ΗΠΑ Internet και ομιλία στις ΗΠΑ

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Από ότι είδα όσοι πάτε ΗΠΑ βάζετε μόνο κάρτα με ίντερνετ... Δηλ. αμερικάνικο νούμερο έτσι?? Αν θέλετε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικώς με τους δικούς σας ή τη δουλειά σας τι κάνετε? Μη μου πείτε για βάιμπερ γιατί αν θέλω να πάρω πχ την ηλικιωμένη μητέρα μου τηλ. έχω χάσει :haha: Το ίδιο και στη δουλειά μου. Κι άντε πείτε γίνεται μέσω βάιμπερ. Δεν έχει έξτρα χρέωση η κλήση προς/από Ελλάδα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Από ότι είδα όσοι πάτε ΗΠΑ βάζετε μόνο κάρτα με ίντερνετ... Δηλ. αμερικάνικο νούμερο έτσι?? Αν θέλετε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικώς με τους δικούς σας ή τη δουλειά σας τι κάνετε? Μη μου πείτε για βάιμπερ γιατί αν θέλω να πάρω πχ την ηλικιωμένη μητέρα μου τηλ. έχω χάσει :haha: Το ίδιο και στη δουλειά μου. Κι άντε πείτε γίνεται μέσω βάιμπερ. Δεν έχει έξτρα χρέωση η κλήση προς/από Ελλάδα?

Υπάρχει η υπηρεσία το Viber Out που μπορείς να καλείς τηλεφωνικώς όποιον θέλεις ανά τον κόσμο με 6,5 ευρώ τον μήνα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ίντερνετ εκείνη την στιγμή, πατάς τον αριθμό στο viber και κάνει κλήση κανονική.

Δες το στο viber.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Το είδα κ γω αλλά επειδή δεν έχει τύχει να ξαναπαραγγείλω απο αμαζον γι αυτό ρώτησα! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.. Έχεις κάνει κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια;
αν μένεις Αθήνα μπορώ να παραγγείλω 2 και να την παραλάβεις από εμένα...ασφάλεια δεν εχω κάνει...απλά έχω κλείσει όλες τις δραστηριότητες ηλεκτρονικά...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Από ότι είδα όσοι πάτε ΗΠΑ βάζετε μόνο κάρτα με ίντερνετ... Δηλ. αμερικάνικο νούμερο έτσι?? Αν θέλετε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικώς με τους δικούς σας ή τη δουλειά σας τι κάνετε? Μη μου πείτε για βάιμπερ γιατί αν θέλω να πάρω πχ την ηλικιωμένη μητέρα μου τηλ. έχω χάσει :haha: Το ίδιο και στη δουλειά μου. Κι άντε πείτε γίνεται μέσω βάιμπερ. Δεν έχει έξτρα χρέωση η κλήση προς/από Ελλάδα?
αρχικά υπάρχουν πολλές συσκευές που δέχνονται 2 κάρτες σιμ οπότε σε καλούν σε ανάγκη. επίσης η κάρτα πχ που πρότεινα παραπάνω υποστηρίζει κλήσεις προς Ελλάδα απεριόριστες, Οπότε δίνεις και το Αμερικάνικο νούμερο σε όλους τους κοντινούς και νομίζω δεν χρειάζεται κάτι άλλο...
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Στο τελευταίο ταξίδι στην ΝΥ πήραμε Global esim της Arialo. Είναι μόνο data, ηλεκτρονική. Κάνεις εγκατάσταση στο app, σου στέλνουν κωδικούς και τέλος. Ο χρόνος αρχίζει να μετράει απο τότε που θα συνδεθεί στο δίκτυο των ΗΠΑ.

Local and regional eSIMs for travellers - Airalo
Πήραμε αυτή των 5GB για 30 μέρες, $ 35.

Επειδή πήγαμε για 12 μέρες θα μπορούσαμε να έχουμε αγοράσει αυτήν των 3GB για 15 μέρες, $ 24.

Φοβηθήκαμε μηπως δεν φτάσουν τα gb, αλλά με πολλή χρήση (βιντεοκλήσεις, τηλέφωνα μέσω viber κλπ) ξοδέψαμε μόνο 1gb
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Στο τελευταίο ταξίδι στην ΝΥ πήραμε Global esim της Arialo. Είναι μόνο data, ηλεκτρονική. Κάνεις εγκατάσταση στο app, σου στέλνουν κωδικούς και τέλος. Ο χρόνος αρχίζει να μετράει απο τότε που θα συνδεθεί στο δίκτυο των ΗΠΑ.

Local and regional eSIMs for travellers - Airalo
Πήραμε αυτή των 5GB για 30 μέρες, $ 35.

Επειδή πήγαμε για 12 μέρες θα μπορούσαμε να έχουμε αγοράσει αυτήν των 3GB για 15 μέρες, $ 24.

Φοβηθήκαμε μηπως δεν φτάσουν τα gb, αλλά με πολλή χρήση (βιντεοκλήσεις, τηλέφωνα μέσω viber κλπ) ξοδέψαμε μόνο 1gb
Έχω την εντύπωση πως esim δεν δέχονται όλα τα κινητά πάρα μόνο τα iphone και κάποια samsung.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Να ξέρετε ότι όλα τα κινέζικα κινητά (Xiaomi, Huawei) που δέχονται SIM και όχι eSIM, δεν υποστηρίζονται από τις αμερικανικές εταιρείες τηλεφωνίας
Πόσο σίγουρο είναι αυτό;;; σοκ!!! Έχουμε κι εγώ οι ο σύζυγος xiaomi. Δηλαδη στην Αμερική δεν έχουν καθόλου τέτοιες συσκευές;
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Πόσο σίγουρο είναι αυτό;;; σοκ!!! Έχουμε κι εγώ οι ο σύζυγος xiaomi. Δηλαδη στην Αμερική δεν έχουν καθόλου τέτοιες συσκευές;
Έχει δίκιο ο @Manos46 κι εμείς αντιμετωπίσαμε αυτό το πρόβλημα, αγοράζοντας κάρτα από το αεροδρόμιο Σαν Φρανσίσκο,η οποία πότε δούλευε ποτέ όχι επειδή, είχαμε Xiaomi και Huawei!το διαπιστώσαμε όταν,σε επόμενο ταξίδι,με άλλες συσκευές,αυτές δούλευαν άψογα με δεδομένα.Μαλιστα η δική μου συσκευή,Xiaomi, στην οποία είχα τοποθετήσει physical esim, μπλόκαρε τελείως και δε μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω ούτε στην Ελλάδα γυρίζοντας.. φανταστείτε τι περάσαμε στο roadtrip,μια με σήμα,μια χωρίς, ειδικά στους χαοτικους δρόμους του LA🤪
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Πόσο σίγουρο είναι αυτό;;; σοκ!!! Έχουμε κι εγώ οι ο σύζυγος xiaomi. Δηλαδη στην Αμερική δεν έχουν καθόλου τέτοιες συσκευές;
Είναι 1000% σίγουρο! Τα έχουν banαρει λόγω των θεμάτων κατασκοπίας. Πριν 2,5 μήνες ήμουν Αμερική. Στο κατάστημα της T-Mobile τσεκαρουν πρώτα αν υποστηρίζονται και κανένα κινεζικό δεν υποστηρίζεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom