Live από σύντομο road trip στην Καλιφόρνια με εμπόδια από SAS.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
9. Μετά την επιστροφή. Οι φωτογραφίες που δεν ανέβασα από route 1.

@makisg, σε ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια (γραπτά).

@KIKI, σε ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση. Έγραφα σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.

@buffon85, σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την παρότρυνση. Όπως ανέφερα παραπάνω στην @KIKI έγραφα σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Το ταξίδι ήταν πολύ πυκνό.

@Defkalion και @orestcrete, σας ευχαριστώ για τις εύστοχες παρεμβάσεις σας και για την παρακίνηση.

Ευχαριστώ όλους όσους παρακολούθησαν τις πρόχειρες σημειώσεις και τις φωτογραφίες από κινητό τηλέφωνο. Όπως ανέφερα παραπάνω το ταξίδι ήταν πολύ πυκνό και με έσωσε τελικά η απεργία της SAS, αφού χωρίς επί πλέον κόστος στα αεροπορικά εισιτήρια παρέτεινα την παραμονή μου στην Καλιφόρνια κατά δύο ημέρες.
Μέχρι να γράψω ιστορία, ανεβάζω λίγες φωτογραφίες που χρωστάω από route 1, επειδή από ένα σημείο και νότια σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες με το κινητό. Οδηγούσα και η κούραση δεν με άφηνε.

Μετά το Monterey,

1.JPG


σταμάτησα σε μια μικρή όμορφη πόλη το Carmel-By-The-Sea,

2.JPG


3.JPG


4.JPG


πόλη αγαπημένη στους καλλιτεχνικούς κύκλους με πρόσβαση στον ωκεανό.

5.JPG

Στη συνέχεια μπήκα στο Big Sur, σταματώντας σε σημεία ενδιαφέροντος.

6.JPG


7.JPG


Μεγάλη στάση έκανα στη γραφική γέφυρα Bixby Creek Bridge.

8.JPG


9.JPG


10.JPG


11.JPG


Συνέχισα να προχωρώ κατά μήκος της Highway 1,

12.JPG


σταματώντας σε σημεία ενδιαφέροντος,

13.JPG

μέχρι που έφτασα στους McWay Falls,

14.jpg


15.JPG


Η επόμενη στάση μου ήταν στο Big Creek (όπου και η Big Creek Bridge).

16.JPG


17.JPG


Σταμάτησα και με μια μικρή αλλά λίγο δύσβατη πεζοπορία ανέβηκα στους καταρράκτες Salmon Creek Falls. Στη συνέχεια πέρασα από το Piedras Blancas, μια προστατευόμενη περιοχή για τους θαλάσσιους ελέφαντες.

18.JPG


Ο φάρος στο Piedras Blancas, δυστυχώς ήταν κλειστός. Προχώρησα προς το μικρό παραλιακό οικισμού San Simeon.

19.JPG

Μου έκανε εντύπωση ότι στην παραλία δίπλα στο σήμα το οποίο απαγορεύει τη φωτιά μια οικογένεια Μεξικάνων το γλεντούσε με ωραία μεξικάνικα τραγούδια, ψήνοντας και πίνοντας μπύρες

20.JPG

Είχα καθυστερήσει και προχώρησα προς το Morro Bay,

21.JPG

πέρασα από μέσα,

22.JPG


23.JPG


γέμισα με βενζίνη και προχώρησα προς το San Luis Obispo.

24.JPG


25.JPG


26.JPG


Βγαίνοντας από το San Luis Obispo, είχε αρχίσει να δύει ο ήλιος, οπότε πάτησα το αυτοκίνητο για να βρεθώ το ταχύτερο στο Los Angeles. Τα σημεία της διαδρομής που δεν είδα στο πήγαινε, δηλαδή Malibu,

27.JPG


Santa Barbara,

28.JPG


29.JPG


30.JPG


31.JPG


32.JPG


Santa Maria

33.JPG


34.JPG


και οινοποιεία της νότιας Καλιφόρνιας, τα είδα στην επιστροφή.

35.JPG

36.JPG
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Αγαπημένη Καλιφόρνια..Συνέχισε να μας δίνεις ιδέες :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
υπεροχες φωτος. εχω ονειρο ενα ταξιδι (οχι μονο ενα, αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησω) δρομου στις ηπα με μοτελ και απ ολα και καθε φορα που βλεπω μια ιστορια ονειρευομαι και ταξιδευω. βλεποντας τις φωτο χωρις να διαβασω το κειμενο, περασα τους θαλασσιους ελεφαντες για βραχια :eek:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Κριμα που μια «πενα» σαν του @gelf δεν θα ξαναγράψει πια εδω 😔
Θέλω να πιστεύω ότι η απόφαση πάρθηκε εν θερμώ. Και κάποια στιγμή η εκτίμηση που έχει από πολλούς εδώ στο φόρουμ θα υπερισχύσει έναντι ενός κακόγουστου αστεϊσμού.Μας λείπουν οι ιστορίες σου,η ωραία γραφή σου και η οξυδέρκεια σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Θέλω να πιστεύω ότι η απόφαση πάρθηκε εν θερμώ. Και κάποια στιγμή η εκτίμηση που έχει από πολλούς εδώ στο φόρουμ θα υπερισχύσει έναντι ενός κακόγουστου αστεϊσμού.Μας λείπουν οι ιστορίες σου,η ωραία γραφή σου και η οξυδέρκεια σου!
Συμφωνώ απόλυτα και περιμένω επάνοδο..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θέλω να πιστεύω ότι η απόφαση πάρθηκε εν θερμώ. Και κάποια στιγμή η εκτίμηση που έχει από πολλούς εδώ στο φόρουμ θα υπερισχύσει έναντι ενός κακόγουστου αστεϊσμού.Μας λείπουν οι ιστορίες σου,η ωραία γραφή σου και η οξυδέρκεια σου!
Η απόφαση του κάθε gelf να γράψει ή όχι στο forum είναι εντελώς ανεξάρτητη από κάθε άλλο σχόλιο άλλου μέλους._
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Η απόφαση του κάθε gelf να γράψει ή όχι στο forum είναι εντελώς ανεξάρτητη από κάθε άλλο σχόλιο άλλου μέλους._
Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom