Τυνησία La Tunisie douze points !

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Ευχαριστώ πολύ . Εμείς όπως διαβάσατε κινηθήκαμε μόνοι μας, όσο για ξεναγό δε γνωρίζω για να σας κατατοπίσω. Έχει να κάνει και με τα γούστα του καθενός -ως προς την ερώτηση αν αξίζει- Εμάς μας αρέσει να τριγυρνάνε μόνοι μας και να φτιάχνουμε το πρόγραμμα μας όπως εμείς επιθυμούμε.
Ειναι ευκολη ομως η επικοινωνια με τους ντόπιους ; Γαλλικά δεν γνωρίζουμε. Οταν ειχα πάει Μαρόκο με γκρουπ, καταλαβα οτι χωρις καποιον ξεναγό, δεν μπορουσαμε να ανταπεξέλθουμε στο κομμάτι της επικοινωνιας ,,,,
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Και οι τρεις έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια μόνες μας ανά την υφήλιο. Ο Γιάννης άκουγε τις ιστορίες μας με θαυμασμό αλλά και διάθεση να κάνει κι αυτός κάποια στιγμή ένα ταξίδι μόνος του. « Αν θες να με καταλάβεις στο 100% μου θέλω να πας κάπου μόνος σου» , του έχω πει και σκέφτεται να το κάνει στο μέλλον.

Οταν έπεσε ο ήλιος βγήκαμε ξανά για μια βόλτα όλοι μαζί και για street food που φάγαμε με λιγότερο από μισό ευρώ. Απολαύσαμε τη δροσιά της Δύσης, είδαμε τους πιστούς (άντρες)
να συρρέουν στο τζαμί, γελάσαμε με τα κορίτσια, αφεθήκαμε, ζήσαμε τη στιγμή. Το βράδυ αράξαμε στην ταράτσα των κοριτσιών πίνοντας μπύρες. Γυρίσαμε κατά τη μια, κατάκοποι και λίγο θλιμμένοι αφού ξημέρωνε η τελευταία ημέρα της περιπέτειάς μας.

Τι ωραία που τα λες, ήταν πραγματικά πολύ όμορφη εκείνη η μέρα!! Χαίρομαι που σας άρεσε η Τυνησία, όπως άρεσε άλλωστε και σ'εμάς, γιατί σίγουρα αξίζει η περιήγηση στη χώρα περισσότερες ημέρες από το 4ήμερο της πινέζας. Για μένα ήταν ένα από τα πιο χαλαρά και ήρεμα ταξίδια που εχω κάνει, χωρίς να υπολογίζω καν την κούραση της οδήγησης.

Και ποιός ξέρει, μπορεί να τύχει να ξαναπιούμε μια μπύρα, ένα κρασί ή ένα τσάϊ σε κάποιο επόμενο...ίσως σε κανένα Ομάν ή Σουδάν :haha: :clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι ωραία που τα λες, ήταν πραγματικά πολύ όμορφη εκείνη η μέρα!! Χαίρομαι που σας άρεσε η Τυνησία, όπως άρεσε άλλωστε και σ'εμάς, γιατί σίγουρα αξίζει η περιήγηση στη χώρα περισσότερες ημέρες από το 4ήμερο της πινέζας. Για μένα ήταν ένα από τα πιο χαλαρά και ήρεμα ταξίδια που εχω κάνει, χωρίς να υπολογίζω καν την κούραση της οδήγησης.

Και ποιός ξέρει, μπορεί να τύχει να ξαναπιούμε μια μπύρα, ένα κρασί ή ένα τσάϊ σε κάποιο επόμενο...ίσως σε κανένα Ομάν ή Σουδάν :haha: :clap:
Μπυρες στην πλατεία Μαβιλλη το πιο πιθανό :)
Αλήθεια όμως, εύχομαι να συνταξιδεύουμε σύντομα !! Έχουμε πολύ πλάκα :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θεωρείτε ότι 4 γεμάτες μέρες είναι επαρκείς ή καλύτερα περισσότερες; Είδα κάτι πτήσεις την Aegean σε καλές τιμές και άρχισα να το σκέφτομαι
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θεωρείτε ότι 4 γεμάτες μέρες είναι επαρκείς ή καλύτερα περισσότερες; Είδα κάτι πτήσεις την Aegean σε καλές τιμές και άρχισα να το σκέφτομαι
Σε 4 μέρες δε προλαβαίνεις να δεις το νότο που κατ’εμέ είναι το πιο ενδιαφέρον και σημαντικό κομμάτι της Τυνησίας. Αν μπορείς πρόσθεσε άλλες 2-3.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μπήκα να ξαναδιαβάσω την ιστορία και είδα ότι έχω ξανασχολιάσει, τόσο πολύ μου άρεσε !!
προσπαθώ να καταλάβω τι θέλω να δω καθώς έκλεισα ενα 7-8ήμερο τον Οκτώβρη! Το μόνο που ελπίζω προς το παρόν είναι να μην κάνει 42 βαθμούς.. :haha:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οκτώβριο μήνα δε νομίζω να έχει τέτοιες θερμοκρασίες. Κι εγώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτή την υπέροχη ιστορία και παράλληλα εκνευρίζομαι που έξι μήνες τώρα θέλω να οργανώσω το ταξίδι και δεν τη θέλει την Τυνησία κανείς! Τη θεωρούν όλοι υποδεέστερη της Αιγύπτου, του Μαρόκου, της Ιορδανίας, δεν "καίγονται", έχουν άλλες προτεραιότητες σε προορισμούς, άσε που μερικοί operators του εξωτερικού που έψαξα για να πάω μόνη (gadventures, intrepid) δεν την έχουν καν στο πρόγραμμα!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Οκτώβριο μήνα δε νομίζω να έχει τέτοιες θερμοκρασίες. Κι εγώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτή την υπέροχη ιστορία και παράλληλα εκνευρίζομαι που έξι μήνες τώρα θέλω να οργανώσω το ταξίδι και δεν τη θέλει την Τυνησία κανείς! Τη θεωρούν όλοι υποδεέστερη της Αιγύπτου, του Μαρόκου, της Ιορδανίας, δεν "καίγονται", έχουν άλλες προτεραιότητες σε προορισμούς, άσε που μερικοί operators του εξωτερικού που έψαξα για να πάω μόνη (gadventures, intrepid) δεν την έχουν καν στο πρόγραμμα!
Έδωσα και γω μάχη ενάντια στο Μαρόκο και την Αίγυπτο αλλά έχει πολύ φθηνά εισιτήρια η Aegean, έτσι τους έπεισα.
 

CrawlingChaos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, είχατε κάποιο πρόβλημα με το νερό ή street food που δοκιμάσατε?
Μου είπαν να αποφύγω το νερό ή λαχανικά, σαλάτες, φρούτα λόγω του νερού..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα, είχατε κάποιο πρόβλημα με το νερό ή street food που δοκιμάσατε?
Μου είπαν να αποφύγω το νερό ή λαχανικά, σαλάτες, φρούτα λόγω του νερού..
Νερό εμφιαλωμένο πάντα κ παντού, δε είχαμε πρόβλημα με τίποτα. Αν νιώθετε ασφάλεια φάτε, αν δε νιώθετε μη τρώτε. Γενικά ήταν όλα πολύ καθαρά και τρώγαμε χωρίς φόβο. Κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom