ipanag: Το ταξίδι ενός περιπλανητή

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μια που μιλαμε για τα ταξιδια του Ipanag , θα ηθελα να ακουσω κατι για Αυστραλια και ξερειs οτι με ενδιαφερει η αναβαση στη Harbour bridge ipanag. Δε με ενδιαφερει να επισκεφτω καμια μεγαλουπολη εκτοs.... απο το Σιδνει.Αν μπορειs να πειs τιποτα σχετικο, θα το ακουσω με χαρα
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_cheer.gif
Οκ, κάτι θα γράψω σύντομα ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια. Με βάση τις προηγούμενες ιστορίες σου, μπορώ να πω ότι θα φάω τα νύχια μου μέχρι τότε :xmas_mrgreen:
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μετά το τελευταίο μου ταξίδι στη Κεντρική Ασία (*σταν) επαναπροσδιόρισα λίγο τους επόμενους προορισμούς μου ... και ενώ έλεγα κάτι για Λατ. Αμερική ή Νότια Αφρική ... το πρώτο θέλω να το αφήσω λίγο μπας και μάθω λίγα ισπανικά, το δεύτερο ίσως σε κανά χρόνο .... και ξαφνικά κάτι μου κόλησε με τη Καμπότζη
Δε θέλω τη πολυκοσμία της Ταυλάνδης, θέλω λίγο βουδιστικό στοιχείο να δω
Ή μήπως Λάος και Βιετνάμ? (διάβαζα και τη πρόσφατη ιστορία εδώ στο φόρουμ) ...

Θέλω τη βοήθεια του κοινού ... παραλίες κλπ δε με νοιάζουν, μιλαμε πάντα για ανεξάρτητο ταξίδι, κουλτούρα του τόπου, χρώματα, αρώματα, εικόνες, τοπία, καθημερινή ζωή, και λίγο ιστορία
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αγαπητέ ipanag τα Ισπανικά είναι εύκολα και οι χώρες που μιλιούνται
απίθανες.Ασία έχεις πάει,πάρε λοιπόν λίγη γεύση από Λατινική Αμερική,
δεν θα το μετανιώσεις.:clap:
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Συμφωνω με τη Ντινα η Λατινικη Αμερικη ειναι το top των προορισμων .Και γω εκει προσανατολιζομαι και παλι.Εφοσων παραλιες δεν σε νοιαζουν εγω ψηφιζω Περου Βολιβια.Πηγαινε και δεν θα το μετανοιωσεις
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ipanag
Mιας και θες την βοηθεια του κοινου θα προτεινα Καμποτζη Βιετναμ.Η Λαος-Βιετναμ.
Το Βιετναμ ειναι μια ανερχομενη χωρα για τουρισμο που αναπτυσσεται με πολυ γρηγορους ρυθμους στον τομεα αυτο.
Ξερω ατομα με πολλες Ταυλανδες και Ινδονησιες στην πλατη που πηγαινουν πλεον εκει
για τουρισμο περιπλανηση κλπ.
Τωρα που ειναι ακομα νωρις και δεν εχει γινει κορεσμος απο κοσμο.
Η αποφαση δικια σου.:rolleyes:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λατινική Αμερική κι ας μην ξερεις Ισπανικά ή Πορτογαλέζικα.
Σάμπως ξερεις Βιετναμέζικα;:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αλλη μια ψηφος στη Λατινικη Αμερικη-αλλος πλανητης! Ποτε υπολογιζεις να πας και για ποσες μερες?
Οπου κι αν πας παντως θα περιμενουμε ταξιδιωτικη ιστορια , ειδικα απο σενα ipanag :)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Βαγγέλη Βιετναμέζικα δε ξέρω, αλλά και δε πρόκειται να μάθω. Ενώ κανά ισπανικό μπορεί να το παλέψω λίγο στο μέλλον. Και με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, το να μιλάς τη γλώσσα σημαίνει πολλά, και όχι μόνο για το απλό πρακτικό ζήτημα της πληροφορίας που μπορεί να χρειαστείς.

Τώρα για εποχή και μέρες ... Πριν τον Οκτώβρη δε βγαίνω για άλλο ταξίδι εκτός Ευρώπης.
Για Βιετνάμ κλπ έλεγα για Δεκέμβριο, που είναι και η καλύτερη εποχή απ' ότι διαβάζω για εκεί. (για 2 εβδομάδες περίπου)

Για Λατινική Αμέρικη υπάρχουν διάφορα θέματα. Θέλω πολύ να πάω Αργεντινή-Ουρουγουάη αλλά και Βολιβία. Τι εποχή είναι προτιμότερο δε ξέρω. 2 εβδομάδες τουλάχιστον, ανάλογα την εποχή μπορεί εώς και 3 (λόγω δουλειάς).
Ίσως με την άδεια του 2009 καλύτερα ....

Αλλά από την άλλη υπάρχει και η Αφρική, πολύ λιγότερο δημοφιλής σαν ταξιδιωτικός προορισμός, πράγμα που δίνει πόντους για μένα :)

...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Για τη γλώσσα εχεις φυσικά δικιο
Ο καλυτερος τροπος ειναι να τη μαθεις... επι τόπου.
Προσωπικά,χρησιμοποιώ τα Αγγλικουλια μου, ελάχιστα Ιταλικά , λέξεις απ τα Ισπανικά και τη γλώσσα του σώματος.
Τωρα για τον επόμενο προορισμό, από μενα τι άλλο θα ακουσεις: Λατινική Αμερική (και ασε το Βιετναμ για πιο υστερα)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ανανέωσα τα φωτογραφικά μου αλμπουμ ... καιρό είχα.
Ιστορίες δε ξέρω αν έχει νόημα να γράψω γι' αυτά τα μέρη ... ίσως κάτι σύντομο (για Βοσνία σίγουρα) ... όχι τίποτα άλλο αλλά έχω μια εκρεμμότητα ιστορίας από τα *σταν. θα επανέλθω.

Προς το παρόν δείτε καμιά φωτογραφία τώρα που χειμωνιάζει και κάνουμε σχέδια για μελλοντικά ταξίδια.

new albums:

krakow:
awww.periplanisi.com_photos_cracow_cracow_thumbs_PA141840.jpg

Bulgaria:
awww.periplanisi.com_photos_bulgaria_central_thumbs_PC252165.jpg

W.Balkans:
awww.periplanisi.com_photos_wbalkans2008_montenegro_thumbs_P7203676.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom