Live from California

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Χθες το πρωι πήγα στο Berkeley, ένας συνάδελφος μου είναι alumni και με πήγε στα ωραία μέρη.

Η θέα από ψηλά στο Berkeley, στο βάθος το Σαν Φρανσίσκο βουτηγμένο στην ομίχλη.
IMG_1832.JPG


Η κεντρική βιβλιοθήκη του Berkeley

IMG_1847.JPG


UC Berkeley Bell Tower
IMG_1849.JPG


Η θέα από Berkeley Bell Tower
IMG_1852.JPG


San Francisco- Oakland Bay bridge
IMG_1864.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Staples Center οι τιμές ξεκινούσαν από 75$. Δεν το προλαβαίνω το 6ο ματς, θα φτάσω LA κάποιες ώρες αργότερα.

Επίσης του πανακρίβου είναι και τα εισιτήρια για το πάρκινγκ, ξεκινάνε από 25 και πάνε μέχρι 40$. Και δεν υπάρχουν security μέσα στα πάρκινγκ, το Ωκλαντ δεν έχει και την καλύτερη φήμη, είδαμε αρκετά σπασμένα αμάξια ακόμα και μέσα στα πάρκινγκ...

Μπύρα μέσα στο γήπεδο 15$ (!!!) και nachos και τέτοια όλα πάνω από 10$... Και εννοείται δεν σε αφήνουν να έχεις τίποτε άλλο από φαγώσιμα και ποτά μαζί σου, ούτε νερό..
Στην Καλιφόρνια πάντα uber...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Στην Καλιφόρνια πάντα uber...
Εννοειται μονο uber, απο Downtown LA για αεροδρομιο, ηταν μονο 20$, σε καμια διαδρομη στο uberpool δεν πληρωσα πανω απο 6$ στο Σαν Φρανσισκο και πανω απο 12$ στο Λος Αντζελες.

Καλημερα απο Tom Bradley International Airport :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πολυ ωραιο το San Francisco Bay Ferry που σε παει απο Pier 41 στο Oakland και Alameda σε λιγοτερο απο 25 λεπτα, κοστος 7$ και υπεροχες εικονες στη δυση του ηλιου.

IMG_1720.JPG
IMG_1723.JPG
IMG_1737.JPG
IMG_1741.JPG
IMG_1742.JPG
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
14 ωρες αργοτερα, στο καινουριο αεροδρομιο της Κωνσταντινουπολης. Για πρωτη φορα μου αρεσε το φαγητο της Turkish σε υπερατλαντικο, τις προηγουμενες φορες ηταν αρκετα μετριο, σημερα ηταν ικανοποιητικοτατο. Σε λιγες ωρες επιστροφη Αθηνα.

Με πειραζει πολυ που στις οθονες μεσα στο αεροσκαφος, εχουν ενοτητα για βιντεο "destinations in Europe" και δειχνουν καμια 25αρια προορισμους απο Ευρωπη και δεν εχουν κανενα προορισμο απο Ελλαδα.

Μερικες τελευταιες εικονες απο San Francisco, διαδρομη San Francisco-LA με Megabus, Los Angeles και καινουριο αεροδρομιο Κωνσταντινουπολης.

Golden Gate μεσα στην ομιχλη... No words!

IMG_1905.JPG


Αλυσιδα ελληνικων εστιατοριων στο Σαν Φρανσισκο.
IMG_1929.JPG


Alamo square
IMG_1938 (1).JPG


Λιμνη στον δρομο μεταξυ Σαν Φρανσισκο και Λος Αντζελες, εβαλα την κουνημενη που φαινεται καπως το ονομα της λιμνης.
IMG_1974.JPG


Η πισινα του χοστελ (!!) που εμεινα Downtown LA. Freehand λεγεται για οποιον ενδιαφερεται, εχει και δωματια ξενοδοχειου και εστιατοριο στο lobby.

IMG_2001.JPG


Καινουριο αεροδρομιο Κωνσταντινουπολης (ISL).

IMG_2035.JPG
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η πισινα του χοστελ (!!) που εμεινα Downtown LA. Freehand λεγεται για οποιον ενδιαφερεται, εχει και δωματια ξενοδοχειου και εστιατοριο στο lobby.
A το έχω δει αυτό, τα σπάει! Αν ποτέ ξαναπάω ΛΑ και δεν έχω που να μείνω ( :p ) εκεί θα πάω! Δωμάτια καλά να υποθέσω, ε;

Καλή επιστροφή και άντε, να ξαναπάμε μια βόλτα West Coast:lol:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
A το έχω δει αυτό, τα σπάει! Αν ποτέ ξαναπάω ΛΑ και δεν έχω που να μείνω ( :p ) εκεί θα πάω! Δωμάτια καλά να υποθέσω, ε;

Καλή επιστροφή και άντε, να ξαναπάμε μια βόλτα West Coast:lol:
Εσυ θα μεινεις εκει που πρεπει να μεινεις και θα ερχεστε στο χοστελ να με επισκεπτεστε :haha::haha::haha::lol::lol::lol:

Δωματια τρομερα, με σαλονακι, 2 τουαλετες και ντουζ, κρεβατι ημιδιπλο, καθε κρεβατι με δικη του πριζα. Εαν το συγκρινω με αυτο του Σαν Φρανσισκο, η μερα με τη νυχτα..

Επομενη βολτα Yosemite, Big Sur και San Diego..

Αντε μιας και περιμενω την πτηση μου για Ηρακλειο, ας βαλω λιγες ακομα απο Bay Area.

Γειτονιες κοντα στο Coyt Tower.
IMG_1689.JPG
IMG_1693.JPG


Fisherman's Wharf
IMG_1715.JPG


IMG_1890.JPG


Έκθεση φωτογραφίας δίπλα από το δημαρχείο του Σαν Φρανσίσκο, με θέμα τους επιζώντες από τα concentration camps των Ναζί.
IMG_1918.JPG


Θέα από το γραφείο στο Oakland. Το πλεούμενο στο βάθος με τα κόκκινα πανιά είναι αγωνιστικό, την επομένη βδομάδα είναι το SailGP..
IMG_1828.JPG
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Εσυ θα μεινεις εκει που πρεπει να μεινεις και θα ερχεστε στο χοστελ να με επισκεπτεστε :haha::haha::haha::lol::lol::lol:

Δωματια τρομερα, με σαλονακι, 2 τουαλετες και ντουζ, κρεβατι ημιδιπλο, καθε κρεβατι με δικη του πριζα. Εαν το συγκρινω με αυτο του Σαν Φρανσισκο, η μερα με τη νυχτα..

Επομενη βολτα Yosemite, Big Sur και San Diego..

Αντε μιας και περιμενω την πτηση μου για Ηρακλειο, ας βαλω λιγες ακομα απο Bay Area.

Γειτονιες κοντα στο Coyt Tower.
View attachment 270714 View attachment 270715

Fisherman's Wharf
View attachment 270716

View attachment 270718

Έκθεση φωτογραφίας δίπλα από το δημαρχείο του Σαν Φρανσίσκο, με θέμα τους επιζώντες από τα concentration camps των Ναζί.
View attachment 270719

Θέα από το γραφείο στο Oakland. Το πλεούμενο στο βάθος με τα κόκκινα πανιά είναι αγωνιστικό, την επομένη βδομάδα είναι το SailGP..
View attachment 270717
Ε τη παντερμη τη Καλιφόρνια. Όσο ωραία είναι τόσο απλησιαστη είναι (ενοίκια, κόστος ζωής συγκριτικά με μισθούς κτλ).

Ωραίες Φώτος πάντως ωραία βόλτα έκανες με το καλό η επόμενη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom