Ινδονησία Indonesia, Lombok Island

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
πήγαμε στα gilli ..αφήνω τον xeno να πει οτι θέλει!
xene ψήνεσαι?:cool: εγω λυπόμουν τα γαιδουράκια και ήθελα να φύγω αμέσως!!

καλά..... κάνει πως δεν βλέπει ο xenos :haha:
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Renata μου
πως τα καταφέρνεις και κάνεις ακόμα και το μπάχαλο να φαίνεται εξωτικό και ενδιαφέρον.......... και η ονειροπόληση συνεχίζεται
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Tην κεντρικότερη αγορά της πρωτεύουσας Mataram που λέγεται sveta ουδέποτε την εντοπίσαμε παρ-όλες τις προσπάθειες!
Χμμμ... δεν ήταν και τόσο δύσκολο, απορώ. Όπως ανέβαινε η κεντρική λεωφόρος που περνούσε μπροστά απ' τα κυβερνητικά κτίρια με κατεύθυνση προς το εσωτερικό του νησιού, λίγο πριν τα όρια με την Cakranegara, εκεί όπου δέσποζε ένα τεράστιο McDonalds.

Ελπίζω, τουλάχιστον, να επισκεφτήκατε την αγορά του Ampenan. Είχε αρκετό τζέρτζελο κι εκεί.

επίσης το παλάτι mayura μετά απο πολύωρη αναζήτηση το εντοπίσαμε αλλά στο τέλος βρεθήκαμε σε ένα κολυμβητήριο..ρωτήσαμε εκεί μας έδειξαν απέναντι κάπου,προσπαθήσαμε ξανά και μάλιστα υπό βροχή αλλά μάταιες οι προσπάθειες..κάναμε και χωρίς Mayura!!!
:haha::haha::haha: Πολύ σωστά σας έδειξαν οι άνθρωποι! Ένας δρόμος τους χώριζε. Απ' τη μια το κολυμβητήριο κι απ' την άλλη το γκαζόν, με τον ινδουϊστικό ναό και λίγο πιο μέσα (φαινόταν κι από κει) το "Water Palace". Ο Θεός να το έκανε παλάτι, βέβαια, θεωρία επισκόπου και καρδία μυλωνά, αλλά αυτό έχουν οι άνθρωποι, αυτό δείχνουν!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Οσο μπαχαλο και να γινεται, το Ματαραμ θα μεινει μια αξεχαστη πολη με πολυ ωραιους ανθρωπους!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
....Είμαι ξαπλωμένη σε έναν ορυζώνα και αγναντεύω το γαλάζιο του ουρανού που σε λίγο θα βουρκώσει για την καθιερωμένη καταιγίδα του μισάωρου. Παίζω στα χείλη ένα στάχι και πάω να μαζέψω τη σοδιά. Οδηγός μου μια αγελάδα που χάνεται στο πράσινο του κάδρου μου.
Μετά λέω να πεταχτώ και για μια βουτιά...

Ποπο ρε renata τι μου κάνεις πρωί πρωί....Μαντάρα θα τα κάνω και σήμερα στη δουλειά..
Μεστή και ουσιαστική αφήγηση. Όπως κατάλαβες, είμαι εκεί.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τα έχω πει πολλές φορές φίλε Στέλιο και σε άλλες συζητήσεις, ότι η μουσουλμανική Ινδονησία, όπως και η Μαλασία, δε συγκρίνονται σε χαρακτήρα, ατμόσφαιρα και πολιτισμό με το ινδουϊστικό Μπαλί, τη Βουδιστική Ταϋλάνδη-Καμπότζη....επειδή κάθησα και χάζεψα πολλές φορές τις προσφορές στους θεούς από απλούς χωρικούς στο Μπαλί, μπροστά σε πανέμορφα αγάλματα, περίτεχνους ναούς και σκαλιστές πύλες, μπορώ να πω ότι το σκηνικό είναι απλά μαγευτικό. Αλλά πρέπει, απαραίτητη προϋπόθεση, να ξεφύγεις από τα υπερ-τουριστικά μέρη, τα οργανωμένα τουρ και να τριγυρίσεις σαν ντόπιος στα χωριά, σε άσημα μέρη που όμως είναι πραγματικά πανέμορφα. Έχω ρίξει πολύ περπάτημα φίλε στο Μπαλί, σε χωριά και ορυζώνες και έχω δει τα πιο όμορφα τοπία στη ζωή μου και τον πιο ωραίο πολιτισμό της Ασίας, ένα από τα ωραιότερα μέρη στη γη.

Πολύ σωστά επισημαίνεις για τη σκιά του Μπαλί που καλύπτει τα υπόλοιπα νησιά. Γι'αυτό άλλωστε οι υπόλοιποι Ινδονήσιοι τους ζηλεύουν και μη ξεχνάμε ότι Ινδονήσιοι τους έβαλαν τις βόμβες και σκότωσαν τόσο και τόσο κόσμο...το Μπαλί είναι μοναδικό μέρος στη γη, είναι φυσικό ότι θα διαβρώνεται από τον τουρισμό και αυτό (ποιος "γλυτώνει" άλλωστε?), αλλά παραμένει ακόμα μαγικό. Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε. Περιμένω εναγωνίως το στόρι σας με τις ωραίες φωτό που πάντα βγάζεις.
..
.. Γιωργο νομιζω οτι για αλλες αιτιες βαζουν και θα βαζουν βομβες οι Ινδονησιοι στο Μπαλι.. δεν προκειται για ζηλεια....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
....Είμαι ξαπλωμένη σε έναν ορυζώνα και αγναντεύω το γαλάζιο του ουρανού που σε λίγο θα βουρκώσει για την καθιερωμένη καταιγίδα του μισάωρου. Παίζω στα χείλη ένα στάχι και πάω να μαζέψω τη σοδιά. Οδηγός μου μια αγελάδα που χάνεται στο πράσινο του κάδρου μου.
Μετά λέω να πεταχτώ και για μια βουτιά...

Ποπο ρε renata τι μου κάνεις πρωί πρωί....Μαντάρα θα τα κάνω και σήμερα στη δουλειά..
Μεστή και ουσιαστική αφήγηση. Όπως κατάλαβες, είμαι εκεί.
Μήπως η ιστορία γεννάει ποιητές πρωί πρωί??:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
,

Ελπίζω, τουλάχιστον, να επισκεφτήκατε την αγορά του Ampenan. Είχε αρκετό τζέρτζελο κι εκεί.



:haha::haha::haha: Πολύ σωστά σας έδειξαν οι άνθρωποι! Ένας δρόμος τους χώριζε. Απ' τη μια το κολυμβητήριο κι απ' την άλλη το γκαζόν, με τον ινδουϊστικό ναό και λίγο πιο μέσα (φαινόταν κι από κει) το "Water Palace". Ο Θεός να ,
ειμαστε πατσι!!:D
εσείς δεν βρήκατε το παλιό λιμάνι..
οσο για το water palace ναι μας το έδειχναν απέναντι αλλα βρέ παιδί μου δεν είχε και τίποτα για να μας προσελκύσει..ένα τρούλο,μια παγόδα,λίγο angkor..καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...και η βροχή είχε φτάσει στο κόκκαλο!! φαντάσου αδιαβροχο και σαγιονάρα..και γαμω τα style!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το μέρος είναι σκέτη ποίηση από μόνο του renata, μια μικρή βοήθεια ήθελα!!
Φοβερές φωτό, περιμένω κι άλλα :clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ειμαστε πατσι!!:D
εσείς δεν βρήκατε το παλιό λιμάνι..
οσο για το water palace ναι μας το έδειχναν απέναντι αλλα βρέ παιδί μου δεν είχε και τίποτα για να μας προσελκύσει..ένα τρούλο,μια παγόδα,λίγο angkor..καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...και η βροχή είχε φτάσει στο κόκκαλο!! φαντάσου αδιαβροχο και σαγιονάρα..και γαμω τα style!!!
Συμφωνούμε απόλυτα! :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Περιμενω τη συνεχεια!
Παιδια βαλτε και καμια φωτο απο παραλιες των νησιων αυτων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom