Βόρεια Κορέα Kim Il Sung εσύ super star

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ιστορίες σαν αφηγήσεις-παραμυθια...
Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής στην ιστορία και ειρωνείας για το σύστημα που υπάρχει εκεί. Δηλαδή σε χώρες όπου επικρατεί ο άκρατος καπιταλισμός είναι παράδεισοι?? ...
νομίζω δικαιούμαι να απαντήσω μιας και εξαιτίας αυτής της ιστοριας βρισκομαι στο φορουμ. η αναζητηση πληροφοριων για τον προορισμο με εφερε εδω, ειχα την ευκαιρια να παω και να συγκρινω κιολας τις εμπειριες μου με του συγγραφεα. δεν απαντώ προσωπικά αλλά σε όλους που διαβαζουν και δεν εχω καμμια διαθεση πολιτικοποιησης των γραφομενων.
λοιπον, η ιστορία, πέρα από οτι ειναι απο τις κορυφαιες του σαιτ, ειναι εως και μετριοφρων για την κατασταση που επικρατει.
δε λεει τπτ για τα υποχρεωτικά κουρεματα ολων, ανδρων-γυναικών, για την τρελλή στρατοκρατία παντου, για τα 6 (!!!) μπλόκα ως την Kaesong, όπου δεν υπάρχει ηλεκτρικό-όπως σε όλη τη χώρα- μετά τις 20.00, για την απαγόρευση καπνίσματος από γυναικες και αλλα φαλλοκρατικά τρελλά.
και βεβαια οι εμπειριες ειναι σχεδόν ιδιες αφου πανομοιοτυπα ειναι και τα επιτρεπομενα τουρ. ειδα λιγο παραπανω, λογω περισσοτερου χρονου, αλλα οτι ειδαμε ηταν απολυτως ιδιο παρολο που μεσολαβησαν καποια χρονια. οι ιδιες στασεις του μετρό (κανεις στον πλανητη δεν εχει δει αλλες εκτος τις γνωστες 2 και 1 ενδιαμεση..), το ιδιο σοου στο Μεγαρο του λαου, με το ιδιο σιντι (!!!!) που μπαινει στο ιδιο κασετοφωνο, τα ιδια (!!!) αγγλικα βιβλια, όλα ενα σοου κ μαλιστα με συμμετοχη παιδιων που "ασχολουνται" σε δραστηριοτητες "εθελοντικά" κ μονο φυσικα για τους τουριστες.
δεν εχω τη συγγραφική δεινοτητα του Traveller αλλα αν μπορουσα θα εγραφα πανω κατω τα ιδια αφου τα λεει αντικειμενικα και επαναλαμβανω με μετριοφροσυνη σε σχεση με την πραγματικοτητα..
μια άριστη ιστορία.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Για σας.

Φιλε σε ευχαριστούμε για την ιστορία..μπήκα εγώ σήμερα να τι διαβάσω γιατί έψαχνα πληροφορίες για τον προορισμό.

Ίσως είμαι από τους λίγους που δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε και πολύ η ιστοριούλα γιατί δεν δίνει με απλό και πρακτικό τρόπο πληροφορίες για τον προορισμό. Έχτος k αν εγώ κάνω λάθος επειδή είμαι καινούριο μέλος στο forum και υπάρχουν και ιστορίες σαν αφηγήσεις-παραμυθια...Όπως k να έχει σε ευχαριστούμε. Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής στην ιστορία και ειρωνείας για το σύστημα που υπάρχει εκεί. Δηλαδή σε χώρες όπου επικρατεί ο άκρατος καπιταλισμός είναι παράδεισοι?? Έλα...ζούσα 5 χρονια αγγλία και είδα πράματα και θάματα...έλεγα από μέσα μου καμια διαφορα δεν έχουν αυτές οι γυναίκες από τις γυναίκες στην Uganda ξερογο...πραγματικά...ειδικά εκεί που ζούσα τη σου λέω...η μονη διαφορα ήτανε το χρώμα...τι να λέμε τωρα..
Πες μας τα σε κάποιο άλλο θέμα πιο αναλυτικά να τα μάθουμε γιατί εμείς άλλα πιστεύουμε για μια πολιτισμένη κοινωνία
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.404
Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής στην ιστορία και ειρωνείας για το σύστημα που υπάρχει εκεί. Δηλαδή σε χώρες όπου επικρατεί ο άκρατος καπιταλισμός είναι παράδεισοι?? Έλα...ζούσα 5 χρονια αγγλία και είδα πράματα και θάματα...έλεγα από μέσα μου καμια διαφορα δεν έχουν αυτές οι γυναίκες από τις γυναίκες στην Uganda ξερογο...πραγματικά...ειδικά εκεί που ζούσα τη σου λέω...η μονη διαφορα ήτανε το χρώμα...τι να λέμε τωρα..


Απλά θεωρώ ότι η βόρειος κορεα συνδυάζει ένα σοσιαλιστικό σύστημα μαζί με την πειθαρχία που διακατέχει τους ασιάτες λαούς. Γιαφτο βγαίνει ένα mix πράμα...δεν ξέρω αν είναι και στην κουβα έτσι..δεν έχω πάει ακόμα...


Πσ. λολ, ελεοσ δεν γινετε κοπυ παστε το κειμενο για να το γυρισω απο γκρεεκλισ σε γκρικ...

Φίλε Machris καλώς όρισες κατ' αρχάς...

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς.....μήπως ότι στον καπιταλισμό είναι όλοι ίσοι και αυτό που διαφέρει είναι το χρώμα ενώ σε σχέση με τη Β. Κορέα είναι τι;; όλοι ίσοι εκτός απο την νομενκλατούρα ....και μένα εθνικοσοσιαλιστικό μου φέρνει με μανδύα τάχα κουμουνιστικό δηλαδή δικτατορικό καθεστώς του κερατά χρώματος κόκκινου...

Για τα copy φαίνεται υπάρχουν copy rights :D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Traveller,θελω να σε ευχαριστησω και γω για την πολυ καλογραμμενη ιστορια σου,που μολις σημερα την διαβασα.:p
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Πολύ όμορφη ιστορία,για έναν προορισμό που οι πληροφορίες και οι προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που την έχουν επισκεφθεί,είναι απειροελάχιστες..
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
@Traveller Η φωτογραφία που έχεις ανεβάσει ως επισυναπτόμενο αρχείο είναι δικιά σου; διότι είναι ακριβώς ίδια με του Mark Edward Harris που επισκέφτηκε την Β. Κορέα το 2007 ένα χρόνο πριν γράψεις το άρθρο... :rolleyes-80:
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
@North66 Μακάρι έχω κάποιες απορίες για το Faces of the Twentieth Century!!


ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω οτι δεν πήγε ή τίποτα άλλο απλά για την φώτο ρωτώ, όταν το δει θα απαντήσει :)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@Traveller Η φωτογραφία που έχεις ανεβάσει ως επισυναπτόμενο αρχείο είναι δικιά σου; διότι είναι ακριβώς ίδια με του Mark Edward Harris που επισκέφτηκε την Β. Κορέα το 2007 ένα χρόνο πριν γράψεις το άρθρο... :rolleyes-80:
Δε νομίζω ότι τη φωτογραφία την ανέβασε ο Traveller. Εκείνη την εποχή, όταν μια ιστορία μεταφερόταν από τις "σε εξέλιξη" στις ολοκληρωμένες, και δεν είχε καθόλου φωτογραφίες, οι admins έβαζαν από μόνοι τους μια φωτογραφία από τον internet για να συνοδεύει την ιστορία. Εικάζω πως αυτό συνέβηκε και στην ιστορία αυτή (όπως έχει συμβεί και σε δική μου ιστορία).
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
OK @taver κατάλαβα.

Αν και θα ήτανε προτιμότερο να χρησιμοποιούσατε δικές σας.
Γιατί και στο άρθρο του Μαρόκο - Couscouts η επισυναπτόμενη φωτογραφία είναι πάλι από ξένο άρθρο για το Μαρόκο.
 

niksailor420

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τώρα πια οποιος θελει μπορεί να έχει το κινητό του και με ένα μικρό ποσό να έχει και 3g έψαχνα καιρό κάποιον που έχει πάει στη ΒΚ καταπληκτική αφήγηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom