Ιταλία La fuga e la vittoria (Μιλάνο)

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Αν το Μιλάνο είχε ενα ποταμακι κιολας θα ηταν πανεμορφο, σκεφτομασταν και οι τρεις μας εκεινο το πρωινο πινοντας καφε...Το προγραμμα ειχε Νavigli και καποιες αλλες στασεις πριν και εμεις περναμε δυναμεις στον αγαπημενο μας φουρνο("Ι panini della Befi" που ελεγα και παραπανω).Σημερα δοκιμασαμε σαντουιτς. Και το δικο μου ηταν αναπαναληπτο: ομελετα και προσουτο. Συζητουσαμε αν θα πηγαιναμε με μετρο ή με τα ποδια. Καταληξαμε στο δευτερο, και βεβαια στο τελος της ημερας γαμπες και πατουσες υπεφεραν , εχοντας ομως δει πολλα.

Πρωτη στάση:Castello Sforzesco. Aυστηρο και μεγαλειωδες ανοιχτηκε μπροστα μας. Χτισμένο τον 14ο αιώνα αλλα ανακατασκευασμενο πανομοιοτυπα τον 20ο εστεκε με μεγαλοπρεπεια μπροστα στους πολλους τουριστες. Μεσα πληθος μουσειων. Δεν ξερω αν ημασταν κουρασμένοι ή απλα βιαστικοί αλλα μου εμεινε μια αισθηση οτι δεν το γνωρισα καλα. Λογος για να ξαναπαω;Ισως. Κοντα του το μεγαλυτερο πάρκο της πόλης:Parco Sempione. Aγγλικου σχεδιασμού και αρκετά ρομαντικό, μια ωραία ανάσα πρασίνου. Κάπου εκει στη βολτα και προς αναζητηση του Acquario συναντησαμε μια κυριουλα με παλια βιβλια.Μια ματια ηταν επιτακτικη. Και μεσα στην τυχη μου (που οπως ειπα με συνοδεψε στο μεγαλυτερος μερος του ταξιδιου) ανακάλυψα 3 ωραιοτατους παλιους τομους της Αινειαδας σε ωραιες δερματοδετες εκδοσεις.:clap: Λιγο ταλαιπωρημενες αλλα αξιζαν τον κοπο. Ρώτησα γρήγορα γρήγορα πόσο κάνουν, με την παρεα μου να επιμενει να μη δειχνω τοσο ενθουσιασμό και να κανω παζαρια:lol:, και τελικα απεκτησα τους 3 τομους με εκπτωση 1 ευρω:bleh: Περήφανη για το απόκτημά μου κατευθυνθήκαμε ολοι μαζί στο Ενυδρείο (Viale Gadio 2). Sτεγασμένα σε ένα ωραίο κτηριο, με πρόσοψη Αρτ Νουβω, 100 περιπου ειδη της πανιδας της Μεσογείου και των γλυκών νερών της Ιταλίας. Τίποτα το ιδιαίτερο αλλα αξιζει μια στάση απο εκει και η εισοδος είναι δωρεαν.

Η ζέστη ήταν σχεδόν ανυπόφορη και μέσα σ'ολα εγω να θέλω έναν χυμο.:shock:Δεν ξερω αν ειναι πραγμα σπανιο στην Ιταλια ο φρεσκος χυμος πορτοκαλιου:roll:ή απλα εγω δεν το ζητουσα σωστα:roll:αλλα και τις 3 φορες σε ολο το ταξιδι που το επεδιωξα κατεληξα να πινω κατι ασχετο: την πρωτη νεκταρ ροδακινιου , ενα πηχτο πραγμα τιγκα στη ζαχαρη, την δευτερη χυμο σαγκουινι και την τριτη(εφτασα σιγουρα πιο κοντα) χυμο πορτοκαλιου αλλα σε κυπελακι καφε μικρου, αξιας μαλιστα 2,5 ευρω:roll: Να μην τα πολυλογω πηγαμε περπατωντας απο το Parco Sempione μέχρι και το Navigli. Mεσα στο μεσημερι δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη..:roll:

Πάντως , στο δρόμο για Navigli, εφαγα ωραιο παγωτο απο το Marinoni (Piazzale Cadorna 10) :προφιτερολ η γευση:clap:

---
το Castello Sforzesco
 

Attachments

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Φτάσαμε στο Navigli αποκαμωμένοι και πολυ ταλαιπωρημενοι απο τον ποδαρόδρομο κάτω απο τον καυτό ήλιο. Σιγουρα αν το ξαναεπιχειρουσαμε θα επιλεγαμε το μετρο για να παμε.
Εδώ, λοιπον, τα απομεινάρια του υδατογραφικού συστήματος που διέσχιζε το Μιλάνο κατα τον Μεσαίωνα. Ο ταξιωτικος μου οδηγος εγραφε οτι εδω θα φανταζομασταν το Μιλανο την εποχη που εμοιαζε με τη Βενετια. Η δικη μας φαντασια, ομως, μπλεχτηκε με την ασχημη μυρωδια του ποταμου και τα έργα που εκτελουνταν...και δεν ταξιδεψε αρκετα:roll: Ενα κομματι ειναι πολυ γραφικο, ιδανικο για βολτα και για χάζι. Ένα άλλο πιο αφημένο και παρηκμασμένο. Όπως και να εχει, μια ωραία βόλτα , ο,τι πιο κοντινό σε ποτάμι που τοσο επιθυμουσαμε να δουμε.

Η παρεα ομως πεινούσε. Στο Navigli δυσκολα θα βρειτε φθηνά μέρη για φαι. Υπαρχουν και καποια τυπου fastfood αλλα εμεις βρηκαμε καπου στο μεσο την τελεια επιλογη. Το Osteria del Pallone (V.Le Gorizia 30), αν και υστερουσε σε διακοσμηση και περιβαλλον , μας εδωσε πολυ ωραιο φαγητο και εξυπηρετηση. Κερασμα και ο καφες μου;) Το συστηνω το μερος:D
Μια τελευταια βολτα καναμε στο μερος και επειτα επρεπε να τρεξουμε , καθως ηταν η τελευταια μας μερα και θελαμε να βρουμε τα μαγαζια ανοιχτα για καποια δωρα;)
Ολως περιεργως απολαυσα αυτη τη βολτα στα μαγαζια γυρω απο το Duomo.Ισως ηταν η μελαγχολια της τελευταιας μερας, ισως καποια μικρα και γοητευτικα μαγαζια που συναντησα(στη Via san Maurilio βρηκα ενδιαφεροντα πραγματα...) αλλα η βολτα αυτη ηταν ο,τι πρεπει. Η παρεα μου πηρε ενα ακομη παγωτο...ετσι για ενα αντιο...

Φυσικα, δεν ειχαμε παραλειψει να περασουμε πολλες φορες απο την Galleria Vitorio Emanuele II. Εκπληκτικη στοά με πληθος εστιατορίων και μαγαζιών, αρκετά ακριβών βέβαια.
Περάσαμε και απο την πολυ ομορφη εκκλησια του Sant'Ambrogio, στην ομωνυμη πλατεια. Ένα αριστουργημα που υπηρξε η πρωτη βασιλική του Μιλάνου. Διπλα της το Universita cattolica del Sacro Cuore(στη Largo A.Gemeli 1), με γιγάντιες στοές και μπόλικο πράσινο.

Πηγαμε στα δωματια να αφησουμε τα πραγματα μας, καναμε ενα μπανιο και το βραδυ βγηκαμε για ενα ποτο. Στη piazza Duomo πραγματοποιουνταν η Design Week 2011. Μπηκαμε μεσα σε ενα μεγαλο μπαλονι που ειχε τοποθετηθει.Εκει μέσα, σε ενα λαβυρινθο σχεδον, ειχαν στηθει πολλά εκθέματα. Κάποια πραγματικα εντυπωσιακα!
Τo Duomo δεν ξεκολλουσε απο τα ματια μας και έτσι καθήσαμε για ένα κοκτειλ σε ένα καφε που έβλεπε σε αυτο. Αρκετα τουριστικό αλλα δεν μας ένοιαζε(Gran Cafe , Via Orefici 2). Eδω συναντησαμε την πιο ...ιδιαζουσα περιπτωση σερβιτορας αλλα απολαυσαμε ωραιοτατα ποτα.

Αργα το βραδυ μας επισκεφτηκε ενας εκνευρισμος. Ηταν που την επομενη μερα το πρωι επρεπε να αποχωριστουμε το μερος:(. Πηραμε μια τελευταια πιτσα στο χερι και πηγαμε για υπνο.
Το αλλο πρωι ετοιμασαμε βαλιτσες, αποχαιρετησαμε τον ευγενικο ξενοδοχουπαλληλο και πηραμε τον δρομο του γυρισμου. Προλαβαμε εναν τελευταιο espresso στο Stacione Centrale , στη Piazza Duca d'Aosta 10(Lanzera)και επιβιβαστηκαμε στο λεωφορειο μας.και απο εκει στο αεροδρομιο και απο εκει....ΑΝΤΙΟ ΜΙΛΑΝΟ.

Επιλογος

Αν επελεγα να ξαναπω Μιλανο θα ηταν ως εξης:ενα 4ημερο γεματο, με 2 μερες στο Μιλανο και 2 στις λιμνες.
Και στο Μιλανο θα εβλεπα σιγουρα τα εξης:
Duomo (10/10)
Teatro alla Scala(με παρασταση κατα προτιμηση) (8/10)
Casa del Manzoni(για τους βιβλιοφιλους) (9/10)
Castello Forzesco (7/10) μαζι με το Παρκο Sempione(7/10)
Πινακοθηκη της Μπρερα (που δεν την ανεφερα παραπανω αλλα πηγα:roll:)
Giardini Publici (8/10)
Navigli (6,5/10)
και τελος ενα απογευματακι για ψωνια;)
Οσον αφορα στα μερη για καφε ή φαι εχουν αναφερθει σιγουρα και απο αλλους.εγω επιλεγω 2 τοπ αγαπημενα,
*"Ι panini della Befi", για καφε, σαντουιτς και κρουασαν, εν ολιγοις για ενα τελειο πρωινο και
*"Jamaica", για φαγητο

-------------

κους κους με λαχανικα, νιοκι και παστα απο το Osteria del Pallone :clap:
 

Attachments

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
το Navigli
DSCN1015.jpg

το Palazzo Reale απο ψηλα
DSCN0812.jpg

Η πινακοθηκη της Brera
DSCN0881.jpg
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τέλεια η εξόρμησή σας canf! Και η περιγραφή σου μου αρέσει πολύ!:)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Αχ , να΄σαι καλα!!Πολυ χαιρομαι!!

Μακαρι να κανω κ αλλα ταξιδακια και να βελτιωσω την γραφη μου;)

Μεχρι τοτε θα διαβαζω τις δικιες σας ιστοριες και θα παρηγοριεμαι!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Το Navigli ειναι μικρο. Πολυ πιθανο να το δεις και στα ωραια του και στα...ασχημα.
Νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι να κατεβεις με το μετρο στη σταση Porta Genova και απο εκει βολτα στο λεγομενο Naviglio Grande.

εμεις φτασαμε περπατωντας (απο san Agostino και ακομα πιο πριν βασικα, καθολου μετρο δεν πηραμε) και απλα σαν διαδρομη δεν αξιζει.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τα Navigli είναι μάλλον πιο "γοητευτικά" το βράδυ!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^χμ..μαλλον εχεις δικιο..
οχι πως ειναι ασχημο και κατω απο τον ηλιο μια ανοιξιατικη μερα;)

ισως με χαλασε οτι το περιμενα αλλιως...πιο μεγαλοπρεπες..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.935
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητή canf πολύ κατατοπιστική η περιγραφή σου,σ'ευχαριστούμε πολύ.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
;)Ευχαριστω πολυ πολυ!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μπραβο σου canf,για το ωραιο ταξιδι και την ομορφη ιστορια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom