Ελβετία Ιταλία Italy & Swiss lakes Tour (Como-Mezzola-Lugano-Maggiore-Iseo-Garda) and Verona

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα πρεπει να μου πεις τι ακριβως εχετε στον νου σας,ωστε να ξερω αν και πως μπορω να βοηθησω.
Αν διαβασεις το επισυναπτομενο αρχειο στο http://www.travelstories.gr/community/threads/Βερνη-Αξιοθεατα-προγραμμα-επισκεψης-της-σε-μια-ημερησια-περιηγηση.53404/, θα βρεις στοιχεια για να επικοινωνησουμε.
Νομίζω έχουμε κάνει ξανά αυτήν τη συζήτηση.
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φόρουμ, απαγορεύεται η παράθεση προσωπικών στοιχείων στα φόρουμ (email, τηλέφωνα, διευθύνσεις, κλπ). Τα μέλη, αν το επιθυμούν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σου με προσωπικό μήνυμα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Italitsa μου ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις μείνει σε κάποιο από τα χωριά της λίμνης. θέλω να κάνω επιλογή για να κλείσω ξενοδοχείο. έχω βέβαια ακούσει ότι η Sirmione είναι πανέμορφη αλλά δεν ξέρω αν λόγω ότι και οι καθολικοί θα έχουν τις ίδιες μέρες Πάσχα μην γίνετε χαμός εκεί.
Μάκη μου πρόκειται για μικρό χωριουδιάκι, σίγουρα θα έχει αρκετό κόσμο. Δυστυχώς όχι δεν έχω μείνει, έχω κάνει πέρασμα μόνο από τα 2 χωριουδάκια που σου ανέφερα καθώς πήγαινα από Βερόνα Μπέργκαμο, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Θα έλεγα ίσως να αποφύγεις να μείνεις στο Malcesine γιατί νομίζω ότι είναι πιο γνωστό και τουριστικό χωριουδάκι και ίσως εκεί να έχει ακόμη περισσότερο κόσμο, άσε που μπορείς να το επισκεφθείς με καραβάκι από το Limone. Όμως πραγματικά επειδή δεν την έχω μελετήσει πολύ αυτή τη λίμνη δε θα ήθελα να σε μπερδέψω. Ευτυχώς έχουμε καιρό μέχρι να φύγεις οπότε έχουμε και χρόνο να τα ψάξουμε όλα αυτά, θα ρωτήσω και εγώ κάποιους φίλους από το Βορρά που την επισκέπτονται συχνά. Αν σε βιάζουν τα ξενοδοχεία για να πετύχεις καλή τιμή, κλείσε με δωρεάν ακύρωση σε ένα-δυο μέρη και εν τω μεταξύ κερδίζουμε χρόνο και ψάχνουμε..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. ναι έτσι θα κάνω. περιμένω νέα σου.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευχαριστώ πολύ @chrgkoutz για τις συμβουλές σου, αλλά οι λίμνες που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν γιατί τις έχω επισκεφθεί πολλές φορές, τα μέρη που με ενδιαφέρουν είναι γύρω από την λίμνη Garda και ανατολικότερα
Δεν ξερω αν εχεις διανυκτερευσει ποτε Bergamo,αλλα αν οχι,στο συνιστω.Αξιζει!
Ουτε κι εγω πηγα ανατολικα,παρα μονο Garda,οπου το Malcesine και το Riva Del ειναι ομορφα και γραφικα.
Περιμενω νεα και πληροφοριες απο την πλευρα που θα εκδραμεις.
Καλο ταξιδι

Μπεργκαμο ήμουν το εορταστικό τριήμερο που μας πέρασε ( ξεχασες τις φωτογραφίες που σου έβαλα στο αντίστοιχο θέμα σου?
ου γαρ ερχεται μονον.....
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Προτεινω οπωσδηποτε διανυκτερευση στην Sirmione,γιατι η περιηγηση του καστρου, του ακρωτηριου και φυσικα η ομορφια της λιμνης,θελουν χρονο για να τα απολαυσεις και φυσικα μετα θα πρεπει να συνοδευτει απο ενα καλο φαγητο. Το Albergo Bagner σαν διαμονη, προσωπικα μου αρεσε πολυ,οπως επισης και το "φαγαδικο" La foresta,στο χωριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ @chrgkoutz για τις συμβουλές σου.και εγώ στην Sirmione λέω να κλείσω χοτελ και να την έχω σαν βάση για τις εκδρομές μου. βέβαια θα κάνω μερικές κρατήσεις διότι είναι νωρίς ακόμη και σίγουρα οι τιμές θα ανέβουν λόγω καθολικού Πάσχα και εκεί. θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις που είναι καλύτερα σαν τοποθεσία να είναι το ξενοδοχείο στην αρχή του χωριού ή μέσα στην χερσόνησο.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
ευχαριστώ πολύ @chrgkoutz για τις συμβουλές σου.και εγώ στην Sirmione λέω να κλείσω χοτελ και να την έχω σαν βάση για τις εκδρομές μου. βέβαια θα κάνω μερικές κρατήσεις διότι είναι νωρίς ακόμη και σίγουρα οι τιμές θα ανέβουν λόγω καθολικού Πάσχα και εκεί. θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις που είναι καλύτερα σαν τοποθεσία να είναι το ξενοδοχείο στην αρχή του χωριού ή μέσα στην χερσόνησο.
Μεσα θα ειναι πιο γραφικο,αλλα σιγουρα πολυ πιο ακριβα και δεν νομιζω οτι θα σε καλυψει σε κατι περισσοτερο,απο τις διαδρομες,που σιγουρα θα περπατησεις περιμετρικα σε ολοκληρη την χερσονησο.Το ξενοδοχειο (φ1) που σου προτεινα ηταν στην μεση της αποστασης με το χωριο,λιγο πριν την εισοδο του (φ2) και κατα την αποψη μου οα ηταν καλυτερα να εισαι κοντα στο χωριο για φαγητο.
Lago Garda from Albergo Bagner  DSC02988.jpg

Lago Garda from Albergo Bagner
DSC03529a.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όταν λες χωριό εννοείς το Colombare που είναι πρίν την χερσόνησο ???
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Ένα ταξιδι στις μαγευτικες λιμνες της Β.Ιταλιας (LagoComo-Mezzola-Maggiore-Iseo-Garda) κι Ελβετιας (LagoLugano),αλλα και μια περιηγηση στην μεσαιωνικη και πανεμορφη Verona,αποτελεσαν έναν προορισμο, με προγραμματισμενη διαρκεια υλοποιησης 5 ημερων.Οι μετακινησεις μας με ενοικιαση αυτοκινητου από το αεροδρομιο του Bergamo και με οργανωση,που περιλαμβανε εως και θεσεις parking στο GPS για κάθε πολη και σημειου αφιξης, ώστε να μην χανεται πολυτιμος χρονος και πραγματικα ηταν η καλυτερη επιλογη για το συγκεκριμμενο ταξιδι,γιατι χωρις αυτοκινητο δεν θα μπορουσε να υλοποιηθει ο προγραμματισμος αυτος.
Το σιγουρο είναι ότι η εμπειρια μας εμπλουτιστηκε αρκετα σε ότι αφορα τις κυκλοφοριακες συνθηκες της γειτονος χωρας.Ετσι μπορω και να σας μεταφερω καποια συμπερασματα μου,μετα το ταξιδι αυτο .
Συμπερασμα1. Για το tour αυτό,είναι απαραιτητο να κινηθειτε με αυτοκινητο και στις μετακινησεις σας θυμηθειτε να ΜΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ –ΠΟΤΕ- ΤΙΣ ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ,αλλα να ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΔΟΥΣ.
Δεν μπορειτε να φανταστειτε τους στενους δρομους και την κινηση που εχουν οι δρομοι της Ιταλιας,απλα πιστεψτε το!
Συμπερασμα 2. Αν κινηθειτε με αυτοκινητο,προτιμειστε να εχει GPS,ή καλυτερο ακομη να εχετε μαζι το δικο σας GPS,το οποιο θα εχετε ηδη προγραμματισει προκαταβολικα,για να σας οδηγησει σε κάθε προορισμο σας (ξενοδοχεια και πολύ πιο σημαντικο σε parking κοντα στο κεντρο ή οχθη κάθε περιοχης,που προγραμματισατε να επισκεφθειτε).
Εγω ειχα στο GΡS μου ετοιμες διαδρομες για parking κοντα στο κεντρο ή οχθη κάθε προς επισκεψη πολης, καθως και των ξενοδοχειων διαμονης μας και τα οποια αποδειχθηκαν παραπανω απο χρησιμα.
Το αναλυτικο προγραμμα κινησης μας προεβλεπε

1η μερα:
Bergamoairport-Como-Bellagio για να δουμε την υπεροχη ενδιαμεση διαδρομη,όπως διαβαζα για περιηγηση Το προγραμμα περιλαμβανε επισκεψη της οχθης στα γραφικα χωρια Riva & Nesso,αλλα δυστυχως ο δρομος περναει πολύ ψηλοτερα από τις οχθες και δεν ειδαμε καθολου τις στροφες για να κατεβουμε και τις προσπερασαμε,Ετσι απλα τα ειδαμε από ψηλα.Ηπιαμε μονο ένα καφε σε καποιο ψηλο σημειο και βγαλαμε τις πρωτες μας φωτο της λιμνης
Το Bellagio ομορφο,γραφικο με υπεροχα χρωματα και με τις VillaSerbelloni κ VillaMelzi να δινουν μια ξεχωριστη ομορφια στις δυο πλευρες του ακρωτηριου,ενώ μια επισκεψη στο PuntaSpartivento ,την μυτη του ακρωτηριου είναι επιβεβλημένη,για να απολαυσετε κ φωτογραφισετε το γραφικο λιμανακι,αλλα και τις απεναντι οχθες.
Μια διαδρομη,που πρεπει οπωσδηποτε να κανετε -εφοσον εχετε αυτοκινητο- ειναι για την κορυφη BelvedereSaita,πανω από το ακρωτηριο.Μπορετε να πατε πριν φτασειτε στο Bellagio αλλα κι όταν φευγετε,μεσω του χωριου Chevrio,από οπου μπορεις να ανηφορισεις στην κορυφη BelvedereSaita (περιπου 3-4 χιλ.πανω στο βουνο) και να απολαυσετε την θεα του Bellagio αλλα και του Como απεναντι
Διαμονη στο πολύ καλο ApartmentsLaFilanda,που διεθετε όλα τα απαραιτητα στο στουντιο και φιλοξενους, εξυπηρετικους - και κατατοπιστικους για τα μερη που πρεπει να δεις ιδιοκτητες-
View attachment 65536 View attachment 65538 View attachment 65537

2ημερα:TOUR Lago Como.Bellagio-Lecco-Flumelatte-Varenna-Bellano-Vercheia (at Lago Mezzola)-Mennagio-Como.
Αναχωρηση μεσω της ανατολικης οχθης του ακρωτηριου,προς Lecco,Μια διαδρομη πολύ ομορφοτερη –για μενα- της πολυδιαφημισμενης δυτικης (Como-Bellagio),καθως δεν υπαρχουν χωρια και η βλαστηση να αναρριχάται στις αποτομες πλαγιες του βουνου,ενώ ο παραλιμνιος δρομος φιδισιος και στενος,γραφικος καθως οι οχθες του παρεχουν ένα μοναδικο ντεκορ φυσικης ομορφιας.
Lecco.ομορφο με γεφυρες,που αξιζει να τις φωτογραφισετε
Flumelatte.ομορφο και γραφικο για φωτο από μακρια,αλλα και στις οχθες του
Varenna.εδω πρεπει να αφιερωσετε χρονο για να περπατησετε τα υπεροχα και γραφικα σοκακια της,να κατεβειτε στις οχθες της και να φωτογραφισετε τα αρχοντικα,που δεσποζουν πανω από την λιμνη και να πιειτε ένα καφε στις υπεροχες καφετεριες του ορμου,που αραζουν τα προς ενοικιαση πλεουμενα ταξι.Και φυσικα η γραφικη πλατεια και η εκκλησια της , σημα κατατεθεν της πολης
Συνεχιζοντας αριστερα από την εκκλησια προς τον σταθμο πλοιων,ανεβαινουμε για το Castelo dei Vezio, ένα καστρο που δεσποζει στον λοφο πανω από την Varenna (εχει εισοδο 3,5€) με ένα γραφικο οικισμο,που διασχιζεις για να φτασεις στην ειδοδο του καστρου. Επιστρεφουμε στον κυριο δρομο για την επιστροφη κι αντι για αριστερα προς τον κυριο δρομο,εμεις στριβουμε δεξια προς ΕΖΙΝΟ. ΕΖΙΝΟ.ενα χωριο στην κορυφη του βουνου,στο οποιο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και το οποιο αφου διασχισετε και ανηφοριζοντας προς την κορυφη,φτανετε σε ένα πλατωμα από οπου η θεα της λιμνης,του Castelo dei Vezio και της Varenna, EINAIMONAΔIKH & ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ
BellanoΈνα ακομη ομορφο και γραφικο χωριο,με ένα λιμανακι και ενα παρκο,που το περιβαλλει Υπεροχα!
Verceia (at Lago Mezzola) Αφηνοντας το βορειοτερο σημειο της λιμνης Como συνεχιζουμε βορειοτερα για λιγα χιλιομτρα, προς μια άλλη λιμνη,όχι τοσο γνωστη,αλλα πολύ πιο γραφικη και ομορφη.Την LagoMezzola και την πολη Verceia ,τις οχθες της οποιας προτεινω να επισκεφθειτε,εστω για έναν καφε η και να κανετε πικ-νικ. View attachment 65541
Περισσοτερες φωτο για την LagoMezzola μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/mezzola-lake-italy.715/
Κατηφοριζοντας πλεον νοτιοτερα σταματαμε Mennagio,αλλα η πολυκοσμια και η κοσμικοτητα του,μας «ξενιζει» μετα τις φυσικες ομορφιες,που απολαυσαμε,οποτε μετα από μια συντομη παραλιμνια βολτα την εγκαταλειπουμε,καθως η ωρα εχει περασει κι εχουμε δρομο για το Como.Αυτος είναι ο λογος,που δεν επισκεφθεικαμε τα VillaCarlotta και Laglio.
Παντως η διαδρομη εξακολουθει να είναι ομορφη,αν και δεν συγκρινεται με αυτην της ανατολικης πλευρας
Como. Και φτασαμε στην πολη της λιμνης,με το ιστορικο του κεντρο,την ομορφη παραλια του,τον πιδακα νερου και τον λοφο Brunate,που πρεπει να ανεβειτε ή με αμαξι, η παιρνοντας το funicolare (τελεφερικ) για να ανεβειτε στην κορυφη του,εφοσον θελετε να φωτογραφισετε την πολη από ψηλα
Διανυκτερευση στο ResidenceDiaz,το οποιο το μονο καλο που ειχε,ηταν η θεση του κοντα στο κεντρο της παλιας πολης. Κατα τα’αλλα αποφυγετε το.
View attachment 65539 View attachment 65540 View attachment 65542

Περισσοτερες φωτο για τις πολεις περιμετρικα της Lago como μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/communi...atte-varenna-ezino-bellano-mennagio-como.714/

3η μερα:
Como-Lugano-Locarno- Stresa
Lugano
,o πρωτος ελβετικος προορισμος μας στην ομωνυμη λιμνη,αλλα και ο ωραιοτερος αυτου του ταξιδιου. Υπεροχη και γραφικη παλια πολη για να περπατησεις στα σοκακια της, υπεροχη παραλιμνια παραλια κι ένα φανταστικο παρκο ParcoCivico, το οποιο καταληγει στον σταθμο του funicolare για ν ανεβεις στα 933m του MonteBre,από οπου η θεα της λιμνης είναι μοναδικη.Το κοστος υψηλο (25F/ατομο),αλλα νομιζω ότι αξιζει,εκτος αν εχεις αμαξι για να ανεβεις οδηγωντας. Μοναδικη αισθηση σου δημιουργει η καθαροτητα της λιμνης,αλλα κι ολων των περιβαλλοντων χωρων.
View attachment 65543 View attachment 65544 View attachment 65545
Περισσοτερες φωτο για την Lago Lugano μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/lugano-lake-swiss.716/
Συνεχισαμε για την LagoMaggiore και τον δευτερο ελβετικο προορισμο μας,το Locarno.
Πιο απλη πολη,με ωραια παραλια και μια αρκετα συμπαθητικη παλια πολη
Stresa,ο τελικος προορισμος της ημερας και της LagoMaggiore,καθως λογω χρονου –παλι- δεν μπορεσαμε να επισκεφτουμε την LagoOrta,αλλα και το Cernobbio,το οποιο η ερευνα μου εδειχνε ενα πολύ ομορφο και γραφικο μερος,αξιο να το επισκεφθεις.
Η Stresa είναι μια ακομη υπεροχη παραλιμνια πολη,η οποια δεν είναι τοσο γνωστη οσο το Lugano ή Como, αλλα πανεμορφη με τρια γραφικοτατα νησακια στο μεσο της λιμνης,παραλιες με υπεροχα παρκα για να ξεκουραστεις και να απολαυσεις την θεα της λιμνης και μια ακτη προς τα Ν.,οπου τα ξενοδοχεια ηταν το ένα καλυτερο-ομορφοτερο από το άλλο.
Διαμονη στο Affittacamere - B & B - ViaMazziniViaMazzini, 12,το οποιο δυσκολευτηκαμε να βρουμε και να προσεγγισουμε με το αυτοκινητο,λογω του ότι βρισκοταν σε πεζοδρομο,αλλα συμπαθητικο,βολικο και με μια καλη spagetteria από κατω
. View attachment 65546 View attachment 65547 View attachment 65548
Περισσοτερες φωτο για την Lago Μaggiore,lugano,Locarno μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/maggiore-lake-locarno-swiss-stresa-italy.717/

4ημερα:TOUR Lago Ιseo & Garda (Sirmione)

Πρωινο ξεκινημα,καθως η διαδρομη ηταν η μεγαλυτερη του ταξιδιου (περιπου 300χιλ),κυριως στην εθνικη οδο,οπου η κυκλοφορια ηταν επιεικως τεραστια.Χαρακτηριστικο της κινησης ηταν ότι για πρωτη φορα βρηκα μποτιλιαρισμα με σταματημενα αυτοκινητα σε εθνικη οδο (αρκετα χιλ. πριν το Μιλανο) .Και φυσικα ακριβα διοδια,για να μην ξεχνιομαστε, απλα όπως σε ολους τους ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους εδώ παιρνεις εισητηριο μπαινοντας στην εθνικη και πληρωνεις ΜΟΝΟ όταν βγαινεις από αυτην Καμμια σχεση με Ελλαδα και τις 15 στασεις ανα 10χιλ. για πληρωμη τους.
Iseo και αφου κανουμε βολτα και βγαλουμε τις φωτο μας,πινουμε εναν καπουτσινο στην ομορφη παραλια τους και ξεκιναμε για την Sirmione στην LagoGarda.
Sirmione, μια ομορφη πολη,με πολλα λιμανακια για κοτερα και γιωτ,που υπηρχαν φυσικα σε ολες (πλην Mezzola) τις λιμνες και μια πανεμορφη χερσονησο,με ένα υπεροχο μεσαιωνικο καστρο,πεντακαθαρες παραλιες και πολύ πρασινο και υπεροχα ξενοδοχεια.Φυσικα μεσα στο καστρο υπηρχαν διατηρημενα γραφικα δρομακια με μαγαζακια,που προσεφεραν ότι επιθυμουσες, αλλα ένα παγωτο μετα από μια περιπατητικη περιμετρικη εξορμηση στην χερσονησο,ηταν ότι επρεπε
Διαμονη στο AlbergoBagner,το πιο αρτιο ξενοδοχειο του ταξιδιου,με πισινα,όλα τα απαραιτητα στο δωματιο και τους πιο γελαστους,φιλοξενους, εξυπηρετικους - και κατατοπιστικους για τα μερη που πρεπει να δεις, ιδιοκτητες.
View attachment 65549 View attachment 65550 View attachment 65551
Περισσοτερες φωτο για τις Lago Ιseo-garda μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/iseo-garda-lakes-italy.718/

5η μερα:Verona

H επισκεψη της υπεροχης μεσαιωνικης πολης της Verona,η οποια ακομη και σημερα εξακολουθει να σε μεταφερει νοερα στην εποχη κατασκευης της,ηταν μεσα στους στοχους του ταξιδιου μας. Οι υπεροχες επιβλητικες πλατειες τα μνημει και κτιρια υπεροχης αρχιτεκτονικης να τραβουν την καμερα σου συνεχως, Γραφικα δρομακια,εκκλησιες,μνημεια,ο Αδιγης, το υπεροχο καστρο,τα μοναδικα μαγαζακια για καθε αναγκη σου,ειτε προκειται για φαγητο,καφε,παγωτο κλπ να μην σε αφηνουν ανεπηρεαστο στις μεγαλες διαδρομες-περιπατους,που πρεπει να κανεις,ωστε να απολαυσεις την γραφικη ομορφια της Verona. Μια τετοια μικρη προσπαθεια, ηταν και η δικη μας στην πρωτη επισκεψη μας στην πολη του Ρωμαιου και της Ιουλιεττας.
Δεν λεω τιποτε άλλο για την υπεροχη αυτή μεσαιωνικη πολη,που ευχαριστως θα ξαναεπισκεφτω,παρα μονο θα παραθεσω τις φωτο.
View attachment 65552 View attachment 65554 View attachment 65553
Περισσοτερες φωτο για Verona μπορειτε να δειτε στο
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/verona-italy.719/

Κλεινοντας την περιγραφη του ταξιδιου μου,θα ηθελα να ξαναπω οτι η προετοιμασια-οργανωση ενός ταξιδιου καθοριζει το χαμηλο κοστος,αλλα και την πλειονοτητα των αξιοθεατων,που θελεις να δεις κι εφοσον εχεις ψαξει διεξοδικα στο διαδικτυο, εξασφαλιζοντας με τον τροπο αυτό και την επιτυχια του ταξιδιου.
Εγω εκανα τετοια προεργασια οργανωσης με αξιοθεατα κάθε περιοχης,φωτο,πληροφοριες,αποστασεις μεταξυ τους,ξενοδοχεια κλπ.Αν λοιπον καποιος επιθυμει να του παρασχω τα στοιχεια αυτά (Wordfiles) και για τον δικο του προγραμματισμο,ας επικοινωνησει για να του τα στειλω.
καλημέρα.Πολύ ωραία ιστορία.Θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες για τη διαδρομή Μπέργκαμο - Βερόνα.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Τι ακριβως;
Εγω ειχα νοικιασει αυτοκινητο και πηγα οδικως.
Μια ανετη εθνικη οδος,περιπου 1,30 ωρας,με δυο διοδια (αν θυμαμαι καλα),αλλα κατα τ'αλλα κανενα προβλημα
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Καλησπέρα σας.Δεν ξέρω εάν το μέλος chrgkoutz θα δει το μήνυμα μου αλλά ελπίζω τόσο ο ίδιος όσο και οι ιταλόπληκτοι να το κάνουν. Προγραμματίζω ένα ταξίδι από Αθήνα για Μιλάνο με σκοπό τις λίμνες.
Έκλεισα
να μείνουμε παραέξω 40 χιλιόμετρα πιο πέρα από την Κόμο
B&B Hotel Como
Via Pasquale Paoli 21, Como, 22100, Ιταλία.
Μετά από εκεί -3 νύχτες 4 μέρες θα πάμε στην περιοχή της Τοσκάνη. Εδώ θα μείνουμε στην πόλη Πιστοια.
Locanda San Marco
Via Porta San Marco 26, Pistoia, 51100, Ιταλία.
Εκεί θα μείνουμε 4 νύχτες 5 μέρες- με σκοπό
να γυρίσουμε τα χωρία και τις πεδιάδες γύρω. Εδώ θα μείνουμε στην πόλη.
Καθώς και τα 5 χωριά Cinque Terre.
Θα φύγουμε από Μπολόνια για πιο βολικά.
Θα ήθελα να μου πείτε κάποιες συμβουλές που θα βοηθούσαν .Να σημειώσω ότι δεν θέλουμε μεγάλες πόλεις αλλά
μικρές και χωριά με φύση.Θα είμαστε εκεί από 9/8 έως και 16/8 .Ξέρω ότι τον 15 Αύγουστο όλα είναι κλειστά.
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω από εδώ ή από εκεί.
Ευχαριστώ προκαταβολικά κι ελπίζω να έχω απαντήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom