Las Vegas vs Thailand vs Paris

steven100

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους - ες!
Προσπαθώ να οργανώσω γαμήλιο ταξίδι για τέλη Νοεμβρίου... όπως αναφέρει και ο τίτλος υπάρχουν 3 μέρη που κερδίζουν στα σημεία.
Το budget κυμαίνεται στις 3000€ max, συμπεριλαμβάντας και αυτά που θα χαλάσουμε εκεί...
Σε "εξωτικό" κλίνουμε προς Ταυλάνδη, σε φάση american dream και επηρεασμένοι από φάση Ross-Rachel (Friends) προς Λας Βέγκας και με σκοπό την πραγματοποίηση εκεί του γάμου. Τέλος, υπάρχει το Παρίσι, σε ευρωπαική ατμόσφαιρα και ίσως πιο οικονομικό (;). Αν μπορεί να μας βοηθήσει- κατευθύνει κάποιος θα ήταν άψογο, καθώς είμαστε λίγο μπερδεμένοι (θέλουμε να πάμε παντού)....
Σας ευχαριστώ!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Το θέμα δεν είναι τι μπορεί να σου προταθεί αλλά τι ακριβώς θέλεις να ζήσεις. Είναι τρία μέρη τελείως διαφορετικά , δεν γίνεται να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Πάντως με το μόνο δεδομένο που δίνεις και είναι το κόστος Λας Βέγκας με 3000 και αεροπορικά και έξοδα νομίζω δεν έχει νόημα. Έχει τόσα shows που μπορείς να δεις , τόσες διαφορετικού είδους διασκεδάσεις που αν πας καλό είναι να διαθέτεις λίγα παραπάνω
Ταϊλάνδη και Παρίσι από άποψη χρημάτων είσαι οκ,Επίσης για πόσες θέλεις να πας?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Με 3000 Λας Βέγκας και Ταϊλάνδη δε νομίζω να μπορείς να πας...
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εγώ με την κοπέλα μου, πέρσι με προσεκτικές επιλογες για 21 ημέρες ξοδέψαμε 3500ευρω για τους δύο μας. Οπότε υποθετω αν μείνετε 2 εβδομάδες ειναι ευκολακι... Χωρίς πολλα έξοδα όμως για 5αστερα κτλ :D
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σε ποια πόλη ξοδεψατε το ποσό αυτό? Ήταν κ τα εισιτήρια μέσα? Τα πενταστερα πάντως δεν είναι πάντα ακριβά
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Λοιπόν, φτάσαμε Bangkok και πεταξαμε αμέσως για 3 μερες chiang rai, μετα λεωφορείο για chiang mai (μειναμε 6 νύχτες) . Συνέχεια με πτήση για krabi (5 νύχτες). Επιστροφή στην Bangkok με αεροπλάνο και αμεσως λεωφορείο για kanchanaburi (3νυχτες). Τέλος μειναμε Bangkok για 4 νύχτες. Οι πτήσεις ηταν περιπου 800/ατομο με Qatar, οι εσωτερικές περιπου 50/ατομο με air Asia και φυσικά η τιμη περιλαμβάνει τα πάντα. Βρηκαμε μεσω booking ξενοδοχεία με 19,18,26,21 και 35 ευρώ και σε ολα ειμασταν ευχαριστημενοι! Με καλό ψάξιμο ολα γίνονται.. Στην τιμή συμπεριλαμβανω και κατάδυση, βολτα με ελέφαντες, μάθημα μαγειρικής, longtail boats, ρομαντζαδα με καραβακι στο ηλιοβασίλεμα με κοκτέιλ κτλ. Βέβαια να προσθέσω οτι φαγαμε οικονομικά, κάποιες φορές στον δρόμο και καποιες σε εστιατόρια, πολυ νόστιμα με μέσο όρο 6-7 ευρώ / άτομο :)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ταυλάνδη συμφωνώ και εγώ μπορείς αλλά θα είσαι οριακά, εξαρτάται πόσες μέρες θα μείνεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
H Aμερικη κοστιζει ...δε νομιζω να φτανουν τα 3000 για 2 ατομα.Ταιλανδη ..ναι μπορει να βγει.
Διαλεξτε το εξωτικο ...Παρισι πατε ευκολα και αλλοτε.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για Las Vegas δεν νομίζω να φτάνουν. Φαντάζομαι οτι εκτος απο το γάμο εκει θα θέλατε να δειτε και κάποια πράγματα όπως Grand Canyon, Death Valley. Οπότε αεροπορικα γύρω στα 1500 και ξενοδοχείο απο 400-1500 ανάλογα τι θέλετε είναι λίγο δύσκολο εκτός και αν πάτε για 5 μέρες.Επισης λόγω του κόστους των αεροπορικών ίσως είναι καλύτερα να το αφήσετε για μελλοντικα και να προσθέσετε και το Los Angleles που είναι κόντα.
Ταυλάνδη είναι απόλυτα εφικτό με 3-4 μέρες στην Μπανγκοκ και 7-8 σε καποιο νησάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom