Ινδία India,it never ends

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Lalibela πραγματικα ο τροπος που γραφεις ειναι μοναδικος.Η ιστορια σου ειναι η μονη που με εχει κανει να καθομαι να διαβαζω τη συνεχεια!Με κανεις να θελω να κλεισω εισητηριο για Ινδια τωρα αμεσως...
Ασχετο το nickname σου ειναι απο την πολη της Αιθιοπιας??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κοπελιά πού βρίσκεσαι? Είσαι καλά? Έχεις μια βδομάδα να δώσεις στίγμα κι ανησυχούμε - για την υγεία σου κατ' αρχήν και για ... την ιστορία σου κατά δεύτερον! :D Μη μου πείς ότι σ' έχει πιάσει μια θλίψη για τα νούμερα θεαματικότητας της ιστορίας του "Sakis", εεε... συγγνώμη "christos71" ήθελα να πω, στον γυναικείο πληθυσμό του φόρουμ. Υπάρχει κι αντρικός πληθυσμός (και όχι μόνον), ξέρεις, που δηλώνει φανατικός θαυμαστής και υποστηρικτής σου! :clap::clap::clap:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κοπελιά πού βρίσκεσαι? Είσαι καλά? Έχεις μια βδομάδα να δώσεις στίγμα κι ανησυχούμε - για την υγεία σου κατ' αρχήν και για ... την ιστορία σου κατά δεύτερον! :D Μη μου πείς ότι σ' έχει πιάσει μια θλίψη για τα νούμερα θεαματικότητας της ιστορίας του "Sakis", εεε... συγγνώμη "christos71" ήθελα να πω, στον γυναικείο πληθυσμό του φόρουμ. Υπάρχει κι αντρικός πληθυσμός (και όχι μόνον), ξέρεις, που δηλώνει φανατικός θαυμαστής και υποστηρικτής σου! :clap::clap::clap:

Babaduma μάζευε διαμαρτυρίες.....
και εγώ μαζί σου.:clap::clap:
lalibela,lalibela είσαι εδώ;;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
.........
Πέντε λεπτά με τον αετό ήταν αρκετά για να καταλάβω τι σημαίνει Ινδία.Ινδία σημαίνει ελευθερία .
Γύρισα το μυαλό μου πίσω στην Ελλάδα ,τα μπουφάν, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια,την τηλεόραση,την κίνηση στους δρόμους με τα μοντερνα αυτοκίνητα ,τα γυάλινα κτίρια ,τα στημένα σκηνικά,την απομόνωση των ανθρώπων ,τα στερεότυπα,το ψέμα ,την έλλειψη ελευθερίας και όλον αυτόν τον κυκεώνα που ζούμε .Οι προσπάθειες που κάνουμε για να πετύχουμε ώστε να καταλήξουμε ευτυχισμένοι ,η γκρίζα ζωή,ο δρόμος που μας έχουν βάλει να περπατάμε ψάχνοντας τρόπο για την άνετη ζωή,οι ψεύτικες ανάγκες και η μιζέρια.Η καθημερινή μιζέρια που ζουν οι περισσότεροι άνθρωποι βάζοντας μέσα με σαφείς , προσεχτικές οδηγίες και υπερπροσπάθειες τα ίδια τους τα παιδιά.
Τίποτα μα τίποτα από αυτά δεν υπήρχε εκείνο το πεντάλεπτο .Μόνο ένας μικρός χρωματιστός αετός από τσιγαρόχαρτο που προσπαθούσα να κρατήσω ψηλά με τον τρόπο που είχε μάθει ο πατέρας μου.
Θα μπορούσα να κάθομαι εκεί όλο το απόγευμα χωρίς καμία άλλη ανάγκη ,βιώνοντας την ελευθερία όπως δεν την είχα νιώσει πότε με αυτόν τον τρόπο.
Αυτή η χώρα με είχε πιέσει αρκετά ,μέσα από όλες τις δυσκολίες που συναντούσα, ουσιαστικά είχα να αντιμετωπίσω τον ίδιο μου τον εαυτό και τον τρόπο που είχα μάθει να ζω ως τώρα.
Από τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στο αεροδρόμιο ο μόνος εχθρός ήμουν εγώ η ίδια.Η Ινδία δεν είναι εχθρική ,είναι απλά δύσκολη.Δύσκολη στην αρχή και στη συνέχεια μεθυστική.
.........
Αυτή η παράγραφος είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει!!Μέσα σε όλη την εξαθλίωση,τη βρωμιά και τα συναφή μου δίνεις ένα θετικό μήνυμα και επιτέλους αρχίζω να παίρνω κάποιες απαντήσεις σε απορίες μου σχετικά μ ένα τέτοιο ταξίδι....
Η προσέγγιση σου στό ξαναείπα είναι κινηματογραφική και μ αρέσει γιατί βγάζεις και χιούμορ μέσα από κωμικές σκηνές και το χιούμορ είναι νομίζω απαραίτητο για τό βίωμα μιάς τέτοιας ταξιδιωτικής εμπειρίας...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Babaduma μάζευε διαμαρτυρίες.....
και εγώ μαζί σου.:clap::clap:
lalibela,lalibela είσαι εδώ;;
Φωνή αγωνίας κι από μένα.
Τώρα που με τον αϊτό απογειώθηκε η ιστορία, μας την κοπάνησε...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Φωνή αγωνίας κι από μένα.
Τώρα που με τον αϊτό απογειώθηκε η ιστορία, μας την κοπάνησε...
Από μένα όχι φωνή αλλά ΚΡΑΥΓΗ ΑΓΩΝΙΑΣ...
Κοίταξα στο προφίλ της lalibela και έχει καταχωρημένη τελευταία δραστηριότητα την 29-01-2010 και ώρα 12:27.:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω προσθετω τη φωνη μου στις δικες σας! Lalibela που εισαι;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ολοι μαζι!!! Ελα!!!Ελα@!:clap::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ναι! Κανει και ωραια ομοιοκαταληξια!
Ελα ελα
Lalibela!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Lalibela να προσθέσω και τον εαυτό μου σε αυτούς που περιμένουν με ανυπομονησία τη συνέχεια! :)
Υ.Γ. Εσύ και ο Χρήστος με έχετε αρρωστήσει με την Ινδία!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom