Ιταλία La fuga e la vittoria (Μιλάνο)

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας

Τρείς ανθρωποι-μια ταιριαστή και αταίριαστη συνάμα παρέα, ξεκινήσαμε για ένα μίνι ταξιδάκι στο Μιλάνο. Ο ένας δεν είχε ταξιδέψει ποτέ του στο εξωτερικό και οι υπόλοιποι δύο ελάχιστα ταξιδάκια είχαμε κάνει. Μήνες πριν, αναζήτηση φθηνών εισιτηρίων και φθηνού καταλύματος.Easy Jet η εταιρεία. Πρώτη φορά ταξίδευα μαζί της..Για να δούμε, έλεγα, έχοντας ακούσει πολλά αρνητικά για δαύτην...

Μεγάλη Τρίτη ήταν η μέρα της αναχώρησης.Βαλιτσες, αγωνία για τις θέσεις και όρεξη άφθονη για ενα νέο ταξίδι. Είχα να βγω εκτός Ελλαδας απο τον περασμένο Αύγουστο Και ανυπομονούσα να με χτυπήσει αυτος ο ξεχωριστός αερας(ναι, ναι, ξέρω γίνομαι λιγο υπερβολική οταν πρόκειται για ταξίδια στο εξωτερικό :)). Πήραμε τρένο και προαστιακό(ευτυχώς δούλευαν όλα), φτασαμε νωρίτερα στο αεροδρόμιο, καναμε check in και προλάβαμε να πιούμε και ενα τσάι ;)!! Ανυπομονούσα να πατήσω το πόδι μου στο ιταλικό έδαφος για πρώτη φορά.

Πριν απο ολα βεβαια τρελη αναζητηση για να μαθω ο,τι μπορουσα για την πολη!Πριν λίγες μέρες είχα κατέβει στο αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο για να παραλάβω την παραγγελία μου: "οι Αρραβωνιασμένοι", ένα ογκώδες βιβλιο του Μιλανεζου συγγραφέα Manzoni, είχαν φτάσει και με περίμεναν υπομονετικά. Θα με συνόδευαν στο ταξίδι μου...

Ημασταν, λοιπόν, προετοιμασμένοι καλά για όλα.Εγώ, τουλάχιστον, είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες από το φόρουμ, είχα ξεκοκαλλίσει τις χαρτοπόλεις, και είχα συμβουλευτεί αρκετούτσικες σχετικές ιστοσελίδες (πολύ καλή η www.turismo.milano.it ). Ο καιρος, απ'οτι είχα δει, θα
ήταν καλός .Τελικά ήταν όχι μονο καλός αποδείχτηκε, αλλα σχεδόν καλοκαιρινός!!:clap:

Η ώρα της πτήσης πέρασε γρήγορα και αν οχι ιδιαίτερα ευχάριστα τουλάχιστον ανώδυνα , με λίγες κλεφτές ματιές έξω απο το παράθυρο και λίγες στο βιβλιαράκι μου. Ο πιλότος μας εξασφάλισε μια ασφαλή πτήση και χωρις να το καταλάβω προσγειωνόμασταν στο Αεροδρόμιο Malpensa.

Ενα αεροδρόμιο όχι ιδιαίτερα μεγάλο ή πολυ επιβλητικό αλλά εγώ το βρήκα πολυ "εύκολο" και μου άρεσε που δεν ήταν χαοτικό.
Είχαμε προμηθευτεί εισιτήρια μετ'επιστροφής για το λεοφωρείο Μalpensa Shuttle ήδη απο το αεροπλάνο και ήμασταν ιδιαίτερα τυχεροί αφου φτάσαμε μπροστά του 1 μολις λεπτό πριν ξεκινήσει.Και έτσι καμία αναμονή!Προλάβαμε βέβαια να ρίξουμε μια ματιά στο Πολυ ομορφο Stazione Centrale.Γενικά μας είχε κατακλύσει μια γλυκύτητα απροσδιόριστη.
Αφου πήραμε και το μετρο μας φτάσαμε στην τελικη μας σταση(Duomo).Ανεβαίνοντας τα σκαλιά ξεπροβαλε λίγο λίγο το Duomo.Απλα μαγευτικο!Μείναμε να το κοιταμε για λιγα δευτερόλεπτα και επειτα κοιτάξαμε ολη τη Piazza Duomo, φασαριοζα αλλα ομορφη, σαν ενα παιδακι που οσο ενοχλητικο και αν ειναι μεσα στην μουρμουρα του, δεν μπορεις παρα να το λατρευεις.

Σε απόσταση 2 λεπτών, στη πίσω πλευρα του Duomo, βρισκόταν το ξενοδοχείο μας. 2 αστερων, ελλειψει χρηματων, αλλα σε βολικο σημειο, με πρωτη ματια εδειχνε ασφυκτικα λιτο και απλο.Τελικα μας αποζημιωσε η αριστη εξυπηρετηση και ευγενεια.Καθε μερα καθαρο δωματιο ...μεχρι και πιστολακι μας εδωσαν επειδη το δικο μας δεν εμπαινε στις πριζες τους :haha:
*Hotel Nuovo,Διεύθυνση:piazza Cesare Beccaria 6

Ειχαμε παρει την απόφαση να μεινουμε ολες τις μερες στη πολη(ουσιαστικα ηταν μονο 2.5 μερες:( ) και να αφήσουμε τις λίμνες για ενα επόμενο ταξίδι. Έτσι , αφου το πρόγραμμά μας ήταν χαλαρό , αποφασίσουμε να περπατήσουμε πολύ εκείνο το απόγευμα και αποκαμωμένοι αλλα με μια τέλεια διάθεση από όσα είχαμε ήδη δει καταφύγαμε πεινασμένοι στην Via Ugo Foscolo.Δεν ευχαριστηθήκαμε το φαγητό ιδιαιτερα στο εστιατόριο Fresco.Προχειροτητα ενεπνεε το μερος και ετσι τις επομενες 2 μερες η παρεα αποφασισε να με εμπιστευτεί και να πηγαινουμε σε μέρη που ειχα βρεί μετά απο το ψάξιμό μου.:rolleyes:

Η μεγαλη Τετάρτη θα μας έβρισκε πρωί πρωί στη κορυφή του Duomo και θα ηταν αναπαντεχα γεματη:clap::clap::clap:

--------
σημειωση:ο τιτλος της ιστοριας μου ειναι απο στιχο του Manzzoni.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφα ξεκινάς την ιστορία σου canf και μου θυμίζεις τις όμορφες στιγμές του ταξιδιού μου στο Μιλάνο! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Σε ευχαριστω:)

Η αληθεια ειναι πως η δευτερη μερα εχει πολλα πολλα!!Ηταν ισως και η καλυτερη του ταξιδιου!Ειδαμε πολλα ωραια μερη και γευτηκαμε επισης ωραιες γευσεις:rolleyes:

θα γραψω και αργοτερα και θα σας βαλω και φωτο απο φαγητουλια:p
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Περιμένουμε τις εντυπώσεις και τις προτάσεις σου, σε λίγο καιρό θα πάμε και εμείς.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Ιταλια χωρις πλουσιο πρωινο και καφε γινεται;Μαλλον οχι. Για ακομα μια φορα ειχαμε την τυχη με το μερος μας. Σε αποσταση αναπνοης βρισκοταν διπλα μας ενα υπεροχο μικρο "σαντουιτσερι-καφε": "Ι panini della Befi"(Via Beccaria 4 )Λαχταριστο κρουασαν (1 μολις ευρω) και μυρωδατος capucco ηταν το τελειο ξεκινημα. Η σερβιτορα θα μεινει στη μνημη μου ως η πιο αστεια και γλυκια που συναντησαμε.:). Αν ειστε εκει κοντα μην παραλειψετε να πατε!!:clap:

Λιγο πριν το Duomo, πως να χαλασουμε το χατιρι στο αγορι της παρεας που ηθελε να μπει στο Ferrari Store , στη Piazza del Liberty?;Ο κοκκινος παραδεισος των ανδρων...:bleh:

Ο,τι και να πεις για το Duomo ειναι λιγο. Και απο την αλλη χιλιοειπωμενο.Ξερω μοναχα πως ηταν πολυ φορτισμένη η στιγμη που ανεβηκα τα στριφογυριστα σκαλια αυτου του ναου και βρεθηκα στη κορυφη της 3ης μεγαλυτερης εκκλησιας της Ευρωπης. Μπολικοι τουρίστες , πολλα "ωωωω" και το Μιλανο απο ψηλα. Ενας γοτθικος ναος που ξεκινησε να φτιαχνεται απο τον 14ο αιωνα. Την εντυπωση εκλεψε η Madonnina στο ψηλοτερο βελος. Της αξιζε αυτη η θεση, ουσα η προστατιδα της πολης. Δυστυχως Αλπεις δεν ειδα(οπως υποσχοταν ο οδηγος μου:lol:) απο εκει ψηλα, αλλα το απολαυσα 100%.
Στο τελος καναμε και τη βολτα μας στο εσωτερικο του καθεδρικου με τα ομολογουμενως υπεροχα βιτρο.

Στοχος μας να μην παρουμε πολυ μετρο και ΜΜΜ και λιγο πολυ το καταφεραμε.Ετσι περπατωντας φτασαμε στο Giardini Publici. Κηποι του 18ου αιωνα και οι πρωτοι δημοσιοι της Ευρωπης. Συμπαθεστατοι. Αν και εχοντας δει παρκα της Γερμανιας εγω και της Γαλλιας το αλλο μελος της παρεας...δυσκολα θα μεναμε πολυ γοητευμενο απο ετουτο εδω.Σιγουρα παντως μια αξιολογη ανασα πρασινου!

Η Brera αποκαλυφθηκε μπροστα μας ...εναλλακτικη και πιο δυναμικη. Είχε ομως φτασει το ζεστο μεσημερακι και εγω επιμονα απαιτουσα να παμε στο Jamaica (Via Brera 22). Ιδρυθεν το 1920 ηταν πολος ελξης ζωγραφων και καλλιτεχνων. Παραλληλα το προτειναν οδηγοι και μελη του φορουμ:D Ειχα την εντυπωση οτι ηταν καφενεδακι αλλα τελικα ειχε και αξιολογο φαγητο!!Εφαγα ριζοτο φριτο(καπως ετσι το πε ο σερβιτορος που δεν μιλουσε γρι αγγλικα) και τελικα ηταν ρυζι με σαφραν τηγανητο!Ποιημα σκετο;)

Συνεχιζοντας τον ποδαροδρομο απαιτηση μου ηταν μια σταση στο σπιτι του Manzzoni. Ο συγγραφεας -διασημος στην Ιταλια , διδασκεται και στα σχολεια!- γεννηθηκε στη λιμνη Como θαρρω, αλλα εζησε σε αυτο το σπιτι της Via Morone 1 και εγραψε το μεγαλυτερο μερος των Αρραβωνιασμενων, του σπουδαιοτερου εργου του. Δυστυχως πετυχαμε ενα σχολικο γκρουπ, αλλα καταφεραμε να αποσπαστουμε και να γυρισουμε μονοι μας το διοροφο σπιτακι με την φωτεινη προσοψη. Ενας ευγενεστατος και γλυκυτατος κυριος που δουλευε εκει πασχιζε να μας πει 2-3 πραγματα αλλα δεν ηξερε αυτος καθολου αγγλικα και εμεις καθολου ιταλικα...Δεν εχει σημασια. Η προθεση μετραει και οταν κατεβαινοντας στο ισογειο να βρουμε τη βιβλιοθηκη του συγγραφεα, ειδα τον κυριο να εχει ανοιξει το παραθυρο και να μας δειχνει που πρεπει να παμε με εγκαρδιοτητα και με μια ειλικρινη ανησυχια στο βλεμμα μη τυχον χαθουμε πραγματικα συγκινηθηκα με την καλοσυνη του;). Αξιζε αυτη η μικρη σταση , κοινη ομολογια οχι μονο δικη μου αλλα και των αλλων 2 που ποτε δεν ειχαν ακουσει το ονομα του Μαντσονι.

Λιγα βηματα πιο περα η εξωτερικα αδιαφορη Scala του Μιλανο στην ομωνυμη piazza. Εξωτερικα μονο γιατι εσωτερικα ηταν ενα κομψοτεχνημα. Χτισμένο τον 18ο αιώνα και γνωστο σε όλο τον κοσμο, με την εκπληκτικη χρυσοκοκκινη αιθουσα,τα μπολικα θεωρεια, τους μεγαλοπρεπεις πολυελαιους. Με ενα μικρο αντιτιμο μπηκαμε μεσα και μετα απο μια μικρη περιηγηση στο μουσειο, μας βαλανε σε ενα απο τα θεωρεια. Μια προβα βρισκοταν σε εξελικη και ετσι ειχαμε την ευκαιρια να παρουμε μια μικροσκοπικη γευση απο παρασταση στη Scala:)Η παρεα μου δυσανασχετησε για την αμελεια μας να μην εχουμε βγαλει εισιτηρια για μια παρασταση. Εγω ωστοσο δεν μπορω να πω πως ειμαι πολυ φαν του ειδους..οποτε δε με πειραξε πολυ.:D

Παρενθετικα να παραθεσω μια ωραια τζελατερι που εντοπισαμε τυχαια στις βολτες μας, στη Via Fiori Chiarri 9, την Αmorino Milano.Ωραιο παγωτο, απιθανα σοκολατακια και τσαι για δωρα.

Δυστυχως το Μιλανο ειναι στενα συνυφασμενο με τα ψωνια.Κατι που ειναι τελειως αντιθετο απο εμενα. Παντως τη βολτα στα μαγαζια δε την απεφυγα. Βρηκαμε, μεσα σ'ολα ,ενα συμπαθητικο στοκατζιδικο (στη Via Omenoni) το οποιο και επισκεφτηκαμε εις διπλουν για εμας και για δωρα για αλλους:p Οπως και να το κανουμε τα λεφτα μας ηταν λιγα. Παντως μετα περασαμε και απο την Via Monte Napoleone και το Quadritalero d'oro για να δουμε λιγο πως ζουν ...οι πλουσιοι;) Τα ματια των κοριτσιων στις απαστραπτουσες βιτρινες και του αγοριου στα πανακριβα αυτοκινητα στους δρομους.Ολα αυτα μεσα σε ενα σκηνικο απο αρχοντικα σπιτια και πανεμορφες αυλες που ξεπεταγονταν αναμεσα τους.
Τελευταια εμπορικη σταση το La Rinascente (Via Santa Radegonda 3), οι Galeries Lafayette του Μιλανου ,ενα πολυκαταστημα, οπου τελειωσαμε (δυστυχως ) στη βεραντα του τελευταιου οροφου. Ωραια θεα μεν, πληρωμενη πολυ ακριβα δε. Εξυπηρετηση οχι τοσο καλη...Δεν μ'αρεσε. :(

Για να τελειωσουμε μια γεματη μερα αποφασισαμε να παρουμε το μετρο και να παμε στο Corso Como 10 στην ομωνυμη corso. Μην τρομαξετε μολις φτασετε στο σταθμο. Περπατηστε εως τον κεντρικο πεζοδρομημενο δρομο με τα πολλα μπαρακια και τους ...ξενυχτηδες του Μιλανου.Επιλεξτε το Corso Como ομως αν το αντεχει το πορτοφολι και ειστε φαν του διακεκριμενου στυλ. Εγω παντως διαχειριστηκα με πραοτητα την ειρωνια του σερβιτορου μπροστα στη μικρη μου παραγγελια.;)

Επιστροφη στο ξενοδοχειο μας.Τα περισσοτερα μαγαζια στη Piazza Duomo ειχαν κλεισει και τα παντα ειχαν καλυφθει απο τη νυχτα. Υπνος και η επομενη μερα ηταν Navigli day ...και οχι μονο:D

--------
θα ακολουθησουν φωτο με φαγητα και οχι μονο:clap:και ο,τι εχω ξεχασει φυσικα..γιατι δεν φημιζομαι για την μνημη μου:(
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
m-stam και Marcangelo ελπιζω να περασετε πολυ ωραια οταν θα πατε:)

και εκτος απο τη δικη μου βεβαια ιστοριουλα εχουν γραψει πολλα εδω μεσα για το Μιλανο:)

Ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα οι ιστοριες του φορουμ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία η ιστορία σου!
Περιεκτικότατη! :D
Πότε έγινε αυτό το ταξίδι; Τη Μ.Τετάρτη που μόλις περάσαμε;;;
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ο πολυποθητος καφεδακος μας:D
DSCN0768.jpg

ζυμαρικα στη Jamaica
DSCN0892.jpg

το ριζοτο μου:clap: παλι απο Jamaica
DSCN0894.jpg

το πολυφωτογrαφημενο Duomo και απο πισω το Palazzo Reale
DSCN0740.jpg
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
σ'ευχαριστω αντωνη!

αυτο δεν ξερω πως να το εκλαβω:bleh:

εφυγα Μ.Τριτη και επεστρεψα χθες;)
Εννοώ πως λές πολλά και με λεπτομέρειες σε όχι τεράστοι κείμενο, καλό είναι! :D

Πώ-πω...πρέπει να ναι η ταχύτερη ιστορία που έχει γραφτεί... Άμμεση μετάδοση!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
:haha::haha::haha::haha:
αμα ειχα λαπτοπ μαζι μου θα τα εγραφα απο εκει ,το βραδυ πριν κοιμηθω:bleh:

τη γραφω απο τωρα γιατι δεν ξερω αν θα εχω χρονο απο βδομαδα;)και ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας:D

σε ευχαριστω και παλι, καλη ανασταση και καλη διασκεδαση:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom