Kέντρο Aθηνας

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Συμφωνώ ότι ο χρόνος που έχει είναι λίγος και σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο νωρίς θα ξεκινήσει τη "βόλτα" του.
Το αν τα προλαβαίνει και τα δύο, εξαρτάται επίσης και από τους ρυθμούς και τη διάθεσή του.
ναι και εγώ νομίζω ότι είναι λίγο... μάλλον θα παω μονο στο νέο μουσείο μιας και την ακρόπολη την είχα δει μικρός... απλά είπα μήπως την ξανά έβλεπα με άλλο μάτι

σας ευχάριστω για τις άμεσες λύσεις που μου δώσατε
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αθηνα θα είμαι κατά τις 8 τo πρωί, (το πλοίο φεύγει 2) και έλεγα να μπω μέσα από την πολη και να μην μπω καθόλου αττική οδό.

από αθηνα ξέρω λίγα πράγματα, έχω έρθει αρκετές φορες. αλλα τα βασικά του κέντρου... με το αυτοκίνητο όμως δεν έχω μετακινηθεί καθόλου κέντρο... όπου και να παρκάρω μετά θα έχω το GPS ώστε να με βγάλει πειραιά, δεν με φοβίζει κάτι τέτοιο.

στο θησείο αν μπω εκεί στις καφετεριες πρωί δεν θα βρω λογικά ? θυμάμαι ότι κάπου εκεί έχει κάτι στενά για να παρκάρω, και έτσι θα είναι και κοντά και η ακρόπολη
ή κανω λαθος?

και κατι ακομα, εκτος απο το 1? που εχει το νεο μουσειο ξέρετε τι εισιτήριο έχει γενικά η ακρόπολη, εννοώντας για να φτάσω στον παρθενώνα?

σας ευχάριστω παιδιά όλους
Η πλευρά του Κουκακίου θα σου είναι πιο βολική και για το μουσείο και για να φύγεις εύκολα και γρήγορα για το λιμάνι. Θα έλεγα να αποφύγεις την πλευρά του Θησείου. Η Ακρόπολη είτε από τη μια (Θησείο), είτε από την άλλη πλευρά (Κουκάκι) απέχει περίπου το ίδιο.
Το εισιτήριό για την Ακρόπολη έχει 12,00 €. Σίγουρα υπάρχουν περαιτέρω πληροφορίες στην ιστοσελίδα του υπουργείου πολιτισμού.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αντί τον ιερό βράχο, λεει να παω λυκαβηττό που δεν έχω πάει και ποτε?
παρασκευή κατά τις 10-11? τι ακριβώς έχει εκεί? απλά την θεα? η είναι και ένας από τους βραδινούς προορισμούς ερωτευμένων???

για δώστε μου πάλι τα φώτα σας
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αντί τον ιερό βράχο, λεει να παω λυκαβηττό που δεν έχω πάει και ποτε?
παρασκευή κατά τις 10-11? τι ακριβώς έχει εκεί? απλά την θεα? η είναι και ένας από τους βραδινούς προορισμούς ερωτευμένων???

για δώστε μου πάλι τα φώτα σας
βρέ jose από τις 8.00- 13.00 θα δεις το μουσειο και θα πας και λυκαβηττό?
ποσα θες για να μας τρελλανεις απόψε?
δεν ξέρω...εγω παντως που γνωριζω την αθήνα και ζω εδώ...σε αυτό τον χρόνο δεν θα προλαβαινα να το κάνω..
αφιερωσε αυτον τον χρονο σου στο μουσειο..να το απολαυσεις ..αξιζει τον κόπο..πιες και ενα καφεδακι εκει με θεα την ακρόπολη και τον λυκαβηττο και πηγαινε σιγα -σιγα στο λιμανι να παρεις το καραβι για το νησί σου...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
βρέ jose από τις 8.00- 13.00 θα δεις το μουσειο και θα πας και λυκαβηττό?
ποσα θες για να μας τρελλανεις απόψε?
δεν ξέρω...εγω παντως που γνωριζω την αθήνα και ζω εδώ...σε αυτό τον χρόνο δεν θα προλαβαινα να το κάνω..
αφιερωσε αυτον τον χρονο σου στο μουσειο..να το απολαυσεις ..αξιζει τον κόπο..πιες και ενα καφεδακι εκει με θεα την ακρόπολη και τον λυκαβηττο και πηγαινε σιγα -σιγα στο λιμανι να παρεις το καραβι για το νησί σου...
λες ε? καμια φορα, θέλω να δω πράγματα που θέλω αλλα δεν υπολογίζω αν μπορώ....:clap::haha: τελοσπάντων... έχει όμως τίποτα εκτος από την θεα ο λυκαβηττός?

thanks
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
λες ε? καμια φορα, θέλω να δω πράγματα που θέλω αλλα δεν υπολογίζω αν μπορώ....:clap::haha: τελοσπάντων... έχει όμως τίποτα εκτος από την θεα ο λυκαβηττός?

thanks
εχει και ενα θεατρακι.
λοιπον μα ακολουθησεις τις συμβουλες απο την αννυ. κι αν προλαβεις μουσειο και ακροπολη μαζι. παντως με το καλο να μας ερθεις
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
εχει και ενα θεατρακι.
λοιπον μα ακολουθησεις τις συμβουλες απο την αννυ. κι αν προλαβεις μουσειο και ακροπολη μαζι. παντως με το καλο να μας ερθεις

ναι ok... δύσκολο να τα κάνω όλα μαζί όντως.... ίσος στην επιστροφή...

thanks σε όλους :shock:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
απότι είδα στον χαρτί του metro το πιο κοντινό parking στον σταθμό ακρόπολη είναι στην στάση συγγρού fix (όπως μου είπατε και πιο πάνω)
εάν συναντήσω κίνηση στους δρόμους γύρο από το μουσείο θα παω να το παρκάρω εκεί. γνωρίζει κανεις τι τιμές έχει στο parking της συγγρού?

thanks
 

Attachments

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδιά γέμισε πάλι η αθηνα? την παρασκευή τo πρωί θα βρω να παρκάρω γύρο από τo μουσείο της ακρόπολις εύκολα?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ
05:30 – 00:30 ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕΤΡΟ(*)
Μέχρι 2 ώρες 3,00
Περισσότερο από 2 ώρες Μέχρι 6 ώρες + 0,50 ανά ώρα
Περισσότερο από 6 ώρες Μέχρι 10 ώρες5,00
Περισσότερο από 10 ώρες Μέχρι 11 ώρες8,00
Περισσότερο από 11 ώρες +1,00 ανά ώρα

ΛΟΙΠΟΙ
6,00 η πρώτη ώρα + 1,00 για κάθε επόμενη ώρα

ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ
05:30 – 00:30 0,50 ανά ώρα
ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
00:30 – 05:30 2,00 ανά ώρα

άφησέ το καλύτερα στο πάρκινγκ συγγρού φίξ. ο τιμοκατάλογος που είχες ζητήσει..
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ
05:30 – 00:30 ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕΤΡΟ(*)
Μέχρι 2 ώρες 3,00
Περισσότερο από 2 ώρες Μέχρι 6 ώρες + 0,50 ανά ώρα
Περισσότερο από 6 ώρες Μέχρι 10 ώρες5,00
Περισσότερο από 10 ώρες Μέχρι 11 ώρες8,00
Περισσότερο από 11 ώρες +1,00 ανά ώρα

ΛΟΙΠΟΙ
6,00 η πρώτη ώρα + 1,00 για κάθε επόμενη ώρα

ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ
05:30 – 00:30 0,50 ανά ώρα
ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
00:30 – 05:30 2,00 ανά ώρα

άφησέ το καλύτερα στο πάρκινγκ συγγρού φίξ. ο τιμοκατάλογος που είχες ζητήσει..

όλα αυτά ισχύουν εάν χρησιμοποιήσω τo metro έτσι?
σε ευχάριστω πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom