Κένυα KENYA - H μαύρη καλλονή

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πωπω, απίστευτο ταξίδι και καταπληκτική ιστορία. Μπράβο κοπελιά! Πάω να ρίξω την ψήφο μου τώρα...
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Έχω μια κοπέλα στη δουλειά Κενυάτισα που είναι παντρεμένη με Έλληνα. Το καλοκαίρι θα πάει στη πατρίδα της, στο Ναιρόμπι και μας πρότεινε μιας και ξέρει την τρέλα μας για τα ταξίδια να πάμε μαζί της. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο τολμηρό είναι να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι μια οικογένεια με παιδάκι 3 χρονών.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Έχω μια κοπέλα στη δουλειά Κενυάτισα που είναι παντρεμένη με Έλληνα. Το καλοκαίρι θα πάει στη πατρίδα της, στο Ναιρόμπι και μας πρότεινε μιας και ξέρει την τρέλα μας για τα ταξίδια να πάμε μαζί της. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο τολμηρό είναι να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι μια οικογένεια με παιδάκι 3 χρονών.
Γιωργο τι να σου πω... Στην παρουσα φαση θα ημουν επιφυλακτικη...
 

volcano

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δλδ vario επειδη σκεφτομαι να κανω το ταξιδι τον μαιο για 2 μερες μασαι μαρα μια μερα στην λιμνη και 4 μερεε ναιρομπι ή μομπασα για α -πραγματικα δεν υπαρχουν μερη περιοχες με πεζοδρομους ναιρομπι ή μομπασα που να εχει αγορα διχως φοβο και κλαμπακια δυτικου τυπου?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
δλδ vario επειδη σκεφτομαι να κανω το ταξιδι τον μαιο για 2 μερες μασαι μαρα μια μερα στην λιμνη και 4 μερεε ναιρομπι ή μομπασα για α -πραγματικα δεν υπαρχουν μερη περιοχες με πεζοδρομους ναιρομπι ή μομπασα που να εχει αγορα διχως φοβο και κλαμπακια δυτικου τυπου?
Υποτιθεται οχι εχει επιλογες για νυχτερινη ζωη... εγω ομως δεν πηγα γιατι μας απετρεψαν ολοι εκει (οδηγος, ξεναγοι, υπαλληλοι στα ξενοδοχεια, εστιατορια κ.λ.π.).
 
Last edited:

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
δλδ, να υποθέσω ότι είναι ένα ταξίδι που θα ήταν προτιμότερο να μην το τολμήσει κανείς μόνος του, χωρίς πρακτορείο?? Γιατί σκεφτόμουν να το κάνω, αλλά μεμονομένα, να πετάξω εκεί και να κινηθώ με τα δικά τους μέσα συγκοινωνίας.
 

tryxx

Member
Μηνύματα
80
Likes
836
Έχω μια κοπέλα στη δουλειά Κενυάτισα που είναι παντρεμένη με Έλληνα. Το καλοκαίρι θα πάει στη πατρίδα της, στο Ναιρόμπι και μας πρότεινε μιας και ξέρει την τρέλα μας για τα ταξίδια να πάμε μαζί της. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο τολμηρό είναι να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι μια οικογένεια με παιδάκι 3 χρονών.
Στη Κένυα έχω πάει πολλές φορές και έζησα και μεγάλα διαστηματα εκεί. Εξαρτάται που θα πάει το παιδί. Το πιθανότερο είναι να έχει κάποιες οχι σοβαρές διάροιες όπως και μεις γιατί θα εκτεθεί σε ξένα βακτήρια. Πιθανότητα ελονοσίας (malaria) είναι πολύ πολυ μικρή αμελητέα... πχ εγω δεν παίρνω ποτε φάρμακα όποτε πάω και πάω ακόμα συχνα αλλά μπορεις να το ρισκάρεις για ένα παιδάκι. Αν πας στον ινδικο .. μομπάσα κλπ έχει πολύ κουνούπι το βράδυ συνήθως ακίνδυνα. ΑΝ πας με πρακτορείο θα σου συστήσουν ανθελονοσιακά. Αν πας μόνος και φοβάσαι πάρε malarone αλλά δεν ξέρω αν το παιδί τόσο μικρό κάνει να πάρει malarone.
Επίσης πολλοί τουρίστες έρχονατι με μικρά παιδιά ..υποθέτω παίρνουν ανθελονοσιακά ή τα πρακτορεία τους τους συμβουλεύουν να πάρουν.
Στι διαταύτα η Κένυα είναι μια υπέροχη χώρα και ευχομαι να πας τωρα ή σε εύλογο διάστημα. Αν εχεις κ γνωστους ακόμα καλύτερα. Στείλε pm για πιο πολλά
 

tryxx

Member
Μηνύματα
80
Likes
836
δλδ vario επειδη σκεφτομαι να κανω το ταξιδι τον μαιο για 2 μερες μασαι μαρα μια μερα στην λιμνη και 4 μερεε ναιρομπι ή μομπασα για α -πραγματικα δεν υπαρχουν μερη περιοχες με πεζοδρομους ναιρομπι ή μομπασα που να εχει αγορα διχως φοβο και κλαμπακια δυτικου τυπου?
Μομπάσα δεν είναι επικίνδυνα γενικά. Στη πόλη εκει πας το πρωί βλέπεις τα αξιοθέατα,,fort αγορά... συνήθως μένεις παραλιακά.. Βράδυ μομπασα είναι άδεια και ΠΑΝΤΑ η αφρική είναι επικίνδυνη τα βράδια. Ναιρόμπι έχει πολύ ωραίο κέντρο πάρκα αλλά βράδυ ξέχνα το. Μόνο με ταξί επαγγελματία - και οχι πειρατή..υπάρχουν πολλά πειρατικά αλλα δε συνιστάται - να πάς σε κλάμπ..Δεν περπατάς αμέριμνος το βράδυ εκει. Τη μέρα όχι κρεμασμένες προκλητικά μηχανές ..όχι πολλά λεφτα μαζί όχι ακριβά κινητα στο δρόμο....Ναιρόμπι είναι αυτό. Εμένα 10 φορές εχω πάει τίποτα δεν συνέβη αλλά ποτε μην λές ποτε. Επίσης πολλά βράδια τριγύρναγα..τίποτα δεν συνέβη..αλλά συνέβη σε άλλους...
Κλάμπ έχει το Ναιρόμπι ο κόσμος διασκεδάζει πολυ. Westlands πάνε οι δυτικοί.. στα άλλα μέρη είναι μάλλον επικίνδυνα.
Μομπάσα ο πολύ κόσμος πάει έξω στη mtwapa club causaurina..ωραίες μουσικές πολλοί ντόπιο κ ξένοι... πολλές πουτ@ν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom