Ινδονησία Indonesia, Lombok Island

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αχ,Ρενατα,τελεια μου φαινονται !!!!:clap::clap::clap:
Σου το ειπα οτι μου αναβεις φωτιες???:roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αληθεια ποια ειναι καλη εποχη να πας Μπαλι? Δεκεμβριο-Ιανουαριο τι λεει αραγε???:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αληθεια ποια ειναι καλη εποχη να πας Μπαλι? Δεκεμβριο-Ιανουαριο τι λεει αραγε???:roll:
To Mπαλί όλο τον χρόνο έχει την ίδια θερμοκρασία σχεδόν!
οι μήνες των βροχών δεκέβρης ιανουαριος και φεβρουάριος δεν επηρεάζουν το Μπαλί σε αντίθεση με το Λομπόκ που διαρκούν περισσότερο και μπορεί να δυσκολέψουν τις μετακινήσεις σας..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Εγώ πάντως Μπαλί πήγα Ιανουάριο είχε αφάνταστη ζέστη κάθε μέρα τουλάχιστον 32 βαθμούς συν την υγρασία και δεν έβρεξε καμία μέρα από τις 7 που έμεινα εκεί.. Βέβαια μπορεί να είναι και θέμα τύχης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.393
Εγώ πάντως Μπαλί πήγα Ιανουάριο είχε αφάνταστη ζέστη κάθε μέρα τουλάχιστον 32 βαθμούς συν την υγρασία και δεν έβρεξε καμία μέρα από τις 7 που έμεινα εκεί.. Βέβαια μπορεί να είναι και θέμα τύχης.
Ε, δεν είναι και οι 32 β. "αφάνταστοι"! Το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Αθήνα είχαμε επί 5-6 εβδομάδες 38άρια (και κοντέψαμε να τα τινάξουμε βέβαια). Απλά, αν δεν είσαι σε θάλασσα, είναι κομμάτι σκληρό είναι η αλήθεια...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ωραια ειναι αυτη η θερμοκρασια!!! Μια χαρα,οχι να ψηνεσαι κιολας...Απλα να μην βρεχει ωστε να στην χαλαει ο καιρος ..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε, δεν είναι και οι 32 β. "αφάνταστοι"! Το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Αθήνα είχαμε επί 5-6 εβδομάδες 38άρια (και κοντέψαμε να τα τινάξουμε βέβαια). Απλά, αν δεν είσαι σε θάλασσα, είναι κομμάτι σκληρό είναι η αλήθεια...
Σημασία δεν έχει τόσο η θερμοκρασία αλλά το ποσοστό της υγρασίας και ο βαθμός δυσφορίας. Αν η θερμοκρασία είναι 32 και η υγρασία στο 90%, ναι, μπορεί να το νοιώθεις για 38 και να είναι αφόρητη η κατάσταση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.393
Σημασία δεν έχει τόσο η θερμοκρασία αλλά το ποσοστό της υγρασίας και ο βαθμός δυσφορίας. Αν η θερμοκρασία είναι 32 και η υγρασία στο 90%, ναι, μπορεί να το νοιώθεις για 38 και να είναι αφόρητη η κατάσταση.
Ευχαριστώ για τα μαθήματα μετεωρολογίας, αλλά τα περί υγρασίας τα γνωρίζω, όπως επίσης γνωρίζω και από πρώτο χέρι τις θερμοκρασίες και γενικά τις συνθήκες που επικρατούν στα τροπικά μέρη μετά από τόσα ταξίδια σε αυτά. Οι θερμοκρασίες που έχω βιώσει είναι φυσικά υψηλές (συνήθως ~30oC), αλλά με τίποτα δε χαρακτηρίζονται ως "αφάνταστες". Αυτό δε το σχολίασα φυσικά για τη φίλη Γιαννούλα που τις χαρακτήρισε έτσι θέλοντας να δείξει ότι είχε πράγματι πολλή ζέστη, απλά ήταν μια παρατήρηση για όσους πιθανόν δε γνωρίζουν και για να μη τρομάξουν.

Αφάνταστες θα χαρακτήριζα προσωπικά συνθήκες καλοκαιριού στα εμιράτα, ναι αυτές είναι αφάνταστες για τα δικά μας δεδομένα εν Αθήναις. Ακόμα θα έλεγα και για όσους έχουν βρεθεί στην Ακαδημίας 1 το μεσημέρι με καύσωνα (~40oC).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ για τα μαθήματα μετεωρολογίας
Παρακαλώ, ευχαρίστησή μου. Και ό,τι άλλο χρειαστείτε...

Αυτό δε το σχολίασα φυσικά για τη φίλη Γιαννούλα που τις χαρακτήρισε έτσι θέλοντας να δείξει ότι είχε πράγματι πολλή ζέστη, απλά ήταν μια παρατήρηση για όσους πιθανόν δε γνωρίζουν
ditto (ακριβώς έτσι - και εγώ)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η υγρασία στο Μπαλί ειναι τελείως διαφορετική απο ταυλανδη ή ινδοκίνα..
ένα περίεργο πράγμα αλλα παρόλο που είχε 32 βαθμούς έμενες στεγνός..
στο βιετνάμ παλι κολλαγες και έπρεπε να αλλάζεις τρία μπλουζάκια την μέρα..
γι αυτό παντα ταξιδεύω με το αγαπημένο μου απορυπαντικό TIDE ZK :D
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
renata Aναζητείται ο Μπούρδας!

:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom