ΗΠΑ Itinerary για Χειμερινό ταξίδι στην Αλάσκα

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Καλησπέρα καλησπέρα,

τα προηγούμενα χριστουγεννα/πρωτοχρονια έφερα εις περας ενα ταξίδι που στο μυαλό μου φάνταζε πολυ δύσκολα υλοποιήσιμο και από οικονομικής απόψεως αλλά και ... χιλιομετρικά.

Η Αλάσκα όμως εν τέλει άνοιξε την αγκαλιά της και μας δέχτηκε με τον καλύτερο τρόπο. Όλα τα τοπία μου θύμιζαν πολύ Νέα Ζηλανδία (στην οποία είχα πάει τον προηγούμενο χειμώνα) - καθαρά, αγνά, αμόλυντα.

Για ακόμη μια φορά επέλεξα να το κλεισουμε αυτο το ταξείδι ανεξάρτητοι, χωρις κάποιο πρακτορείο, έτσι ωστε και να το φερω στα μέτρα μας αλλά και να βγει πιο οικονομικά.

Φοβερά ακτίβιτιζ, όπως: dog sledding, snowmachines, βόλτα με ελικόπτερο πάνω από παγετώνες, βόλτα με αεροπλάνο πάνω από το Mt. Mckinley (το υψηλότερο βουνό της Β. Αμερικής), διαμονή στο πιο μικρό χωριουδάκι που υπάρχει στον χάρτη ωστε να δουμε το Βόρειο Σέλας (northern lights), μπάνιο στις εξωτερικές υαματικές πηγές όπου η εξωτερική θερμοκρασία είναι -25, με αποκορύφωμα τη δημιουργία και τη διαμονή για ένα βράδυ σε... igloo! στη μέση του πουθενά.

Όπως και σε όλα τα προχωρημένα μέρη που πηγαίνω και θέλω να βγαζω made to fit πρόγραμμα, συνεργαστηκα στο ασεχετο με ενα τουριστικό γραφείο στο Anchorage ώστε να μου δωσει ιδέες και να κλείσει ολα αυτα τα καλουδια, based on my needs.

Σας παραθέτω το πρόγραμμα και για οποιαδήποτε απορία, do ask.


Xmas/New year's in ALASKA

21/12: Πτήση από Λονδίνο για Anchorage μέσω Minneapolis και Detroit με Delta/Northwest -- Διανυκτέρευση στο “Historic Anchorage Hotel” στο Anchorage
22/12: Πτήση από Anchorage για Fairbanks με Alaska Airlines – Παίρνουμε το Chena Shuttle για να καταλήξουμε στο Chena Hot Springs Resort -- Dinner on own in resort restaurant -- Aurora Ice Museum Tour & Appletini -- Relax & soak in natural outdoor hot springs adult (ages 18+) rock lake -- Διανυκτέρευση στο resort
23/12: Relax & soak in natural outdoor hot springs adult (ages 18+) rock lake or book a relaxing therapeutic massage -- Lunch on own in resort restaurant -- Chena sled dog kennel tour & dog sled ride -- Geothermal renewable energy tour, sign in at Activity Center -- Aurora Viewing Tour (Βόρειο Σέλας /Φώτα του μεσονυχτίου) -- Διανυκτέρευση στο resort
24/12: Check out -- Chena Shuttle to Fairbanks Airport – Πτήση για το Bettles, AK στο Βόρειο Πόλο -- Quick snack and an orientation to Bettles and Evansville (the native community) -- Christmas Eve party with Eskimos – Διανυκτέρευση στον ξενώνα “Spirits Lights Lodge” στο Bettles
25/12: Machine rides (snow mobile) and dog sledding – Christmas Dinner -- Διανυκτέρευση στον ξενώνα “Spirits Lights Lodge” στο Bettles
26/12: Snow-shoeing – Πτήση από Bettles για Fairbanks – Βόλτα στην πόλη – Διανυκτέρευση στο “Sophie Station Hotel” του Fairbanks
27/12: Αναχώρηση από το Fairbanks και επιβίβαση στο Alaska Rail για μια ονειρική διαδρομή με το τραίνο προς την πρωτεύουσα της Alaska, Anchorage -- Διανυκτέρευση στο “Historic Anchorage Hotel” στο Anchorage
28/12: Πτήση με Cessna πάνω από το υψηλότερο βουνό της Βορείου Αμερικής, το Mount McKinley – City tour στο Anchorage -- Διανυκτέρευση στο “Historic Anchorage Hotel” στο Anchorage
29/12: Αφήνουμε την πρωτεύουσα και κατευθυνόμαστε προς ενα γραφικο χωριουδακι, το Alyeska με το μοναδικό 5αστερο ξενοδοχείο της Alaska, όπου και θα μείνουμε τα 2 επόμενα βράδια – Σήμερα όμως κάνουμε dog sledding και κατασκευάζουμε το igloo στο οποίο θα μείνουμε το βράδυ.
30/12: Κάνουμε ενα τουρ στο Crow Creek Gold Mine οπου ειναι τα παλια ορυχεία εξώρυξης χρυσού – Πτήση με ελικόπτερο πανω από παγετώνα και προσγείωση στον παγετώνα -- Διανυκτέρευση στο 5αστερο ξενοδοχείο “Alyeska Resort”
31/12: Snowmobile για 5 ώρες στον παγετώνα -- Διανυκτέρευση στο 5αστερο ξενοδοχείο “Alyeska Resort”
1/1: Μεταφορά από το Alyeska/Girdwood στο Anchorage – Μέρα ελεύθερη -- Διανυκτέρευση στο “Marriott Anchorage Hotel”
2/1: Βόλτα στο Μουσειο “Alaska Native Heritage Center” – Πτήση αργά το βράδυ για Minneapolis
3/1: Άφιξη στις 6 το πρωι στη Minneapolis – ΜΕΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ MALL ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ (Mall of America) – Πτήση αργά το βράδυ για Λονδίνο
4/1: Άφιξη στο Λονδίνο και πτήση το απόγευμα για Ελλάδα
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Να σου πω ότι ζηλέυω??? Ναι θα στο πω!! Με την καλη εννοια βεβαια! Σημείωση θελω πολυ να παω Νεα Ζηλανδία ελπιζω να τα καταφερω του χρονου πια...
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
φιλε AlexG δεν μας δίνεις και ένα κόστος να χουμε μια ιδέα ποσο κόστισαν τα καλούδια(μιας και είναι απο τις περιοχές που θέλω να πάω)
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Στο περίπου, γύρω στα 3.5k κατ'ατομο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να ρωτήσω κάτι κι εγώ..το mall πώς ήταν? είχε προσφορές τύπου outlet? ή ήταν κανονικό? αξίζει με λίγα λόγια η βόλτα απο κει?
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Μια χαρά άξιζε -- τυπικό αμερικάνικο indoor Mall. Μπορείς να βρεις τα πάντα Και έχει και Macy's Και Bloomingdales.

No complains...
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν έχω λόγια σίγουρα θα ήταν φανταστικά. περιμένουμε φωτογραφίες!!!
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Κι ομως.. το 3.5 ήταν η τελικη τιμη -- τα εισιτηρια τα ειχα κλεισει απο τον Απρίλιο με origin το Λονδίνο και ηταν πολύ φθηνά (Με Νorthwest/Delta), γυρω στα 700 ευρώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδή από ΑΤΗ 900?... και όλη η εκδρομή με τα ελικόπτερα τις εσωτερικές πτήσεις τις διανυκτερεύσεις το φαγητό και τα προσωπικά σου έξοδα για 15 μέρες πήγαν μόνο 2.800?? Όντως πολύ καλό deal...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είδα, πάντως, ότι κι η CONDOR έκανε κάτι καλές προσφορές από Φρανκφούρτη. Γυρω στα 600 πανε-ελα +200=800 τα αεροπορικα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πιστεύεις ότι κάποιος εδώ μέσα δε θα ζήλευε;
Εγώ ζηλεύω... Ελπίζω να μαζέψω χρήματα για παρόμοια ταξίδια και φυσικά χρόνο!
Φαντάζομαι πόσα θα ζήσατε αυτές τις μέρες εκεί. Ελπίζουμε να γράψεις και ιστορία κάποια στιγμή! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom