Ουγκάντα ..JAMBO.MUNZUNGHA

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... παιδια ναστε καλα και εσεις, Δευκαλιωνα ευχαριστω που μετετρεψες το κειμενο, σημερα δεν θα σε δυσκολεψω μιας και παρεα με το λαπ και οσο επιτρεπει η μπαταρια σας γραφω απο που λετε? μην πεσετε κατω ετσι ? αλλα ειμαι στα σκαλια της εκκλησιας του Αγιου Νικολαου στη Καμπαλα, μεγαλη η χαρη του και ακομη μεγαλυτερη αν εδιωχνε και τα κουνουπια απο πανω μου που ειναι εκκατομυρια!..Βρηκα λοιπον σημα , ασυρματο της ορθοδοξης εκκλησιας και γραφω χωρις να βλεπω αφου γυρω ειναι σκοταδι.. πριν απο λιγο την ωρα που συνδεθηκα με καλεσαν για ασθενη , ενα βρετανο που ψυνεται στο πυρετο....
ευχαριστω για τα καλα σας λογια ... ... οταν επιστρεψω με το καλο θα τα πουμε αναλυτικοτερα...τωρα πραγματι τα τσιμπηματα ειναι και οδυνηρα και πρπει να φυγω να μπω κατω απο την κουνουπιερα μου... αυριο πανω βορρα . εκει που ο πολεμος ηταν σκληρος ακομη 20 χιλαδες παιδια βρισκονται αιχμαλωτοι στρατιωτες και μπορει να υπαρχει ειρηνη τωρα αλλα η τραγικοτητα , η πεινα , οι αρρωστιες ειναι εκει μια πραγματικοτητα καθημερινη...
Η ασπρουλα σας αφηνει ......
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Να σαι καλά κι από μένα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ασπρούλα
ξέρω οτι σου τη δίνουν τα κουνούπια..δούλευε με την κουνουπιέρα παραμάσχαλα΄..
φιλιά σε όλες τις μαυροφατσούλες,σε περιμένομε!
ρε συ πρόσεχε μη σε πάνε για καμιά θυσία..:cool:
περιμένομε επόμενη ανταπόκριση απο τα σκαλιά της εκκλησίας μεγάλη η χάρη της!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Lullu μας σε ευχαριστούμε για όλα τα τσιμπήματα που δέχεσαι για να μας γράψεις, περιμένω με ανυπομονησία τα νέα σου, εγώ θα συνεχίζω να σε ζηλεύω αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι χαίρομαι που υπάρχεις.

Υ.Γ.1 Την κουνουπιέρα όχι παραμάσχαλα να την έχεις σαν πέπλο περασμένη πάνω σου.
Υ.Γ.2 Να προσέχεις.:hug::kiss:
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατι σε μπουργα κουνουπιερα υπαρχει ;Θα ηταν πρακτικο για εκεινα τα μερη ανεξαρτητως φυλου....
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Lullu ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σαν και σας να δίνουν παράδειγμα σε κάποιους που νοιάζονται μόνο για τους εαυτούς τους. Συγχαρητήρια και καλή δύναμη
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
LULLU - Ασπρούλα πρόσεχε με τα κουνούπια! Ψεκάσου! Και καλή δύναμη!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
... παιδια ναστε καλα και εσεις, Δευκαλιωνα ευχαριστω που μετετρεψες το κειμενο, σημερα δεν θα σε δυσκολεψω μιας και παρεα με το λαπ και οσο επιτρεπει η μπαταρια σας γραφω απο που λετε? μην πεσετε κατω ετσι ? αλλα ειμαι στα σκαλια της εκκλησιας του Αγιου Νικολαου στη Καμπαλα, μεγαλη η χαρη του και ακομη μεγαλυτερη αν εδιωχνε και τα κουνουπια απο πανω μου που ειναι εκκατομυρια!..Βρηκα λοιπον σημα , ασυρματο της ορθοδοξης εκκλησιας και γραφω χωρις να βλεπω αφου γυρω ειναι σκοταδι.. πριν απο λιγο την ωρα που συνδεθηκα με καλεσαν για ασθενη , ενα βρετανο που ψυνεται στο πυρετο....
ευχαριστω για τα καλα σας λογια ... ... οταν επιστρεψω με το καλο θα τα πουμε αναλυτικοτερα...τωρα πραγματι τα τσιμπηματα ειναι και οδυνηρα και πρπει να φυγω να μπω κατω απο την κουνουπιερα μου... αυριο πανω βορρα . εκει που ο πολεμος ηταν σκληρος ακομη 20 χιλαδες παιδια βρισκονται αιχμαλωτοι στρατιωτες και μπορει να υπαρχει ειρηνη τωρα αλλα η τραγικοτητα , η πεινα , οι αρρωστιες ειναι εκει μια πραγματικοτητα καθημερινη...
Η ασπρουλα σας αφηνει ......
Μπραβο LOULOY συγκλονιστικη η αφηγηση σου...κριμα που δεν ησουν μαζι μας στη κοπη της πιτας.....εδωσα τις ευχες σου σε ολα τα παιδια αν και απο το αεροδρομιο μας θυμηθηκες....
Περιμενουμε τη συνεχεια...:clap::clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αυτη και αν ηταν ανταποκριση!!!
μπραβο βρε lullu που μας θυμασαι!αντε με το καλο να μας γυρισεις να μας τα διηγηθεις ολα!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..Τελευταία νύχτα με βρίσκει πάλι στα σκαλιά του Αϊ Νικόλα παρέα με το ολόγιομο φεγγάρι να σας γράφω αλλά πατώντας το κλικ της αποστολής μου έρχεται το μήνυμα από bulletin ότι δεν είμαι συνδεμένη και πάει χάνω τα όσα έγραψα .. χμμμμ κακό σημάδι αυτό ..και μιας και μπαταρία φτάνει στο τέλος αναβάλω τη συγγραφή για μεθαύριο που θα επιστρέψω στα πάτρια εδάφη… και να λοιπόν η musungu επέστρεψε και βάζει σε τάξη πάλι τη ζωή της …. , τάξη ε? έτσι λέει και η μάνα μου πάντα.. Που θα πάς πάλι? Δεν χόρτασες να γυρίζεις ? η το γνωστό πια .. δεν κάνει η παρασια σου αθο εσένα ε?,, που θα πει.. δεν γίνεται στάχτη στο τζάκι σου.. δεν αφήνεις να γίνει στάχτη, να προλάβουν να καούν τα ξύλα δηλαδή.. τι να κάνει και αυτή.., παλεύει με το δικό της τρόπο για τις αγωνίες και τους φόβους της..
.. και ναμε στο χώρο μου να βάλω σε σειρά γεγονότα, αναμνήσεις σκέψεις και συναισθήματα….
Τι να πω και τι να αφήσω από τις 20 μέρες μου στη χώρα της κεντρικής Αφρικής..
Όλοι θα έχουμε ακούσει κάποια φορά στη ζωή μας το …΄΄΄΄΄ αυτά ούτε στη Ουγκάντα δεν γίνονται!!!!!!!! ΄΄΄΄΄΄ αναφερόμενοι συνήθως στα πιο απίθανα εξωπραγματικά γεγονότα που μπορούν να συμβούν…. Και γιατί επιλέχτηκε τώρα η Ουγκάντα ενώ στη πραγματικότητα άλλα κράτη και άλλοι λαοί κατέχουν την πρωτιά? Ίσως γιατί μας είναι πιο γνώριμη η ιστορία και η κτηνωδία του γνωστού Αμιν Νταντά.. και στιγματίστηκε όλη η χώρα.. βέβαια άδικα? θα πείτε …
---εμ όχι και εντελώς αλλά η ιστορία έχει άλλη βαρύτητα σε αυτόν που τη ζει και άλλη σε αυτόν που κοιτά από μακριά .. και πάντα να θυμόμαστε ότι το νόμισμα έχει 2 όψεις.. τη καλή και την ανάποδη.. Και ποια είναι τώρα η καλή και ποια η ανάποδη για αυτή τη χώρα?
Να αρχίσω από τα καλά ., αυτά, που πρόλαβα να δω γιατί μπορεί να υπάρχουν και άλλα που δεν είδα…
Αυτό που μου έκανε έκπληξη ήταν ότι στη χώρα αυτή υπάρχει εθνικό κτηματολόγιο….ναι όπως το διαβάζετε.. ΚΤΗ-ΜΑ-ΤΟ-ΛΟ-ΓΙΟ.. από τα τεράστια σε έκταση δάση των 90 επαρχιών που είχαν αρχίσει να αποψιλώνονται από διάφορες εταιρείες και ιδιώτες μπορούν να πάρουν μια ανάσα διατήρησης, προστασίας αν φυσικά τηρούνται οι νόμοι. Έχουν δημιουργηθεί Εθνικά Πάρκα, όπως αυτό του Ρουβενζόρι και του Καμπαρέγκα, όπου η άγρια πανίδα της χώρας βρίσκει καταφύγιο…Στα είδη της πανίδας συμπεριλαμβάνονται οι ζέβρες, αφρικανικοί ελέφαντες, τσίτα, γορίλες, χιμπατζήδες, λεοπαρδάλεις, κροκόδειλους του Νείλου, καμηλοπαρδάλεις, ιπποπόταμους, αντιλόπες, βουβάλια, όπως επίσης γύπες, διάφορα είδη γερακιών και οχιάς…που ο αριθμός όλων αυτών μειώθηκε σημαντικά στα χρόνια του πολέμου γιατί αποτέλεσαν τροφή χαρίζοντας επιβίωση στο λαό που λιμοκτονούσε.. σήμερα η WFP( world food program) έχει αναλάβει τη σίτιση στη βόρειες επαρχίες..
…εγώ πάντως είδα και άπειρες φωτιές να μαίνονται και κάρβουνα να γίνονται δένδρα και κορμοί..
Η χώρα έχει σύνταγμα…. Ναι σύνταγμα.. Περίεργο αν αναλογιστεί πως είναι η μόνη χώρα στο κόσμο που μέσα σε ένα χρόνο πέρασε από 4 πραξικοπήματα…,. φανταστείτε τι δίψα εξουσίας διακατέχει τους υποψηφίους πολιτικούς άνδρες…
Αν και από τις πιο φτωχές χώρες του κόσμου, έχει μια αναπτυσσόμενη ελεύθερη οικονομία, που στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στη γεωργία έτσι λένε οι κυβερνητικοί… Αυτή η οικονομία στηρίζει και στηρίζεται εξ ολοκλήρου από τη Ινδική και Κινέζικη επιχειρηματικότητα. Παντού Ινδοί και Κινέζοι με μαγαζιά και προϊόντα…. Εγώ πάντως είδα τον κόσμο να πεινά …
Το να βρίσκεις κοιτάσματα πετρελαίου μάλλον καλό είναι , ποιος θα τα οικονομήσει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.. και εδώ λένε ότι ακόμη δεν έχουν γίνει οι κατάλληλες μελέτες και υποδομές εξόρυξης., έχουν όμως αλλάξει 3 εταιρείες προφανώς γιατί δεν τα βρίσκουν στις μίζες και στα ποσοστά…
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η καταχωρηση σου Lullu μου! Περιμενω τη συνεχεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom