travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλά έχω μείνει άφωνη...με βάζεις στο κλίμα τς εποχής που δεν το έχω ζήσει και μου αρέσει πολύ. Κρατούσες ημερολόγιο προφανώς . Γενικά κρατάς ημερολόγιο σε όλα τα ταξίδια σου?
Και στο ταξίδι που εδώ περιγράφω κρατούσα ημερολόγιο και σε όλα σχεδόν τα ταξίδια προσπαθώ να γράφω όσα περισσότερα γίνεται. Παίρνει λίγο χρόνο αλλά αξίζει το γραπτό.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Τελίκα βλέπω πολλές ομοιότητες με τον travelbreake, και εγώ έφαγα πολύ ξύλο ειδικά στην Γαλλία( Παρίσι, και στο Μετρό, Νίκαια στους στάθμούς όπου πηγαίναμε για ύπνο, έχασα δε 7 κιλά σε ένα μήνα λόγω μεγάλης πείνας σε σημείο λιποθυμίας!!!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τελίκα βλέπω πολλές ομοιότητες με τον travelbreake, και εγώ έφαγα πολύ ξύλο ειδικά στην Γαλλία( Παρίσι, και στο Μετρό, Νίκαια στους στάθμούς όπου πηγαίναμε για ύπνο, έχασα δε 7 κιλά σε ένα μήνα λόγω μεγάλης πείνας σε σημείο λιποθυμίας!!!!!
Αδελφέ με κατανοείς και σε καταλαβαίνω.
 

dozas33

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
κορσικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ανατολικη μεσογειος
Ενας άπό τούς λόγους πού έκανα έπανεγγραφή , ήταν γιά νά έκφράσω τά συγχαρητήριά μου γιά τήν πολύ ωραία περιγραφή τής ίστορίας σου .
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πάντως στην ίδια σχολή ήμασταν. Αλλά από τη χρονιά που μπήκες εσύ και μετά εγώ είχα αρχίσει τα ταξίδια και διάφορα άλλα και δεν με έβλεπε συχνά η σχολή. Λίγο ο τελευταίος όροφος για φαγητό μόνο.
Τα ταξίδια τα άρχισα κι εγώ αμέσως και στη σχολή πάτησα μόνο για τις εξετάσεις και μερικά υποχρεωτικά εργαστήρια! Είχα καταρρίψει ρεκόρ μάλιστα περνώντας 23 μαθήματα σε δύο εξεταστικές! Μετά τους σεισμούς του 81 δούλευα οικοδόμος, μεγάλη ζήτηση και πολύ ψηλά μεροκάματα, ώστε μια βδομάδα δουλειά από την πιάτσα του καφενείου Το Νέον στην Ομόνοια αρκούσε για τρεις μήνες ταξίδια. Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία του πολυτεχνείου ευημερούσε, μη νομίζει κανείς ότι ήταν γεμάτο με ηρωικά παιδιά τύπου Ξανθόπουλου που δούλευαν για να σπουδάσουν και τέτοια, ούτε να τριγυρίσουν την Ευρώπη με ένα σακίδιο στην πλάτη.

Στον τελευταίο όροφο πηγαίναμε μετά από κάθε ταξίδι με τα "σκήπτρα", δηλαδή Γερμανίδες ή Σκανδιναβές, για να τους κάνουμε το γεύμα με κουπόνια. Βλέπεις ο φίλος σου ο Γιώργος ήταν συμμέτοχος, όπως και η παρέα μου, στην τάση της εποχής των στρεβλών κατά μία έννοια τυχοδιωκτικών σεξουαλικών αναζητήσεων παντού και πάντα, τάση που ήταν κυρίαρχη σε αυτά τα ταξίδια, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε! αλλά αυτό από μόνο του αποτελεί τεράστιο θέμα που κάνει να κοκκινίζουν ακόμη και οι ίδιοι που τα έζησαν εκείνα τα οργιώδη τερτίπια της χύμα απελευθέρωσης που ήδη ψυχορραγούσε και μας "άφησε" από το 86 και μετά, χοντρικά.

Μπράβο που έχεις φωτογραφίες και σημειώσεις!!!!!
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Αδελφέ με κατανοείς και σε καταλαβαίνω.
Επί 31 ημέρες δεν είχα μιλήσει με Ελλάδα, οι δε γονείς μου έμαθαν ότι είμαι καλά μόνο όταν έφτασε ο φίλος μου γύρω στις 17/8/84!!!!!!Όταν επέστρεψα έμαθα ότι θέλει τον κωδικό 0030!!!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τα ταξίδια τα άρχισα κι εγώ αμέσως και στη σχολή πάτησα μόνο για τις εξετάσεις και μερικά υποχρεωτικά εργαστήρια! Είχα καταρρίψει ρεκόρ μάλιστα περνώντας 23 μαθήματα σε δύο εξεταστικές! Μετά τους σεισμούς του 81 δούλευα οικοδόμος, μεγάλη ζήτηση και πολύ ψηλά μεροκάματα, ώστε μια βδομάδα δουλειά από την πιάτσα του καφενείου Το Νέον στην Ομόνοια αρκούσε για τρεις μήνες ταξίδια. Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία του πολυτεχνείου ευημερούσε, μη νομίζει κανείς ότι ήταν γεμάτο με ηρωικά παιδιά τύπου Ξανθόπουλου που δούλευαν για να σπουδάσουν και τέτοια, ούτε να τριγυρίσουν την Ευρώπη με ένα σακίδιο στην πλάτη.

Στον τελευταίο όροφο πηγαίναμε μετά από κάθε ταξίδι με τα "σκήπτρα", δηλαδή Γερμανίδες ή Σκανδιναβές, για να τους κάνουμε το γεύμα με κουπόνια. Βλέπεις ο φίλος σου ο Γιώργος ήταν συμμέτοχος, όπως και η παρέα μου, στην τάση της εποχής των στρεβλών κατά μία έννοια τυχοδιωκτικών σεξουαλικών αναζητήσεων παντού και πάντα, τάση που ήταν κυρίαρχη σε αυτά τα ταξίδια, γιατί να το κρύψομεν άλλωστε! αλλά αυτό από μόνο του αποτελεί τεράστιο θέμα που κάνει να κοκκινίζουν ακόμη και οι ίδιοι που τα έζησαν εκείνα τα οργιώδη τερτίπια της χύμα απελευθέρωσης που ήδη ψυχορραγούσε και μας "άφησε" από το 86 και μετά, χοντρικά.

Μπράβο που έχεις φωτογραφίες και σημειώσεις!!!!!
@Στον τελευταίο όροφο πηγαίναμε μετά από κάθε ταξίδι με τα "σκήπτρα", δηλαδή Γερμανίδες ή Σκανδιναβές, για να τους κάνουμε το γεύμα με κουπόνια.
Ωραίο αυτό. Θυμάμαι πολλούς φίλους να ζητάνε κουπόνια για να ταΐσουν τα κορίτσια τους.

Επί 31 ημέρες δεν είχα μιλήσει με Ελλάδα, οι δε γονείς μου έμαθαν ότι είμαι καλά μόνο όταν έφτασε ο φίλος μου γύρω στις 17/8/84!!!!!!Όταν επέστρεψα έμαθα ότι θέλει τον κωδικό 0030!!!!!
Είσαι απίστευτος!
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πω πω τι μου θυμησατε !
Οταν ταξιδευα με interrail για οικονομια κοιμομαστε 1 βραδυ σε φτηνες πανσιον και 1 σε βραδυνα τραινα , κονονιζαμε να φτανουμε πρωι στις πόλεις .
Οσο για εστιατορεια δεν θυμάμαι κανένα χαχα τι τρωγαμε αλήθεια ; Ενταξει μόνο Ισπανία τρωγαμε καλά σε διαφορα ταπας γιατι τότε η δραχμη ειχε διπλή αξία απο την πεσέτα .
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Πω πω τι μου θυμησατε !
Οταν ταξιδευα με interrail για οικονομια κοιμομαστε 1 βραδυ σε φτηνες πανσιον και 1 σε βραδυνα τραινα , κονονιζαμε να φτανουμε πρωι στις πόλεις .
Οσο για εστιατορεια δεν θυμάμαι κανένα χαχα τι τρωγαμε αλήθεια ; Ενταξει μόνο Ισπανία τρωγαμε καλά σε διαφορα ταπας γιατι τότε η δραχμη ειχε διπλή αξία απο την πεσέτα .
Πράγματι τον 8/1984 η Ισπανία ήταν ακόμα πιο φτηνή και απο την Ελλάδα, στα Mcdonalds στην Βαρκελώνη ήταν η μοναδική φορά που έφαγα έξω σάντουιτς στο ταξίδι μου.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πω πω τι μου θυμησατε !
Οταν ταξιδευα με interrail για οικονομια κοιμομαστε 1 βραδυ σε φτηνες πανσιον και 1 σε βραδυνα τραινα , κονονιζαμε να φτανουμε πρωι στις πόλεις .
Οσο για εστιατορεια δεν θυμάμαι κανένα χαχα τι τρωγαμε αλήθεια ; Ενταξει μόνο Ισπανία τρωγαμε καλά σε διαφορα ταπας γιατι τότε η δραχμη ειχε διπλή αξία απο την πεσέτα .
Όπως το λες!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Μετά το χοντρύναμε: τους δείχναμε τον καρπό και ρωτούσαμε λέγοντας μια βρισιά στα ελληνικά. Οι άνθρωποι, λόγω της κίνησής μας, καταλάβαιναν ότι θέλαμε να μάθουμε την ώρα. Επειδή το ρίξαμε στην πλάκα κάναμε την ερώτηση και χωρίς να θέλουμε να μάθουμε την ώρα. Όμως το σταματήσαμε γιατί φοβηθήκαμε μήπως ήξερε κανείς ελληνικά ή τουλάχιστο κάποια κακή λέξη.
Μου το έκανε το "κόλπο" αυτό ένας εξυπνάκιας στην Κρακοβία.
Κρίμα που δε τράβηξα φότο τα μούτρα μόλις του απάντησα με μια Χριστοπαναγία :D
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μου το έκανε το "κόλπο" αυτό ένας εξυπνάκιας στην Κρακοβία.
Κρίμα που δε τράβηξα φότο τα μούτρα μόλις του απάντησα με μια Χριστοπαναγία :D
Καλά του έκανες! Όμως σκέψου ότι είναι μέσα στα όρια της πλάκας. Εμείς τους λέγαμε το: άντε γα@@@@@ ρε μα@@@@. (με ερωτηματικό όμως) Γνωστές σε πολλούς λέξεις δηλαδή, γι' αυτό και επικίνδυνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom