koh Samui ή Μπαλί

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιατι είμαι σε δήλημα.Θα πάμε με το φίλο μου κατα τα μέσα αυγούστου ένα ταξίδι.Είμαστε ανάμεσα σε koh Samui ή Μπαλί.Το ξέρω οτί ειναι υποκειμενική η απάντηση αλλα θα ήθελα τη γνώμη ανθρώπων που έχουν επισκεφθέι τα μέρη.
Μας Αρέσει η αυθεντικότητα ενώς τόπου και δεν ψάχνουμε για πόλυ διαυρωμένα απο τον τουρισμό μέρη.Στην διαθεσή μας θα έχουμε 10 ημέρες.
Ευχαρηστώ εκ'των προτέρων.:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και τα δυο μερη που αναφερεις ειναι τουριστικοτατα και για να πηγαινουν εκει τοσοι τουριστες δεν μπορει....κατι ξερουν.

Για μεσα Αυγουστου καλυτερα να πας Μπαλι.
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το λες απο την άποψη του καιρου? γιατι μας είπαν οτι στο κο σαμούι τον Αυγουστο ειναι καλα. Στα άλλα νησια δεν είναι( Πούκετ ...κλπ)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το λες απο την άποψη του καιρου? γιατι μας είπαν οτι στο κο σαμούι τον Αυγουστο ειναι καλα. Στα άλλα νησια δεν είναι.
Απο αποψη καιρου ειναι οπως τα λες απλα καλα στο Σαμουι και θα ηταν ακομα καλυτερα αν πηγαινες τους δικους μας χειμωνιατικους μηνες.
Στο Μπαλι εχει πολυ περισσοτερη κουλτουρα αν κινηθεις στα σωστα μερη.
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κατάλαβα...μπορει να είναι συννεφιασμένα.Eυχαρηστώ πολυ xene ισως να αφήσω την ταύλανδη για κάνα χειμώνα , να μαστε καλά.Οσο αναφορά το μπαλί μπορείς να μου δώσεις καπια παραδείγματα απο σώστα μέρη? συγνώμη αν σε κουράζω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Αν και έχω επισκεφθεί μόνο το Μπαλί, απ' όσα έχω διαβάσει νομίζω ότι το Μπαλί έχει πιο πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Να αποφυγεις το νοτιο μερος του νησιου με τα all inclusive ξενοδοχεια.
Διαβασε ιστοριες που εχουν γραφτει στο φορουμ.
Να μεινεις στο Ubud που εχει τοπικο χρωμα απο γνησιο Μπαλι.
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πάντως όσο βλέπω φωτογραφίες και απο τα δύο μέρη μπέρδευομαι όλο περισσότερο :p Βέβαια ο άσχημος καιρός που μπορεί να συναντήσω στο σαμουι είναι κάλη πληροφορία ώστε να το αποφύγω,τουλαχιστον για τώρα....
Ευχαρηστώ για τις απαντήσεις καλή σας νύχτα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
O καιρός θα καθορίσει την επιλογή σου που γι'αυτή την εποχή θα συμφωνήσω απόλυτα με το xenos είναι το Μπαλί (στο Σαμούι έλεγξα και βρέχει). Δεν θα γλυτώσεις ορδές τουριστών τον Αύγουστο, αυτό είναι σίγουρο αν και εκτός του άξονα Ubud - νότιες παραλίες, τα πράγματα είναι πολύ πιο ήρεμα. Αν δεν έχετε εξάρτηση από θαλάσσια μπάνια θα πρότεινα κι εγώ Ubud σαν πιο ήρεμα και γραφικά, αλλά και πιο δροσερά όπως διαπίστωσα !
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ενταξεί δεν έχω τουριστοφοβία , απλα μου αρέσουν τα χαμηλών τόνων μέρη, δεν μου αρέσει να γίνετε χαμός στυλ μύκονος...χρήσιμες οι πληροφορίες σας, πολύ ωραίο φορουμ!
 

Malamatenia

Member
Μηνύματα
17
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Επείδη το αποφασήσαμε τελευταία στιγμή νομίζουμε οτι θα μάς έρθει φθηνότερα αν κλείσουμε το ταξίδι μέσω πρακτορείου, Το πρακτορείο μας έχει για μπαλί ξενοδοχείο στη νούσα ντουα το ramada.θα ρωτήσω πάντως και για ubud που απο ότι βλέπω σε φωτο φαινεται ύπεροχο.Αν μήνουμε νούσα ντουα θα μέινουμε μόνο για τα μπάνια.Και μου προκείπτουν άλλες 2 απορίες..
_Είναι κολυμπήσιμες και όμορφες οι παραλίες στο νότιο Μπαλί;
_Αν μείνουμε για παράδειγμα στη νουσα ντούα μπορούμε να επισκευθουμε και αλλα μέρη του νησιού όπως το ubud εύκολα?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom