνωρίζουμε δηλαδή, είναι αδιαμφισβήτητα δικαιολογημένος ο φόβος σας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Απαγορεύει στους όρους το couchsurfing κάποιον να φιλοξενεί μόνο άτομα που θέλει να συνευρεθεί μαζί τους ερωτικά;
Ρε συ @tripakias και στους χωρους εργασιας μπορει να προκυψει ερωτας, σεξ, δεσμος, γαμος ΑΛΛΑ τυπικα και νομικα ειναι αντιδεοντολογικο να γινει προταση για σεξ
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί η πρόταση για συναινετικό σεξ είναι μία μη ασφαλής πράξη.



Καταλαβαίνω πως ο φόβος είναι διαρκείς και τον γνωρίζω αυτό το φόβο αφού πιτσιρικάς είχα πέσει κι εγώ θύμα έντονης σεξουαλικής παρενόχλησης, σχεδόν βιασμού που μου πήρε χρόνια να το ξεπεράσω. Δικαιολόγησα χαρτάκια και βλέμματα, όχι χυδαιότητες. Ας είστε λίγο πιο περιγραφικές κι ας μη λέτε μου απλά μου "έδωσε ένα χαρτάκι με το τηλέφωνο του" για να καταλαβαίνουμε την κατάσταση. Που την γνωρίζουμε δηλαδή, είναι αδιαμφισβήτητα δικαιολογημένος ο φόβος σας.
Πες μου τι δουλεια εχει ενας οδηγος λεωφορειου που απλως τον ρωτας κατι για το δρομολογιο να σου δωσει χαρτακι με τηλ. Προηγήθηκε κάτι που να δείχνει κάποια διάθεση φλερτ; Οχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Σας έχει τυχει ποτέ να καθίσετε σε ΜΜΜ και η παρουσία ενός άλλου άντρα να σας γλυτώσει από τέτοιες καταστάσεις; Προσωπικά όταν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση εκτός του ότι είχα πάντα το νου να επέμβω αν χρειαστεί, μου έχει τύχει να αλλάξω θέση και να πλησιάσω μια κοπέλα ώστε να το ξανασκεφτει επίδοξος ανώμαλος που είχε αρχίσει να την παρενοχλεί. Βέβαια το προβλημα είναι βαθιά κοινωνικό.
Εκπλησσομαι που η "εκπαιδευση" των γυναικων σε ο,τι παραβιαζει τα ορια τους ειναι να περιμενουν εναν αντρα να τις σωσει.
Εγω απο τα 12 ειχα ενημερωθει οτι ειναι αξιωματικα θρασυδειλοι και οτι τους εξιταρει ο φοβος που μπορει προκαλουν η η αμηχανια και τιποτε αλλο, γιατι ειναι ανωμαλοι.
Η εκπαιδευση ηταν να βαζει η γυναικα τις φωνες δημοσια αν υπαρχει κοσμος μεχρι να υποχωρησουν (η εμπειρια μου λεει οτι εξαφανιζονται σε δευτερολεπτα) και αν ειμαι μονη μου να αρχισω να γελαω με το θεαμα, με το ζορι. Παντως οχι να περιμενω "σωτηρα".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε συ @tripakias και στους χωρους εργασιας μπορει να προκυψει ερωτας, σεξ, δεσμος, γαμος ΑΛΛΑ τυπικα και νομικα ειναι αντιδεοντολογικο να γινει προταση για σεξ
Καλά προφανώς είναι αντιδεοντολογικό να σου ζητηθεί με χυδαίο ή επιβλητικό ή εξαναγκαστικό λόγο/τρόπο. Κι άλλωστε η εργασία σου είναι ένα μέρος που συναντάς σε τακτική βάση τους συναδέλφους σου και μπορεί μια τέτοια πρόταση όσο αθώα και να είναι να δημιουργήσει ψυχρό κλίμα και παρεξηγήσεις στην ομάδα.

Πες μου τι δουλεια εχει ενας οδηγος λεωφορειου που απλως τον ρωτας κατι για το δρομολογιο να σου δωσει χαρτακι με τηλ. Προηγήθηκε κάτι που να δείχνει κάποια διάθεση φλερτ; Οχι.
Δεν έχει, αλλά δεν είναι και έγκλημα αν το έκανε με καθωσπρεπισμό ως έκφραση θαυμασμού. Σε στιγμάτισε ψυχολογικά;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Εκπλησσομαι που η "εκπαιδευση" των γυναικων σε ο,τι παραβιαζει τα ορια τους ειναι να περιμενουν εναν αντρα να τις σωσει.
Εγω απο τα 12 ειχα ενημερωθει οτι ειναι αξιωματικα θρασυδειλοι και οτι τους εξιταρει ο φοβος που μπορει προκαλουν η η αμηχανια και τιποτε αλλο, γιατι ειναι ανωμαλοι.
Η εκπαιδευση ηταν να βαζει η γυναικα τις φωνες δημοσια αν υπαρχει κοσμος μεχρι να υποχωρησουν (η εμπειρια μου λεει οτι εξαφανιζονται σε δευτερολεπτα) και αν ειμαι μονη μου να αρχισω να γελαω με το θεαμα, με το ζορι. Παντως οχι να περιμενω "σωτηρα".
Νομιζω υπερβαλλεις. Κανεις δε μιλησε για στανταρ διαδικασια ή για το οτι θα επρεπε η εκπαιδευση των γυναικων να περιλαμβανει παντα την επεμβαση του Σουπερμαν. Αλλωστε ειναι ουτοπικο να υπαρχει παντα ενας Σουπερμαν.

Το παραδειγμα ηταν για να ενδειξω δυο πραγματα. Πρωτον οτι οποιος αντρας ταξιδευει και καθεται σχετικα κοντα ( δεν εννοουμε να μπαστακωθει κολλητα της) δεν ειναι απαραιτητα επιδοξος ανωμαλος ή βιαστης ( αυτο αλλωστε φαινεται νομιζω κατευθειαν απο πολλα πραγματα) και δευτερον, οπως προαναφερθηκε ηδη απο καποιες κοπελες, να εχουν στο μυαλο τη συγκεκριμενη βοηθεια αν φυσικα υπαρχει.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Πες μου τι δουλεια εχει ενας οδηγος λεωφορειου που απλως τον ρωτας κατι για το δρομολογιο να σου δωσει χαρτακι με τηλ. Προηγήθηκε κάτι που να δείχνει κάποια διάθεση φλερτ; Οχι.
Εγω το αντιλαμβανομαι αυτο σαν μια ακομη φωτογραφια της κοινωνιας. Νομιζεις οτι ολοι οι ανθρωποι (αντρες, μιας και εδω αυτο συζηταμε για τον οδηγο σαν παραδειγμα) εχουν την ευφυια να αντιληφθουν ποτε γινονται αρεστοι, ποτε ενοχλητικοι ή πότε μια κοπελα δεν ενδιαφερεται απο τη πρωτη στιγμη; Υπαρχουν απειρες κλιμακες απο το εξυπνο χιουμορ, φλερτ, εκτιμηση, αποκτηση της εμπιστοσυνης, με συζητηση, ενδιαφερον, μεχρι το "κοπελια παρε εδω το τηλεφωνο μου". Αν βαλεις και λιγο την εν γενει αρρωστημενη κουλτουρα, την ανομοια σε τετοια θεματα και οπως προειπα την χαμηλη νοημοσυνη πολυ μεγαλου μερους του πληθυσμου, εδεσε το ( πικρο ) γλυκο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Νομιζω υπερβαλλεις. Κανεις δε μιλησε για στανταρ διαδικασια ή για το οτι θα επρεπε η εκπαιδευση των γυναικων να περιλαμβανει παντα την επεμβαση του Σουπερμαν. Αλλωστε ειναι ουτοπικο να υπαρχει παντα ενας σουπερμαν.

Το παραδειγμα ηταν για να ενδειξω δυο πραγματα. Πρωτον οτι οποιος αντρας ταξιδευει και καθεται σχετικα κοντα ( δεν εννοουμε να μπαστακωθει κολλητα της) δεν ειναι απαραιτητα επιδοξος ανωμαλος ή βιαστης ( αυτο αλλωστε φαινεται νομιζω κατευθειαν απο πολλα πραγματα) και δευτερον, οπως προαναφερθηκε ηδη απο καποιες κοπελες, να εχουν στο μυαλο τη συγκεκριμενη βοηθεια αν φυσικα υπαρχει.
Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.Αρκει να μην "παγωσει" η γυναικα και αρκει να μην το ερμηνευσει οτι μονο η εξωτερικη βοηθεια δινει λυση. Κατι που προυποθετει εκπαιδευση και προετοιμασια.
Εχω δει φιλες να καταρρεουν γιατι εμειναν σιωπηλες απο παγωμαρα. Γενικα απορω που στην εποχη μας δεν δινονται οδηγιες προς ναυτιλομενες ωστε να εχουν πληρη συνειδηση του τι ειναι αυτο που εχουν απεναντι τους, τι χαρακτηριστικα εχει και ποσο μη κανονικο και ευθραυστο ειναι ακριβως επειδη ειναι μη ομαλο. Και επισης να μην εσωτερικευσουν τιποτε απο αυτο που συμβαινει καθως δεν το προκαλουν. Δεν γινονται με μαγικο ραβδι και ευχολογια αυτα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.Αρκει να μην "παγωσει" η γυναικα και αρκει να μην το ερμηνευσει οτι μονο η εξωτερικη βοηθεια δινει λυση. Κατι που προυποθετει εκπαιδευση και προετοιμασια.
Εχω δει φιλες να καταρρεουν γιατι εμειναν σιωπηλες απο παγωμαρα. Γενικα απορω που στην εποχη μας δεν δινονται οδηγιες προς ναυτιλομενες ωστε να εχουν πληρη συνειδηση του τι ειναι αυτο που εχουν απεναντι τους, τι χαρακτηριστικα εχει και ποσο μη κανονικο και ευθραυστο ειναι ακριβως επειδη ειναι μη ομαλο. Και επισης να μην εσωτερικευσουν τιποτε απο αυτο που συμβαινει καθως δεν το προκαλουν. Δεν γινονται με μαγικο ραβδι και ευχολογια αυτα.
Συμφωνουμε απολυτα.

Απαιτειται εγρηγορση πλεον και εγκαιρη ενημερωση. Ειδικα οι ανθρωποι που ξερουν οτι θα παγωσουν σε ενα τετοιο κινδυνο, πρεπει να εχουν ετοιμο και εναλλακτικο σχεδιο στο μυαλο. Θα προσθετα ακομη οτι, παροτι ακουγεται τραγικο σαν εννοια ελευθεριας, πρεπει πλεον να υφισταται και αποφυγη συγκεκριμενων περιοχών ή ωραρίου αν ειναι δυνατο. Ειναι μια θλιβερη πραγματικοτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom