Ταϊλάνδη Koh Samui . Mια μικρή κουκίδα στην Ασία

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ

Οκτώβριος 2011. Πρώτο ταξίδι στην Ασία.:clap::clap:
Το αεροπλάνο της ΤΗΑΙ ειναι ετοιμο να πραγματοποιήσει μια απο τις τελευταίες πτήσεις απο Αθήνα προς Bangkok. Το χαμόγελο των αεροσυνοδών, ειναι οι πρώτη ένδειξη οτι φεύγουμε για την χώρα του χαμόγελου. Ο γλυκός ήχος απο τους κινητήρες του 770-300 γίνεται εντονότερος και σε λίγο τα γυμνά απο δένδρα βουνά της Αττικής βρίσκονται απο κάτω μας με την σκιά του αεροπλάνου να διαγράφεται στις πλαγιές. Σε λίγο πετάμε πάνω απο το Αιγαίο με κατεύθυνση τα παράλια της Τουρκίας.
Λόγω στάσεως εργασίας των ελεγκτών, πρωτοφανές , φύγαμε με 3 ωρες καθυστέρηση. Αυτο θα ειχε ως αποτέλεσμα να χάσουμε την ανταπόκριση για Σαμουι,οπως επίσης αρκετοί επιβάτες θα εχαναν την ανταπόκριση για Αυστραλία. Ολα αυτα ομως δεν έγιναν. Ο πιλότος μας ενημέρωσε οτι θα εκανε τα αδύνατα δυνατά να φτάσουμε ΟΝ ΤΙΜΕ, με καθυστέρηση οχι μεγαλύτερη των 30 λεπτών απο την κανονική ωρα άφιξης.
Τερμα τα γκάζια και το ταξίδι εγινε σε 8 ωρες και 15 λεπτά !!!!:shock::shock:

Για κακή μας τύχη οι οθόνες σε ολη την σειρά που καθόμαστε δεν λειτουργούσαν λόγω βλάβης. Αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα οι ωρες να περάσουν με κουβεντούλα, λίγο ύπνο, φαγητό . Εκπληξη !!!!! Μας κέρασαν σαμπάνιες, προσφορά του πιλότου, λόγω του προβλήματος με τις οθόνες !!! Για το φαγητό υπήρχαν δύο επιλογές στο menu, με ορισμένες ορολογίες τροφίμων στα Αγγλικά που δεν τις ήξερα. Ενοιωσα τελείως άσχετος, οταν μετα απο ωρα αντιλήφθηκα οτι το menu στην επομενη σελίδα ηταν στα..........Ελληνικά.

Αν και ηταν το πρωτο μου μεγάλο ταξίδι με αεροπλάνο, η νυχτα πέρασε γρήγορα. Οταν άρχισε να ξημερώνει και τα χρώματα εβαφαν τα σύνεφα στην ανατολή, ο Ινδικός ωκεανός βρισκόταν κάτω στα 38000 πόδια. Σερβίρισμα πρωινού και μετα απο 1 ωρα άρχισε η κάθοδος. Οταν πλησιάζαμε για την προσγείωση, το τοπίο ηταν θλιβερό, διότι ολα ηταν κάτω απο το νερό. Ειναι γνωστές οι καταστροφές της περιόδου εκείνης στην Ταυλάνδη λόγω των βροχών.

Αψογη προσγείωση, Πράσινα αυτοκόλητα στα ρούχα, και τρέξιμο για να προλάβουμε την ανταπόκριση. Για το Σαμούι είμαστε ολοι και ολοι 2 ζευγάρια. Μας περίμεναν άνθρωποι της ΤΗΑΙ και με ηλεκρικό αυτοκινητάκι ( οπως στα γκόλφ) , μας πήγαν στην πτήση για Σαμούι. Ενα 737 μας περίμενε ( τελευταίοι επιβάτες ) και σε μία ωρα και πέντε λεπτά άφιξη στο Σαμούι. Ο καιρός ήταν καλός και οι εικόνες απο ψηλά ηταν κατι το μοναδικο. Νησάκια που το κάθε ενα ειχε και ενα συνεφάκι επάνω του. Αφιξη στο Σαμούι στις 11.15. Εξοδος απο το αεροπλάνο και............ωχ. Το τρενάκι ηταν εκεί αλλά και η ζεστηηηηηηηηηηη !!! Μου κόπηκε η αναπνοή. Τα ρούχα μου κόλησαν πάνω μου σαν βδέλες και ο ιδρώτας δεν άργησε να έρθει. Οι πρώτες εικόνες του αεροδρομίου με εκαναν να αναρωτηθώ εαν ειμαι σε αεροδρόμιο ή σε τροπικό πάρκο, εαν αυτο που βλέπω ειναι αληθινό ή ψεύτικο και εαν οι αποσκευές μας ήταν εκεί ή οχι.
Κλαψ κλάψ, οι αποσκευές δεν ηταν εκεί. Δεν πρόλαβαν να μεταφορτωθούν και θα ερχόντουσαν με την απογευματινή πτήση. Και τώρα ??? Εγγραφα, διατυπώσεις για πιθανή απώλεια. Το αυτοκινητο που ειχα νοικιάσει μας περίμενε και δρόμο για ενα ησυχο μέρος του νησιου, στην ΜΑΕΝΑΝ, πάνω στην θάλασσα. Οδήγηση τραγική. Ουτε αρχάριος δεν οδηγούσα ετσι. Γιατι ολοι πήγαιναν ανάποδα ????:lol::lol::lol::roll::roll:

Αφιξη στο ξενοδοχείο μετα βασάνων και κόπων :bleh::bleh::bleh:. Σήκωμα τα παντζάκια, σήκωμα τα μανίκια και κάτω απο το aircondition. Ευτυχώς μετα απο 5 ωρες μας ειδοποίησαν απο την reception οτι η ΤΗΑΙ ειχε φέρει τις βαλίτσες.:clap::clap::clap::clap:
Σορτσάκια, σαγιονάρες, πετσέτα στον λαιμό και η πρωτη βόλτα λίγο πριν νυχτώσει !!

Μα γιατι γουργουρίζει η κοιλιά μου ??? Πεινάωωωωωωω. Στροφή για την ΜΑΜΑ ΜΟΟΝ, επιλογή πολλών ταξιδιωτών στην ΜΑΕΝΑΜ. Μία ωρα μασάζ για χαλάρωση στον κηπο του μαγαζιού και επειτα ενα καταπληκτικό φαγητό με συνοδεία Singha beer.

Μα γιατι το φεγγάρι ειναι τα μπρούμητα ??? Ελα μου ντέ. Ειμαι αλλού. Ειμαι στην Ταυλάνδη.

Η πρωτη ημέρα στο Σαμουι εφτασε στο τέλος της. Δεν θυμαμαι εαν κοιμήθηκα πριν ακουμπήσω το κεφάλι μου στο μαξιλάρι ή μετά. Αυτο που ξέρω ειναι οτι ............ξεράθηκα.
Η επόμενη ημέρα θα ξημερώσει σε λίγες ώρες .
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πολύ ωραίο ξεκίνημα,περιμένουμε να ξημερώσει......:haha::haha:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πολύ ωραία τα λες...Μ'ενδιαφέρει πολύ η συνέχεια :clap: !!! Μην ξεχάσεις να μας βάλεις και φωτογραφίες :D
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ωραία ξεκινά η ιστορία σου! Ελπίζω το ξύπνημα να είναι κεφάτο!!!
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Μάλλον παρακοιμήθηκα :p:p:p:p:p
Πρωινό ξύπνημα, και κατευθείαν για πρωινό, δίπλα στη παραλία. Δεν θεωρώ οτι ηταν και το πληρέστερο απο πλευράς ποσότητας ειδών αλλά σε κάθε περίπτωση ποιοτικό. Απο τα ηχεία...........ο Τιτανικός.

Φωτογραφίες ε ???
Οταν καταφέρω να τις μικρίνω, τοτε θα ανεβάσω. Το θέμα ειναι οτι δεν γράφω απο windows που ξέρω , αλλά UBUNTU !!! Ας ειναι καλα ο κανακάρης μου. Οποιος ξέρει ας βοηθήσει.;););)

Μετα το πρωινό και τα καφεδάκια ( αμα δεν πιείς καμμιά δεκαριά δεν καταλαβαίνεις καφέ ) :haha::haha:, Καβάλα το αυτοκίνητο , ενα ΤΟΥΟΤΑ VIOS και δρόμο για την Chaweng.
Ηθελα να ήξερα ποιός τσερατάς εβαλε το κράσπεδο στην μέση του δρόμου και...........μπάμμμμμμμ !!! Πάει το λάστιχο, πάνε τα ακρόμπαρα, πάει η ζάντα. Περαστικός Αυστραλός με το ταίρι του που εκαναν το ταξίδι του μέλητος, προθυμομοιήθηκε να βοηθήσει. Ηταν και ο ιδιος παθών. Ειναι προφανές οτι το αυτοκίνητο ειχε μουλαρώσει και δεν κουνιοταν ουτε με φλογέρα απο φακιρη !!:bleh::bleh::bleh:
Τηλέφωνο, αντιγραφή απο το αυτοκόλητο στο πορτ-παγκάζ, και σε μία ώρα ειχε ερθει γερανός και άλλο VIOS για αντικατάσταση.
Η ζέστη ζέστη και ηταν επιτακτική ανάγκη για θάλασσα και μπάνιο. Ωραία ιδέα και δρόμο για την ...............πισίνα του ξενοδοχείου. Αααααααα δεν θέλω σχόλια. Η πισίνα ηταν επάνω στην παραλία. Αρα. Ημουν στην θάλασσα :haha::haha::haha::haha:
Ενα ποτάκι στο Pool Bar και αραγμα στην ξαπλώστρα μέχρι τις 2.30.
Μετα τα δέοντα και σχετικά,ειχε ερθει η ωρα για τον BIG BUDA. Λέω οτι ειμαι ψηλός, αλλά αυτός ειναι ακόμη ψηλότερος :p:p:p:p:p
Ξαφνικά άνοιξαν οι ουρανοί και η βρόχα επεφτε.........right through. Μπήκαμε σε ενα καφεμπαρακιεστιατόριοπλυντηριοβενζιναδικο και ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ. Ενας ενισχυτής MARSHALL λαμπάτος ( για όσους ξέρουν ), εκανε παρέα σε ξύλινα τοτέμ, δίπλα στο ενυδρειο με τις γαρίδες :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Ωραία. Ωρα για ..........καφε !!!

Η βροχή κράτησε 20 λεπτά και δεκάδες λιμνούλες εκαναν την εμφάνισή τους. Πως να βγάλω τα παπούτσια με τοσο νερό για να ανέβω στη βάση του αγάλματος ??

Τα εβγαλα ομως, εβαλα το ωραιότερο χαμόγελό μου ( απο τα νεύρα μου ) και εφτασα στην κορυφή, εχοντας χάσει το εδαφος κάτω απο τα πόδια μου, δεκάδες φορές. ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΩΡΕ !!!

Αμαν. Tι θόρυβος ειναι αυτός ??? Βρυχύθηκε ο Βούδας ?? Οχι καλέ. Αεροπλάνο σε χαμηλή πτήση για προσγείωση.:roll::roll::roll::roll:

Ωραια . Το καταφέραμε και αυτό. Ειχε αρχίσει να σουρουπωνει Γραμμή για ενα καλό δείπνο στην LAMAI . Τι άλλο ??? Θαλασσινά και αγιος ο Θεός. Ειχαμε απο πριν τις σχετικές πληροφορίες απο το ξενοδοχείο , και τελικά πραγματικά άξιζε.
Ενα πολύ ομορφο δείπνο με κεράκια πάνω την άμμο, μονο 22 Ευρώ !!! Τα 10 Ευρώ ήταν το κρασί Χιλής. Εισαγώμενο γάρ. Που να βρουν αμπέλια στο Σαμούι !!!

Η ημέρα τελείωσε στο Reggae Pub στην Chaweng. Ωραία εμπειρία να ακούς reggae απο Ταυλανδέζους με προσπάθεια Αγγλικής προφοράς.
Θέλω όμως να τονίσω οτι ειχαν καταπληκτικό ήχο !!!!

Αντε και αυριο το προγραμμα εχει Big Fishing !!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
AMAGINI μπράβο σου,εισ' ωραίος.:haha::haha:
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Είχα πάει το 2006 στο Σαμούι (2η φορά στην Ταϊλάνδη).
Διαβάζοντας την ιστορία σου ξαναφέρνω στο μυαλό μου τις εικόνες από το όμορφο νησί της Ταϊλάνδης και μπαίνω στον πειρασμό να προγραμματίσω και 3ο ταξίδι στη χώρα του χαμόγελου...
Περιμένω τη συνέχεια....
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Big Fishing

Ντρινννννννν, ματανα ντριννννννννν
Ακούσαμε κοπελιά. Ξυπνήσαμεεεε.
Ευτυχώς που εδώ ξημερώνει νωρίς και δεν ηταν ακόμα σκοτάδι. Διαφορετικά εγω…..φοβούμαι.

Τελος πάντων, φορέσαμε κατι για την περίσταση και πριν καλά καλά πιούμε καφέ, βρισκόμαστε στην καρότσα του Τουκ Τουκ, με προορισμό την δυτική πλευρά του νησιού . Εκει σε ενα πρόσχειρο λιμανάκι, μας περίμενε το………..σκάφος το λές, πιρόγα το λές, μακρομούτσουνο το λές.Τέλος πάντων..αυτό !!!:haha::haha::haha:

Για να ανεβούμε έπρεπε πρώτα να περάσουμε κάθετα δυό τρία ακόμη. Ευτυχώς για τους ασχετους με το σπόρ (εγω εχω και δική μου βάρκα, πάμε μια βόλτα ??), ο μούτσος εδινε το σχετικό χέρι βοήθειας. Ο καπετάνιος εκανε την εμφάνισή του λίγο πριν την αναχώρηση. Φορούσε την μεγάλη στολή ( σαγιονάρες, σορτσάκι, πετσετούλα ).:cool::cool::cool: Ξέχασα να αναφέρω οτι μαζί με εμάς, σε αυτη την αποστολή, βρίσκονταν και οκτώ Κινέζοι. Αρα το σύνολον είμαστε 10 άτομα.
Οσο ταξιδεύαμε μεσα στο εθνικό πάρκο, έπιασα κουβεντούλα με τους Κινέζους.
Χαρα να δείτε που ειχαν. Ηταν απο τα βάθη της Κίνας και θάλασσα ειχαν δει μονο σε φωτό. Φανταζόμουνα απο εκείνη την ωρα τι θα γινόταν , οταν πιάνανε κανένα ψάρι.
:clap::clap::clap:
Μετα απο ενα ταξίδι δύο περίπου ωρών, φτάσαμε δίπλα σε εναν…….βράχο μονάχο οπου και ρίξαμε άγκυρα. Βρε καπετάνιο, του λέω. Εκει παραπέρα εχει ενα τόσο ωραίο νησάκι. Στα βραχάκια θα κάτσουμε ?? Χαμογέλασε και …..εφυγε.:bleh::bleh::bleh:

Ο μούτσος ετοίμαζε τα καλάμια, εκοβε καλαμαρακια για δόλωμα και σε λίγο ολοι ειμαστε με ενα καλάμι στο χέρι και προσπαθούσαμε να πιάσουμε…..πέτρες. Τοση πέτρα στον βυθό μαζί με κοράλια δεν εχω ματαδεί. Μάταια προσπαθούσα να εξηγήσω στους Κινέζους οτι δεν ήταν καλάμια για καβάλημα.
Ριχνω και εγώ ο καψερός και πριν μετρησω μεχρι το ενα, βρήκα πάτω. Εξι μετρα βάθος ειχε.
Βρε καπετάνιο. Τι το θέλουμε τόσο μεγάλο βαρίδι αφού ειναι ρηχά ??? :shock::shock:Μηπως πρεπει να τα πετυχαίνουμε στο κεφάλι με το βαριδι ??? Γιατι εγω το ψάρεμα στην Ελλάδα το ξέρω αλλιώς.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Οι Κινέζοι εκαναν πάρτυ. Κάθε ψάρι και φωτό κάθε φωτό και ψάρια και φωνές. Ασε που μιλάνε και γρήγορα. Απο το πολύ κινέζικο, αρχισα να βλέπω τα ψάρια σαν πάπιες Πεκίνου. Απομακρυνθηκαμε προς την πρύμνη του….πείτε το οπως θέτε και σε λίγο αγκαλιά με ενα σωσίβιο ημουν ετοιμος για ξάπλες.
Παναγίτσα μου !!!! Μυρίζω κάρβουνα αναμένα. Βρες μπάς εχουν και εδώ Βλάχικα οπως στην Βάρη ??
Ανοίγω τα μάτια μου και βλέπω τον μούτσο να με πλησιάζει με μια αναμένη ψησταριά. Με μια αστραπιαία κίνηση τον αποφεύγω, παραλίγο να πέσω στην θάλασσα ( επεσα τελικά για μπάνιο ) αλλά αυτός δεν ερχόταν για εμένα. Τοποθέτησε την ψησταριά με γάντζους στην κουπαστή και σε λίγο φρέσκα ψάρια με λαχανικά, μυστικά μπαχάρια και ολα τα σχετικά, τυλιγμένα σε αλουμινόχαρτα, βρέθηκαν στην θράκα. Αυτο ηταν το γεύμα μας.
Μεσα στην απλότητά του, απλά ΤΕΛΕΙΟ !!

Το σκάφος αναχώρησε γιά αλλες παραλίες για μπανάκι , περνώντας απο μαγευτικές ακρογιαλιές με φοίνικες μέχρι την θάλασσα, απο βράχους ξέμπαρκους με δεκάδες θαλασσοπούλια.
Η ωρα πέρασε ευχάριστα και το δειλινό μας βρήκε να ταξιδεύουμε προς το λιμανάκι.

Φτάσαμε στο ξενοδοχείο γεμάτοι απο εικόνες και μυρωδιά ψαρίλας. Ολα τα ψάρια μοιράστηκαν εξίσου σε όλους . Τα δικά μας τα αξιοποίησε δεόντως για την οικογένειά του ο Warn ( σερβιτόρος του ξενοδοχείου ). Κατι όμως με γαργάλαγε στην πλάτη. Ωχ πως εγινα ετσι σαν πατζάρι ?? Αφου φόραγα ……καπέλο. Μπλουζάκι φόραγα ??
Το jacuzzi περιμένει. Μπαίνουμε μέσα και………

Αντε βρε . Αυριο εχει βόλτα με Jeep και πρέπει να ξεκουραστω. Ολο στο πονηρό πάει το μυαλό σας
:roll: :roll::roll::roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
να σαι καλά βρε amagini, με κανες βραδυάτικα και γέλασα πολύ (αλλά πολύ όμως) με τη γλαφυρή περιγραφή του ταξιδιού σας !!! :clap::haha::haha::haha:
αναμένουμε τη συνέχεια :lol:

Υ.Γ.
Στο τέλος της ιστορίας σου, δώσε και μερικες χρηστικές πληροφορίες (π.χ. πτήσεις, κόστος εκδρομών, tips κλπ)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Είσαι απλά απολαυστικός!!! :lol::lol::lol:
Φοβερή περιγραφή...μας έφτιαξες το κέφι φίλε!!!
Ανυπομονώ για τη συνέχεια :clap:

ΥΓ:...ένας τρόπος να ανεβάσεις φωτογραφιούλες είναι στη ''διαχείριση συνημμένων αρχείων'', στις πρόσθετες επιλογές κάτω από τη συγγραφή κειμένου...
Έτσι για αρχή να πάρουμε μια γεύση :clap:
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Είσαι απλά απολαυστικός!!! :lol::lol::lol:
Φοβερή περιγραφή...μας έφτιαξες το κέφι φίλε!!!
Ανυπομονώ για τη συνέχεια :clap:

ΥΓ:...ένας τρόπος να ανεβάσεις φωτογραφιούλες είναι στη ''διαχείριση συνημμένων αρχείων'', στις πρόσθετες επιλογές κάτω από τη συγγραφή κειμένου...
Έτσι για αρχή να πάρουμε μια γεύση :clap:
Kαλησπέρα Nicole. Αυτο το εχω κάνει. Τα αρχεία δεν ειναι τόσο μεγάλα ( ειναι μεσα στα πλαισια που αναγράφονται ) αλλά δεν τα ανεβάζει. Μου βγάζει μήνυμα κατι για τον Administrator. Θα το ξαναδώ !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom