ipanag: Το ταξίδι ενός περιπλανητή

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όπως έγραψα και στο καλωσόρισμα, συνήθως ταξιδεύω από μόνος εώς και με παρέα 1-2 φίλων. Οι προορισμοί εκτός Ευρώπης σαφώς με εντυπωσιάζουν και έχουν περισσότερα να μου πουν, λόγω διαφοράς κουλτούρας των λαών, αλλά για προφανείς λόγους τα περισσότερα μέχρι στιγμής ταξίδια μου είναι στην Ευρώπη.
Μια low-cost αεροπορική, ένα budget hotel, hostel ή ακόμα καλύτερα επιλογή ενός ντόπιου για φιλοξενία και πολύ όρεξη για περιπέτεια, περιπλάνηση, αναζήτηση ... Να αφεθείς στη ρυθμό της περιοχής που επισκέπτεσαι, να αφήσεις στην άκρη δισταγμούς και φοβίες. Να δεις τα αξιοθέατα, αλλά να μην περάσεις όλο το χρόνο σου μέσα στα μουσεία. Να πιεις ένα καφέ και να φας μαζί με ντόπιους, να περπατήσεις στις λεωφόρους και στα σοκάκια μιας πόλης.
Συνήθως πριν από ένα ταξίδι οργανώνομαι καλά, αναζητώ πληροφορίες στο internet και διαβάζω λίγα πράγματα για την ιστορία του τόπου. Ένα σακίδιο και παπούτσια για περπάτημα είναι ο ιδανικός εξοπλισμός.
Είτε πρόκειται για ταξίδι σε δημοφιλή προορισμό είτε όχι, σκοπός είναι να δεις λίγο πιο πέρα από τον τουρίστα, να δεις τα ήθη και τα έθιμα ενός λαού, να δεις την καθημερινότητά του, να δεις λίγο έξω από το μικρόκοσμό σου. Να γυρίσεις πίσω ενθουσιασμένος, εντυπωσιασμένος και ευχαριστημένος από τις περιπέτειές σου, αλλά και προβληματισμένος. Να γίνουν όλα αυτά που είδες ερεθίσματα για να βελτιωθείς ο ίδιος και να σκέφτεσαι σαν πολίτης του κόσμου και όχι της μικρο-κοινότητας που ζεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
σκοπός είναι να δεις λίγο πιο πέρα από τον τουρίστα, να δεις τα ήθη και τα έθιμα ενός λαού, να δεις την καθημερινότητά του, να δεις λίγο έξω από το μικρόκοσμό σου. Να γυρίσεις πίσω ενθουσιασμένος, εντυπωσιασμένος και ευχαριστημένος από τις περιπέτειές σου, αλλά και προβληματισμένος. Να γίνουν όλα αυτά που είδες ερεθίσματα για να βελτιωθείς ο ίδιος και να σκέφτεσαι σαν πολίτης του κόσμου και όχι της μικρο-κοινότητας που ζεις.
Και πάλι welcome!! Ένα έχω να πω για τα γραφόμενά σου:

Άψογος!! :clap::clap:

Νομίζω ότι θα ταιριάξεις μια χαρά εδώ, παρέα με τους υπόλοιπους μουρλούς. :haha:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Θα συμφωνήσω σε όλα 100%

Και όπως λέει και ο Δευκαλίων, είσαι στο κατάλληλο site.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ipanag , αυτα που γραφειs θα μπορουσε ανετα να ειναι δικο μου post!!
:clap:welcome:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:roll: νομιζω οτι εχουμε συναντηθει σε αλλο site..νομιζω οτι εχω ξαναδει το αλμπουμ με τιs φοβερεs φωτογραφιεs σου...σε ρωτησα αν ειχεs ανεβει στη harbour bridge και μου εδωσεs πληροφοριεs σχετικα με αυτο..!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Είμαι βέβαιος ότι έχετε παρόμοιες αντιλήψεις, για να βρίσκεστε εδώ! Ελπίζω να μεγαλώσει η κοινότητα, γιατί σίγουρα υπάρχουν αρκετοί γύρω μας που ταξιδεύουν πραγματικά.
go2dbeach: Ναι έγω ήμουν, νομίζω σε ένα φορουμ που έπαιζε από το icons
Αν θυμάμαι καλά έψαχνα πληροφορίες για τον υπερσιβηρικό. Δυστυχώς δε τα κατάφερα φέτος, λόγω δουλειάς, θέλει και 3 εβδομάδες τουλάχιστον αυτό το ταξίδι.

Προς το παρόν τα μέρη που έχω ταξιδέψει: (έφτιαξα και το προφιλ μου, αλλά εδώ τα έχω ζωγραφίσει πιο αναλυτικά)
awww.periplanisi.com_travel_europevisitedcountries.png

(συν Αυστραλία και Σιγκαπούρη που ειναι εκτος χάρτη)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο χάρτης είναι πολύ ωραίος, μου αρέσει γιατί έχει και τις διαδρομές μέσα. :) :)

Ίσως πρέπει να φτιάξω ένα εργαλείο για το site να μπορούν όλοι να φτιάχνουν χάρτες με προορισμούς (αυτό το έχουμε ήδη) και διαδρομές (αυτό δεν το έχουμε :D ).


ΥΓ. Σου έκανα embed το χάρτη μέσα στο ποστ. :)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
θα'χε ενδιαφέρον να γίνεται generate αυτόματα ένας τέτοιος χάρτης (θέλει δουλειά πάντως).

Α και όσο για πιθανούς μελλοντικούς προορισμούς, (πιο ρεαλιστικούς από το γύρο του κόσμου) ...
Ινδία, Υπερσιβηρικός μέχρι Μογγολία-Κίνα, Βοσνία-Μαυροβούνιο-Ντουμπρόβνικ, Κούβα, Αργεντινή, Κυργυστάν, Κριμαία-Οδησσός.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πριν λίγες μέρες με καλοσόρισαν και εμένα έτσι σε καλοσορίζω:welcome: και εγώ φίλε μου κοσμογυρισμένε απο ότι κατάλαβα, οι εμπειρίες σου θα είναι πολύτιμές. Πάντως για το συγκεκριμένο site αν και οι μέρες που μετρώ είναι λίγες είναι πως πρόκειται για μία πολύ όμορφη παρέα που απο την πρώτη στιγμή σε κάνουν να νιώθεις πολύ άνετα.:hug:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:LOL: :LOL: Το συγκεκριμένο smiley είναι όλα τα λεφτά. :D
 

billy

Member
Μηνύματα
72
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
polynesian , new zealand
θα\'χε ενδιαφέρον να γίνεται generate αυτόματα ένας τέτοιος χάρτης (θέλει δουλειά πάντως).

Α και όσο για πιθανούς μελλοντικούς προορισμούς, (πιο ρεαλιστικούς από το γύρο του κόσμου) ...
Ινδία, Υπερσιβηρικός μέχρι Μογγολία-Κίνα, Βοσνία-Μαυροβούνιο-Ντουμπρόβνικ, Κούβα, Αργεντινή, Κυργυστάν, Κριμαία-Οδησσός.

γεια σου και απο εμενα φιλε ipanag ! και εγω καινουριος ειμαι στο φορουμ και ολα τα παιδια εδω ειναι πολυ καλα....εκτος απο τον mexican :mad: !

ολα αυτα που ειπες ειναι πιθανοι προορισμοι? :shock:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
φιλε ipanag πραγματικά ειπες ολα αυτά που νοιώθουμε ταξιδεύοντας.
Κάθε ταξίδι αρχίζει, τη στιγμή που θα το πρωτοσκεφτείς και τελειώνει.... δεν τελειώνει ποτέ.
Δεν θα ναι υπερβολή να πώ οτι δεν υπάρχει μέρα που να μην θυμηθούμε -εγώ και η γυναίκα μου - ή να μην αναπολήσουμε κάποια στιγμή απο καποιο ταξίδι ( αφου όλα σχεδόν τα κάναμε μαζί).
Μόνο μια μικρή διευκρίνηση. Εκει που έγραψες:
Να πιεις ένα καφέ και να φας μαζί με ντόπιους
Καφές και φαί με ντόπιους στην Ινδία :D; Ποιητική αδεία που λέγανε παλιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom