interrail

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Καλησπερα σε ολα τα μελη του travelstories.ειμαι καινουριος στην παρεα σας.θελω να κανω ενα ταξιδι interrail τον αυγουστο στις barcelona-paris-amsterdam-berlin.επειδη ειμαι φοιτητης και οπως καταλαβαινετε τα οικονομικα μου οπως και ολων μας στις μερες μας δεν ειναι καλα,θελω να κλεισω απο τωρα τα εισητηρια των αεροπλανων γιατι ειναι πιο οικονομικα κ εχω παρατηρησει πως ανεβαινουν συνεχεια.θελω να μου πειτε οσοι ξερετε εαν

1)υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχουν δρομολογια καθημερινα απο τις συγκεκριμενες πολεις για να φυγω να παω στον επομενο προορισμο μου εκεινες τις ημερομηνιες(γιατι απ οτι εχω δει στο ιντερνετ εχει καθε μερα και πολλα αλλα μου βγαζει δρομολογια μεχρι 10/6/2011)?
2)υπαρχει περιπτωση να βρισκω τρενα και να μην βρισκω θεσεις στα τρενα επειδη θα ειναι high season και θα κυκλοφορει πολυς κοσμος με τρενα?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
να μην βρώ εισιτήριο μία φορά μου χει τύχει και συνήθως τα βγάζαμε επιτόπου πριν φύγουμε.
Σε διαδρομές με κίνηση σε high season εποχή το safe είναι να κλείσεις το φεύγα σου από την πόλη μόλις φτάσεις (αν ξέρεις σταντέ τις ημερομηνίες) αν όχι τις περισσότερες φορές μερικές ώρες πριν αρκούν.
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
κατ αρχας σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.
τις ημερομηνιες του ταξιδιου τις ξερω ηδη.
π.χ. στη βαρκελωνη θα μαι 4-6 αυγουστου.αν παω να τ κλεισω την ημερομηνια που θα φτασω στη βαρκελωνη στις 4 δηλαδη για τις 6 πιθανοτατα θα βρω?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπερα σε ολα τα μελη του travelstories.ειμαι καινουριος στην παρεα σας.θελω να κανω ενα ταξιδι interrail τον αυγουστο στις barcelona-paris-amsterdam-berlin.επειδη ειμαι φοιτητης και οπως καταλαβαινετε τα οικονομικα μου οπως και ολων μας στις μερες μας δεν ειναι καλα,θελω να κλεισω απο τωρα τα εισητηρια των αεροπλανων γιατι ειναι πιο οικονομικα κ εχω παρατηρησει πως ανεβαινουν συνεχεια.θελω να μου πειτε οσοι ξερετε εαν

1)υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχουν δρομολογια καθημερινα απο τις συγκεκριμενες πολεις για να φυγω να παω στον επομενο προορισμο μου εκεινες τις ημερομηνιες(γιατι απ οτι εχω δει στο ιντερνετ εχει καθε μερα και πολλα αλλα μου βγαζει δρομολογια μεχρι 10/6/2011)?
2)υπαρχει περιπτωση να βρισκω τρενα και να μην βρισκω θεσεις στα τρενα επειδη θα ειναι high season και θα κυκλοφορει πολυς κοσμος με τρενα?
αυτη την διαδρομη που θελεις να κανεις σκεφτεσαι να την κανεις με αεροπλανα ολες;;; με συγχωρεις αλλα αυτο δεν λεγεται interrail λεγεται interplane :bleh::bleh:
αν παρεις εισιτηριο interrail(rail=τρενο) τοτε δεν θα καθεσαι να σκας καθολου για εισιτηρια αεροπλανων .. και εννοειται οτι μεσα στον αυγουστο ειναι high season και τα εισιτηρια θα ειναι απλησιαστα αν θελεις να τα βγαλεις εκεινη την στιγμη .. με τα τρενα δεν θα εχεις προβλημα,σιγουρα οσα χρειαζονται reservation θα πρεπει να πας να κλεινεις θεση,αλλα υπαρχουνε πολλα εναλλακτικα δρομολογια ...
ποσο μαλλον αφου θες να περασεις απο μεγαλες πολεις ειναι σιγουρο οτι θα εχεις παρα πολλες επιλογες ...
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
οχι interrail θελω να κανω.απλα θελω να κλεισω τα εισητηρια του πηγαινε-ελα.απο barcelona κ berlin αντιστοιχα.ενδιαμεσα στο paris κ στο amsterdam θα παω με τα τρενα.δηλαδη το δρομολογιο θα ειναι.
με αεροπλανο barcelona απο κει με τρενο paris απο κει με τρενο amsterdam κ απο κει με τρενο berlin και μετα πισω αθηνα με αεροπλανο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ακου τι θα κανεις .. αμα παρεις το εισιτηριο των 22 ημερων στο interrail ετσι και αλλιως θα εχει πανω ημερομηνιες αρα ξερεις ποιες ημερομηνιες θα εισαι εκτος Ελλαδας οποτε κλεινεις απο τωρα και για βαρκελωνη και για βερολινο ;)
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
επειδη παλι παιζει ρολο το οικονομικο θα παρω αυτο με τις 10 μερες και θα ξεκινησει ναι ισχυει με το που θα φυγω απο βαρκελωνη για παρισι δηλαδη 6 αυγουστου και θα τελειωσει μετα το τελευταιο ταξιδι που θα ειναι αμστερνταμ-βερολινο που θα γινει στις 14.δηλαδη μια μερα πριν ληξει η καρτα.και 2 ακομα ερωτησεις.
1)διαβασα στο ιντερνετ οτι αμα ταξιδεψεις βραδυ χρεωνεται για 2 μερες ταξιδιου?
2)πληρωνεις ενα ποσο για την θεση σ ολα τα τρενα ειδικα για τις διαδρομες που θα κανω και αν ναι περιπου ποσα?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
1)διαβασα στο ιντερνετ οτι αμα ταξιδεψεις βραδυ χρεωνεται για 2 μερες ταξιδιου?
2)πληρωνεις ενα ποσο για την θεση σ ολα τα τρενα ειδικα για τις διαδρομες που θα κανω και αν ναι περιπου ποσα?
1)αμα το ταξιδι σου αρχισει απο τις 19:00 το απογευμα και μετα τοτε χρεωνεσαι μονο την επομενη μερα του ταξιδιου οχι και τις 2 .. πχ φευγεις απο βαρκελωνη για παρισι 19:01 και φτανεις παρισι 10:15 .. τοτε χρεωνεσαι μονο την δευτερη μερα .. αν φευγεις εστω και στις 18:59 τοτε χρεωνεσαι και τις 2 ..
2)αυτο ισχυει αν παρεις καποια τρενα που χρειαζονται reservation .. συνηθως ειναι 3-5 ευρω αντι 10 το πολυ,αλλα λογω της πληθωρας των επιλογων για τρενα μπορεις ανετα να αποφυγεις το τρενο που χρειαζεται supplements for reservation .. απλα οπως σου ειπα και πριν θελει καλο προγραμματισμο και η αληθεια ειναι οτι 10 μερες και για τις πολεις που θες ειναι πολυ λιγες ...
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
ουσιαστικα αυτες τις 10 μερες θα μαι παρισι 5 μερες και αλλες 4 αμστερνταμ...λιγες ειναι?απλα εχω ξαναπαει και στις 2 οι αλλοι της παρεας δν εχουν παει αλλα τα ξερω και θα τους τα δειξω γρηγορα...σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ουσιαστικα αυτες τις 10 μερες θα μαι παρισι 5 μερες και αλλες 4 αμστερνταμ...λιγες ειναι?απλα εχω ξαναπαει και στις 2 οι αλλοι της παρεας δν εχουν παει αλλα τα ξερω και θα τους τα δειξω γρηγορα...σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως
υπολογισε θες περιπου και μια μερα ταξιδι απο βαρκελωνη για παρισι και απο παρισι αμστερνταμ μιση και αλλη μιση απο αμστερνταμ-βερολινο για να φυγεις με easy jet λογικα(;;; )
και θα πας βερολινο μονο και μονο για να παρεις την πτηση,δεν θες να πας εστω μια μερα να το δεις το βερολινο;;;
φοβαμαι μην σε φανε οι δρομοι ...
 

konstantinosm

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
το προγραμμα εχει ως εξης.
-4 αυγουστου με αεροπλανο βαρκελωνη
-6 αυγουστου βραδυ ταξιδευω για παρισι κ απο κεινη τη στιγμη ξεκινα να ισχυει η καρτα.
-7,8,9,10,11 μενω παρισι
-12 ξημερωματα φευγω για αμστερνταμ και καθομαι 12,13,14 και 15 πρωι παω βερολινο οπου 12 το βραδυ η καρτα μου ληγειν αλλα δν μ ενδιαφερει γιατι δεν χρησιμοποιω αλλα τρενα.
-στο βερολινο καθομαι 15 οταν φτασω,16,17,18 και 19 ξημερωματα πεταω για αθηνα.
πως σου φαινεται?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ενταξει εχεις μερες και στο βερολινο λοιπον .. αρκετα καλο θα ελεγα,αλλα αποψη μου οτι ειναι κριμα να εχεις εισιτηριο interrail και να το χρησιμοποιησεις ουσιαστικα 2 μερες .. κανε κανενα κοντινο ημερησιο ταξιδι που να αξιζει οταν εισαι στο παρισι ή στο αμστερνταμ .. προσπαθησε δηλαδη να εκμεταλλευτεις και τις 5 μερες που σου δινονται στο interrail ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom