Τουρκία ISTANBUL - a short story

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Ναι το γνωρίζω ότι έχει κατάστημα και στην Αθήνα. Είχε ανοίξει μάλιστα και στη Θεσσαλονίκη πριν από 8-9 χρόνια αλλά έκλεισε χωρίς να κλείσει χρόνο. Πάντως μέσα στην Κωνσταντινούπολη το μοναδικό αυθεντικό Karakoy Gulluoglu είναι αυτό στο Karakoy και απ' ότι διάβασα εδώ στο travelstories από τον Xristos71 αν θυμάμαι καλά, πρέπει να άνοιξε κατάστημα και στο Ataturk.
Στο αεροδρόμίο υπάρχει ένα μικρό cafe στο οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό μπορούσες να αγοράσεις χύμα 3-4 είδη από τα γλυκά του Gulluoglou. Το Σεπτέμβριο που πήγα μου είπαν πως δεν πουλάνε σε πακέτο πια. Μάλλον για να φεύγουν τα συσκευασμένα γλυκά που υπάρχουν στο μαγαζί με τα παραδοσιακά τουρκικά είδη.

Οσο για το Saray, ομολογώ πως και μένα δεν μου αρέσει - ούτε η γεύση των γλυκών αλλά ούτε και ο χώρος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Evapar said:
Στο αεροδρόμίο υπάρχει ένα μικρό cafe στο οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό μπορούσες να αγοράσεις χύμα 3-4 είδη από τα γλυκά του Gulluoglou. Το Σεπτέμβριο που πήγα μου είπαν πως δεν πουλάνε σε πακέτο πια. Μάλλον για να φεύγουν τα συσκευασμένα γλυκά που υπάρχουν στο μαγαζί με τα παραδοσιακά τουρκικά είδη.

Οσο για το Saray, ομολογώ πως και μένα δεν μου αρέσει - ούτε η γεύση των γλυκών αλλά ούτε και ο χώρος.
Αυτο που λες για το cafe υπάρχει αλλα απο την αντίθετη μεριά του terminal έχει δικό του κατάστημα
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Μόλις γύρισα , θα γράψω ιστορία, πάντως το Inci ειναι κλειστό , στο Saray δεν πήγα φέτος στην Ιστικλαλ αλλα στο Εμινονου,το Mado ηταν ακριβό και εκει που ευχαριστηθηκα γλυκά ηταν το Hafiz Mustafa στο Sultanahmet! Και στο Erol στο Kadikoy!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Μόλις γύρισα , θα γράψω ιστορία, πάντως το Inci ειναι κλειστό , στο Saray δεν πήγα φέτος στην Ιστικλαλ αλλα στο Εμινονου,το Mado ηταν ακριβό και εκει που ευχαριστηθηκα γλυκά ηταν το Hafiz Mustafa στο Sultanahmet! Και στο Erol στο Kadikoy!!
To Inci δεν ειναι γενικα κλειστο, απλα κλεινει νωρις κ εμεις το πετυχαμε ανοιχτο απογευμα Σαββατου κ γινοταν Ο χαμος! Αχ δεν προλαβα να παω σε αυτο που γραφεις στην Σουλταναχμετ, κ το ειχα στις σημειωσεις μου! Αχ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To Inci δεν ειναι γενικα κλειστο, απλα κλεινει νωρις κ εμεις το πετυχαμε ανοιχτο απογευμα Σαββατου κ γινοταν Ο χαμος! Αχ δεν προλαβα να παω σε αυτο που γραφεις στην Σουλταναχμετ, κ το ειχα στις σημειωσεις μου! Αχ!
Πάντα υπάρχει ένας λόγος για να ξαναπάς στην Πόλη...
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Μερικές φωτογραφίες:

Με φοντο το Μπλε Τζαμι

Στην πλατεια του Νεου Τζαμιου (Εμινονου)

Γεφυρα Γαλατα και Τζαμι του Σουλειμαν

Βλεποντας την ευρωπαικη πλευρα απο την ασιατικη πλευρα...

Θεα απο το 360



(η αναλυση ειναι χαλια αλλα αλλιως δεν ανεβαινε)
Οι φωτογραφίες σου είναι καταπληκτικές, συγγχαρητήρια! Ειδικά η πρώτη μου άρεσε πάρα πολύ! Ελπίζω να μπορέσω να πάω κάποια στιγμή και να βγάλω τέτοιες φωτογραφίες. Να 'σαι καλά, πάντα τέτοια!!
ΥΓ: Χμ, τώρα θυμήθηκα, είσαι η κοπέλα που κερδίζει συνέχεια στους διαγωνισμούς φωτογραφίας!!:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Οι φωτογραφίες σου είναι καταπληκτικές, συγγχαρητήρια! Ειδικά η πρώτη μου άρεσε πάρα πολύ! Ελπίζω να μπορέσω να πάω κάποια στιγμή και να βγάλω τέτοιες φωτογραφίες. Να 'σαι καλά, πάντα τέτοια!!
ΥΓ: Χμ, τώρα θυμήθηκα, είσαι η κοπέλα που κερδίζει συνέχεια στους διαγωνισμούς φωτογραφίας!!:clap:
Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα!
Υ.Γ. καλε σε 2, τι συνεχεια...;)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Οι φωτογραφίες σου είναι καταπληκτικές, συγγχαρητήρια! Ειδικά η πρώτη μου άρεσε πάρα πολύ! Ελπίζω να μπορέσω να πάω κάποια στιγμή και να βγάλω τέτοιες φωτογραφίες. Να 'σαι καλά, πάντα τέτοια!!
ΥΓ: Χμ, τώρα θυμήθηκα, είσαι η κοπέλα που κερδίζει συνέχεια στους διαγωνισμούς φωτογραφίας!!:clap:
αφου ειναι μεγαλη φωτογραφα η κυρια... οι φωτος της με κανουν να θελω να παντρευτω λεμεεεεε :haha::haha: αστη να λεει μετριοφροσυνες μην την ακους:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.034
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom