Βολιβία Περού Inka Trail - Death Road- Uyuni Salt Desert

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Στα λέω στα γρήγορα. Το πρόγραμμα είναι πολύ σφιχτό έτσι όπως το βλέπω. Τρεις φορές που έχω πάει ποτέ δεν μου βγήκε όπως προγραμματίστηκε. Παίζει πολύ το απρόβλεπτο και το αναπάντεχο σε αυτές τις περιοχές. Όλα τα μέρη που θα πας είναι μοναδικά και πάρα πολύ ωραία. Highlights για εμένα
1. Machu Pitsu - inca trail ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φροντίστε να ανέβετε στο Matsu pitsu όσο πιο νωρίς γίνεται.
2. Lake of salt - desert Atacama. Μοναδικό θέαμα. Απλά δεν υπάρχουν λόγια. Οι φώτο είναι πάρα πολύ λίγες για να περιγράψουν αυτό που βλέπεις και νοιώθεις. Και το μέρος αξίζει για όλο το 24ώρο. Το βράδυ και το ξημέρωμα είναι εικόνες που θα θυμάσαι όλη σου την ζωή. Κάντο 5ήμερο για να δεις όλη την περιοχή και συνιστώ και προέκταση με το τζιπ στην Χιλή για να δεις την έρημο Atacama.
3.La Paz - death road Το ποδήλατο είναι τουριστική ατραξίον. Το ταξίδι με πούλμαν είναι μια πραγματικότητα. ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ
Καλά να περάσεις. Και αν δεν σου βγουν οι ημέρες δεν τρέχει τίποτα. Καλά να είσαι και θα ξαναπάς.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Isabelle,

αφου μετα την "φοβερη" σου ιστορια στο Σαλαρ σου εχουν μεινουν τοσο θετικες εντυπωσεις σημαινει οτι πραγματικα αξιζε και θα προσπαθησω να κατσουμε οσο περισσοτερο μπορουμε. Μου αρεσε η τελευταια σου φραση " μια περιοχή της Γης που εγγυημένα θα σε απογειώσει."...τωρα θελω να παω ακομα πιο πολυ :)
Φίλε Βασίλη, η τελευταία φράση ισχύει στο ακέραιο, και πάλι λίγα λέω. :clap:
Συμπληρωματικά: Πέρα από τις πάντα πολύτιμες πληροφορίες του Yorgos, θα ήθελα να υπερθεματίσω και όσα επισημαίνει ο Pascal.

.... Το πρόγραμμα είναι πολύ σφιχτό έτσι όπως το βλέπω. Τρεις φορές που έχω πάει ποτέ δεν μου βγήκε όπως προγραμματίστηκε. Παίζει πολύ το απρόβλεπτο και το αναπάντεχο σε αυτές τις περιοχές..... .
Έτσι είναι ακριβώς, και απέναντι σ' αυτό η συνταγή είναι μία και μοναδική: δες το πρόγραμμα ως γενικό μπούσουλα και μόνο, και έσο ανοιχτός και προσαρμοστικός σ' ό,τι προκύψει. Άν κάτι δεν προλάβεις, δεν έγινε τίποτε, θα σου κάτσει κάτι άλλο. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν θα μάθεις τι έχασες, αλλά αυτό που έζησες θα σου μείνει για πάντα.
Κι εμάς πολλά δεν μας βγήκανε όπως τα 'χαμε προγραμματίσει, και δεν εννοώ μονάχα το "ναυάγιο" στο Σαλάρ. Για να σου πω μονάχα ένα ακόμη από τα απρόβλεπτα που μας τύχανε (και υπήρξανε κι άλλα), πάνω που είχαμε προσαρμοστεί στο υψόμετρο στην Τιτικάκα, χρειάστηκε να κατέβουμε στην Αμαζονία. Ο λόγος; Το Αλτιπλάνο τελούσε σε κατάσταση αποκλεισμού από απεργίες και μπλόκα και η επίσκεψη ήταν απλά αδύνατη. Τελικά αφού κάτσαμε καμιά βδομάδα στην Αμαζονία, η κατάσταση στο Αλτιπλάνο εξομαλύνθηκε και μπορέσαμε να συνεχίσουμε το ταξίδι. Σιγά το κακό θα μου πεις, αρκεί βέβαια να έχεις χρόνο και ευελιξία ν' αλλάζεις διαδρομή αν παρουσιαστεί ανάγκη.
Όπως και να'χει σου εύχομαι τα καλύτερα, κι αν είναι να συμβούν απρόοπτα να είναι μόνο θετικά. Εξάλλου ακόμα κι αν ξεμείνετε κάνα βράδυ έξω στο Σαλάρ, μια χαρά θα περάσετε.Στο κάτω κάτω Νοέμβρη μήνα που πάτε ο καιρός θα είναι σχετικά μαλακός :haha:.
Καλό ταξίδι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάλεξε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την εταιρεία με την οποία θα πας στο salar, δες το όχημα από πριν. Κι εμείς μείναμε στη μέση του πουθενά με μηχανική βλάβη και τη μαγείρισσα/σύζυγο του οδηγού να τον κυνηγάει με κατσαρολιές στο κεφάλι γύρω από το τζιπ, μέχρι να βρεθεί "περαστικό" τζιπ να μας βοηθήσει. Έχουν διαφορές στις τιμούλες οι εταιρείες, ψιλοφαίνεται ποια είναι σοβαρή και ποια είναι για τον πέοντα. Με 20$ παραπάνω δε θα εκτιναχθεί και ο προϋπολογισμός σου.

Οι απεργίες στμάτησαν πριν 4 μέρες που η κυβέρνηση τα βρήκε με τους μεταλλορύχους...μέχρι να τα ξαναχάσει, μόνιμη κατάσταση από την ανεξαρτησία κι έπειτα.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Εγώ δεν έχω πάει (ακόμη), αλλά έβλεπα σε ένα κανάλι που δείχνει αληθινές ιστορίες το βράδυ. Ας μην πώ την ιστορία, είπαμε, αλλά να προσέχετε τα βραδυνά λεωφορειάκια και αν γίνεται να μπαίνετε όταν είναι εντελώς άδεια. Αυτά...

Καλά να περάσετε!! :D
Αντωνη πες μας την ιστορια, δεν θα με αποτρεψεις απο το να παρω νυχτερινο λεοφωρειο απλα θα ειμαι λιγο πιο προσεκτικος. Θα ειμαστε 4 μαντραχαλοι και οι δυο θα ειναι διμετροι, τι να πω αν μας την πεσουν με οπλα τοτε απλα την πατησαμε. :shock: :bleh:

vasili και εμένα μου αρεσε η περοχή της Τιτικάκα και τα νησακια ...
Εχουμε γραψει αρκετα για αυτο το θέμα στην ίδια ενοτητα που ειναι και η δικη σου ερωτηση με τιτλο "Περού με τρέλα" , σε θέμα που ειχε ανοιξει η FRIDA .
το εχεις διαβασει ;

Αληθεια Φριντα , αν μας διαβαζεις πηγες το ταξιδι και πως πέρασες ;
Ναι διαβασα ολο το θεμα και πηρα ιδεες και απο εκει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
va5ilis said:
Αντωνη πες μας την ιστορια, δεν θα με αποτρεψεις απο το να παρω νυχτερινο λεοφωρειο απλα θα ειμαι λιγο πιο προσεκτικος. Θα ειμαστε 4 μαντραχαλοι και οι δυο θα ειναι διμετροι, τι να πω αν μας την πεσουν με οπλα τοτε απλα την πατησαμε. :shock: :bleh:

Ναι διαβασα ολο το θεμα και πηρα ιδεες και απο εκει.
Εντάξει,με τέτοια παρέα,πόσο να φοβηθείτε,αλλά ας πω την ιστορία...

Ήταν μια Αγγλίδα,4 μήνες στο Περού,μετά πήγε Βολιβία και ήρθε και η μάνα της.
Ένα απόγευμα,αργά,πήραν μικρό λεωφορείο για Λα Πας,ήταν μονές τους και κατέληξαν σ'ένα σπίτι δεμένες,όπου τους έπαιρναν πιστωτικές,με το όπλο τις εκβίασαν και έδωσαν κωδικούς,σήκωσαν όλα τους τα χρήματα και μέχρι να τις διώξουν είχαν φέρει δεύτερο ζευγάρι κοκ.
Αυτό που σκεφτόμουν είναι πως ήταν η κοπέλα ήδη 4 μήνες στην περιοχή και την πάτησαν,όποτε εμείς πολύ περισσότερη προσοχή!
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
2. Lake of salt - desert Atacama. Κάντο 5ήμερο για να δεις όλη την περιοχή και συνιστώ και προέκταση με το τζιπ στην Χιλή για να δεις την έρημο Atacama.
3.La Paz - death road Το ποδήλατο είναι τουριστική ατραξίον. Το ταξίδι με πούλμαν είναι μια πραγματικότητα. ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ
Καλά να περάσεις. Και αν δεν σου βγουν οι ημέρες δεν τρέχει τίποτα. Καλά να είσαι και θα ξαναπάς.
Pascal, συμφωνουμε στα highlights και γι αυτο εβαλα κα ιαυτον τον τιτλο. Αυτος που μας εδωσε την ιδεα για Σαλαρ περασε στην αλλη μερια (Χιλη) αλλα εμεις θα εχουμε περιορισμενο χρονο και το κοντινοτερο διεθνες αεροδρομιο για επιστροφη ειναι η Λα Παζ, αρα θα γυρισουμε εκει για να πεταξουμε πισω. Μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε το 5ημερο. Λενε οτι καμια φορα πρεπεις να αφηνεις κατι και για την επομενη φορα, ωστε να εχεις λογο να ξαναγυρισεις. Προσπαθω να μην το κανω αλλα καμια φορα δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.
Στο Death Road νομιζα οτι το κατεβαινεις με ποδηλατο και μετα το ξαναανεβαινεις με το βανακι που σε ακολουθει οποτε θα κανουμε και τα δυο. Δεν ξερω που θα χεστω πιο πολυ:D, οταν ειμαι πανω στο ποδηλατο και οδηγαω εγω ή οταν ειμαι στο βανακι και οδηγαει αλλος. Θα σου πω οταν γυρισω (αν γυρισω φυσικα ;))

Έτσι είναι ακριβώς, και απέναντι σ' αυτό η συνταγή είναι μία και μοναδική: δες το πρόγραμμα ως γενικό μπούσουλα και μόνο, και έσο ανοιχτός και προσαρμοστικός σ' ό,τι προκύψει. Άν κάτι δεν προλάβεις, δεν έγινε τίποτε, θα σου κάτσει κάτι άλλο. Στο κάτω κάτω ποτέ δεν θα μάθεις τι έχασες, αλλά αυτό που έζησες θα σου μείνει για πάντα.
Συμφωνω απολυτα! Το προγραμμα ειναι ο μπουσουλας και δεν θα σκοτωθουμε για να το βγαλουμε. Εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι στο ταξιδι ρωτωντας αλλους ταξιδιωτες και ντοπιους θα βρουμε και αλλα πραγματα να κανουμε που θα μας βγαλουν απο το προγραμμα.

Διάλεξε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την εταιρεία με την οποία θα πας στο salar, δες το όχημα από πριν. Κι εμείς μείναμε στη μέση του πουθενά με μηχανική βλάβη και τη μαγείρισσα/σύζυγο του οδηγού να τον κυνηγάει με κατσαρολιές στο κεφάλι γύρω από το τζιπ, μέχρι να βρεθεί "περαστικό" τζιπ να μας βοηθήσει. Έχουν διαφορές στις τιμούλες οι εταιρείες, ψιλοφαίνεται ποια είναι σοβαρή και ποια είναι για τον πέοντα. Με 20$ παραπάνω δε θα εκτιναχθεί και ο προϋπολογισμός σου.
Απο οτι διαβαζα ολες οι εταιριες που κανουν τουρ συνεργαζονται και μπορει να σε βαλουν σε τζιπ αλλης εταιριας μονο και μονο για να συμπληρωσουν και να εχουν ολα τα τζιπ γεματα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Στο Death Road νομιζα οτι το κατεβαινεις με ποδηλατο και μετα το ξαναανεβαινεις με το βανακι που σε ακολουθει οποτε θα κανουμε και τα δυο. Δεν ξερω που θα χεστω πιο πολυ:D, οταν ειμαι πανω στο ποδηλατο και οδηγαω εγω ή οταν ειμαι στο βανακι και οδηγαει αλλος. Θα σου πω οταν γυρισω (αν γυρισω φυσικα ;))
ο γυρισμος ειναι απο αλλο δρομο πιο βατο.
με το ποδηλατο ειναι ολα τα λεφτα... αλλο feelinιg!ψηφιζω ασυζητητι ποδηλατο:clap:
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Ο δρόμος είναι συνολικά 60 χλμ. και συνδέει την la Paz με την Αμαζονία. Με το ποδήλατο κάνεις 2 χλμ maximum γιατί λόγω υψόμετρου τα παίζεις. Προσοχή με το ποδήλατο θέλει στις κατολισθήσεις. Έχουν γίνει ατυχήματα εξαιτίας αυτού και σε περιόδους βροχών το απαγορεύουν.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Ο δρόμος είναι συνολικά 60 χλμ. και συνδέει την la Paz με την Αμαζονία. Με το ποδήλατο κάνεις 2 χλμ maximum γιατί λόγω υψόμετρου τα παίζεις. Προσοχή με το ποδήλατο θέλει στις κατολισθήσεις. Έχουν γίνει ατυχήματα εξαιτίας αυτού και σε περιόδους βροχών το απαγορεύουν.
Pascal,

δεν νομιζω να ειναι μονο 2χλμ απο τα 60χλμ που κανεις με ποδηλατο. Αν ειναι ετσι δεν αξιζει.Το εχεις κανει εσυ προσωπικα? Επισης απο οτι καταλαβα ειναι κατηφορα και το ποδηλατο φευγει. Το θεμα ειναι να μην σου φυγει απο τον γκρεμο. :haha:

Απο ενα πλανο που βρηκα ειναι τουλαχιστον 2 ωρες με το ποδηλατο
Itinerary of Death Road, LA PAZ | Hostelworld.com

efi.hania,

αν το εχεις κανει πες μου σε παρακαλω ποση ωρα εισαι στο ποδηλατο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο οτι διαβαζα ολες οι εταιριες που κανουν τουρ συνεργαζονται και μπορει να σε βαλουν σε τζιπ αλλης εταιριας μονο και μονο για να συμπληρωσουν και να εχουν ολα τα τζιπ γεματα.

Συνεργάζονται πολλές, αλλά όχι όλες. Ορισμένες είναι απλά...ένας τύπος με ένα τζιπ. Κάποιες είναι μπλακ λιστ από τις "μεγάλες" και δε συνεργάζεται κανείς μαζί τους.
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
οπουδήποτε
Va5ili


Ασχέτως των tour που κοιτάς τα πάντα εξαρτώνται από τον καιρό.

Είχα πάει τέλη Οκτωβρίου και λόγω βροχών και ομίχλης η απόσταση που διανύσαμε με το ποδήλατο ήτανε πολύ μικρή και δεν φαινότανε καν η εκπληκτική πράγματι θέα. Πολλές φορές δεν γινότανε καν tour ή τους πηγαίνανε ως την αφετηρία και τους γυρίζανε πίσω με προτροπή της αστυνομίας.

Σκεφτόμασταν να το ξανακάνουμε αλλά οι γνώμες που μαζέψαμε από άλλους ταξιδιώτες μας αποθάρρυνε, συν του ότι είχαμε πάρει μια ιδέα του πως ήτανε.

Επειδή ουδέν κακό αμιγές καλού, αποφασίσαμε να μείνουμε στο Coroico για τρεις ημέρες και πράγματι αποζημιωθήκαμε και με το παραπάνω. Την επιστροφή για La Paz την κάναμε βράδυ από τον παλιό δρόμο, με καθαρό ουρανό και με ένα Van χωρητικότητας 10 ατόμων. Το να διασχίσουμε βράδυ τον δρόμο ήτανε η πιο ασφαλής επιλογή. Την ημέρα λόγω πολλών στροφών δεν υπάρχει καλή ορατότητα στα αμάξια που έρχονται από την αντίθετη κατεύθυνση και λόγω κίνησης πρέπει να κάνεις όπισθεν σε κάποια σημεία που είναι υποτιθέμενα passing place. Αυτό, για το είδος του δρόμου θεωρείται πολύ επικίνδυνο.

Την διαδρομή αυτή, στο μέρος αυτό και κάτω από τον έναστρο ουρανό δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου.

Σίγουρα δεν είδαμε την περιοχή όπως θα μπορούσαμε την ημέρα αλλά η φάση ήτανε μοναδική. Ο οδηγός πριν ξεκινήσουμε μας έβγαλε ένα μικρό αγαλματάκι και μία πέτρα. Το αγαλματάκι ήταν ο θεός των ταξιδιών που του το είχαν ευλογήσει. Την πέτρα την είχε μαζέψει από τον δρόμο και πριν ξεκινήσει προσευχόταν σε αυτή και την αφιέρωνε στην pacha mama. Λίγο μετά αφότου ξεκινήσαμε ένας Ιρλανδός που ταξιδεύαμε παρέα μου έλεγε “nobody lives forever. Live the experience” και καπάκι βγάζει το pisco. Μέσα σε ένα δρόμο, πραγματικά στην μέση του πουθενά, και μέσα στη νύχτα είχαμε μαζευτεί άνθρωποι από διαφορετικές γωνίες του πλανήτη και πίναμε, γελάγαμε, μιλάγαμε για τις ζωές μας, τις πατρίδες μας και στο πόσο πολύ μοιάζουμε. Που και που έριχνα κλεφτές ματιές στον δρόμο και ζούσα την μαγεία. Αδρεναλίνη, ανησυχία, γέλιο, χαρά, ευτυχία είχαν γίνει όλα ένα μίγμα.
Η Βολιβία φίλε είναι πράγματι μαγική.

Στα Bike tourς παλιά είχαν γίνει αρκετά ατυχήματα και πλέον τα έχουν κάνει straight. Δεν αφήνουν να γίνονται υπερβολές. Παιδιά που κάνανε το πλήρες tour μου το περιγράψανε ως ʽeasyʼ. Είναι πιο ασφαλής και βατό απʼ ότι φαντάζεσαι. Υπάρχει η περίπτωση να πάθεις ίλιγγο λόγω υψομέτρου και να έχεις ζαλάδες. Ο δρόμος είναι σχετικά πλατύς και στρωτός και σε κάποια περάσματα στενεύει στα τρία μέτρα. Σε κάποιες κορυφές σε σταματάνε για τις απαραίτητες φώτο.

Υπάρχουν πάρα πολλά πρακτορεία που κάνουν διαφόρων τύπων εκδρομές και οι τιμές κυμαινόταν από 350 έως 600 Bolivianos. Προτίμησε να δώσεις κάτι παραπάνω γιατί αυτό σημαίνει ότι θα πάρεις ένα καλό ποδήλατο με καλά φρένα και θα είσαι οκ. Συν ότι θα έχεις δύο οδηγούς. Έναν μπροστά σου και έναν στο τέλος του group για ασφάλεια.

Αν είχες χρόνο θα σου πρότεινα να κάτσεις τουλάχιστον μια ημέρα στο Coroico. Είναι πολύ cool μέρος. Εκεί μπορείς μέσω του ξενοδοχείου να βρεις van που κάνουν τον δρόμο και την ημέρα και την νύχτα. Πιο πολύ γίνεται για τουρίστες που θέλουν να το ζήσουν αλλά μπαίνουν και ντόπιοι στο τζαμπέ αν έχει χώρο.
Όπως και να έχει καλά να περάσεις..
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom