Ελβετία Ιταλία Italy & Swiss lakes Tour (Como-Mezzola-Lugano-Maggiore-Iseo-Garda) and Verona

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Θα προτεινα να ακυρωσεις την διαμονη σου μονο σ' ενα καταλυμα (Bergamo) και να κανεις κρατηση για διανυκτερευση στις πλεον ενδιαφερουσες πολεις,απο αυτες που θα επισκεφτειτε. Ξερω οτι ακουγεται αβολο,πως θα γινουν ακυρωσεις,οι νεες κρατησεις κλπ, αλλα πιστεψε με,αν το κανεις θα με ευγνωμονεις αργοτερα.Απλα σκεψου το....μπορεις μετα απο μια υπεροχη περιηγηση,ή ενα υπεροχο δειπνο σε μια μακρινη πολη,να μπαινεις στο αμαξι και να οδηγας χιλιομετρα επιστροφης;Απλα δεν γινεται.Χανεται ολη η απολαυση.
Για το GPS σιγουρα θελεις αυτοκινητου (στερωμενο στο τζαμι),ωστε και να το ακους, αλλα και να το βλεπεις εσυ κι ο συνοδηγος σου(χρειαζεσαι εναν συμμετοχικο σιγουρα) και να ειναι τελευταιας 5-7ετιας. Εγω εχω το Navigon 75 και με εχει ταξιδεψει σε παρα πολλα μερη,με απολυτη επιτυχια,χωρις ταλαιπωριες και χασιμο χρονο ταξιδιου. Απλα να ξερεις οτι πρεπει να προγραμματισεις-ετοιμασεις ολους τους προορισμους σου προκαταβολικα και πριν ξεκινησεις το ταξιδι,γιατι δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα να εισαι στο εξωτερικο,να θελεις να ξεκινησεις την ημερα σου και να πρεπει -εκεινη την στιγμη- να προγραμματισεις-ετοιμασεις τον προορισμο σου. Απελπισια....
Ελπιζω να βοηθησα,αλλα αν θελεις κατι επιπλεον στην διαθεση σου.
 

larnaka

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστω για την προταση αλλα το ξανακαναμε να αλλαζουμε ξενοδοχεια και δυσκολευτηκαμε παρα πολυ λογω του οτι θα εχουμε και μικρα παιδια μαζι μας. Απλα να ρωτησω αν απο το ορεινο μπεργκαμο υπαρχουν συντομες διαδρομες για μονοημερες εκδρομες. Εμας μας αρεσει να βλεπουμε φυσικα τοπια. Αν γνωριζεις μπορεις να μας προτεινεις διαδρομες;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
  1. Προταση για μια ημερησια περιλιμνια περιηγηση-Γυρος λιμνης Como (Bergamo-Lecco=40Km,=Γυρος~180Km.Συνολο 260Km ειναι λογικα)
  2. Προταση για μια ημερησια εκδρομη στο Lugano (Bergamo-Lugano=120Km,Συνολο 240Km εξισου λογικα). Αν οι προτασεις μου σε ενδιαφερουν,εχω αρχεια για την καλυτερη οργανωση σου,αρα με ενημερωνεις στο . Kαλο βραδυ.
 
Last edited by a moderator:

evakontog

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα, ετοιμάζομαι για παρόμοιο ταξιδι, συνεπώς αν έιναι εύκολο θα εκτιμούσα όλες τις πιθανές πληροφορίες που έχεις συλλέξει!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
θά ήθελα και εγώ την γνώμη σας για την περίοδο του Πασχα 12-17Απριλιου φθάνοντας Μπεργκαμο και από εκεί με αυτοκίνητο και έχοντας σαν βάση την Sirmione ( ή κάποιο άλλο ενδιαφέρον χωριό τής λίμνης) στην λίμνηGarda που θα μπορούσα να αξιοποιησω τις μέρες μου επισκεπτομενος κοντινές πόλεις??
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημερα, ετοιμάζομαι για παρόμοιο ταξιδι, συνεπώς αν έιναι εύκολο θα εκτιμούσα όλες τις πιθανές πληροφορίες που έχεις συλλέξει!!
Θα πρεπει να μου πεις τι ακριβως εχετε στον νου σας,ωστε να ξερω αν και πως μπορω να βοηθησω.
Αν διαβασεις το επισυναπτομενο αρχειο στο http://www.travelstories.gr/communi...πισκεψης-της-σε-μια-ημερησια-περιηγηση.53404/, θα βρεις στοιχεια για να επικοινωνησουμε.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
θά ήθελα και εγώ την γνώμη σας για την περίοδο του Πασχα 12-17Απριλιου φθάνοντας Μπεργκαμο και από εκεί με αυτοκίνητο και έχοντας σαν βάση την Sirmione ( ή κάποιο άλλο ενδιαφέρον χωριό τής λίμνης) στην λίμνηGarda που θα μπορούσα να αξιοποιησω τις μέρες μου επισκεπτομενος κοντινές πόλεις??
Απο Garda,μπορεις να περιηγηθεις την λιμνη,να πας Βερονα και ακομη πιο ανατολικα προς Παντοβα,Βενετια κλπ.
Καμμια σχεση ομως με τις ομορφιες των λιμνων δυτικα Como,Mezzola, Lugano κλπ, που εγω θα σου συνιστουσα ανεπιφυλακτα,ιδιως ανοιξη,που θα πατε.
Παντως αν καταληξετε,επικοινωνησε -δες την δημοσιευση,οπως αναφερω και πιο πανω- για περισσοτερες πξηροφοριες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ @chrgkoutz για τις συμβουλές σου, αλλά οι λίμνες που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν γιατί τις έχω επισκεφθεί πολλές φορές, τα μέρη που με ενδιαφέρουν είναι γύρω από την λίμνη Garda και ανατολικότερα
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευχαριστώ πολύ @chrgkoutz για τις συμβουλές σου, αλλά οι λίμνες που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν γιατί τις έχω επισκεφθεί πολλές φορές, τα μέρη που με ενδιαφέρουν είναι γύρω από την λίμνη Garda και ανατολικότερα
Δεν ξερω αν εχεις διανυκτερευσει ποτε Bergamo,αλλα αν οχι,στο συνιστω. Αξιζει!
Ουτε κι εγω πηγα ανατολικα,παρα μονο Garda,οπου το Malcesine και το Riva Del Garda ειναι ομορφα και γραφικα.
Περιμενω νεα και πληροφοριες απο την πλευρα που θα εκδραμεις.
Καλο ταξιδι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Δεν ξερω αν εχεις διανυκτερευσει ποτε Bergamo,αλλα αν οχι,στο συνιστω. Αξιζει!
Ουτε κι εγω πηγα ανατολικα,παρα μονο Garda,οπου το Malcesine και το Riva Del Garda ειναι ομορφα και γραφικα.
Περιμενω νεα και πληροφοριες απο την πλευρα που θα εκδραμεις.
Καλο ταξιδι

Μπεργκαμο ήμουν το εορταστικό τριήμερο που μας πέρασε ( ξεχασες τις φωτογραφίες που σου έβαλα στο αντίστοιχο θέμα σου?
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
θά ήθελα και εγώ την γνώμη σας για την περίοδο του Πασχα 12-17Απριλιου φθάνοντας Μπεργκαμο και από εκεί με αυτοκίνητο και έχοντας σαν βάση την Sirmione ( ή κάποιο άλλο ενδιαφέρον χωριό τής λίμνης) στην λίμνηGarda που θα μπορούσα να αξιοποιησω τις μέρες μου επισκεπτομενος κοντινές πόλεις??
Μάκη μου, Ιταλίτσα, σταθερή αξία, ε?? Πόσο χαίρομαι!! Λοιπόν, εγώ στην Garda πέρα από το Sirmione έχω επισκεφθεί και το Salo' που μου άρεσε πάαααρα πολύ!! Όμως τσέκαρε και Riva del Garda, Limone sul Garda, Torbole, Malcesine... Η λίμνη είναι πολύ όμορφη, δεν θα ξεχάσω ποτέ το χρώμα του νερού στην προβλήτα στο Sirmione... Tώρα, αν δε θες να κάνεις τον γύρο της λίμνης αλλά να επικεντρωθείς σε άλλες πόλεις , η Βερόνα είναι πολύ κοντά, η Brescia στα δυτικά, η Mantova.... Διαλέγεις και παίρνεις, η Ιταλίτσα βρίθει επιλογών!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Italitsa μου ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις μείνει σε κάποιο από τα χωριά της λίμνης. θέλω να κάνω επιλογή για να κλείσω ξενοδοχείο. έχω βέβαια ακούσει ότι η Sirmione είναι πανέμορφη αλλά δεν ξέρω αν λόγω ότι και οι καθολικοί θα έχουν τις ίδιες μέρες Πάσχα μην γίνετε χαμός εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom