Kέντρο Aθηνας

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
κατεβαίνοντας κρήτη λέω να περάσω από τo κέντρο τις αθηνας και να επισκεφτώ τo νέο μουσείο τις ακρόπολις αλλα ίσος και την ίδια την ακρόπολη

θέλω να ξέρω βασικά αν ισχύει εκεί ο δακτύλιος και τι νούμερα μπαίνουν στο κέντρο.
αθηνα θα είμαι στις 21/8 ημερα παρασκευή.

υπάρχουν οργανωμένα σημεία parking? να μην τo αφήσω εκτεθειμένο στους δρόμους του κέντρου! οι στάσεις του metro έχουν parking? και σε πιο parking θα με βόλευε ώστε να ανεβώ στον ιερό βράχο?

thanks
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
προτεινω να αφησεις το αμαξι σου στο μετρο της Δαφνης και να παρεις τον ομωνυμο συρμο για Ακροπολη
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
προτεινω να αφησεις το αμαξι σου στο μετρο της Δαφνης και να παρεις τον ομωνυμο συρμο για Ακροπολη
ξερει να πάει στην δάφνη?
απο ποιά πόλη θα ερχεσαι jose?
πες μας για να σς βοηθήσουμε.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
κατεβαίνοντας κρήτη λέω να περάσω από τo κέντρο τις αθηνας και να επισκεφτώ τo νέο μουσείο τις ακρόπολις αλλα ίσος και την ίδια την ακρόπολη

θέλω να ξέρω βασικά αν ισχύει εκεί ο δακτύλιος και τι νούμερα μπαίνουν στο κέντρο.
αθηνα θα είμαι στις 21/8 ημερα παρασκευή.

υπάρχουν οργανωμένα σημεία parking? να μην τo αφήσω εκτεθειμένο στους δρόμους του κέντρου! οι στάσεις του metro έχουν parking? και σε πιο parking θα με βόλευε ώστε να ανεβώ στον ιερό βράχο?

thanks
Συνηθως ο δακτυλιος δεν ισχυει τον Αυγουστο αλλα ακομα δεν εχω ακουσει κατι σχετικο.παντως κυκλοφορεις ελευθερα απο την παρασκευη μετα τις 3 και ολο το σκ.την εποχη που θα κατεβεις η αθηνα θα ειναι αδεια δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε κυκλοφοριακου ουτε parking.τωρα αν θες ντε και καλα parking το βολικοτερο και πιο κοντινο ειναι του fix στην συγγρου 10 λεπτα με τα ποδια και εισαι στο μουσειο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
θα έρθω από θεσσαλονίκη και μέχρι τις μια το μεσημέρι θα πρέπει να είμαι στο λιμάνι του πειραιά... θα έχω μαζί μου βεβαια και GPS οποτε την δάφνη θα την βρω... ε λογικά και το metro όλο και κάπου θα το πετύχω.
αλλα έλεγα μήπως έμπαινα στο κέντρο λόγο και ότι δεν θα έχει τόσο κόσμο
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ξερει να πάει στην δάφνη?
απο ποιά πόλη θα ερχεσαι jose?
πες μας για να σς βοηθήσουμε.
απο ότι ειδα στο προφιλ σου μας ερχεσαι απο θεσσαλονικη και άρα λοιπον απο εθνική οδό αθηνών-λαμίας.
λοιπον μια προταση ειναι να μπεις αττική οδό, περιφερειακή υμηττού και να βγεις στο τέλος της περιφερειακης στην κατεχακη...(θα σε οδηγησουν οι πινακιδες στην περιφερειακη που γραφουν για αθηνα κεντρο) και να παρκαρεις στο μετρο κατεχακη.
απο εκει παίρνεις το μετρο κατεβαινεις συνταγμα...και μετεπιβιβαζεσαι στην αλλη γραμμη για ακρόπολη.
βεβαια απο οτι καταλαβαινω...θες μετα να πας πειραια για το καράβι ετσι δεν ειναι?
γνωρίζεις καθόλου απο αθήνα...ξερεις απο κατεχακη να πας μετά στο λιμάνι?
θα εχεις gps?
για πες μας...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θα έρθω από θεσσαλονίκη και μέχρι τις μια το μεσημέρι θα πρέπει να είμαι στο λιμάνι του πειραιά... θα έχω μαζί μου βεβαια και GPS οποτε την δάφνη θα την βρω... ε λογικά και το metro όλο και κάπου θα το πετύχω.
αλλα έλεγα μήπως έμπαινα στο κέντρο λόγο και ότι δεν θα έχει τόσο κόσμο
δηλαδ'η τι ωρα θα εισαι αθηνα στις 21/8?
γιατι ο χρόνος ειναι περιορισμένος?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ο δακτύλιος σίγουρα δε θα ισχύει στις 21/8, η Αθήνα δε θα έχει πολύ κόσμο, οπότε θα έλεγα να μπεις κανονικά στο κέντρο και να αφήσεις το αυτοκίνητό σου κάπου στο Κουκάκι, είτε σε πάρκινγκ, είτε στο δρόμο (κάτι θα βρεις τον Αύγουστο) και να πας με τα πόδια στο μουσείο και την Ακρόπολη.
Τέλος, από Συγγρού θα είναι πολύ εύκολο να κατέβεις σε ελάχιστο χρόνο στο λιμάνι του Πειραιά.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ο δακτύλιος σίγουρα δε θα ισχύει στις 21/8, η Αθήνα δε θα έχει πολύ κόσμο, οπότε θα έλεγα να μπεις κανονικά στο κέντρο και να αφήσεις το αυτοκίνητό σου κάπου στο Κουκάκι, είτε σε πάρκινγκ, είτε στο δρόμο (κάτι θα βρεις τον Αύγουστο) και να πας με τα πόδια στο μουσείο και την Ακρόπολη.
Τέλος, από Συγγρού θα είναι πολύ εύκολο να κατέβεις σε ελάχιστο χρόνο στο λιμάνι του Πειραιά.
ναι ετσι ειναι καλύτερα...εγω νομιζα οτι θα αφιερωσει ολοκληρη μερα στην αθήνα και θα φυγει με το βραδυνο καραβι για κρητη...
αλλα ετσι μονο το μουσειο προλαβαινει να δει που ανοιγει στις 8.00 και οχι να ανέβει και στον ιερό βράχο?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αθηνα θα είμαι κατά τις 8 τo πρωί, (το πλοίο φεύγει 2) και έλεγα να μπω μέσα από την πολη και να μην μπω καθόλου αττική οδό.

από αθηνα ξέρω λίγα πράγματα, έχω έρθει αρκετές φορες. αλλα τα βασικά του κέντρου... με το αυτοκίνητο όμως δεν έχω μετακινηθεί καθόλου κέντρο... όπου και να παρκάρω μετά θα έχω το GPS ώστε να με βγάλει πειραιά, δεν με φοβίζει κάτι τέτοιο.

στο θησείο αν μπω εκεί στις καφετεριες πρωί δεν θα βρω λογικά ? θυμάμαι ότι κάπου εκεί έχει κάτι στενά για να παρκάρω, και έτσι θα είναι και κοντά και η ακρόπολη
ή κανω λαθος?

και κατι ακομα, εκτος απο το 1? που εχει το νεο μουσειο ξέρετε τι εισιτήριο έχει γενικά η ακρόπολη, εννοώντας για να φτάσω στον παρθενώνα?

σας ευχάριστω παιδιά όλους
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ναι ετσι ειναι καλύτερα...εγω νομιζα οτι θα αφιερωσει ολοκληρη μερα στην αθήνα και θα φυγει με το βραδυνο καραβι για κρητη...
αλλα ετσι μονο το μουσειο προλαβαινει να δει που ανοιγει στις 8.00 και οχι να ανέβει και στον ιερό βράχο?

Συμφωνώ ότι ο χρόνος που έχει είναι λίγος και σίγουρα παίζει ρόλο το πόσο νωρίς θα ξεκινήσει τη "βόλτα" του.
Το αν τα προλαβαίνει και τα δύο, εξαρτάται επίσης και από τους ρυθμούς και τη διάθεσή του.
 

ougk

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελπιζω Σκανδιναβια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια, Αγ Πετρουπολη
Ο δακτυλιος συνηθως δεν ισχυει μεχρι τελος Αυγουστου βεβαια καθε χρονο βγαινει ανακοινωση απο την τροχαια αναλογα με την κινηση και την επιστροφη των κατοικων. εγω σου προτεινω μια δυο μερες πριν φυγεις απο Θεσσαλονικη να κανεις μια ερωτηση εδω στο forum για το αν εχει απιστρεψει ο κοσμος γιατι ποτε δεν ξερεις στην Αθηνα.

Αν δεν εχει κοσμο καλυτερα πανε μεχρι το κεντρο με το αμαξι γιατι θα βρεις και να παρκαρεις και θα ειστε και πιο ανετα

Τωρα αν εχει κοσμο σου προτεινω να πας να παρκαρεις στο σταθμο Συγγρου Φιξ για να εισαι και πιο κοντα στο Πειραια (ευκολα πας εκει) και απο εκει να πας στο σταθμο ακροπολη, εξω ακριβως απο τον σταθμο ειναι και το μουσειο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom